Тақырыбы119
|
Санды теңсіздіктер және олардың
қасиеттері
|
Мақсаты
|
Санды теңсіздіктер және
олардың қасиеттері жайлы түснік алады, оны
шығаруда пайдаланып теңдеулерді шешуге
үйренеді
|
Жалпы мақсат
|
Тапсырмалар бойынша атқарушы ұғымын
меңгерте отырып тапсырмаларды орындауда машықтандыру және тақырып
ұғымын, түрлерін ажыратуға дағдыландыру
|
Күтілетін нәтиже
|
Санды теңсіздіктер туралы үйренгендеріни
меңгеріп, ажыратып, есеп шығаруға пайдаланады.
|
7 модульдің қолданылуы
|
АКТ”, “Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер”, “Оқыту
үшін бағалау және оқуды бағалау”, “Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету”,
“Оқытуды басқару және көшбасшылық”.
|
Қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Миға шабуыл,Спирал әдісі,Көкпар ойыны, Суреттер
сөйлейді
|
Қолданылатын ресурстар
|
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта,
стикерлер, ноутбук
|
Ұйымдастыру кезеңі
Тренинг
|
«Мозайка» әдісі бойынша сурет арқылы сыныпты
топқа бөлу топқа бөліп психологиялық ахуал
қалыптастырдым
|
Оқушылардың мұндағы мақсаты суреттер арқылы өз
жұптарын тауып, бір топ болып құралу
|
Сабақ кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушылардың іс-әрекеті
|
Білім
Қызығушылық
тарын ояту
|
Үйге берілген тапсырма сұрақ-жауап арқылы
диалогқа түсіру. Слайдта берілген сұрақтарға жауап беру, топпен
тапсырманы орындау
Мысалы,
-
санды
теңсіздіктер
Мысалы, 2 + 3 > 4 —
тура санды теңсіздік,
өйткені 2 + 3
қосындысының
мәні 5; ал
5>4
— тура санды теңсіздік; 24 - 4 < 10 — тура
емес санды теңсіздік,
өйткені 24-4
айырымының
мәні 20,
ал 20<
10
— тура емес
санды теңсіздік.
|
Мұғалім берген тапсырманы
орындау.
|
Түсіну
|
Санды
теңсіздіктер
тура тура
емес
а
<b және
а >
b түріндегі
теңсіздіктерді қатаң
теңсіздіктер
деп атайды. а < b
және а >
b түріндегі
теңсіздіктерді қатаң
емес
деп атайды. а
< х < b, а < х
<
b,
а < х
<
b
және т.б. түріндегі теңсіздіктерді қос
теңсіздіктер
деп атайды.
< және >; < және >
таңбаларын бір-біріне қарама-қарсы
таңбалар
деп атайды.
1-қасиет: Егер тура санды
теңсіздіктің екі жақ бөлігін бірдей санды қосса, онда тура санды
теңсіздік шығады, яғни а > b болса, онда а + с> b +
с,
2-қасиет: Егер а >b тура санды теңсіздігінің
екі жағын:
с > 0 оң санына көбейтсе, онда а∙ с > b- с
тура санды теңсіздігі;
с < 0 теріс санына көбейтсе, онда а - с <
b- с тура санды теңсіздігі шығады
3-қасиет: егер а > b және b > с болса, онда
а> с.
4-қасиет: Таңбалары бірдей екі тура санды
теңсіздіктің сол жақ және оң жақ бөліктерін мүшелеп қосса, тура
санды теңсіздік шығады, яғни а>b және с > d болса, онда а + c
>b + d.
5-қасиет: Мүшелері оң сан және таңбалары бірдей
тура екі санды теңсіздіктің сол жақ және оң жақ бөліктерін
көбейтсе, тура санды теңсіздік шығады, яғни а > b > 0 және с
> d > 0 болса, онда ас > bd.
6-қасиет: Егер а > b > 0 және с > d >
О болса, онда
егер 0 < а < b және 0 < с < d болса,
онда
.
|
|
Қолдану
|
Әр
топқа тапсырма беру Деңгейлік
тапсырмалар:
I
деңгей тапсырмалары
1.№ 912 Сандарды салыстырыңдар.
2.
№ 913 Сандарды салыстырыңдар.
2.
№ 916 Тура теңсіздікті жазыңдар.
4.
№ 918 Теңсіздіктерді қосыңдар.
II
деңгей тапсырмалары
5.
№ 919 Теңсіздіктерді көбейтіңдер.
6.
№ 920 Өрнегінің мәнін тап.
III
деңгей тапсырмалары
7.
№ 923 Өрнегінің мәндерін салыстырыңдар.
|
|
Сергіту сәті
|
Оқушылармен бірге сергіту сәтін
жасау
|
Интербелсеңді тақтадағы бейнероиктегідей
жаттығулар жасайды.
|
Талдау
|
Оқушыларға мәтінді топ ішінде әр қайсысына
оқытқызып топпен талқылату. Топ ішінен бір сарапшыны тағайындап
басқа топтарға түсіндіреді, қайтадан өз топтарына барып
түсінгендерін түсіндіреді.
|
|
Жинақтау
|
Топтық жұмыс.
Сыныптағы оқушылар екі топқа бөлініп келесі
тапсырманы орындайды
Жұмбақ әріптерді тап. Бірдей әріптер бірдей
сандарды, әртүрлі әріптер әртүрлі сандарды береді
I
топ
-
ШИФЕР+ШИФЕР=КРЫШИ
-
ЗАДАЧА+АНАЛИЗ=РЕШЕНИЕ
II
топ
-
ЧЕТЫРЕ+ЧЕТЫРЕ=ВОСЕМЬ
-
СЛОВО+СЛОВО=ПЕСНЯ
|
Топтар өзара жарысады, ойларын ортаға
салады,
|
Бағалау
|
Бағалау парақшасы мен бағалау шкаласын
тарату
|
Өзін өзі топпен бағалайды
|
Рефлексия
|
Эссе жазу
|
|