Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның модулі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: оң,теріс және нөл сандарының модулінің анықтамасын тұжырымдайды, қарама-қарсы сандардың модульдері тең деген қасиетті біледі, санның модулі бойынша өрнектің мәнін табу алгоритмін біледі. Пәнге тән лексика мен терминдер: «модуль», «мөлшер», «абсалюттік шама», «координаталық түзу» ,«тең модульдер» . Диалог үшін пайдаланатын сөздер мен тіркестер: «Санның модулі...», «Теріс санның модулі...», «Рационал сандардың модулі... », «Нөл санның модулі ...», «Қарама-қарсы сандардың модулі ...», «Координаталық түзу бойындағы санды кесіндейтін нүктенің санақ басынан қашықтығы...деп аталады» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-біріне құрмет, ынтымақтастық, достық қарым-қатынас бойларына сіңіріледі. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасын құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Рационал сандарға амалдар қолдану жаратылыстану бағытындағы пәндер мен гуманитарлық бағыттағы пәндер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
6.1.1.7 қарама- қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу 6.1.1.8 рационал сандар ұғымын меңгеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылардың көңіл күйін «гүлмен тілек» әдісімен белсенді ахуалын қалыптастыра отырып, гүлдің түсіне қарай топқа бөлу (мөлшер, модуль, абсалюттік шама) Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында жаңылтпаш арқылы оқушылардың көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін аңғарып «Ширату» әдісі арқылы жаңа сабақтың оқу мақсатын ашамын.
-3 -2 -1 0 1 2 3 -қазықта түрған байланып -оңға шапқан боз жорға -солға шапқан боз жорға -қайтып келіп орынына - түрар ма екен ол жорға Осы ширату әдісінен кейін модулдің анықтамасын түсінуге жол ашылады. |
Математика 6-сынып оқулығы, слайд (коорд түзу) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар оқулықтан ақпаратты өздігінен алады да, санның модулі туралы ұғымды өз ойларымен бөліседі.
Мұғалімнің қолдауын қажет ететін проблемалы сұрақтар туындаса оқушылар кері байланыс арқылы сұрақтарына жауап алады. (Ж) 1- тапсырма «Иә-жоқ» әдісімен оқушылар жаңа білімді бекітуде дұрыс жауапты белгілеп, өзін-өзі бағалайды.
Дескриптор:
ҚБ: « Сұрақты қағып ал» әдісімен кубикті бір-біріне лақтыру арқылы сұрау үрдісінде өз еркімен жауап береді, кезектесіп басқа оқушылармен алмасадыда нақты жауабын слайд арқылы тексереді. (Т) 2-тапсырма «Ромбтық жіктелім» әдісімен сан модулінің қасиеттерін пайдаланып өрнектің мәнін табу арқылы маңызды элементтерін қиықтарға сәйкестендіреді
Бөлікке дәл келетіндей қиықтарды сәйкес жауаптармен орналастырады.
Дескриптор:
ҚБ: «Бұрыштар тәсілі» арқылы тақтада ілінген ромбы сұлбасына дұрыс жауапты жабыстырып, нәтижесін өз көзқарастарымен тұжырымдап дәлелдейді. ( ТЖ ) 3-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі бойынша теңдеуді шешуді топ ішінде талқылап, өз өкілдерін басқа топқа жіберіп, идеяларымен бөліседі, постерлерін қорғайды ынтымақтастықты дамытады. Теңдеулерді шешіңіз: 1)
2)
3)
Дескриптор:
ҚБ: «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілімен өз пікірін ортаға салады, бір-біріне түсіндіріп тұжырымдайды. |
слайд, сұрақ-жауап (кестемен) кубик Ромб сұлбасы қиық қағаздар Үлестір кеспелер постер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Синквейн» «Бес жолды өлең» әдісін қолдануға болады 1-жолда: Тақырыбы (негізінен зат есім) 2-жолда: Тақырыпқа сипаттама (екі сан есім) 3-жолда: Әрекет (тақырыпқа қатысы бар үш етістік) 4-жолда: Синоним(мәндес сөз) Рефлексия Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазып, «Білім ағашына» іледі |
Слайд «синквейн» (бес жол өлең)
Стикер лер, «Білім ағашы» моделі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
1-тапсырма: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы мұғалім ойланту үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар қояды. Сөзбен қолдау және ынталандыру маңызды рөл атқарады. 2-тапсырма: «Нәтижеге жету» тәсілі арқылы оқушылар өздерінің мықты, әлсіз тұстарына қарай жауап береді. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. 3-тапсырма: «Жіктеу» тәсілі арқылы практикалық жұмыста қиындық келтірген оқушыларға қолдау көрсете отырып, жетістіктері мен кемшіліктеріне аса назар аударылады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін топтағы бағалауды, « Сұрақты қағып ал», «Бұрыштар тәсілі», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту үшін ширату жаттығулары. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Санның модулі
Санның модулі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Санның модулі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.1.1.9 санның модулі анықтамасын білу және оның мәнін табу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқытудың тілдік мақсаты: оң,теріс және нөл сандарының модулінің анықтамасын тұжырымдайды, қарама-қарсы сандардың модульдері тең деген қасиетті біледі, санның модулі бойынша өрнектің мәнін табу алгоритмін біледі. Пәнге тән лексика мен терминдер: «модуль», «мөлшер», «абсалюттік шама», «координаталық түзу» ,«тең модульдер» . Диалог үшін пайдаланатын сөздер мен тіркестер: «Санның модулі...», «Теріс санның модулі...», «Рационал сандардың модулі... », «Нөл санның модулі ...», «Қарама-қарсы сандардың модулі ...», «Координаталық түзу бойындағы санды кесіндейтін нүктенің санақ басынан қашықтығы...деп аталады» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият құндылығы бойынша топтық жұмыста бір-біріне құрмет, ынтымақтастық, достық қарым-қатынас бойларына сіңіріледі. Өзара бағалау бойынша өзгенің көзқарасын құрметпен қарау құндылығы қалыптасады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Рационал сандарға амалдар қолдану жаратылыстану бағытындағы пәндер мен гуманитарлық бағыттағы пәндер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
6.1.1.7 қарама- қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу 6.1.1.8 рационал сандар ұғымын меңгеру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі Сыныптағы ынтымақтастық атмосферасын құру. Оқушылардың көңіл күйін «гүлмен тілек» әдісімен белсенді ахуалын қалыптастыра отырып, гүлдің түсіне қарай топқа бөлу (мөлшер, модуль, абсалюттік шама) Жаңа сабақты бастамас бұрын ой қозғау мақсатында жаңылтпаш арқылы оқушылардың көтеріңкі көңіл-күй өзгерісін аңғарып «Ширату» әдісі арқылы жаңа сабақтың оқу мақсатын ашамын.
-3 -2 -1 0 1 2 3 -қазықта түрған байланып -оңға шапқан боз жорға -солға шапқан боз жорға -қайтып келіп орынына - түрар ма екен ол жорға Осы ширату әдісінен кейін модулдің анықтамасын түсінуге жол ашылады. |
Математика 6-сынып оқулығы, слайд (коорд түзу) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Түртіп алу» әдісі арқылы оқушылар оқулықтан ақпаратты өздігінен алады да, санның модулі туралы ұғымды өз ойларымен бөліседі.
Мұғалімнің қолдауын қажет ететін проблемалы сұрақтар туындаса оқушылар кері байланыс арқылы сұрақтарына жауап алады. (Ж) 1- тапсырма «Иә-жоқ» әдісімен оқушылар жаңа білімді бекітуде дұрыс жауапты белгілеп, өзін-өзі бағалайды.
Дескриптор:
ҚБ: « Сұрақты қағып ал» әдісімен кубикті бір-біріне лақтыру арқылы сұрау үрдісінде өз еркімен жауап береді, кезектесіп басқа оқушылармен алмасадыда нақты жауабын слайд арқылы тексереді. (Т) 2-тапсырма «Ромбтық жіктелім» әдісімен сан модулінің қасиеттерін пайдаланып өрнектің мәнін табу арқылы маңызды элементтерін қиықтарға сәйкестендіреді
Бөлікке дәл келетіндей қиықтарды сәйкес жауаптармен орналастырады.
Дескриптор:
ҚБ: «Бұрыштар тәсілі» арқылы тақтада ілінген ромбы сұлбасына дұрыс жауапты жабыстырып, нәтижесін өз көзқарастарымен тұжырымдап дәлелдейді. ( ТЖ ) 3-тапсырма «ДЖИГСО» әдісі бойынша теңдеуді шешуді топ ішінде талқылап, өз өкілдерін басқа топқа жіберіп, идеяларымен бөліседі, постерлерін қорғайды ынтымақтастықты дамытады. Теңдеулерді шешіңіз: 1)
2)
3)
Дескриптор:
ҚБ: «Ойлан-жұптас-бөліс» тәсілімен өз пікірін ортаға салады, бір-біріне түсіндіріп тұжырымдайды. |
слайд, сұрақ-жауап (кестемен) кубик Ромб сұлбасы қиық қағаздар Үлестір кеспелер постер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
«Синквейн» «Бес жолды өлең» әдісін қолдануға болады 1-жолда: Тақырыбы (негізінен зат есім) 2-жолда: Тақырыпқа сипаттама (екі сан есім) 3-жолда: Әрекет (тақырыпқа қатысы бар үш етістік) 4-жолда: Синоним(мәндес сөз) Рефлексия Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын стикерге жазып, «Білім ағашына» іледі |
Слайд «синквейн» (бес жол өлең)
Стикер лер, «Білім ағашы» моделі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|
1-тапсырма: «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі арқылы мұғалім ойланту үшін алдын-ала дайындалған сұрақтар қояды. Сөзбен қолдау және ынталандыру маңызды рөл атқарады. 2-тапсырма: «Нәтижеге жету» тәсілі арқылы оқушылар өздерінің мықты, әлсіз тұстарына қарай жауап береді. Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу керек. 3-тапсырма: «Жіктеу» тәсілі арқылы практикалық жұмыста қиындық келтірген оқушыларға қолдау көрсете отырып, жетістіктері мен кемшіліктеріне аса назар аударылады. |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ кезінде нені үйренгендерін бағалау үшін топтағы бағалауды, « Сұрақты қағып ал», «Бұрыштар тәсілі», «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі арқылы бағалаймын. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту үшін ширату жаттығулары. |
шағым қалдыра аласыз
































