Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі: 5.4А: «Пайыз»
|
«Манашы жалпы білім беретін
мектебі»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сутенова
Ләззат
Қуандыққызы
|
Сынып: 5
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақ
тақырыбы
|
Санның пайызын және пайызы
бойынша санды
табу
|
Осы сабақта
қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасынасілтеме)
|
5.1.2.34
берілген санның пайызын
табу;
5.1.2.36
берілген пайызы бойынша санды
табу;
|
Сабақ мақсаттары
|
Оқушылар:
-
Берілген санның пайызын
табады;
-
Берілген пайызы бойынша санды
табады;
-
Берілген пайызы бойынша санды
табуға мәтінді есептерді шығарады.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
-
Берілген санның пайызын таба
алады;
-
Берілген пайызы бойынша санды
таба алады;
-
Берілген пайызы бойынша санды
табуға мәтінді есептерді шығара
алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Берілген пайызы бойынша санды
табуда келесі сөз тіркестерін қолданады:
Пайызды санмен(ондық
бөлшекпен) өрнектеу үшін . . .
Санды пайызбен өрнектеу үшін .
. .
Берілген пайызы бойынша санды
табу үшін . . .
Микрокалькулятордың
көмегімен берілген пайызы бойынша санды табу үшін . .
.
|
Құндылықтарды дарыту
|
Белсенділік жұптық, топтық
жұмыстар арқылы құрметтеуді дарыту
топ ішіндегі бір бірін
бағалау, өзін-өзі бағалау арқылы жауапкершілікті
дарыту
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Геометрия, қазақ
тілі
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интерактивті тақтаны
қолдану
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар келесі ұғымдарды
біледі: пайыз, пайызды санға өрнектеу, санды пайызбен өрнектеу,
санның пайызын табу, пайызы бойынша санды
табу
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
мин
|
Ұйымдастыру
Топқа
бөліну (Отырғандарымен бөлінеді.
Топтың атауы конвертке жасырылған қағаз қиындыларын біріктіру
арқылы пайда болған сұраққа жауап беру арқылы
қойылады.)
Үй
жұмысы «Көршіме сенемін» (Дәптерлерін
ауыстыру арқылы тексереді)
«Миға
шабуыл» (Қайталау
сұрақтары)
-
Процент дегеніміз
не?
-
Берілген санның процентін
қалай табады?
-
Процент бойынша санды қалай
табады?
-
50% берілген санның қандай
бөлігі?
-
25%
берілген санның қандай
бөлігі?
|
Конверттер
|
Сабақ
барысы
32
минут
|
Жұптық жұмыс «Кестені
толтыр»
«Санның пайызын және пайызы
бойынша санды табу» тақырыбын қайталау мақсатында
орындалады
-
Есептер
|
Жауабы
|
1) 20 санының 10%-і
|
2
|
2) 3%-і 12 болатын
сан
|
400
|
3) 10%-і 8 болатын
сан
|
80
|
Оқулықпен жұмыс
№1144 (әр топтан бір оқушы
шығады)
-
Фермер 72 га жерге алма
ағаштарын отырғызды. Бұл оның барлық жерінің 40%-і. Фермердің
барлық жерінің ауданы неше гектар,
Жауабы: 180
га
-
Мектеп кітапханасында 2890
оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптың 85%-і. Мектеп кітапханасында
барлығы неше кітап бар?
Жауабы:
3400
-
Сыныпта 12 қыз бар. Бқл
сыныптағы барлық оқушылардың 40%- і. Сыныпта неше оқушы
оқиды?
Жауабы: 30
«PLICKERS»
бағдарламасы (5 тест қойылады. Жұп болып
орындайды)
-
Қандай санның 10%-ы 20-ға тең?
(200)
-
15% ондық бөлшек түрінде
жаз.(0,15)
-
0,4 бөлшегін процентке
айналды. (40%)
-
Ыдыстын 70%-іне су құйылған.
Қанша процент бос? (30%)
-
30 санының 50%-і нешеге
тең?(15)
Cергіту сәті (Мақалдарды
табу)
Топтық
жұмыс
I
топ
Тік төрбұрыштың ені 6 см, бұл
оның ұзындығының 75%-індей.
Тік
төртбұрыштың ауданын табыңдар.
Жауабы:
48
II
топ
Қоланың 85%-ы мыс, қалғаны
қалайы. 5 кг қоланың құрамындағы мыс қалайыдан неше килограмм
артық?
Жауабы:
3,5 кг
артық
III топ
Ауылдағы 620 үйдің 80%-інде ит
бар,
50%-інде мысық бар. Ауылдағы
неше үйде
ит те, мысық та
бар?
Жауабы:
186
үй
|
карточкалар
Математика 2 бөлім,
Әбілқасымова
https://www.plickers.com/
|
Сабақ
соңы
3
минут
|
Үй
тапсырмасы:№1136 №1137
Рефлексия.
|
|
Дифференциациялап
оқыту – Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-ні
қолдану
Құндылықтар мен
байланыс
(тәрбие
элементі)
|
Талқылау мен өз бетімен оқу
арқылы топ, жұп ішінде жұмыс жасау
|
Бір бірінің жұмыстарын
тексеру
Өз-өзін
тексеру
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты
қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы
қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз
уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды
өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1: Оқушылар ҚКФ-ын өз
беттерімен қорытып шығарды
Сабақтыжақсарт
уға не ықпалетеалады (оқытутуралы да,
оқутуралы да ойланыңыз)?
1:
Тақырыпнегізінебағыттайтынесептер
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Оқушылармен жекелей жұмыс, оқушылардың
деңгейін анықтау
|