Модуль/пән
атауы
|
Математика
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Шар және оның бөліктерінің
көлемдері
|
Педагог
|
Төлебаева Жанерке
Мархабатқызы
|
Курс
|
1
|
Топ
|
|
|
|
|
|
Сабақтың өткізілетін
күні
|
|
|
|
|
|
Сабақтың
түрі
|
Теориялық
|
Сабақтың мақсаты немесе
оқыту
нәтижелері
|
Көпжақтар мен айналу
денелерінің, шар және оның көлемдерін есептеудің негізгі
қасиеттерін біле отырып, көлемді де аудан тәріздес аксиоматикалық
жолмен есептеу керектігін
білу
|
Бағалау
критерийлері
|
Денелердің көлемдерінің, шар
және оның жалпы қасиеттері туралы мағанасын түсіне отырып оның
ерекшеліктерін айқындай алады.Ауызша және жазбаша тапсырмаларды
орындауға дағдыланады
|
Оқу - әдістемелік құралдар,
әдебиеттер
|
Математика:Жалпы білім беретін
мектептің жаратылыстану-математика бағытындағы 11-сыныбына арналған
оқулық,1-2 бөлім, Алматы: «Мектеп»,
2019ж.
Деңгейлік саралау
технологиясы
|
Техникалық құралдар,
материалдар
|
Оқулықтар, үлестірме
материалдар, стикерлер,
плакаттар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
|
1.Ұйымдастыру кезеңі:
(5 минут)
|
а) сәлемдесу, оқушыларды
түгендеу;
б) сабақтың жүру жоспарын
түсіндіру.
|
2 Үй тапсырамасын тексеру
кезеңі
(20 минут)
|
«Миға шабуыл» әдісі бойынша
үйге берілген тапсырмаларды қайталап, еске
түсіру.
-
Көлем дегеніміз
не?
-
Көлемнің геометриялық
мағынасы?
-
Кубтың
көлемі?
-
Призманың табанында катеттері 7 см және 12 см
болатын тік бұрышты үшбұрыш жатсын және призманың биіктігі 30 см
болса оның көлемі қандай?
-
Призманың табанында қыры 5
см шаршы жатса
және призманың биіктігі 50 см болса призманың көлемі
қандай?
-
Призманың табанында тік
бұрышты үшбұрыш жатыр, оның бір катеті 4 см ал гипотенузасы 5 см.
Призманың биіктігі 14 см болса оның көлемі
қандай?
|
3. Жаңа материалды түсіндіруге дайындық кезеңі (жаңа тақырыпты
болжау) / Практикалық, зертханалық жұмысқа дайындық кезеңі (5
минут)
|
Шар және оның көлемдері
ұғымдары, көпжақ бетінің көлемі ұғымы және
формуласы
|
4. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі (Практикалық,
зертханалық жұмысты орындау
кезеңі)
( 35 минут)
|
«Блум
таксономиясы» әдісі арқылы жаңа сабақты
түсіндіру.
Көлем – геометриялық денелердің кеңістіктен алатын бөлігін
сипаттайтын шама.
Анықтама:
Берілген нүктеден берілген
қашықтықта
орналасқан кеңістіктің барлық нүктелері құрайтын бет сфера
деп аталады
Элементтері: центр, радиусы, диаметірі,
хорда
Берілген
нүкте сфераның центірі деп аталады. Берілген қашақтық сфераның
радиусы деп аталады. Радиус R әріпімен белгіленеді. Сфераның центірінен өтетін және
сфераның екі нүктесін қосатын кесінді оның диаметрі деп аталады.
Сферамен шектелген дене шар деп аталады. Шар сегменті – шардың
жазықтықпен қиып түсірілген бөлігі. Шар қабаты – шарды қиып өтетін
параллель екі жазықтық арасындағы шар бөлігі. Шар секторы – шар
сегменті мен конустан тұрады.
Шардың
көлемі: V = 4/3 ПR
Сфераның
ауданы: S = 4 ПR2
|
5. Жаңа материалды бекіту кезеңі. (Практикалық, зертханалық
жұмысты тапсыру
кезеңі)
(15
минут)
|
«Серпілген
сауал» әдісі арқылы сабақты
қорытындылау мақсатында студенттерге өтілген тақырып бойынша
білімді меңгеруге арналған сұрақтар мен есептер
беру.
-
Сфера дегеніміз
не?
-
Шар дегеніміз
не?
-
Шардың радиусы, хордасы,
диаметрі, сегменті деген ұғымдарды
түсіндіріңіз?
-
Шардың радиусы 4 см.
Шардың көлемін табыңыз?
-
Диаметрі
2м шеңбердің көлемін табыңдар.
-
Радиусы
10м шеңбердің көлемін табыңдар.
-
Радиусы
3м дөңгелектің көлемін табыңдар
-
Радиусы
10см, 20см; 1м шеңбердің көлемін
тап.
-
Радиусы
10дм, 20дм; 10м дөңгелектің көлемін
тап
|
6.Үй тапсырмасы туралы
ақпараттандыру кезеңі (3
минут)
|
Шар және оның бөліктерінің
көлемдері тақырыбы бойынша
есептер:
-
Диаметрі 5 см болатын
шеңбердің көлемін және ауданын
табыңыз?
-
Ауданы 40 см2 болатын
дөңгелектің көлемі қандай?
-
Ұзындығы
30 м болатын шеңбер
радиусын және көлемін табыңыз?
|
7.Сабақты қорытындылау және
рефлексия (7
минут)
|
Оқушыларды 100 балдық жүйе
арқылы бағалау
Нені
білдім?
|
Нені
үйрендім?
|
Нені білгім
келеді?
|
|
|
|
|