№39 «Асықата» жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Автор:
Аманов Ғалымжан Бағжанұлы
Педагогикалық идеяның атауы:
«Кері байланыс жай ғана тәсіл емес ол оқытудың негізі»
Бағыты: «Қоғамдық-гуманитарлық»
Білім беру ұйымының мекен жайы:
Асықата кенті, Өркенді елді мекені К.Омаров көшесі №5
Автордың мекен жайы:
Асықата кенті, Тойжанов №72
87075290689 galim83@mail.ru
Менің ойымша әрбір мұғалім әрбір адам өз ісіне кері байланыс жасай білуі керек. Сондықтан мен бұл жерде оқыту үрдісінде қолданылатын кері байланысты, оның оқу мен оқытудағы тиімді тұстарын көрсеткім келеді. Дұрыс жүргізілген кері байланыс немесе сабақтарды талдау арқылы қатысушының өзіндік пікірін білуге болады. Оқыту мен оқу, рефлексия, өзін өзі реттеу, өзінің іс әрекетіне баға беру, таным, сыни пікір айту ол әрбір шебер мұғалімнің қолынан келетін іс. Осы орайда айта кететін жайт біз мұғалімдер өзара сабаққа ену кезінде уақытымыз бола бермейді. Толық сабақтың құрылмын қарап оған сыни пікір немесе ұсыныс жазуда қиындықтарға кезігіп жатамыз. Осының бәрін ескере отырып, өз әріптестерімнің жұмыстарын жеңілдету мақсатында электронды өзі есептегіш бағдарлама құрастырып шықтым. Бұл сабақты талдау бағдарламасы барлық мұғалімдер үшін жасалған. Өз жұмыстарымызды тағыда жеңілдету мақсатында жасалған бұл бағдарлама педагогтер үшін қолжетімді. Тіпті қағаз-қаламныңда қажеті жоқ. Тек сабақ критерийлері бойынша дұрыс әрі нақты жауап берсеңіз болғаны. Нәтижесінде Сіз өз әріптесіңізге электронды құрылғының өзі талдау жасаған сабақтың нәтижесін ұсына аласыз. Және сол ұсынылған сабақтың нәтижесін өз әріптесіңіздің электронды почтасына, WHATS APP, TELEGRAM т.б ғаламтор желілеріне жолдай аласыз.
Бағдарламаның негізі мақсаты:
-
Өзара тәжірибе алмасу. Сабақтағы алға қойылған мақсаттардың дұрыстығын, және оның қолжетімділігін бақылау. Кеңістік дидактика көзқарасына, мазмұны мен мақсаттарына, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай болуын қадағалау;
-
Идеялық және оқытылатын пәннің ғылыми теориялық деңгейі, пәнаралық байланыстардың қолданылуы, сабақ құрылымының дұрыстығын анықтау
Құрылымы:
Сабақты талдау
Мұғалімнің аты жөні:
Сабақтың тақырыбы:
Пәні:
Сыныбы:
Күні:
Сабақтың түрі: _____________________________
Сабаққа қатысушы мұғалім:
С
абақты бақылау критерийлері: 5(өте жақсы) 3(орта)
2(төмен)
-
С
абақтың оқу мақсатына қол
жетімділігі. -
К
үтілетін нәтиженің
айқындылығы. -
О
қушылардың жас ерекшелігінің
ескерілуі. -
С
ынып оқушыларының сабаққа толық
тартылуы. -
Қ
алыптастырушы бағалаудың
жүргізілуі. -
Ә
діс тәсілдердің
тиімділігі. -
С
абақ барысындағы оқушылардың
белсенділігі. -
М
ұғалімннің оқушылармен
қарым-қатынасы. -
Д
ағдылардың
қолданылуы. -
К
ері байланыс.
Талдаудың нәтижесін көру
10-
20 арасы төмен
3
0-40 арасы орта
5
0-60 арасы жақсы
Төмен деңгейдегі сабақ:
-
сабақ оқу мақсатына сай құрылымдалмаған;
-
оқу мақсатын қайта қарау ұсынылады;
-
сонымен қатар күтілетін нәтиже айқын емес;
-
ұсынылған тапсырмаларда оқушылардың жас ерекшеліктері ескерілмеген;
-
сынып оқушылары сабаққа толық тартылған жоқ;
-
қалыптастырушы бағалау дұрыс жүргізілмеді;
-
оқушылардың белсенділігі байқалмады;
-
әдістер ұсынылған тапсырмаларға, тақырып мазмұнын ашуға септігін тигізбеді;
-
мұғалім мен оқушылардың арасында жақындық байқалмады;
-
жаңартылған оқу мазмұнына сәйкес дағдылар көрініс таппады;
-
кері байланысты қайта қару ұсынылады.
Орта деңгейдегі сабақ:
-
оқу мақсаттары қолжетімді, бірақ күтілетін нәтиже айқын емес;
-
тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай алынған;
-
тапсырмалар орындау барысында әдіс тәсілдер оқушылардың белсенділігіне оң әсер етті;
-
кейбір оқушылар оқу процессіне толық тартылмады;
-
белсенділігі төмен оқушылардың қызығушылығын арттырып, оқу процессіне қосу ұсынылады;
-
қалыптастырушы бағалау дұрыс жүргізілді;
-
мұғалім оқушыларға оң мотивация бере алды;
-
оқушылармен қарым қатынасы орташа;
-
сабақ барысында дағдылар дұрыс қолданылды;
-
кері байланысты жетілдіру ұсынылады.
Жоғары деңгейдегі сабақ:
-
оқу мақсаты қол жетімді;
-
сабақ тақырыбы мен мақсаты және оның нәтижесі сабақ барысында айқын көрініс тапты;
-
тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрылымдалған;
-
тиімді әдіс-тәсілдер қолданылды;
-
сабақ барысындағы оқушылардың белсенділігі жоғары;
-
мұғалімнің шеберлігі, барлық баланы оқу процессіне тартуы дұрыс жүргізілді;
-
мұғалім дұрыс фасилитатор бола білді;
-
қалыптастырушы бағалау жүйелі көрініс тапты;
-
оқушылардың сабаққа қызығушылығы жоғары деңгейде;
-
дағдылар дұрыс қолданылды;
-
сабақ тамаша өтті, балаларға әсерлі болды.
Кері байланыс мұғалімнің оқыту үрдісі қалай өткені және қандай нәтижеге қол жеткізгендігі туралы ой-пікірін тыңдауға негізделеді. Кері байланыс сабақтың соңында ғана емес, сабақ барысында оқушылардың өз бетімен орындайтын тапсырмаларының соңында жүргізіліп отыруы керек. Рефлексия мақсаты-еске түсіру, өзінің сабақ бойындағы іс-әрекетіне баға беру, талдау және мәселелердің шешу жолдарын іздестіру. Мұғалім оқушының немесе өзінің әріптесінің кез келген кері байланыс парағын оқи отырып, жұмысының сәтсіз шыққан тұсын және сәтті шыққан қадамын, ендігі іс-әрекетін қалай жақсартуға болатынын алдын-ала біледі. Сонымен қатар кері байланыс парағы арқылы қатысушының үніне құлақ түріп, оқу мен оқытудағы кездесетін кедергілерді айқындап, келесі оқытуға бұдан да жақсырақ дайындалуына түрткі болады. Жоғарыда айтып кеткенімдей бұл сабақты талдау түрі әр бір әріптес үшін тиімді деп ойлаймын. Қазіргі ақпараттану заманында көштен қалмай АКТ құралдарын тиімді етіп пайдаланып жатсақ жақсы емеспе? Менің жасап шыққан дүнием бұл менің идеямнан туындап отыр. Ал идея адамдарға өз жұмысын сүйіп,жақсы көріп қайтсем осы жұмыстың нәтижесін көрсетсем екен деген ерекше адамдар шығады деп ойлаймын...
I think every teacher should be able to give feedback on their work. Therefore, I would like to point out the feedback is useful and effective aspects in teaching and learning process. By reviewing the feedback or analyze the lessons, you can identify the other’s opinion. Teaching and reading, reflection, self-regulation, self-esteem, cognition, and critical thinking are the things every master teacher can do. It is important to note and to participate other teachers lesson, sometimes we don’t have time to enter lessons. When we look at the structure of the whole lesson, we are having difficulty writing a review or suggestion. With this mind, I have come up with an electronic calculator program and to make easier my colleague’s work. This lesson analysis program is designed for all teachers. This program, designed to make our work easier. Even we don't need paper or a pen. You only need to answer correctly according to the criteria of the lesson. As a result, you can present to your colleague the results of the lesson analyzed by the electronic device. And you can send the results of this lesson to email of your colleague, WHATS APP, TELEGRAM, etc.
The main purpose of the program:
• Exchange of experiences. Monitor the adequacy of the goals set and their availability in the classroom. Monitoring the correspondence to the content, purpose and content of the didactics of the spatial didactics;
• Scientific and theoretical level of the idea and discipline, application of interdisciplinary connections, determination of correct structure of lessons
Structure:
Analysis of the lesson
Name of the teacher:
The theme of the lesson:
Subject:
Grade:
Date:
Type of lesson:
The teacher participating in the lesson:
Criteria for lesson control: 5 (excellent) 3 (average) 2 (bad)
1. Access to the learning objectives of the lesson.
2. Transparency of expected results.
3. Taking into account the age characteristics of students.
4. Full involvement of students in class.
5. Formative assessment.
6. Effectiveness of methods.
7. The students activity during the lesson.
8. The relationship of the teacher with the students.
9. Application of skills.
10. Feedback.
Feedback is based on listening to the teacher's thoughts on how the learning process went and the results it achieved. Feedback should occur not only at the end of the lesson during the making every task. The purpose of reflexing is to remember, evaluate, analyze and evaluate actions during the lesson and to find ways to solve problems. The teacher, before reading any feedback page from a student or his / her colleague, knows in advance of the failure and success of the work and how it can be improved. As I mentioned earlier, I think this type of lesson analysis is beneficial for each teacher. It is better to stay ahead of the times in today's age of computer science and use ICT tools effectively? This is my idea which I created in my working experiences. And good ideas come for special people who wants to show the results of their work if they like and love their work ...
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
SLC SMART LESSON CHECK
SLC SMART LESSON CHECK
№39 «Асықата» жалпы орта мектебі
коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Автор:
Аманов Ғалымжан Бағжанұлы
Педагогикалық идеяның атауы:
«Кері байланыс жай ғана тәсіл емес ол оқытудың негізі»
Бағыты: «Қоғамдық-гуманитарлық»
Білім беру ұйымының мекен жайы:
Асықата кенті, Өркенді елді мекені К.Омаров көшесі №5
Автордың мекен жайы:
Асықата кенті, Тойжанов №72
87075290689 galim83@mail.ru
Менің ойымша әрбір мұғалім әрбір адам өз ісіне кері байланыс жасай білуі керек. Сондықтан мен бұл жерде оқыту үрдісінде қолданылатын кері байланысты, оның оқу мен оқытудағы тиімді тұстарын көрсеткім келеді. Дұрыс жүргізілген кері байланыс немесе сабақтарды талдау арқылы қатысушының өзіндік пікірін білуге болады. Оқыту мен оқу, рефлексия, өзін өзі реттеу, өзінің іс әрекетіне баға беру, таным, сыни пікір айту ол әрбір шебер мұғалімнің қолынан келетін іс. Осы орайда айта кететін жайт біз мұғалімдер өзара сабаққа ену кезінде уақытымыз бола бермейді. Толық сабақтың құрылмын қарап оған сыни пікір немесе ұсыныс жазуда қиындықтарға кезігіп жатамыз. Осының бәрін ескере отырып, өз әріптестерімнің жұмыстарын жеңілдету мақсатында электронды өзі есептегіш бағдарлама құрастырып шықтым. Бұл сабақты талдау бағдарламасы барлық мұғалімдер үшін жасалған. Өз жұмыстарымызды тағыда жеңілдету мақсатында жасалған бұл бағдарлама педагогтер үшін қолжетімді. Тіпті қағаз-қаламныңда қажеті жоқ. Тек сабақ критерийлері бойынша дұрыс әрі нақты жауап берсеңіз болғаны. Нәтижесінде Сіз өз әріптесіңізге электронды құрылғының өзі талдау жасаған сабақтың нәтижесін ұсына аласыз. Және сол ұсынылған сабақтың нәтижесін өз әріптесіңіздің электронды почтасына, WHATS APP, TELEGRAM т.б ғаламтор желілеріне жолдай аласыз.
Бағдарламаның негізі мақсаты:
-
Өзара тәжірибе алмасу. Сабақтағы алға қойылған мақсаттардың дұрыстығын, және оның қолжетімділігін бақылау. Кеңістік дидактика көзқарасына, мазмұны мен мақсаттарына, оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай болуын қадағалау;
-
Идеялық және оқытылатын пәннің ғылыми теориялық деңгейі, пәнаралық байланыстардың қолданылуы, сабақ құрылымының дұрыстығын анықтау
Құрылымы:
Сабақты талдау
Мұғалімнің аты жөні:
Сабақтың тақырыбы:
Пәні:
Сыныбы:
Күні:
Сабақтың түрі: _____________________________
Сабаққа қатысушы мұғалім:
С
абақты бақылау критерийлері: 5(өте жақсы) 3(орта)
2(төмен)
-
С
абақтың оқу мақсатына қол
жетімділігі. -
К
үтілетін нәтиженің
айқындылығы. -
О
қушылардың жас ерекшелігінің
ескерілуі. -
С
ынып оқушыларының сабаққа толық
тартылуы. -
Қ
алыптастырушы бағалаудың
жүргізілуі. -
Ә
діс тәсілдердің
тиімділігі. -
С
абақ барысындағы оқушылардың
белсенділігі. -
М
ұғалімннің оқушылармен
қарым-қатынасы. -
Д
ағдылардың
қолданылуы. -
К
ері байланыс.
Талдаудың нәтижесін көру
10-
20 арасы төмен
3
0-40 арасы орта
5
0-60 арасы жақсы
Төмен деңгейдегі сабақ:
-
сабақ оқу мақсатына сай құрылымдалмаған;
-
оқу мақсатын қайта қарау ұсынылады;
-
сонымен қатар күтілетін нәтиже айқын емес;
-
ұсынылған тапсырмаларда оқушылардың жас ерекшеліктері ескерілмеген;
-
сынып оқушылары сабаққа толық тартылған жоқ;
-
қалыптастырушы бағалау дұрыс жүргізілмеді;
-
оқушылардың белсенділігі байқалмады;
-
әдістер ұсынылған тапсырмаларға, тақырып мазмұнын ашуға септігін тигізбеді;
-
мұғалім мен оқушылардың арасында жақындық байқалмады;
-
жаңартылған оқу мазмұнына сәйкес дағдылар көрініс таппады;
-
кері байланысты қайта қару ұсынылады.
Орта деңгейдегі сабақ:
-
оқу мақсаттары қолжетімді, бірақ күтілетін нәтиже айқын емес;
-
тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай алынған;
-
тапсырмалар орындау барысында әдіс тәсілдер оқушылардың белсенділігіне оң әсер етті;
-
кейбір оқушылар оқу процессіне толық тартылмады;
-
белсенділігі төмен оқушылардың қызығушылығын арттырып, оқу процессіне қосу ұсынылады;
-
қалыптастырушы бағалау дұрыс жүргізілді;
-
мұғалім оқушыларға оң мотивация бере алды;
-
оқушылармен қарым қатынасы орташа;
-
сабақ барысында дағдылар дұрыс қолданылды;
-
кері байланысты жетілдіру ұсынылады.
Жоғары деңгейдегі сабақ:
-
оқу мақсаты қол жетімді;
-
сабақ тақырыбы мен мақсаты және оның нәтижесі сабақ барысында айқын көрініс тапты;
-
тапсырмалар оқушылардың жас ерекшеліктеріне сай құрылымдалған;
-
тиімді әдіс-тәсілдер қолданылды;
-
сабақ барысындағы оқушылардың белсенділігі жоғары;
-
мұғалімнің шеберлігі, барлық баланы оқу процессіне тартуы дұрыс жүргізілді;
-
мұғалім дұрыс фасилитатор бола білді;
-
қалыптастырушы бағалау жүйелі көрініс тапты;
-
оқушылардың сабаққа қызығушылығы жоғары деңгейде;
-
дағдылар дұрыс қолданылды;
-
сабақ тамаша өтті, балаларға әсерлі болды.
Кері байланыс мұғалімнің оқыту үрдісі қалай өткені және қандай нәтижеге қол жеткізгендігі туралы ой-пікірін тыңдауға негізделеді. Кері байланыс сабақтың соңында ғана емес, сабақ барысында оқушылардың өз бетімен орындайтын тапсырмаларының соңында жүргізіліп отыруы керек. Рефлексия мақсаты-еске түсіру, өзінің сабақ бойындағы іс-әрекетіне баға беру, талдау және мәселелердің шешу жолдарын іздестіру. Мұғалім оқушының немесе өзінің әріптесінің кез келген кері байланыс парағын оқи отырып, жұмысының сәтсіз шыққан тұсын және сәтті шыққан қадамын, ендігі іс-әрекетін қалай жақсартуға болатынын алдын-ала біледі. Сонымен қатар кері байланыс парағы арқылы қатысушының үніне құлақ түріп, оқу мен оқытудағы кездесетін кедергілерді айқындап, келесі оқытуға бұдан да жақсырақ дайындалуына түрткі болады. Жоғарыда айтып кеткенімдей бұл сабақты талдау түрі әр бір әріптес үшін тиімді деп ойлаймын. Қазіргі ақпараттану заманында көштен қалмай АКТ құралдарын тиімді етіп пайдаланып жатсақ жақсы емеспе? Менің жасап шыққан дүнием бұл менің идеямнан туындап отыр. Ал идея адамдарға өз жұмысын сүйіп,жақсы көріп қайтсем осы жұмыстың нәтижесін көрсетсем екен деген ерекше адамдар шығады деп ойлаймын...
I think every teacher should be able to give feedback on their work. Therefore, I would like to point out the feedback is useful and effective aspects in teaching and learning process. By reviewing the feedback or analyze the lessons, you can identify the other’s opinion. Teaching and reading, reflection, self-regulation, self-esteem, cognition, and critical thinking are the things every master teacher can do. It is important to note and to participate other teachers lesson, sometimes we don’t have time to enter lessons. When we look at the structure of the whole lesson, we are having difficulty writing a review or suggestion. With this mind, I have come up with an electronic calculator program and to make easier my colleague’s work. This lesson analysis program is designed for all teachers. This program, designed to make our work easier. Even we don't need paper or a pen. You only need to answer correctly according to the criteria of the lesson. As a result, you can present to your colleague the results of the lesson analyzed by the electronic device. And you can send the results of this lesson to email of your colleague, WHATS APP, TELEGRAM, etc.
The main purpose of the program:
• Exchange of experiences. Monitor the adequacy of the goals set and their availability in the classroom. Monitoring the correspondence to the content, purpose and content of the didactics of the spatial didactics;
• Scientific and theoretical level of the idea and discipline, application of interdisciplinary connections, determination of correct structure of lessons
Structure:
Analysis of the lesson
Name of the teacher:
The theme of the lesson:
Subject:
Grade:
Date:
Type of lesson:
The teacher participating in the lesson:
Criteria for lesson control: 5 (excellent) 3 (average) 2 (bad)
1. Access to the learning objectives of the lesson.
2. Transparency of expected results.
3. Taking into account the age characteristics of students.
4. Full involvement of students in class.
5. Formative assessment.
6. Effectiveness of methods.
7. The students activity during the lesson.
8. The relationship of the teacher with the students.
9. Application of skills.
10. Feedback.
Feedback is based on listening to the teacher's thoughts on how the learning process went and the results it achieved. Feedback should occur not only at the end of the lesson during the making every task. The purpose of reflexing is to remember, evaluate, analyze and evaluate actions during the lesson and to find ways to solve problems. The teacher, before reading any feedback page from a student or his / her colleague, knows in advance of the failure and success of the work and how it can be improved. As I mentioned earlier, I think this type of lesson analysis is beneficial for each teacher. It is better to stay ahead of the times in today's age of computer science and use ICT tools effectively? This is my idea which I created in my working experiences. And good ideas come for special people who wants to show the results of their work if they like and love their work ...
шағым қалдыра аласыз













