|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Ақтас жалпы орта мектебі» МКМ-сы |
||||||
|
Күні: 06.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С. Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
С.Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасының мазмұнымен танысу, кейіпкерлер жүйесіне талдау жасау,тақырыбы мен идеясын ашу |
||||||
|
Табыс критерийі |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарма мазмұнын біледі, кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды,тақырыбы мен идеясын анықтай алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарма мазмұны, көркемдік ерекшелігіне өзінідік көзқарасын білдіреді |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: шығарма мазмұны негізінде ой қорытып, ойтолғау жазады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: әдебиет кезеңдері,ХХ ғасыр әдебиеті бойынша білімдерін арттырады. С. Мұқанов өмір жолы , шығармашылығымен таныса отырып,сөздік қорын молайтады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ХХ ғасыр әдебиеті, С. Мұқанов т.б. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
С. Мұқановтың өмір жолы, шығармашылығы |
||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы (10 минут) |
1.С.Мұқанов ... жылдары өмір сүрді.(1900-1973) 2.1922 ж.Орынбор қаласында ... оқиды.(жұмысшы факультетінде ) 3.1926-1928 ж.С.Мұқанов республикалық ... газетінде жұмыс істейді.(«Еңбекші қазақ») 4.Мұнан кейінгі жылдарда ... университетінде, кейін ... қызыл профессура институтында оқиды.(Ленинград,Мәскеудегі) 5.1937ж. ... қызметін атқарды.(Қазақстан Жазушылар Одағының төрағасы) 6.Бұл кездегі С.Мұқанов қаламынан шыққан ірі туындылар ... ,... , ... . ( «Ботагөз», «Менің мектептерім» романдары, «Колхозды ауыл осындай») 7.1950ж.С.Мұқанов ... романын, ... пьесасын жазды.( «Сырдария», «Ш.Уалиханов» ) Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру, топқа бөлу |
Үлестірме-лер, сызбалар |
|||||
|
Ортасы (15 минут) |
«Шеңбер» әдісі Әр топтың оқушылары «Сұлушаш» поэмасының мәтінін бірінен кейін бірі баяндайды «Ділмарлар» тәсілі
. «Жасырын сан» тәсілі Әр сан артында сұрақ жасырылған.Оқушылар сандарды таңдау бойынша сұраққа жауап береді.Жауап берген сан ұпай болып есептелінеді. 1.С.Мұқанов қай жерде туған? 2.С.Мұқановтың өлеңдерін ата. 3.С.Мұқанов қандай қызметтер атқарды? 4.С.Мұқановтың прозалық туындыларын ата. 5. «Сұлушаш» поэмасының тақырыбы,идеясы не? 6.Сұлушаш пен Алтайдың трагедиялық жағдайының басты себебі не? 7 . «Сұлушаштың» реалистік шығарма екенін дәлелде. 8. «Сұлушаш» поэмасының маңызы неде? |
Дәптер, қаламсап |
|||||
|
Соңы (5 минут) |
Кері байланыс «ВЕНН диаграммасы» тәсілі Әр топ өздері таңдап алған шығарма кейіпкерлеріне сызбаны толтыра отырып мінездеме береді Бағалау |
Дәптер, қаламсап |
|||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Оқушылардың жұмысын тексеріп,қателіктерін табуға көмектесуге үгіттеу,шығарманы жақсы жазған оқушыларды мадақтау арқылы құрмет көрсету. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Бағдаршам» тәсілі |
Пәнаралық байланыс- денсаулық және қауіпсіздік, ИКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). 1.Әдебиет,тарих 2.Елдікке,ерлікке,тарихты тануға тәрбиелеу. |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
С.Мұқанов "Сұлушаш" поэмасы
С.Мұқанов "Сұлушаш" поэмасы
|
Пәні: қазақ әдебиеті |
Мектеп: «Ақтас жалпы орта мектебі» МКМ-сы |
||||||
|
Күні: 06.12.2017 жыл |
Мұғалімнің аты-жөні: Енжанова Г.Т. |
||||||
|
СЫНЫП: 11 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
С. Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасы |
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
С.Мұқановтың «Сұлушаш» поэмасының мазмұнымен танысу, кейіпкерлер жүйесіне талдау жасау,тақырыбы мен идеясын ашу |
||||||
|
Табыс критерийі |
Барлық оқушылар орындай алады: шығарма мазмұнын біледі, кейіпкерлер жүйесіне талдау жасайды,тақырыбы мен идеясын анықтай алады. |
||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: шығарма мазмұны, көркемдік ерекшелігіне өзінідік көзқарасын білдіреді |
|||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: шығарма мазмұны негізінде ой қорытып, ойтолғау жазады |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: әдебиет кезеңдері,ХХ ғасыр әдебиеті бойынша білімдерін арттырады. С. Мұқанов өмір жолы , шығармашылығымен таныса отырып,сөздік қорын молайтады. |
||||||
|
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: ХХ ғасыр әдебиеті, С. Мұқанов т.б. |
|||||||
|
Алдыңғы оқу |
С. Мұқановтың өмір жолы, шығармашылығы |
||||||
|
ЖОСПАР |
|||||||
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||
|
Басы (10 минут) |
1.С.Мұқанов ... жылдары өмір сүрді.(1900-1973) 2.1922 ж.Орынбор қаласында ... оқиды.(жұмысшы факультетінде ) 3.1926-1928 ж.С.Мұқанов республикалық ... газетінде жұмыс істейді.(«Еңбекші қазақ») 4.Мұнан кейінгі жылдарда ... университетінде, кейін ... қызыл профессура институтында оқиды.(Ленинград,Мәскеудегі) 5.1937ж. ... қызметін атқарды.(Қазақстан Жазушылар Одағының төрағасы) 6.Бұл кездегі С.Мұқанов қаламынан шыққан ірі туындылар ... ,... , ... . ( «Ботагөз», «Менің мектептерім» романдары, «Колхозды ауыл осындай») 7.1950ж.С.Мұқанов ... романын, ... пьесасын жазды.( «Сырдария», «Ш.Уалиханов» ) Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстыру, топқа бөлу |
Үлестірме-лер, сызбалар |
|||||
|
Ортасы (15 минут) |
«Шеңбер» әдісі Әр топтың оқушылары «Сұлушаш» поэмасының мәтінін бірінен кейін бірі баяндайды «Ділмарлар» тәсілі
. «Жасырын сан» тәсілі Әр сан артында сұрақ жасырылған.Оқушылар сандарды таңдау бойынша сұраққа жауап береді.Жауап берген сан ұпай болып есептелінеді. 1.С.Мұқанов қай жерде туған? 2.С.Мұқановтың өлеңдерін ата. 3.С.Мұқанов қандай қызметтер атқарды? 4.С.Мұқановтың прозалық туындыларын ата. 5. «Сұлушаш» поэмасының тақырыбы,идеясы не? 6.Сұлушаш пен Алтайдың трагедиялық жағдайының басты себебі не? 7 . «Сұлушаштың» реалистік шығарма екенін дәлелде. 8. «Сұлушаш» поэмасының маңызы неде? |
Дәптер, қаламсап |
|||||
|
Соңы (5 минут) |
Кері байланыс «ВЕНН диаграммасы» тәсілі Әр топ өздері таңдап алған шығарма кейіпкерлеріне сызбаны толтыра отырып мінездеме береді Бағалау |
Дәптер, қаламсап |
|||||
|
Қосымша мәліметтер |
|||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Оқушылардың жұмысын тексеріп,қателіктерін табуға көмектесуге үгіттеу,шығарманы жақсы жазған оқушыларды мадақтау арқылы құрмет көрсету. |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
«Бағдаршам» тәсілі |
Пәнаралық байланыс- денсаулық және қауіпсіздік, ИКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі). 1.Әдебиет,тарих 2.Елдікке,ерлікке,тарихты тануға тәрбиелеу. |
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім? 1: 2: |
|||||||
шағым қалдыра аласыз













