1.Сабақ
тақырыбы: Ш.Мұртаза «Тұтқын бала» Бала
Тұрарға мінездеме
2.Сабақтың
мақсаты:
Білу: Ш.Мұртазаның кім екенін,
«Қызыл жебе» шығармасының бар екенін білу.
Түсіну: Шығармасын оқи және талдай отырып, Бала
Тұрарға мінездеме бере отырып айқындау.
Қолдану: Шығармадағы жақсы сөздерді,
үлгі-өнегені өз өмірінде дұрыс қолдану.
Сабақтың типі: Білімді,
дағдыны, іскерлікті қалыптастыру
Сабақтың
формасы: жеке, топтық,
жұптық
Қолданылатын
әдістер: сұрақ-жауап, баяндау, талдау,
зерттеу, Венн диаграммасы
Құрал-жабдықтар: 1.Плакаттар, маркер,
стикер
Көрнекіліктер: Жұмыс дәптері, Қазақ әдебиеті
анықтағыш, Ш.Мұртаза шығармашылығы, Тұрар Рысқұлов туралы
шығармалар, интернет материалдары.
Пайдаланылған
әдебиеттер: 6-сыныпқа арналған әдебиеттен
дидактикалық материалдары
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Әдіс тәсілдер
Формасы
|
Бағалау түрі
|
Уақыты (мин)
|
І.
К
І
Р
І
С
П
Е
|
І.
Ұйымдастыру кезеңі:
А)
сәлемдесу;
ә)
оқушыларды түгендеу;
в)
сабаққа дайындықтарын тексеру.
ІІ. Мотивация. Оқушыларға бір-бірінің қолдарын
ұстатып, көздерін жұмғызу және бір-бірлеріне іштей жақсы тілектер
тілету.
Үй тапсырмасын
сұрау.
Топқа бөлу.
|
Оқушылар амандасады, кезекшілер кім жоқ екенін
айтады.
Бір
– біріне жақсы тілектер айтады.
Үй тапсырмасы: Ш.Мұртаза «Тұтқын
бала»
Саналу арқылы топқа бөлінеді.
|
Жеке жұмыс:
Баяндау, түсіндірмелі,
сұрақ-жауап
|
Өзіндік бағалау
|
13
мин
|
ІІ.
Т
Ұ
С
А
У
К
Е
С
Е
Р
|
ІІІ. Жаңа
сабақ
-Мақсат қою
«Тұтқын бала» туралы не
білеміз?
Түрткі сұрақтар :
Ш.Мұртаза кім?
Шығарма кім жайында?
Т.Рұсқұлов жайында не білесің?
Шығармада Т.Рұсқұловтың қай кезі
суреттеледі?
|
Берілген тапсырманы жеке отырып орындайды. Өз
қалаулары бойынша орындайды.
Оқушылар тақырыпты талқылып, жұмыстарын
кеңейтеді.
Оқушылар мұғалім берген тапсырмағаға бағытталады,
орындайды. Дарынды оқушылар тапсырманы орындауға өз септігін
тигізеді.
|
Жеке жұмыс
топтастыру, сұрақ-жауап
|
Өзіндік бағалау
|
9мин
|
ІІІ.
Н
Е
Г
І
З
Г
І
Б
Ө
Л
І
М
|
Топтық жұмыс
І топ Әдебиетшілер. Шығарманың композициялық
құрылымын жасау.
ІІ топ Тарихшылар. Тірек сигналдары арқылы
Т.Рұсқұловтың өсуі жайлы көрсету.
ІІІ топ. Зерттеушілер. Тұрар мен әкесі туралы
жазылған еңбектер.
Жеке жұмыс:
Сәйкестендіру тесті.
Жұптық жұмыс:
Венн диаграммасы. Бала Тұрар- Ортақ – Тұрар
Рысқұлов
|
Берілген тапсырманы топта отырып орындайды. Өз
қалаулары бойынша орындайды.
Оқушылар тақырыпты талқылып, жұмыстарын
кеңейтеді.
Оқушылар мұғалім берген тапсырмағаға бағытталады,
орындайды. Дарынды оқушылар тапсырманы орындауға өз септігін
тигізеді.
|
Топтық жұмыс
Топтастыру, зерттеу.
Жұптық жұмыс:
Венн диаграммасы
|
ЕКІ ЖҰЛДЫЗ, БІР ҰСЫНС
Өзара бағалау.
|
18мин
|
ІV.
Қ
О
Р
Ы
Т
Ы
Н
Д
Ы
|
Рефлексия жазу
Үйге тапсырма беру: Ш.Мұртаза «Тұтқын
бала»
Бағалау.
|
Оқушылар өздерінің не ұққанын, нені білгісі
келетінін, білетінін жазады.
Не берілгенін күнделікке жазып
алады
|
Түсіндірмелі
|
Суммативті бағалау.
|
5
мин
|