Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сөйлеу не үшін қажет?
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім: |
Тіл және сөйлеу |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы |
Сөйлеу не үшін қажет? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
1.2.1.2 оқу түрлерін (буындап оқу, тұтас оқу, мәнерлеп оқу, түсініп оқу) қолдану; 1.3.6.1 жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғарғы және төменгі сызықтарын сақтап, әріп элементтерін, әріптердің бір-бірімен байланысын көркем жазу талаптарына сай жазу |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Өлеңді түсініп оқиды. Тіл және сөйлеу туралы түсінік қалыптасады, сөйлеудің тек адамға тән екенін ұғынады. Жазу жолын, жоларалықты, жолдың жоғары және төменгі сызықтарын сақтап, көркем жазады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Басы |
Психологиялық дайындық «Жүректен жүрекке». Оқушылар шеңбер жасап, дөңгеленіп тұрады. Мұғалім жұмсақ жүрекшені қолына ұстап тұрып, қасындағы оқушының есімін атап, оған есімінің бас әрпінен басталатын тілегін айтады. Осылайша балалар бір-біріне ыстық лебіздерін білдіруді жалғастырады. Мысалы, Айдана, ақылды қыз бол! – Балалар, өте тамаша тілектер айттыңдар. Осы айтқан тілектеріңнің ішінен қандай жақсы сөздер жүректеріңе жылылық сыйлады? Мұғалім оқушылардың айтқан сөздерін тақтаға жазып тұрады. Оқушылар осы сөздер арқылы топқа бөлініп отырады. |
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. Өз есімдерінен басталатын тілектерін дауыстап айтады. Осылайша барлығы бір-біріне көтеріңкі көңіл күй сыйлайды.
|
ҚБ. «Бас бармақ» арқылы бір-бірін бағалайды. |
|
Ортасы |
«Топтастыру» бойынша жұмыс жүргізіледі.
Оқулықпен жұмыс Интербелсенді тақтаға назар аударады (оқулықтағы сурет көрсетіледі). 1-жаттығу ауызша орындалады. Алдымен мұғалім сөйлемдерді дауыстап оқып береді.
2-жаттығуда өлеңмен жұмыс жүргізіледі. – Балалар, құстар, жануарлар сөйлей ала ма, қалай ойлайсыңдар? Алдымен өлеңді мұғалім дауыстап, мәнерлеп оқып береді. |
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды. «Топтастыру» бойынша «Сөйлеу не үшін қажет?» сұрағына топтастыру жасайды. Сөйлеу адамға біреумен тілдесу, ұғынысу, әңгімелесу, пікірлесу үшін қажет екенін айтады.
«Түртіп алу жүйесі» бойынша өздеріне түсініксіз сөздерді жай қарындашпен белгілеп отырады. |
ҚБ. «Отшашу» арқылы бір-бірін бағалау. |
Топтық тапсырмалар |
21
22
|
Сөздік жұмысы жүргізіледі. Өлең мазмұнына талдау жасалады.
Балалар өлең соңындағы сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
|
Барлық оқушы бір өлең жолынан тізбектей түгел оқып шығады. Бейнекөріністен табиғаттағы судың, құстардың дыбыстарын естиді. Құстардың өз тілдерінде сайрайтынын ұғынады. |
|
|
Дәптермен жұмыс А дыбысы сөздің басында, ортасында, соңында, яғни барлық буынында кездесетініне назар аударады. Сауатты, көркем жазуға дағдыланады. (Мұғалім оқушының орындықта түзу, орнықты отыруына назар аударады.) Сергіту сәті
|
Көркем жазу А А А А А А а а а а а а Жел улейді, у-у, Құйын келіп билейді, зу-зу. Қатты, қатты жел соқты, гу-гу, Жапырақтар қол соқты, ду-ду. Қимыл-қозғалыс жасай отырып орындайды.
Қарқылдайтын – қарға. Қаңқылдайтын – қаз. |
|
Топтық жұмыс Әр топқа тапсырмалар жазылған қағаздар таратылады. |
Шиқылдайтын – торғай. Ырылдайтын – ит. Белсенді оқу тапсырмаларын топта орындайды. Құлақ – тыңдалым, кітап – оқылым, қалам – жазылым, микрофон – айтылым. Қой маңырайды, сиыр мөңірейді, жылқы кісінейді, түйе боздайды. Мен әжемді жақсы көремін. Ол өте мейірімді. Әжем қартаймасын деймін. Мен інімді жақсы көремін. Өйткені ол сүйкімді. Үлкен азамат болсын деймін. Сөйлеу – адамға ғана тән құбылыс. Жан-жануарлар сөйлемейді. Олар тек дыбыс шығарады. |
|
Топтық тапсырмалар |
1-топ. «Ақылдылар»: Cөйлеу түрлерін суретпен сәйкестендір (құлақтың, кітаптың, қаламның, микрофонның суреттері болады). Жазылым Айтылым Оқылым Тыңдалым |
|
|
||
2-топ. «Білімділер»: «Қалай дыбыстайды?» (қой, сиыр, жылқы, түйе суреттері берілген) Төрт түліктің қалай дыбыстайтынын айтады. |
|
|
||
|
Барлығы бір- бірін тыңдап, «Көңіл күй» смайликтерін көрсету арқылы бағалайды. |
|
||
... – адамға ғана тән құбылыс. Жан- жануарлар ... . Олар тек ... шығарады. |
|
|
||
Соңы |
«Иә және жоқ» ойыны Мұғалім балаларға бүгінгі сабаққа орай бірнеше сөйлем айтады. Оқушылар оларға «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. |
|
|
|
23
Кері байланыс |
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |