|
САБАҚ |
МЕКТЕП:«Балқаш қаласының жалпы білім беретін №24 орта мектебі» КММ |
|||||
|
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Оспанова Ж.Н. |
|||||
|
ТАҚЫРЫБЫ: |
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» |
|||||
|
СЫНЫП: 5 |
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: |
ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ: |
||||
|
САБАҚТАҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMARTМАҚСАТТАРЫ/СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ) |
ХІХ ғасыр өкілі Шортанбай Қанайұлының өмірінен мәлімет алады. «Зар заман» өлеңінің мазмұнымен танысу, шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын ашу, ақынның өзіндік ішкі әлемін таныту. |
|||||
|
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ |
Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады): |
|||||
|
Мәтін бойынша түсінгендігін айта алады. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек): |
||||||
|
Мәтін бойынша негізгі тапсырмаларды орындай алады,Шығарма бойынша кесте толтыра алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)): Шығарма талдауды түсінбеуі мүмкін. |
||||||
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойын толық жеткізе алады. Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра алады |
||||||
|
Күтілетін нәтиже ТІЛДІК МАҚСАТ |
Топтық, деңгейлік тапсырмалар, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым - қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
|
Танымдық, шығармашылық қабілетін, ізденістерін арттыру; өздігінен білім алуға жетелеу. |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым): |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||
|
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||
|
Постер қорғау,топпен жұмыс ,сәйкестендіру,құрылысына қарай талдау, шығармашылық жұмыс |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың білім алуға деген құштарлықтарын арттыру.Функционалды сауаттылық артады алған білімдерін өмірмен ұштастыра алады. Шығарманы оқи отырып адамгершілік қасиеттерді қалыптастырады. |
|||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта. Видео.Аудио.Рефлексия. |
|||||
|
АЛДЫҢҒЫ ОҚУ |
|
|||||
|
Басталуы (Қызығушылықты ояту) 1.Топқа бөлу (2 мин) 2. Үй тапсырмасын тексеру (3 мин) «Алтын сандық» 3. Миғашабуыл стратегиясы(3 мин)I Ой қозғау
Постер қорғау |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
АКТ Оқулық |
|||
|
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Папарин тесті арқылы оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар өздері қалаған фигураларды таңдап алады ( ұшбұрыш, төртбұрыш,дөңгелек) Фигураларға сипаттама беру: Төртбұрыш-лидерлік қабілеті бар,алдына қойған мақсатына жететін ,басқарушылық қабілеті басым жандар Ұшбұрыш-өте еңбекқор,төзімді,өз жұмысының шебері,бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар. Дөңгелек-өте мейірімді,басқаның қайғысын да,қуанышын да бөлуга даяр тұратын жандар |
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Оқушылар шығармадан үзінді оқи отырып кейіпкерлерді анықтайды. |
|||||
|
Бүгінгі жаңа сабағымызда ХІХ ғасырдағы Ресейдің отарлау саясаты кезеңінде өмір сүрген Шортанбай Қанайұлының өмірі мен сол кезең тақырыбына арналып шығарған «Зар заман» өлеңімен танысамыз. Аудио , видео І топ :Шортанбай Қанайұлы өмірбаяны ІІ тоы: Қазақстан мен Ресей мемлекетінің қарым - қатынасы жайлы ой қозғау, отаршылдықтың қазақ ұлтына әкелген зияны туралы |
Оқушылар видеодан не көргендігін баяндайды? |
|||||
|
Сөздікпен жұмыс
Ортасы Кітаппен жұмыс Сатылай кешенді талдау жасау Топтық жұмыс Жұппен жұмыс Сәйкестендір |
«Зар заман» өлеңінде кездесетін мағынасы түсініксіз сөздерге түсінік беру. Майыр-адам мінезіне байланысты айтылып тұр, ашуланшақ деген мағынада Дуан-бекініс,қазақ жерінде бұрын болмаған,кейін орыстар салған үлкен қоршаулар Дәуренбексіп-амалсыз,жалынышты Орыс-отаршыл патша өкіметі Авторы:Шпртанбай Қанайұлы Тақырыбы: «Зар заман» Жаныры: толғау Идеясы: Болашақ ұрпақты жаман әдеттерден тыю, ұлттық рухымызды асқақ ұстауды ұрпаққа аманат еткен. Шумақ- 3 Тармақ-12 Бунақ-2 Буын 7-8 Метафара. Орыс-бүркіт, біз-түлкі Теңеу. Текеметтің түріндей І топ: «Зар заман өлеңі»Неліктен заман бұзылып тұр? Заманды бұзған кімдер? ІІ топ:Қазіргі кездегі екі мемлекет арасындағы қарым -қатынас туралы тұжырым жасау. Шортанбай Қанайұлын сендер қаншалықты таныдыңдар, қай жағынан бағаладыңдар. Мына кестені толтыру арқылы өздеріңді тексеріңдер.
№ Шортанбай Қанайұлы Иә
Жоқ |
Топ оқушылары жасаған жұмыстарын Әр топқа барын түсіндіреді Әр топ өзіне берілген тақырыпты аша отырып қорғайды. |
Оқулық |
|||
|
Аяқталуы Үй тапсырмасы беру (1мин)
Бағалау (1 мин) |
Сендердің алдарыңда қайық жатыр сол қайықтың желкеніне Тәуелсіз ел жастары ретінде мемлекетіміздің әлем деңгейінде көрінуіне мәңгілі ел болып қалуна қандай үлес қосар едік бір сөзден жектізіп тақтаға ілейік. Қазақстанның жаңа даму кезеңі – тікелей жастардың қолында. Сарабдал саясатшы, көреген кемеңгер елбасы арқасында жасалған жарқын болашаққа жасаған жарқын қадам жолында еңбек етіп, өз үлесімізді қоса білейік.
«Зар заман»өлеңінен үзінді жаттау. |
Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін қорытындылай келе өз ойларын жинақтайды. Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Топ басшысы өз топтарын бағалайды? |
Стикерге, сурет қиындылары. |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман»
|
САБАҚ |
МЕКТЕП:«Балқаш қаласының жалпы білім беретін №24 орта мектебі» КММ |
|||||
|
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ ЕСІМІ: Оспанова Ж.Н. |
|||||
|
ТАҚЫРЫБЫ: |
Шортанбай Қанайұлы «Зар заман» |
|||||
|
СЫНЫП: 5 |
ҚАТЫСҚАНДАР САНЫ: |
ҚАТЫСПАҒАНДАР САНЫ: |
||||
|
САБАҚТАҚОЛ ЖЕТКІЗІЛУГЕ ТИІСТІ ОҚУ МАҚСАТЫ (SMARTМАҚСАТТАРЫ/СТАНДАРТПЕН БАЙЛАНЫСТЫРУ) |
ХІХ ғасыр өкілі Шортанбай Қанайұлының өмірінен мәлімет алады. «Зар заман» өлеңінің мазмұнымен танысу, шығарманың негізгі тақырыбы мен идеясын ашу, ақынның өзіндік ішкі әлемін таныту. |
|||||
|
САБАҚ МАҚСАТТАРЫ |
Барлық оқушылар (А, В, С оқушы жасай алады): |
|||||
|
Мәтін бойынша түсінгендігін айта алады. |
||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі (А, В (көптеген оқушылар жасай алулары керек): |
||||||
|
Мәтін бойынша негізгі тапсырмаларды орындай алады,Шығарма бойынша кесте толтыра алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар (А (кейбір оқушылар жасай алуы тиіс)): Шығарма талдауды түсінбеуі мүмкін. |
||||||
|
Берілген тапсырма бойынша өз ойын толық жеткізе алады. Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра алады |
||||||
|
Күтілетін нәтиже ТІЛДІК МАҚСАТ |
Топтық, деңгейлік тапсырмалар, диалогтік жұмыс арқылы білім алмасып, оқушылар бір-бірінен үлгі алады, нені қалай оқу керектігіне өзіндік тиімділігі артады, диалогтік қарым - қатынаста тыңдау және сөйлеу әдебіне көңіл аударады, дарынды оқушыны үлгі етеді, көркем әдеби тілде сөйлеуге, меңгеруге құмарлығы артады, сыни көзқарасын білдіру арқылы сөз байлығы молаяды, өз бетінше ізденеді. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||
|
Танымдық, шығармашылық қабілетін, ізденістерін арттыру; өздігінен білім алуға жетелеу. |
||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер (Тілдік стратегиялар: оқылым, тыңдалым, жазылым, айтылым): |
||||||
|
Талқылауға арналған тармақтар: |
||||||
|
|
||||||
|
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||
|
Постер қорғау,топпен жұмыс ,сәйкестендіру,құрылысына қарай талдау, шығармашылық жұмыс |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың білім алуға деген құштарлықтарын арттыру.Функционалды сауаттылық артады алған білімдерін өмірмен ұштастыра алады. Шығарманы оқи отырып адамгершілік қасиеттерді қалыптастырады. |
|||||
|
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта. Видео.Аудио.Рефлексия. |
|||||
|
АЛДЫҢҒЫ ОҚУ |
|
|||||
|
Басталуы (Қызығушылықты ояту) 1.Топқа бөлу (2 мин) 2. Үй тапсырмасын тексеру (3 мин) «Алтын сандық» 3. Миғашабуыл стратегиясы(3 мин)I Ой қозғау
Постер қорғау |
Мұғалімнің іс – әрекеті |
Оқушының іс - әрекеті |
АКТ Оқулық |
|||
|
Сыныпта психологиялық ахуал қалыптастыру. Папарин тесті арқылы оқушыларды топқа бөлу. Оқушылар өздері қалаған фигураларды таңдап алады ( ұшбұрыш, төртбұрыш,дөңгелек) Фигураларға сипаттама беру: Төртбұрыш-лидерлік қабілеті бар,алдына қойған мақсатына жететін ,басқарушылық қабілеті басым жандар Ұшбұрыш-өте еңбекқор,төзімді,өз жұмысының шебері,бастаған істі аяғына дейін жеткізетін жандар. Дөңгелек-өте мейірімді,басқаның қайғысын да,қуанышын да бөлуга даяр тұратын жандар |
Оқушылар топқа бөлініп, өз топбасшыларын сайлайды. Оқушылар шығармадан үзінді оқи отырып кейіпкерлерді анықтайды. |
|||||
|
Бүгінгі жаңа сабағымызда ХІХ ғасырдағы Ресейдің отарлау саясаты кезеңінде өмір сүрген Шортанбай Қанайұлының өмірі мен сол кезең тақырыбына арналып шығарған «Зар заман» өлеңімен танысамыз. Аудио , видео І топ :Шортанбай Қанайұлы өмірбаяны ІІ тоы: Қазақстан мен Ресей мемлекетінің қарым - қатынасы жайлы ой қозғау, отаршылдықтың қазақ ұлтына әкелген зияны туралы |
Оқушылар видеодан не көргендігін баяндайды? |
|||||
|
Сөздікпен жұмыс
Ортасы Кітаппен жұмыс Сатылай кешенді талдау жасау Топтық жұмыс Жұппен жұмыс Сәйкестендір |
«Зар заман» өлеңінде кездесетін мағынасы түсініксіз сөздерге түсінік беру. Майыр-адам мінезіне байланысты айтылып тұр, ашуланшақ деген мағынада Дуан-бекініс,қазақ жерінде бұрын болмаған,кейін орыстар салған үлкен қоршаулар Дәуренбексіп-амалсыз,жалынышты Орыс-отаршыл патша өкіметі Авторы:Шпртанбай Қанайұлы Тақырыбы: «Зар заман» Жаныры: толғау Идеясы: Болашақ ұрпақты жаман әдеттерден тыю, ұлттық рухымызды асқақ ұстауды ұрпаққа аманат еткен. Шумақ- 3 Тармақ-12 Бунақ-2 Буын 7-8 Метафара. Орыс-бүркіт, біз-түлкі Теңеу. Текеметтің түріндей І топ: «Зар заман өлеңі»Неліктен заман бұзылып тұр? Заманды бұзған кімдер? ІІ топ:Қазіргі кездегі екі мемлекет арасындағы қарым -қатынас туралы тұжырым жасау. Шортанбай Қанайұлын сендер қаншалықты таныдыңдар, қай жағынан бағаладыңдар. Мына кестені толтыру арқылы өздеріңді тексеріңдер.
№ Шортанбай Қанайұлы Иә
Жоқ |
Топ оқушылары жасаған жұмыстарын Әр топқа барын түсіндіреді Әр топ өзіне берілген тақырыпты аша отырып қорғайды. |
Оқулық |
|||
|
Аяқталуы Үй тапсырмасы беру (1мин)
Бағалау (1 мин) |
Сендердің алдарыңда қайық жатыр сол қайықтың желкеніне Тәуелсіз ел жастары ретінде мемлекетіміздің әлем деңгейінде көрінуіне мәңгілі ел болып қалуна қандай үлес қосар едік бір сөзден жектізіп тақтаға ілейік. Қазақстанның жаңа даму кезеңі – тікелей жастардың қолында. Сарабдал саясатшы, көреген кемеңгер елбасы арқасында жасалған жарқын болашаққа жасаған жарқын қадам жолында еңбек етіп, өз үлесімізді қоса білейік.
«Зар заман»өлеңінен үзінді жаттау. |
Оқушылар сабақ барысында алған білімдерін қорытындылай келе өз ойларын жинақтайды. Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады. Топ басшысы өз топтарын бағалайды? |
Стикерге, сурет қиындылары. |
|||
шағым қалдыра аласыз













