|
Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
Мектеп: Қошке кемеңгерұлы атындағы №49 мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Шабдар Ә.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөздің пірі - Сүйінбай |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1/Т/Ж/ - әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау. 7.2.2.1 эпикалық,поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин 5 мин 5 мин Сабақтың ортасы 4 мин 8мин 7 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Жағымды психологиялық ахуал «Сенімділік» жаттығуы
Топқа бөлу. Оқушыларды « flippity » әдісі арқылы 3 топқа бөлу. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Үйге берілген тапсырма: «Бүгінгі және болашақтағы Қазақстанның келбеті» тақырыбында эссе жазу Үй тапсырмасын қорытындылау. «Genially» платформасы «Ақыл quiz» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау және интерактивті тақтада ұсынылған паззл астындағы суретке байланысты жаңа тақырыпты анықтау. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Интерактивті тақтадан ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы бейнежазба көрсетіледі. Ақын жайында алған мәліметтерді қорытындылай келе, «Киіз үй» әдісі бойынша ұсынылған сәйкестендіру тапсырмасын жұбымен орындайды.
Мағынаны тану. Оқушыларға айтыс және оның түрлері туралы түсіндіру. Кеспе қағаздары оқушыларға таратылады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Сүйінбай мен Қатағанның айтысынан» үзінді тыңдайды. «Үш жақты түсіндірме күнделігі» әдісі арқылы өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама беріңдер. Автордың тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды.
Ұқсас жауаптар: Автор бейнесіне гуманистік тұрғыдан талдау Сүйінбай мен Қатаған айтысында Сүйінбай өз халқының мүддесін қорғап, әділдікті дәріптеген ақын ретінде көрінеді. Ол ел мен жерге деген сүйіспеншілікті, батырлықты жырлап, өз заманының шындықтарын бейнелеген. Оның поэзиясы халықтың рухани қажеттілігін өтеуге бағытталған. Менің гуманистік тұрғыдағы пікірім Сүйінбайдың гуманистік болмысы оның шығармаларындағы әділдік пен халыққа деген адалдығынан байқалады. Ол қоғамдағы мәселелерді ашық айтып, өз шығармашылығы арқылы адамгершілік құндылықтарды дәріптеген. Мұндай көзқарас оның тек ақын ғана емес, өз халқының нағыз жанашыры екенін көрсетеді. Уақыт қажет еткен жағдайда қосымша уақыт қосып беремін.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазу.
Тапсырма орындау барысында қажет жағдайда уақыт қосып беремін.
Сабақты қорытындылау. «Wordwall» әдісі бойынша сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді.
Сабақ соңында Сүйінбай Аронұлының бейнесін Жасанды Интеллект көмегімен тыңдайды. |
Оқушы назары сабаққа аударылады. Сәлемдесіп, психологиялық ахуал қалыптастырады.
Әр топтан 1 оқушыдан оқиды
Жұптық тапсырма орындайды
Топтық жұмыс орындайды
«Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазады
« Wordwall» әдісі бойынша сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: •Интерактивті тақтадан ақын туралы бейнежазба тыңдайды;[1] •Ақын жайында алған мәліметтерді қорытындылайды; [1] •Жұппен сәйкестендіреді ;[1]
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: •«Сүйінбай мен Қатағанның айтысынан» үзінді тыңдайды; [1] •Үш жақты түсіндірме күнделігі» әдісі арқылы өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама береді; [1] • Автордың тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды; [1]
Дескриптор: •«Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазады; [1] •Хат құрылымын сақтайды[1]
Дескриптор: •сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді; [1] •жауаптарын өмірмен байланыстырады; [1]
|
7-сыныптың қазақ әдебиеті оқулығы
https://view.genially.com/673ef926c815ecbe7b118043/interactive-content-puzzle-quiz
https://youtu.be/TEvRwl2bdvs?si=apnwFXmws1z1j1cS
Тыңдалым материалы
Интерактивті тақта
https://wordwall.net/resource/65083539 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс: Кюар код арқылы оқушылар сілтемені ашып «Меntimeter» платформасына кіріп, кері байланыс береді
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма : |
Ақын шығармашылығы жайлы ізденіс жұмысын жасау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сөздің пірі Сүйінбай
Сөздің пірі Сүйінбай
|
Бөлім: Толғауы тоқсан қызыл тіл |
Мектеп: Қошке кемеңгерұлы атындағы №49 мектеп-гимназиясы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалім: Шабдар Ә.М. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сөздің пірі - Сүйінбай |
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.1.2.1/Т/Ж/ - әдеби шығармадағы тұлғалық болмысты гуманистік тұрғыдан талдау. 7.2.2.1 эпикалық,поэзиялық, драмалық шығармадағы автор бейнесін анықтау; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 7мин 5 мин 5 мин Сабақтың ортасы 4 мин 8мин 7 мин 5 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. Жағымды психологиялық ахуал «Сенімділік» жаттығуы
Топқа бөлу. Оқушыларды « flippity » әдісі арқылы 3 топқа бөлу. Үйге берілген тапсырманы сұрау. Үйге берілген тапсырма: «Бүгінгі және болашақтағы Қазақстанның келбеті» тақырыбында эссе жазу Үй тапсырмасын қорытындылау. «Genially» платформасы «Ақыл quiz» әдісі арқылы өткен сабақты қорытындылау және интерактивті тақтада ұсынылған паззл астындағы суретке байланысты жаңа тақырыпты анықтау. 1-тапсырма. Жұптық жұмыс Интерактивті тақтадан ақынның өмірі мен шығармашылығы туралы бейнежазба көрсетіледі. Ақын жайында алған мәліметтерді қорытындылай келе, «Киіз үй» әдісі бойынша ұсынылған сәйкестендіру тапсырмасын жұбымен орындайды.
Мағынаны тану. Оқушыларға айтыс және оның түрлері туралы түсіндіру. Кеспе қағаздары оқушыларға таратылады.
2-тапсырма. Топтық жұмыс. «Сүйінбай мен Қатағанның айтысынан» үзінді тыңдайды. «Үш жақты түсіндірме күнделігі» әдісі арқылы өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама беріңдер. Автордың тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды.
Ұқсас жауаптар: Автор бейнесіне гуманистік тұрғыдан талдау Сүйінбай мен Қатаған айтысында Сүйінбай өз халқының мүддесін қорғап, әділдікті дәріптеген ақын ретінде көрінеді. Ол ел мен жерге деген сүйіспеншілікті, батырлықты жырлап, өз заманының шындықтарын бейнелеген. Оның поэзиясы халықтың рухани қажеттілігін өтеуге бағытталған. Менің гуманистік тұрғыдағы пікірім Сүйінбайдың гуманистік болмысы оның шығармаларындағы әділдік пен халыққа деген адалдығынан байқалады. Ол қоғамдағы мәселелерді ашық айтып, өз шығармашылығы арқылы адамгершілік құндылықтарды дәріптеген. Мұндай көзқарас оның тек ақын ғана емес, өз халқының нағыз жанашыры екенін көрсетеді. Уақыт қажет еткен жағдайда қосымша уақыт қосып беремін.
3-тапсырма. Жеке жұмыс. «Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазу.
Тапсырма орындау барысында қажет жағдайда уақыт қосып беремін.
Сабақты қорытындылау. «Wordwall» әдісі бойынша сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді.
Сабақ соңында Сүйінбай Аронұлының бейнесін Жасанды Интеллект көмегімен тыңдайды. |
Оқушы назары сабаққа аударылады. Сәлемдесіп, психологиялық ахуал қалыптастырады.
Әр топтан 1 оқушыдан оқиды
Жұптық тапсырма орындайды
Топтық жұмыс орындайды
«Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазады
« Wordwall» әдісі бойынша сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді
|
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: •Интерактивті тақтадан ақын туралы бейнежазба тыңдайды;[1] •Ақын жайында алған мәліметтерді қорытындылайды; [1] •Жұппен сәйкестендіреді ;[1]
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
ҚБ:«Домбыра» әдісі арқылы бағалау
Дескриптор: •«Сүйінбай мен Қатағанның айтысынан» үзінді тыңдайды; [1] •Үш жақты түсіндірме күнделігі» әдісі арқылы өлең жолдарындағы автор бейнесіне сипаттама береді; [1] • Автордың тұлғалық болмысын гуманистік тұрғыдан талдайды; [1]
Дескриптор: •«Рафт» әдісі бойынша ақынға хат жазады; [1] •Хат құрылымын сақтайды[1]
Дескриптор: •сабақты қорытындылауға байланысты сұрақтарға жауап береді; [1] •жауаптарын өмірмен байланыстырады; [1]
|
7-сыныптың қазақ әдебиеті оқулығы
https://view.genially.com/673ef926c815ecbe7b118043/interactive-content-puzzle-quiz
https://youtu.be/TEvRwl2bdvs?si=apnwFXmws1z1j1cS
Тыңдалым материалы
Интерактивті тақта
https://wordwall.net/resource/65083539 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 4 мин |
Кері байланыс: Кюар код арқылы оқушылар сілтемені ашып «Меntimeter» платформасына кіріп, кері байланыс береді
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма : |
Ақын шығармашылығы жайлы ізденіс жұмысын жасау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















