Материалдар / С.Т. "Қамар сұлу"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

С.Т. "Қамар сұлу"

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге, жас мамандарға. Тәжірибе жинақтауға
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қараша 2019
1024
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебінің

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Зарыпбай Динара Ғалымбекқызы.

Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Қамар сұлу»

Сабақтың мақсаты: “Қамар сұлу” романына толықтай талдау жасау. Романның құрылымы туралы жан- жақты талдау, романның құндылығын ұғыну.

Сабақтың міндеті:1.Білімділік.Романның тақырыбын, идеясын,тартысын нақтылай отырып, кейіпкерлер сипатын ашу.

2. Дамытушылық.Оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру, өз ойын еркін айтуға дағдыландыру,шапшаң ойлау, тапқырлық дағдысын дамыту.

3.Тәрбиелік.Адамгершілікке , адалдыққа, достыққа тәрбиелеу, өз ой-пікірін тиянақты, жатық баяндай білуге тәрбиелеу..

Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ

Сабақтағы 7 модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, оқытудағы жаңа тәсілдер, АКТ, бағалау.

Сабақтың әдісі: Блум таксаномиясы, венн диаграммасы, ой шақыру, ой толғау стратегиялары, Insert әдісі, кластер

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру

Сынып ішінде, оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сыныпты кейіпкерлер арқылы топқа бөлу. Оқушыларды түгендеу. Шаттық шеңбері арқылы сабаққа даярлау.

  1. Үй тапсырмасы / оқушылық деңгей/

1.Ақын өміріне тоқталу.

2. Ақынның шығармашылық жолын сөйлету

3.Өлеңдерін жатқа айту.

4. «Миға шабуыл» Топтар бір- біріне сұрақ қояды.

5.Тірек сызбамен жұмыс.

өлеңдері

поэмалары

прозасы

зерттегендер

«Шығамын тірі болсам адам болып», «Шәкірт ойы»

«Анау-мынау», «Жарлау», «Бір адамға», «Бұлар кім?» т.б

«Адасқан өмір»,

«Кедей»,

«Айтыс»,

«Қайғы»,

«Қамар сұлу»,

«Кім жазықты?»

«Ауырмай есімнен

жаңылғаным»

жазушы Ж.Аймауытов, ғалымдар Б.Кенжебаев,Ғ.Ахмедов А.Еспенбетов т.б


  1. Жаңа сабақ

  1. Білу. Әр топ оқушылары «Қамар сұлу» романының мазмұнын айтады.

  2. Түсіну. 1- топқа. Шығарманы композициялық құрылысына талдау

Кіріспе

Қамар мен Ахмет бейнесі

Оқиғаның басталуы

Ахметтің Қамарға ғашық болуы. Қамарды Жорға Нұрымға атастыру

Оқиғаның байланысуы

Олардың қарсылығы,Қалтан қажы мен

Оспан бидің әрекеттері

Шиеленісуі

Қамардың бай туысқандарының ырқымен Нұрымға ұзатылуы

Шарықтау шегі

Сырқатқа шалдыққан Қамарға надан молданың ем-дом қолдануы

Шешімі

Ахметтің кегі,жастардың ажалы

2- топқа. Шығармаға теориялық талдау.

1. Тақырыбы: достық,махаббат, теңсіздік

2.Идеясы: сезімге тұрақтылық,досқа адалдық, бас бостандығы

3.Негізгі кейіпкер: Қамар, Ахмет, Нұрым

4.Қосалқы кейіпкер: Қалтай қажы, Оспан би, Омар

5.Әдеби бағыт: проза (роман)

6.Монолог: кейіпкердің тікелей тіл қатуы а/ Қамардың ойы ә/ Ахметтің ойы

7. Салт – дәстүр

8. Мақал – мәтел

9.Кейіпкер мінезі: шын ұнату,берік достықтың иелері болу,сүйіспеншілік,аяушылық, тағдыр құрбаны болу.


3- топқа. Шығарманың жазылу тілі.

Тілі

Мысалдар

Халық тілі

Қысқасы, мойныма қапшық салып, қайыр тілеп, күн көрсемде Қамарымды оған беріп жылата алмаймын.

Поэтикалық тіл. Теңеу

Ахметтің ақыл-ой зеректігінің үстіне сұңқардың баласындай бітімі жақсы.

Сарказм

Ататай болдым ғашық мұрыныңа

Портрет

Пішімі де жаман,түксиген, бұқа мойын, жайын ауыз,тоқпақ мұрын бір түрлі нысаналы жануар еді.

Нақыл сөз

Қырықтың бірі - қыдыр

  1. Талдау. Жырдың кейіпкерлеріне талдау / кластер әдісі бойынша/

1- топ. Қамар мен Ахмет қандай образ ?

2 - топ. Нұрым мен Омар қандай образ ?

3- топ. Оспан би мен Қалтай қажы қандай образ?

4. Жинақтау / венн диаграммасы бойынша/

    1. топ. Қамар мен Мамырды

  1. топ. Ахмет пен Ғалиды

  2. топ. Нұрым мен Жиенқұлды.

5. синтездеу Жеке жұмыс

  1. Сырласу бойынша диолог – журнал


Автормен сырласу

Шығармамен сырласу



2.Романдағы салт – дәстүрді өмірмен байланыстыру

1. Құда түсу / Оспан би мен Қалтай қажының Қамарды Нұрымға беруді сұрауы



2. Қалың мал / 40 жылқы, 10 түйе, 500 сом



3. Жеңгелердің рөлі / екеуінің хаттарын жеңгесі тасиды/



4. Неке қию / молда зорлықпен некесін қияды/



5. Жар – жар айту / Қарт қара құс сұңқарға, қалайша тең, зар-зар



3. Концептуалдық кесте

Кейіпкерлер

Адамгершілік қасиеті

Өз бағаң




Тест жұмысы.

  1. С.Торайғыров қайда туды?

а/ 1892 ж. Торғайда ә/1893ж.Көкшетауда б/1895ж. Қостанайда

2.Алғаш сауатын кімнен ашты?

а/молдадан ә/әкесінен б/орыс мектебінен

3. Білім іздеп барған алғашқы қаласы?

а/ Семей ә/Троицк б/ Баянауыл

4.Қамарға құда түскен кім?

а/Қазақ ә/ Нұрым б/ Қаршыға в/ Шеге

5. Еңбек жолын бастаған қазақ баспасөзі?

а/ “Таң” журналы ә/”Қазақ” газеті б/”Айқап ” журналы

6. Сұлтанмахмұттың проза саласындағы романы?

а/”Қамар сұлу” ә/”Кім жазықты” б/”Бақытсыз Жамал”

7.Ақынның 5 бөлімнен тұратын поэмасы?

а/Таныстыру ә/Адасқан өмір б/Айтыс

8.1914 жылы ашқан ұйымы қалай аталады?

а/Білім тарату қоғамы ә/Шоң серіктестігі б/Мейірімділік қоғамы

4.Сабақты бекіту Ой шабуылы

  1. Бақыт дегеніміз не? Қалай күресуге болады?

  2. Романдағы салт – дәстүрлер қазіргі таңда сақталған ба?

  3. Романда кездесетін қарама- қайшылықтар осы өмірде кездесе ме?

  4. Қамардың орнында сендер болсаңдар, қиындықты қалай жеңер едің?

Психологиялық сезімдер

  • Елестету – Қазақ халқының ұлттық салт –дәстүрін, Қамар мен Ахметтің жағымды қасиеттерін.

  • Сүйсіну – Қамар мен Ахмет арасындағы адал сезімге, таза сүйіспеншілікке

  • Жек көру – Екі жасты айырмақ болған үстемдікке, қара күш иелеріне деген ашу –ыза.

  • Жаны ашу –Қамардың ауыр тағдырына, Ахметтің жазықсыз жалаға ұшырауына.

  • Өкініш – Қамардың өліміне, екі жастың бақытсыздығына

  • Таңдану –Ақынның көркем, айшықты сөз образдарын қолдана білу шеберлігіне.

Ой толғау.

  • “Біз Сұлтанмахмұт

ақынды........ұқсатамыз” Себебі......


Сабақты бекіту

Insert” әдісі бойынша сабақты бекіту

Білетінім

Білгенім

Мен үшін

жаңа

Таңқалдырды

 

 

 

 


5. Сабақты қорыту.

Оқушылар өздерін және топ мүшелері бір- бірін бағалайды.

Үйге тапсырма беру.

Үйге: Романнан үзінді жаттау.



















Ш.Уәлиханов атындағы Торғай орта мектебінің

Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі

Зарыпбай Динара Ғалымбекқызы.

Сабақтың тақырыбы: С.Торайғыров «Қамар сұлу»

Сабақтың мақсаты: “Қамар сұлу” романына толықтай талдау жасау. Романның құрылымы туралы жан- жақты талдау, романның құндылығын ұғыну.

Сабақтың міндеті:1.Білімділік.Романның тақырыбын, идеясын,тартысын нақтылай отырып, кейіпкерлер сипатын ашу.

2. Дамытушылық.Оқушылардың сөйлеу мәнерін жетілдіру, өз ойын еркін айтуға дағдыландыру,шапшаң ойлау, тапқырлық дағдысын дамыту.

3.Тәрбиелік.Адамгершілікке , адалдыққа, достыққа тәрбиелеу, өз ой-пікірін тиянақты, жатық баяндай білуге тәрбиелеу..

Сабақтың түрі: Шығармашылық сабақ

Сабақтағы 7 модуль: Сыни тұрғыдан ойлау, оқытудағы жаңа тәсілдер, АКТ.

Сабақтың әдісі: Блум таксаномиясы, венн диаграммасы, ой шақыру, ой толғау стратегиялары, Insert әдісі, кластер

Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру

Сынып ішінде, оқушылар арасында ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Сыныпты кейіпкерлер арқылы топқа бөлу. Оқушыларды түгендеу. Шаттық шеңбері арқылы сабаққа даярлау.

2.Үй тапсырмасы / оқушылық деңгей/

1.Ақын өміріне тоқталу.

2. Ақынның шығармашылық жолын сөйлету

3.Өлеңдерін жатқа айту.

4. «Миға шабуыл» Топтар бір- біріне сұрақ қояды.

5.Тірек сызбамен жұмыс.

өлеңдері

поэмалары

прозасы

зерттегендер




  1. Жаңа сабақ

1. Білу. Әр топ оқушылары «Қамар сұлу» романының мазмұнын айтады.

2.Түсіну. 1- топқа. Шығарманы композициялық құрылысына талдау

Кіріспе


Оқиғаның басталуы


Оқиғаның байланысуы


Шиеленісуі


Шарықтау шегі


Шешімі


2- топқа. Шығармаға теориялық талдау.

1. Тақырыбы: достық,махаббат, теңсіздік

2.Идеясы: сезімге тұрақтылық,досқа адалдық, бас бостандығы

3.Негізгі кейіпкер: Қамар, Ахмет, Нұрым

4.Қосалқы кейіпкер: Қалтай қажы, Оспан би, Омар

5.Әдеби бағыт: проза (роман)

6.Монолог: кейіпкердің тікелей тіл қатуы а/ Қамардың ойы ә/ Ахметтің ойы

7. Салт – дәстүр

8. Мақал – мәтел

9.Кейіпкер мінезі: шын ұнату,берік достықтың иелері болу,сүйіспеншілік,аяушылық, тағдыр құрбаны болу.

3- топқа. Шығарманың жазылу тілі.

Тілі

Мысалдар

Халық тілі


Поэтикалық тіл. Теңеу


Сарказм


Портрет


Нақыл сөз


3.Талдау. Жырдың кейіпкерлеріне талдау / кластер әдісі бойынша/

1- топ. Қамар мен Ахмет қандай образ ?

2 - топ. Нұрым мен Омар қандай образ ?

3- топ. Оспан би мен Қалтай қажы қандай образ?

4. Жинақтау / венн диаграммасы бойынша/

    1. топ. Қамар мен Мамырды

  1. топ. Ахмет пен Ғалиды

  2. топ. Нұрым мен Жиенқұлды.

5. синтездеу Жеке жұмыс

  1. Сырласу бойынша диолог – журнал


Автормен сырласу

Шығармамен сырласу



2.Романдағы салт – дәстүрді өмірмен байланыстыру

1. Құда түсу



2. Қалың мал



3. Жеңгелердің рөлі



4. Неке қию



5. Жар – жар айту



3. Концептуалдық кесте

Кейіпкерлер

Адамгершілік қасиеті

Өз бағаң




Тест жұмысы.

  1. С.Торайғыров қайда туды?

а/ 1892 ж. Торғайда ә/1893ж.Көкшетауда б/1895ж. Қостанайда

2.Алғаш сауатын кімнен ашты?

а/молдадан ә/әкесінен б/орыс мектебінен

3. Білім іздеп барған алғашқы қаласы?

а/ Семей ә/Троицк б/ Баянауыл

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!