Сабақ
жоспары№4
Оқытушы: Талипова
З.Т
Пән – Қазақ
әдебиеті
Мамандық –
Исламтану, топ: 23-9-81,82,83
Тақырыбы: Сүйінбай Аронұлы «Бөрілі менің
байрағым», «Бөрілі байрағым», «Ту алып жауға шапсаң сен»,
«Датқалар», «Әділеттік орнаса», «Сүйінбайдың Тезек төреге көңіл
айтуы»,
Күні______________________________________________________________
Сабақ түрі, өткізу
үлгісі: жаңа білім, дағды және
біліктілік беру сабағы
Сабақтың
мақсаттары:
Білімділігі:
Студенттерге ұлы жазушы С.Аронұлының
өмірі мен шығармашылығы туралы білімдерін
кеңейту.
.
Дамытушылығы:
Тақырыпқа байланысты сұрақтар мен тапсырмалар
орындатып, оқушылардың ой - өрісін, ойлау қабілеттерін
дамыту.
Тәрбиелілігі:
Өз еліне деген патриоттық сезімдерін
жігерлендіре түсіп, қазақ төл ақын-жазушыларының шығармашылығына
деген қызығушылықтарын арттыра
түсу.
Оқуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер: Дамыта оқыту
технологиясы
Оқытудың
нәтижесі:
- С.Аронұлы өмірі мен шығармашылық жолы туралы
біледі.
-
С.Аронұлы өмірі мен
шығармашылық жолынан «Менің Әуезовім» романының мазұнын талдай
алады.
-
Кейбір оқушылар: Сүйінбай
Аронұлы өмірі мен шығармашылық жолынан «Сүйінбайдың Тезек төреге
көңіл айтуы» айтысын жанрлық сипатының ерекшелігін анықтап, өз
пікірлерін білдіреді.
Сабақ
жабдығы С.Аронұлының шығармашылығына байланысты
кітаптар; жазушының өмірі мен шығармашылығына байланысты деректер,
слайд материалдары.
Пәнаралық
байланыс:Қазақстан
тарихы
Негізгі
әдебиет: З.Қабдолов, С.Қирабаев,
Х.Әдібаев, Б.Ыбырайым, Ж. Дәдебаев,
Қ.Мәдібай/ Қазақ әдебиеті/ 11 сынып/
Алматы, «Мектеп» 2015
Сабақтың барысы және
уақытының өлшемі
№
|
Сабақ
кезеңдері
|
Кезең
мазмұны
|
Уақыты
|
1.
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Сәлемдесу , студенттердің
қатысуын және аудиторияның дайындығын тексеру, сабақ өткізу
жоспары.Психологиялық тренинг: «Атомдар мен малекулалар» арқылы
топтарға бөлу. Топ басшыларын анықтайды. Оқушылар мәтіннен ашық
сұрақтар дайындайды.
|
5
мин
|
2.
|
Білімдерін
тексеру
Білім бағалау
өлшемі
|
Фронтальды
сұрау
-
Сүйінбайдың ерліктері жөнінде жазылған тағы
қандай шығарма бар?
-
Сүйінбайдың « Бөрілі менің
байрағым» өлеңінде қазақ халқы туралы қандай ақпараттар
береді?
Бес балдық
өлшем
|
25
мин
|
3.
|
Жаңа тақырыпты
жеткізу әдісі
|
Түсіндірмелі, ақпараттық дамытушылық
әдісі.
|
30
мин
|
4.
|
Оқушылардың өздік
жұмысы
|
«Жигсо» әдісі бойынша жұмыс
жасайды.
1-топ Өлеңнің жанрлық
сипаты
2-топ Сүйінбайдың
сыншыл ақындық болмысы мен қызуқандылығын танытатын бір шоғыр
туындыларын атап береді.3-топ Жазушы Сүйінбайдың қызметі
жайында
|
15
мин
|
5.
|
Тақырыпты
бекіту
|
Топтастыру жүргізу «С.Аронұлы
кім?»
-
Жазушы С.Аронұлы өмірінің
шындықтары арқылы қандай іргелі ой
ұсынады?
-
Өлеңдерінде патша
мен халық арақатынасында орныққан қандай ерекше екі қасиет жарқырап
көзге түседі?
|
5
мин
|
6.
|
Сабақ
қорытындысы
|
Түсінік бере отырып,
бағалау.
|
5
мин
|
7.
|
Үй
тапсырмасы
|
Өлеңдерін оқу.
Жазушы Сүйінбайдың басқа ақындардан
ерекшелігі?
|
5
мин
|
Оқытушының
қолы____________________________________________
Әдіскер
______________________________________