|
Сабақ:«Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы» |
Мектеп: №19 ЖОББМ |
||
|
Күні: 28.11.2017 |
Мұғалімнің аты – жөні: |
||
|
Сынып: 7 «д» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.Т/Ж 1; Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады:Сүйінбай мен Қатағанның айтысы туралы мәтінмен танысады. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттап, маңызын түсіндіреді. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қазақ, қырғыз, айтыс, ақын, ел, жеңіс. |
||
|
Сарказм- ащы мысқыл, жанға батыру, күлкі етудің бір түрі, зілді кекесінмен ажуалау. |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Айтыс. Айтыс түрлері. С.Аронұлы. |
||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында «Шатасқан әріптер» әдісі қолданылады. Әдіс бойынша оқушылар әріптердің дұрыс орындарын тауып, жаңа тақырыпты ашады.
дайбысүйнің неманқағат тыйасы
. Оқушылар слайдқа назар аударып, тапсырмаларды айтылым бойынша орындайды.
Ассалаумағалейкум, сәлем бердік, Мүбәрәк жүздеріңді жаңа көрдік. Атақты ас-жиынды құттықтауға Бауырлас қырғыз елі саған келдік Жүйріктер қосылмаған қою шаңға, Қосылар қыран бүркіт қашқан аңға. Хан Жантай, Қара Бәйтік, Әтекеңе Келіп ек амандаса Орман ханға... Алдына қалың қырғыз келгеннен соң, Жарайма қайтып кету көңіл айтпай?! Қырағы аспандағы ақиықпын, Құмары басылмайтын борандатпай.
Сүйінбайдың Қатағанмен айтысын оқып, «Сүйінбай- айтыс өнерінің алтын діңгегі» атты тақырыпта әдеби эссе жазайық.
Сыныптағы оқушылармен ақылдасып, мәтіннен мысалдар келтіре отырып, төмендегі сұрақтар төңірегінде өз ойымызды білдірейік.
Айтысты рөлге бөліп оқиық «Қырғыз ханы Орман үлкен ас береді» деген хабар көршілес өазаө еліне алты ай бұрын тарайды.Орман хан Жетісу бойын мекендеген қазақ руларын билеп-төстеп отырған Тезек төреге арнайы шақыру хат жібереді.Хат иесі Тезектен ақын, жыршы, бүркітші, палуандарын ала келуін өтінеді.Атақты ас Қырғыз жерінде, Ыстықкөл жайлауында XIX ғасырдың орта шенінде өтеді.Асқа қазақ-қырғыздың ақсүйектері, би-болыстары мен манаптары және қарапайым бұқара халық та көп жиналады. 3 Тыңдалым тапсырмалары Оқушылар екі ақынның сөздерін ажыратады.
Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Сүйінбайдың Қатағанмен айтысынан» үзінді жаттап келу. Кері байланыс «Алма Ағашы». Оқушылар кері байланыс арқылы сабақтан не түйгенін, қандай пайдалы мәлімет алғанын, басқа қандай мәлімет алғысы келетінін стикерге жазып, тақтадағы ағашқа жапсырады.
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. «Шатасқан әріптер» әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашып, мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды. «Сүйінбадың Қатағанмен айтысы» Дәптерлеріне эссе жазып, оқып береді Өзара пікір алмасып, ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді.
Балғымбек Имаш
Оқушылар кітаптан рөл бойынша айтысты бөліп оқиды. Айтысқа қатысқан оқушыларды сынып бағалайды
Оқушылар бір-бірін смайлик арқылы бағалайды. «Алма ағашы» арқылы оқушылар сабақтан не түсінгендерін жазып, өз ойларын анық жеткізеді. |
Сынып тақтасы Қиынды қағаздар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
сүйінбай мен қатағанның айтысы
|
Сабақ:«Сүйінбайдың Қатағанмен айтысы» |
Мектеп: №19 ЖОББМ |
||
|
Күні: 28.11.2017 |
Мұғалімнің аты – жөні: |
||
|
Сынып: 7 «д» |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
7.Т/Ж 1; Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау. |
||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар орындай алады:Сүйінбай мен Қатағанның айтысы туралы мәтінмен танысады. |
||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді. |
|||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттап, маңызын түсіндіреді. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Негізгі сөздер мен тіркестер: Қазақ, қырғыз, айтыс, ақын, ел, жеңіс. |
||
|
Сарказм- ащы мысқыл, жанға батыру, күлкі етудің бір түрі, зілді кекесінмен ажуалау. |
|||
|
Алдыңғы оқу: |
Айтыс. Айтыс түрлері. С.Аронұлы. |
||
|
Жоспар: |
|
|
|
|
Жоспарланған уақыт: |
Мұғалімнің қызметі: |
Оқушының қызметі: |
Дерек көздер/ ресурс тар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы Сабақтың соңы 10 минут |
Мұғалім оқушылармен амандасады. Психологиялық сабаққа дайындық, яғни оқушылардың көңіл күйін сабаққа икемдеу мақсатында «Шатасқан әріптер» әдісі қолданылады. Әдіс бойынша оқушылар әріптердің дұрыс орындарын тауып, жаңа тақырыпты ашады.
дайбысүйнің неманқағат тыйасы
. Оқушылар слайдқа назар аударып, тапсырмаларды айтылым бойынша орындайды.
Ассалаумағалейкум, сәлем бердік, Мүбәрәк жүздеріңді жаңа көрдік. Атақты ас-жиынды құттықтауға Бауырлас қырғыз елі саған келдік Жүйріктер қосылмаған қою шаңға, Қосылар қыран бүркіт қашқан аңға. Хан Жантай, Қара Бәйтік, Әтекеңе Келіп ек амандаса Орман ханға... Алдына қалың қырғыз келгеннен соң, Жарайма қайтып кету көңіл айтпай?! Қырағы аспандағы ақиықпын, Құмары басылмайтын борандатпай.
Сүйінбайдың Қатағанмен айтысын оқып, «Сүйінбай- айтыс өнерінің алтын діңгегі» атты тақырыпта әдеби эссе жазайық.
Сыныптағы оқушылармен ақылдасып, мәтіннен мысалдар келтіре отырып, төмендегі сұрақтар төңірегінде өз ойымызды білдірейік.
Айтысты рөлге бөліп оқиық «Қырғыз ханы Орман үлкен ас береді» деген хабар көршілес өазаө еліне алты ай бұрын тарайды.Орман хан Жетісу бойын мекендеген қазақ руларын билеп-төстеп отырған Тезек төреге арнайы шақыру хат жібереді.Хат иесі Тезектен ақын, жыршы, бүркітші, палуандарын ала келуін өтінеді.Атақты ас Қырғыз жерінде, Ыстықкөл жайлауында XIX ғасырдың орта шенінде өтеді.Асқа қазақ-қырғыздың ақсүйектері, би-болыстары мен манаптары және қарапайым бұқара халық та көп жиналады. 3 Тыңдалым тапсырмалары Оқушылар екі ақынның сөздерін ажыратады.
Смайлик арқылы бағалау.
Үйге тапсырма: «Сүйінбайдың Қатағанмен айтысынан» үзінді жаттап келу. Кері байланыс «Алма Ағашы». Оқушылар кері байланыс арқылы сабақтан не түйгенін, қандай пайдалы мәлімет алғанын, басқа қандай мәлімет алғысы келетінін стикерге жазып, тақтадағы ағашқа жапсырады.
|
Оқушылар амандасып орындарына отырады. «Шатасқан әріптер» әдісі бойынша жаңа тақырыпты ашып, мәтіннің мазмұнын түсініп оқиды. «Сүйінбадың Қатағанмен айтысы» Дәптерлеріне эссе жазып, оқып береді Өзара пікір алмасып, ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді.
Балғымбек Имаш
Оқушылар кітаптан рөл бойынша айтысты бөліп оқиды. Айтысқа қатысқан оқушыларды сынып бағалайды
Оқушылар бір-бірін смайлик арқылы бағалайды. «Алма ағашы» арқылы оқушылар сабақтан не түсінгендерін жазып, өз ойларын анық жеткізеді. |
Сынып тақтасы Қиынды қағаздар. |
шағым қалдыра аласыз
















