Сабақ : №
1
|
Мектеп: «ЖББ №17 орта мектебі»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалім: Түсіп Батима
Мақсұтқызы
|
Сынып:
7т1
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
«Сүйінбайдың Қатағанмен
айтысы» 1-сабақ
|
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары:
|
Т/Ж 1 Әдеби шығарма
сюжетінің құрамдас бөлшектерін
талдау.
Т/Ж 4 Көркем шығармада
ғы кейіпкер бейнесін
ашып, үзінділерді жатқа
айту.
|
Сабақ
мақсаты:
|
Барлығы:
Берілген тақырыпты аша
алады;
Айтыс туралы аздаған ақпараты
болады.
Көпшілігі:
Берілген ақпаратты біршама аша
алады;
Айтыс туралы біршама ақпараты
болады.
Кейбіреуі:
Берілген ақпаратты жан-жақты
ашады;
Айтыс туралы толық ақпараты
болады.
|
Құндылықтарды
игерту:
|
Өзіне және өзгелерге құрмет
мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық
білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда,
тапсырмаларды таңдауда, бір-бірін оқытуда көрініс табады. «Мәңгілік
ел» идеялары мен азаматтық жауапкершілік жүзеге
асырылады.
|
Пәнаралық
байланыс:
|
Өнер
|
АКТ-ны қолдану
дағдылары:
|
Power Point таныстырылымы
қолданылады, материал ғаламтордан алынған, оқушылар ақпаратты
ғаламтордан іздейді.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пән лексикасы және
терминология:
Диалог және жазылым үшін
қажетті сөз тіркестер:
деген ойдамын, ойымызды
жинақтайтын болсақ, біріншіден, екіншіден, сондықтан,
өйткені
|
Осыған дейін меңгерілген
білім
|
Тіл туралы не
білеміз?
|
Жоспар
|
Жоспарланатын
уақыт
|
Жоспар бойынша орындалуы
тиіс іс-әрекеттер
|
Дереккөздер
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Қызығушылықты
ояту.
Сурет бойынша сабақтың
тақырыбын жұпта ашыңыздар.
Айтыстың түрлері жазылған қима
қағаздары бойынша сынып оқушыларын 4 топқа бөлемін: Бәдікпен
жар-жар; жұмбақ айтысы; салт айтысы; өлі мен тірінің, жануарлар мен
адамның айтысы.
Бүгінгі сабағымыздың
мақсатын және бағалау критерийлерін атап
көрсетемін.
|
|
Сабақ
ортасы
15
минут
5
минут
5
минут
10
минут
|
Тапсырма: Бөлінген топтарының аттарына
сәйкес постер қорғайды. Постерде айтыстың ерекшелікері ашылуы
тиіс.
-
Мына кестені
толтырыңыз.
Бұрын
білдім
|
Сабақта
білдім
|
|
|
-
Сүйінбай мен Қатағанның
айтысынан үзінді тыңдау.
-
Сүйінбай мен Қатағанның
айтысының негізгі ой қозғалған үзінділерімен танысып, алған
ақпараттарын толтыру.
Сүйінбай
|
Қатаған
|
Алған
ақпарат
|
Жүйіріктер қосылмаған қою шаңға, Қосылар Ассалаумағалайкүм, сәлем бердік, Мүбәрәк жүздеріңді жаңа көрдік. Атақты ас-жиынды құттықтауға, Бауырлас, қырғыз елі, саған келдік.
Алдына қалың қырғыз келгеннен соң, Жарай ма
қайтып кету көңіл айтпай? !
Қырағы аспандағы ақиықпын, Құмарым басылмайды борандатпай!
|
Ау, Сүйінбай тоқтат сөзіңді, Ояйын ба
көзіңді! Ақын мен деп ойлайсың, Мен тұрғанда өзіңді! Келіп қапсың байқамай, Өлетұғын жеріңді, Көрсетейін деп өзіңе, Қазулы тұрған көріңді! Ажал айдап келген соң, Саған өлім тегін-ді!
Кенесары төреңнің, Басын кесіп алғанмын, Науырызбайдай бегіңді, Итіме сүйреп салғанмын! Заты жаман Сүйінбай, Кәне кегіңді алғаның!
Ау, көптігімді де
айтайын. Орауыз, қара бурадай, Шала сөйлеп жатпайын!
Айтысам деген ақынның, Сүйінбай! Зар жылатқанмын талайын! Онан бері танайын, Қақ шекеңнен ұрайын! Қимылдашы кәнеки, Қай жақсың бар ей
Қазақ, Сыртыңнан бағып тұрайын!
|
|
Мақтанып жүрсің Қатаған! Бес алты біткен танаға, Кенесары, Наурызбай! Қырғызды барып бес шауып, Келтірген аузын тобаға! Төрелерін кергілеп, Апарып тыққан молаға, Бұл Құдайдың қазасы, Қазаға қарсы бола ма?
Ешкісіндей кедейдің, Азғантай ғана Қырғызсың!
Сұраншы, Саурық
аттанса,
Сыртқы жауға
өлім
бар.
Қол бастаса
жорықта,
Қарасай білсін
дер
еді.
|
|
|
Бағалау
критерийлері:
№
|
Критерий
|
Төмен
***
|
Орташа
****
|
Жақсы
*****
|
1
|
Топ аттарына сәйкес
постер қорғау
|
Берілген тақырып
ашылады
|
Берілген тақырыпты
біршама аша алады
|
Берілген тақырып
жан-жақты ашылған
|
2
|
Айтыстың негізгі ойы
қозғалған үзінділерден алған ақпараттарын
толтыру.
|
Ақпарат толтыруды
едәуір кемшілігі бар
|
Ақпаратты біршама
орындай алады
|
Ақпаратты толық
орындай алады
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=xVNwhBJE3lg
|
Сабақтың
соңы
5
мин
|
«Аралдар» кері байланысы
бойынша стикер арқылы қай аралда тұрғаны жайлы ойын жазып,
жабыстырады.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп
отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай
тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
1- оқушыларға қолдау көрсету
мақсатында уақыт беріледі.
2. айтыстан үзінділер
беріледі;
3. видиодан үзінді
тыңдайды;
4. тақырыпты болжауға сурет
беріледі.
|
Оқушылар дескрипторлар арқылы
өздерін тексереді.
|
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары жүзеге асырылды ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?
Дифференциацияны жүзеге асыру
қолымнан келді ме?
Мен жоспарланған уақытымды
ұстандым ба?
Мен жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неліктен?
|
|
Жалпы
баға
Сәтті өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың
одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1.
Осы сабақ барысында сынып
немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
алдым?
|