жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 7.3 А Химиялық реакциялар |
ОҚО, Шымкент каласы. №112 Б.Садықоватындағы НОМ КММ химия және биология пәнінің мұғалімі Д.Исмаилова |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: Сынып: 7 |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі. №3 практикалық жұмыс «Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі. Көмір қышқыл газына сапалық реакция». |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
7.2.2.4-кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларды зерттеу және көмір қышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушы: кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларды зерттейді және көмір қышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асырады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Басым бөлігі: реакция теңдеуін жазады |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбірі: реакция өнімдерін анықтап, өз зерттеуіне дәлелмен қорытынды жасайды және өмірде қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
- Кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттейді. - Сұйылтылған қышқылдар мен кейбір карбонаттар өнімдерін анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар:қойылған сұрақтарға жауап береді, сын тұрғысынан ойлана отырып, кесте толтырады, ауызша қышқылдардың түрлерін және реакция өнімдері қандай заттар болып табылатынын айтады және реакция теңдеулерін сөзбен жазады. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қышқылдар, карбонаттар, сұйылтылған қышқыл, сутек газы, тұз қышқылы,күкірт қышқылы, лимон қышқылы, бор қышқылы, сірке қышқылы, фенолфталейн. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог:
1.Борға тұз қышқылын қосқанда
не болады? 3. Көмір қышқылын дистилдеген суы арқылы өткезгенде кандай өзгеріс байқалды? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Индустрияландыру мен иновацияларға негізделген экономикалық өсу.Қышқылдардың химиялық касиеттерін түсіндіре отырып, ізденімпаздыққа және тапқырлыққа, сыны тұрғыдан ойландыра отырып, жауапкершілікке, алған білімін пайдалана отырып, келешекте пайдалануға қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Жаратылыстану |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
5.3.2.2 қоспалардың түрлерін сипаттау және бөлу әдістерін ұсыну 6.3.2.2 тірі және өлі табиғаттағы қышқылдық, сілтілік және бейтарап орталарды ажырату және әмбебап индикатор көмегімен ортаны анықтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру (2 минут) Топқа бөлу (2 минут) Ой шақыру (7 минут) Сабақтың ортасы (18 минут) Сабақ соңы (10 минут) Ой толғаныс (5 мин) |
Жағымды ахуал қалыптастыру. «Мен сені танимын» әдісі Оқушылар шеңбер болып турып, бір бірлерінің жақсы қасиеттерин айтып, сыныпта жағымды ахуал орнату арқылы оқушының сабаққа деген қызығушылығын арттыру. Топқа бөлу. «Бірлесейік» әдісі Колба, стакан, пробирка бейнеленген суреттердың кеспесін біріктіре отырып 3 топқа бөлу. 1-топ. «Колба» 2-топ «Стакан» 3-топ «Пробирка» «Өрмекшінің өрнегі» (жеке жұмыс) әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
«Реңді жұлдызша» әдісі арќылы бағалау. Практикалық жұмыс
Көрсетілім. Мақсаты: Карбонаттардың сұйылтылған қышықылдармен әрекеттесуін және алынатын өнімдерін зерттеу. Құралдар: тұз қышқылы, бор сынауық, газ өткізгіш түтік, штатив, ізбес суы, натрий гидроксиді,лакмус, фенолфталеин.
Сірке қышқылына ас содасын қосып, қандай өзгеріс жүзеге асқаны туралы мәліметті кестеге толтырыңыз.
Сірке қышқылына борды салыңыз, нәтижеде не байқадыныз, кестеге жазыңыз.
Әктасқа сірке қышқылын қосып, нәтиже бойынша мәліметті кестеде көрсетіңіз.
жұмысбарысын анықтайды
Сабақты қорытындылау:Жұптық жұмыс «РАФТ» әдісінде тақырып бойынша оқушылар бир бір леріне сұрақтар құрастырып, жұмысы туралы мәлімет жынайды, кестені толтырады.
Дескриптор
БББ кестесі. Жеке жұмыс.
|
Стакан, колба, пробирка бейнеленген суреттер.
АКТ, Химия 7 сынып.
Оспанова М.
Қ.
Смайлктер арқылы бағаланады
Мәлімет беру және түсіндіру Бас бармақ
Кері байланыс алдын ала дайындалып, тақтаға ілініп қойылады, стикерлер таратылады |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма (1 минут)
|
Үйге тапсырма: Практикалық жұмыс туралы «Эссе» жазу |
Химия 7 сынып.
Оспанова М.
Қ. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
«Кеспе қағаз» дағы сұрақтарға жауап жазу.
2. Көмір қышқылын дистилдеген суы арқылы өткезгенде кандай өзгеріс байқалды? Реакция теңдеулерін жазыныз. 3. Жұмыстың нәтижесінде алынған өнімді табиғаттағы маңызы қандай? |
«Реңді жұлдызша» әдісін қолдану әр бір сұраққа алынған жауапты алған кезде бағалауға тиімді. «Смайликтер» әдісі тапсырмадағы топтық жұмысты бағалауға мүмкіндік беріледі. «Бас бармақ»әдісі бойынша 2- тапсырмада топтық жұмысты бағалауға тиімді. |
Қышқылдармен жұмыс жасаудағы техника қауыпсіздік ережеларін түсіндіре отырып, өз омірлерінің саулығы ең басты мақсат екенін түсіндіру. Сергіту сәттері арқылы сыныпта ынтымақтастық қалыптастырып, жағымды ахуал орнату. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)? |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















