Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 7.3A Химиялық реакция |
Мектеп 92 |
||||||||||||||||||||||||
Күні: 17.01.24 |
Мұғалімнің аты-жөні: Миркамилова Г М |
||||||||||||||||||||||||
Сынып:7 «А» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Сұйылтылған қышқылдардың карбонаттармен әрекеттесуі.
|
||||||||||||||||||||||||
Сабақ негiзделген оқу мақсаты |
7.2.2.4 -кейбір карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен реакцияларын зерттеу және көмірқышқыл газының сапалық реакциясын жүзеге асыру |
||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар істей алады: |
||||||||||||||||||||||||
Оқушылар кейбiр карбонаттардыңсұйылтылған қышқылдармен әрекеттесуі туралы біледі. Карбонаттар құрамына кіретін элементтерді атайды. |
|||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі істей алады: |
|||||||||||||||||||||||||
Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен әрекеттесудегі реакциясын сөзбен жазады,көмірқышқыл газының сапалық реакциясынкөрсете алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар істей алады: |
|||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||
Құндылықтармен байланыс |
Сын тұрысынан ойлау, жұмыс барысында өзара сыйластық, ынтымақтастық, бiр-біріне құрметпен қарау, жауапкершілікті сезіну, айналадағыларға қамқорлық көрсету, білім алуға дайын болу. |
||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Карбонаттардың сұйылтылған қышқылдармен әрекеттесудегi белгілерiне қатысты бақылауларын жазады және түсіндіреді.Көмірқышқыл газының сапалық реакциясынтүсіндіре алады. Диалог түріндегі қауіпсіздік ережелері жайлы қысқаша мазмұндама жазады. |
||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология): |
|||||||||||||||||||||||||
оксид, (әмбебап) индикатор, бейтараптану,қышқылдылық, сілтілілік, өртке қауіпсіз, көзді қорғау құралы, |
|||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер |
|||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||||||||
... қышқылдырақ болып табылады Әмбебап индикатор .... алынады |
|||||||||||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
|||||||||||||||||||||||||
Зертханада қауіпсіздік өте маңызды, себебi… Қышқылдар теріні күйдіреді, себебі... |
|||||||||||||||||||||||||
Тыңдалым мeн оқылым бойынша ұсыныстар: |
|||||||||||||||||||||||||
Зертханада / тәжірибе жүргізу кезінде, біз … жасауымыз/жасамауымыз керек/ керек емес |
|||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу туралы түсініктері бар. |
||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақтағы жоспарланған iс-әрекeт |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабаққа дайындығын ұйымдастыру, сабақтың мақсатымен және жоспарымен таныстыру. «Бүгінгі күнге тілек» Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Ой қозғау Мұғалім жаңа тақырыпты бастамас бұрын тақтаға сурет шығарып оқушылармен сұхбаттасады. «Суреттер сөйлейді» әдісі 1.Карбонаттар деген қандай заттар? 2.Күнделікті өмірде қандай карбонаттарды қолданамыз? Мысалдар келтіріңдер. 3.Көмірқышқыл газы туралы не білеміз? 4.Ол қандай тіршілік әрекеті нәтижесінде түзіледі? Оқушылар суретке қарау арқылы сабақтың тақырып мағынасын талқылап ашады. (Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау) Жаңа сабақтың тақырыбы және оқу мақсаты талқыланған соң сабақ мазмұны түсіндіріледі I.Өткен білімді тексеру Тапсырма №1. Кестедегі бос ұяшықтарды толтырыңыз
Дескриптор: -қышқылдардың атауларын біледі; -қышқылдардың формулаларын біледі; - тұздардың аттарын атайды. |
Слайд1-2 |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты ашу «Мағынаны тану» Мұғалім жаңа тақырыпты бастамас бұрын тақтаға сурет шығарып оқушылармен сұхбаттасады. Практикалық жұмыс алдында қышқылдармен жұмыс істеу қауіпсіздік ережесі еске түсіріледі. «Блум түймедағы» әдісі жаңа тақырыпты берілген сұрақтар арқылы меңгеру.
Тәжірибе №1. «Сұйылтылған қышқылдар мен карбонаттардың әрекеттесуі» туралы практикалық жұмыс «Онлайн мектеп» платформасында көрсетіледі. Реакция теңдеуі сөзбен жазылған оқушылар оны құрастырулары керек 1.кальций карбонаты + тұз қышқылы= тұз + су+ көмірқышқыл газы, 2.кальций карбонаты + күкірт қышқылы = тұз + су + көмірқышқылгазы ) -Құрастырғанда қандай реакция теңдеуі пайда болды? -Реакция теңдеуінің айырмашылықтары қандай? Тәжірибе №2 «Көмірқышқыл газына сапалық реакция» «Онлайн мектеп» платформасында көрсетіледі. - Көмірқышқыл газына сапалық реакция жасау үшін қандай зат қолданылды? -әк суының лайланғандығы нені білдіреді? Дескриптор: -реакция теңдеулерін дұрыс құрастырады; -реакциялардың айырмашылығын атайдыі; - Көмірқышқыл газына сапалық реакциясын түсіндіреді; - әк суының лайлану себебін түсіндіреді. (Топтық жұмыс) Топ мүшелері 2 секционный залға бөлінеді. Әр топтың баяндамашысы өз бақылау нәтижелерін таныстырады Оқушылар бақылауларын кестеге жазады Тапсырма 4. Бақылау парағын толтыру (топтық жұмыс)
Дескриптор:
Тапсырма .4Тест сұрағына жауап беру ( Жеке жұмыс) Тапсырмалар дифференциаланған |
Слайд 3-5 Оқу жоспарын- дағы сайт Бақылау парағы Слайд 6-7 https://onlinemektep.org/schedule/04.02.2021/lesson/27856f9b-a7c6-4ec1-81f6-ba173feb0cac https://onlinemektep.org/schedule/04.02.2021/lesson/27856f9b-a7c6-4ec1-81f6-ba173feb0cac Слайд 8-9 Гугл форма тест |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың Соңы
|
Рефлексия (zoom платформасында )
|