|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы ЖОББМЛ |
||||||||||
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
||||||||||
|
Бөлім: |
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абуева Л.К. |
||||||||||
|
Күні: |
22.01.2025ж. |
||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұлтанмахмұт Торайғыров «Шәкірт ойы» өлеңі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; 6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. Оқу құралдарын түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал: -Әрбір адам? -Туысым, досым, жұрағат. -Әрбір сабақ? -Түсіну, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісім? -Тірлік, тілек, адамдық. -Әрбір сөзім? -Шындық, бірлік, адалдық. Топқа бөлу «Flippity.net» ЖИ платформасы арқылы 3 топқа бөлу 1-топ. «Шәкірт» 2-топ. «Білім» 3-топ. «Ғылым» Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырады. «Кубизм» ЖИ платформасы арқылы жетелеуші сұрақтарға жауап береді. 1.Өлеңнің лирикалық кейіпкері кім? 2. Символы не? 3. «Қараңғы» деген сөз қандай мағынада қолданылып тұр? 4.Ақынның мақсаты не? 5. Шәкірт нені армандайды? Ол неге жұлдыз емес күн болуды армандайды? 6. Күн мен жұлдыздың мағынасы қандай ? Күнге ұмтылу нені білдіреді? 7. Адам болу деген тіркесті қалай түсіндің? 8. Неге кейіпкер надан болудан қашады? 9.«Жарық күнде сәуле қуу» дегенді қалай түсіндірер едің? 10.Өлеңде ақын қандай қоғамдық мәселені көтерді? |
Сабаққа әзірленеді. Кезекші есеп береді. Құрал-жабдықтарын дайындайды. Оқушылар мұғалім айтқанын қайталайды.
ЖИ платформасы арқылы қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді. |
Дескриптор: -өз ойларын жүйелі жеткізеді.
ҚБ. «Блоб ағашы» |
ЖИ платформасы ЖИ платформасы
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. ТЖ. «Кэррол диаграммасы» Берілген үзінділер арқылы өлеңдегі автор бейнесін анықтап, тұжырым жасаңыз, тұжырымыңызды айқындайтын 3 мақал-мәтел жазыңыз. (әр топқа 3 түрлі үзінді беріледі.)
Автор қандай адам
Өмірлік мақсаты
Шығармадан үзінд
і
тұжырым |
Оқушылар тапсырманы топта
орындайды. |
Дескриптор:
ҚБ. «Блоб ағашы» |
Сілтеме
|
|
||||||
|
|
2-тапсырма. ЖЖ. «Т кестесі» «Шәкірт ойы» өлеңіндегі автор ойын бүгінгі күнмен салыстырыңыз.
3-тапсырма. ЖЖ. «Ойтолғаныс» «Алашұлы» тобының орындауында «Алаш ұраны» әнін тыңдатамын. https://youtu.be/A6rlkxs2Kfw?si=onilmJ5je4LTdso2
-Өлеңді тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар?
Ақынның «Алаш туы астында » өлеңі мен «Алаш ұраны» әнін байланыстыра отырып «Алаш туы астында, күн сөнгенше сөнбейміз!» тақырыбында келешек ұрпаққа үндеухат жазамыз. Сөз көлемі 70-80 сөз.
Үзінді:
Алаш туы
астында,
|
Тапсырманы жұпта орындайды, кесте толтырады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.
|
Дескриптор:
ҚБ: “Блоб ағашы”
Дескриптор: -келешек ұрпаққа үндеухат жазады; -өз ойларын жеткізеді;
ҚБ: “Блоб ағашы”
|
|
|
||||||
|
Бағалау 2 минут |
|
Оқушылар сабақ барысында ҚБ қолданған «Блоб ағашындағы» баллдарын жинақтап «Жеке куәліктеріне» жазады. |
«Блоб ағашында» бағалау балл жазылған Барлығы – 10 балл |
|
|
||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс: «Кубик» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
|
||||||
|
Үй жұмысы |
76-бет. Зерттейік тапсырмасы |
|
|
|
|
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сұлтанмахмұт Торайғыров "Шәкірт ойы" өлеңі ашық сабақ
Сұлтанмахмұт Торайғыров "Шәкірт ойы" өлеңі ашық сабақ
|
Білім беру ұйымының атауы |
М.Әуезов атындағы ЖОББМЛ |
||||||||||
|
Пәні: |
қазақ әдебиеті |
||||||||||
|
Бөлім: |
«Мен балаң жарық күнде сәуле қуған» |
||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Абуева Л.К. |
||||||||||
|
Күні: |
22.01.2025ж. |
||||||||||
|
Сынып: 6 «Ә» |
Қатысушылар саны: 21 |
Қатыспағандар саны:1 |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сұлтанмахмұт Торайғыров «Шәкірт ойы» өлеңі |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.1 эпикалық, поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; 6.3.2.1 кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
поэзиялық шығармалардағы автор бейнесін анықтау; кейіпкерлер жүйесінің заманауи жаңашылдығын өзара салыстырып баға беру. |
||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі: |
Қолдану, жоғары деңгей дағдылары |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын қадағалау. Оқу құралдарын түгендеу. Жағымды психологиялық ахуал: -Әрбір адам? -Туысым, досым, жұрағат. -Әрбір сабақ? -Түсіну, ұғу, ұлағат. -Әрбір ісім? -Тірлік, тілек, адамдық. -Әрбір сөзім? -Шындық, бірлік, адалдық. Топқа бөлу «Flippity.net» ЖИ платформасы арқылы 3 топқа бөлу 1-топ. «Шәкірт» 2-топ. «Білім» 3-топ. «Ғылым» Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстырады. «Кубизм» ЖИ платформасы арқылы жетелеуші сұрақтарға жауап береді. 1.Өлеңнің лирикалық кейіпкері кім? 2. Символы не? 3. «Қараңғы» деген сөз қандай мағынада қолданылып тұр? 4.Ақынның мақсаты не? 5. Шәкірт нені армандайды? Ол неге жұлдыз емес күн болуды армандайды? 6. Күн мен жұлдыздың мағынасы қандай ? Күнге ұмтылу нені білдіреді? 7. Адам болу деген тіркесті қалай түсіндің? 8. Неге кейіпкер надан болудан қашады? 9.«Жарық күнде сәуле қуу» дегенді қалай түсіндірер едің? 10.Өлеңде ақын қандай қоғамдық мәселені көтерді? |
Сабаққа әзірленеді. Кезекші есеп береді. Құрал-жабдықтарын дайындайды. Оқушылар мұғалім айтқанын қайталайды.
ЖИ платформасы арқылы қойылған сұрақтарға оқушылар жауап береді. |
Дескриптор: -өз ойларын жүйелі жеткізеді.
ҚБ. «Блоб ағашы» |
ЖИ платформасы ЖИ платформасы
|
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
1-тапсырма. ТЖ. «Кэррол диаграммасы» Берілген үзінділер арқылы өлеңдегі автор бейнесін анықтап, тұжырым жасаңыз, тұжырымыңызды айқындайтын 3 мақал-мәтел жазыңыз. (әр топқа 3 түрлі үзінді беріледі.)
Автор қандай адам
Өмірлік мақсаты
Шығармадан үзінд
і
тұжырым |
Оқушылар тапсырманы топта
орындайды. |
Дескриптор:
ҚБ. «Блоб ағашы» |
Сілтеме
|
|
||||||
|
|
2-тапсырма. ЖЖ. «Т кестесі» «Шәкірт ойы» өлеңіндегі автор ойын бүгінгі күнмен салыстырыңыз.
3-тапсырма. ЖЖ. «Ойтолғаныс» «Алашұлы» тобының орындауында «Алаш ұраны» әнін тыңдатамын. https://youtu.be/A6rlkxs2Kfw?si=onilmJ5je4LTdso2
-Өлеңді тыңдағанда қандай сезімде болдыңдар?
Ақынның «Алаш туы астында » өлеңі мен «Алаш ұраны» әнін байланыстыра отырып «Алаш туы астында, күн сөнгенше сөнбейміз!» тақырыбында келешек ұрпаққа үндеухат жазамыз. Сөз көлемі 70-80 сөз.
Үзінді:
Алаш туы
астында,
|
Тапсырманы жұпта орындайды, кесте толтырады.
Оқушылар тапсырманы жеке орындайды.
|
Дескриптор:
ҚБ: “Блоб ағашы”
Дескриптор: -келешек ұрпаққа үндеухат жазады; -өз ойларын жеткізеді;
ҚБ: “Блоб ағашы”
|
|
|
||||||
|
Бағалау 2 минут |
|
Оқушылар сабақ барысында ҚБ қолданған «Блоб ағашындағы» баллдарын жинақтап «Жеке куәліктеріне» жазады. |
«Блоб ағашында» бағалау балл жазылған Барлығы – 10 балл |
|
|
||||||
|
Кері байланыс 2 минут |
Кері байланыс: «Кубик» әдісі
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
|
|
|
||||||
|
Үй жұмысы |
76-бет. Зерттейік тапсырмасы |
|
|
|
|
||||||
шағым қалдыра аласыз




















