Пәні
|
Әдебиеттік оқу.
2-сынып
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
С.Ванчели
«Дельфин»әңгімесі
|
Сілтеме:
|
Оқулық.
233-234б.б.
|
Оқыту
мақсаты:
|
Әңгіменің негізгі идеясын түсінуге дайындау,
басты кейіпкерлердің іс-әрекеттеріне сипаттама және талдау жасауды
үйрету.
|
Оқу
мақсаттары:
|
- Оқушылардың «Дельфин»
әңгімесінің мазмұнын білуі;
- әңгіменің негізгі идеясын,
оқиғаның себеп-салдарын түсінуі;
- кейіпкерлердің іс-әрекетіне
талдау жасауға үйренуі.
|
Оқу
нәтижесі:
|
Барлық
оқушылар: «Дельфин» әңгімесінің мазмұнын
біледі.
Көпшілігі: әңгіменің идеясы мен мазмұнын
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: әңгімедегі кейіпкерлерге
талдау жасай алады.
|
Негізгі
идеялар:
|
Сұрақ қоюға, жұппен
талқылауға, топпен ынтымақтастық ортада жұмыс жасауға
ынталандыру.
|
Әдіс-тәсілдер:
|
Сұрақ-жауап, диалогтік
әңгімелесу (топтық әңгіме, зерттеушілік әңгіме), сындарлы тыңдау,
талдау, жинақтау, бақылау, қайталау
|
Тапсырма
көздері:
|
Оқулық, оқулықтан алынған тапсырмалар, автор
туралы мәліметтер.
|
Сабақтың
көрнекілігі:
|
Интербелсенді тақта, слайд, А форматтағы
қағаздар, маркер,стикер, құстар
суреттері.
|
|
Мұғалімнің
іс-әрекеті:
|
Оқушының
іс-әрекеті:
|
Кіріспе
Мотивациялық
кезең
5
минут
|
-
Сәлемдесу
- «Ыстық алақан»
тренингі
- Дельфиннің бейнесін
құрастыру арқылы үш топқа
біріктіру.
- Оқу мақсатымен, жетістік
критерийлерімен таныстыру
|
-
Бір-біріне жүректен шыққан
жылы лебіздерін білдіреді.
-Оқушылар үш топта бірігіп,
берілген дельфин туралы мәліметтермен
танысады.
|
1)Білу
Тұсаукесер
кезеңі
7
минут
|
-«Алатау» өлеңін жатқа
сұрау.
(сындарлы тыңдау
стратегиясымен)
|
Үйге берілген тапсырманы
айтады.
Бір-біріне өлеңді жатқа айтады, бірін-бірі
бағалайды. (ОүБ 1-3)
|
Негізгі
бөлім
2)
Түсіну
3
мин
Оқулықпен
жұмыс.
7мин
Дәптермен
жұмыс
2мин
Сергіту
жаттығуы.
2мин
|
Автор жайлы мәліметтермен танысу мақсатында
ресурстар әзірлеу, топтарға
тарату.
Мәтінді түсініп
оқу.
«Аквариум» (топтық
жұмыс)
Мәтінді мазмұндық бөліктерге
бөлу, жұмыс қорытындысы бойынша
талдау.
Зейінін анықтауға арналған
тапсырма.
|
Оқушылар жұпта бір-біріне баяндайды, топта
берілген ресурстармен автор жайлы
әңгімелейді.
Оқушылардың барлығы мәтін мазмұнымен
танысады.
1 топ мәтін мазмұнын
баяндайды.
2 топ сұрақтар әзірлейді, қалған топтар жауап
береді.
3 топ кейіпкерлерге сипаттама
жасайды.
Дәптерге мәтіннің мазмұндық бөліктерін
жазады.
Сөздік (түртіп алу
стратегиясымен):
«Судың да сұрауы бар»деген мақалды қалай
түсінесің?
«Айырмашылығын тап»
тапсырмасын орындайды. (ОүБ2 дұрыс жауап
көмегімен)
|
3)
Қолдану
Топпен
жұмыс.
6мин
|
«Зерттеушілік
әңгіме»
І топ Дельфиннің жан ұшырып шырылдап жүргенін көрсететін жерді
тауып, мәнерлеп оқы. Дельфиннің осы халін өз сөздеріңмен мәтінге
сүйене отырып суретте.
2 топ Жыланның арбауы мен
жерге түскен торғайдың халін тауып, мәнерлеп оқы. Мәтінге сүйене
отырып суретте.
3 топ. Торғайдың аспанға қалай
ұшып шыққанын сипаттаған жерді тауып, мәнерлеп оқы. Ақбілектің
әрекетіне талдау жаса.
|
Әр топ өз тапсырмаларын
қорғайды, басқа топ жауаптарын (ОүБ 2 «Екі жұлдыз, бір
ұсыныс» арқылы)
|
4)
Талдау
3
мин
|
«Серпілген
сауал»
-Мәтіннің авторы
кім?
С.Ванчели «Дельфин»
әңгімесінің негізгі идеясы қандай?
-Мазмұннан біз не
үйрендік?
-кемені көрген дельфин не
істеді?
-дельфин неліктен
жараланды?
|
Оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
(ОүБ
1-3)
|
5)
Жинақтау
5
мин
|
-
Кеңейтілген
тапсырмалар
1. Дельфинның суретін
салу.
2. Дельфин туралы бес сөйлем
жаз.
3.мәтінмен
жұмыс.
|
Өз бетімен жұмысты
орындайды.
Алған білімдерін толықтырып, түсіндіріп
отырады. (ОүБ 2 өлшемдерге
сәйкес)
|
6)
Бағалау.
3мин
|
- Бүгінгі сабақтан біз не
білдік?
- Сабақтың басында қойылған мақсатымызға
жеттік пе?
- Осы сабақтан алған білімдерің қаншалықты
маңызды?
|
Оқушылар өз жауаптарын жазып стикерлерге
жазып іледі.
ОүБ 1
бағалау
критерийлерімен.
|
Үйге
тапсырма
2мин
|
Оқуға арналған тапсырма: Мәтінді оқып
келу.
«Дельфин»атты тақырыбында шағын эссе
жазу.
|
|