Сабақтың тақырыбы:
|
1-сабақ:Сын түрғысынан ойлаудың
мәні.
2-сабақ: Оқытуда сын
тұрғысынан ойлауды пайдалану..
|
Мақсаты :
|
Мұғалімдер ХХI ғасырда сын
тұрғысынан ойлаудың маңызы мен өзектілігі туралы тұжырым
жасайды.
Мұғалімдерге сын тұрғысынан
ойлау дағдыларын қалыптастырудағы әдіс-тәсілдерді жинақтап, жүйелеп
сабақ барысында тиімді қолдануына ықпал
ету.
|
Сілтеме:
|
Мұғалімге арналған
нұсқаулық
Интернет желісі
Үлестірме материалдары
|
Оқу
нәтижесі:
|
Қажетті білім алып бағдарламаның құнды идеялары
туралы түсінік қалыптасады;
Осы идеяларды өз тәжірибесінде табысты
қолданады;
Жаңа тәжірибелерді, тәсілдерді енгізу туралы
рефлексия жасап, одан әрі дамыту үшін тәжірибеде
пайдаланады.
|
Сабақта қолданылатын
материалдар:
|
Үлестірмелі материалдар,
стикер, АКТ,
|
Оқыту әдістері:
|
Миға шабуыл
Кинометафора
Топтық
жұмыс
Кері байланыс
|
5 минут
Сабақ бойынша оқу
құрылымы
|
Бөлінетін уақыт
|
Коучтың іс-әрекеті
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
10
мин
|
"Жүректен жүрекке" тренингін
ұйымдастыру:
1.Шеңбер жасату.
2.Бір-біріне ым-
ишара(патомима) сыйлықтар сыйлау. СТО стратегияларын тиімді
қолдануға үйрету, әріптестерімнің теориялық-тәжірибелерін кеңейту,
сыни тұрғыдан ойлау білім беру саласындағы тиімділігін және
мұғалімдерге оқушылардың сыни тұрғыдан ойлау дағдылары жөнінде
бағыт көрсету.
3.Шағын топқа бөлу.Стикер
жүрекшелердің түсіне қарай шағын 5 топқа
бөлу.
Мұғалімдерді топқа бөлу.
"Талант", "Әрекет", "Сын",
"Іздеу", "Лайық"
|
|
20 минут
|
"Тәсіл" деген сөз туралы
сұрап, ол туралы қандай ойлары бар екенін сұрау.Мұғалімге арналған
нұсқаулық 43-48 бет.
Әдіс-тәсілдер туралы түсінік бере отырып, СТО
туралы слайд көрсету.Презентация.
11-күн. Үлестірме материалдары.
|
|
15
минут
|
Бейнефильмнен үзінді тамашалау
-"Әрі қарай қалай жалғасар еді?" Топпен
жұмыс
Бейнефильм туралы ой толғау
Бейнефильм бойынша сыни тұрғыдан
сұрақтар:
-
Неліктен жігіт қызға көмектесті
-
Бала тортты алатындай не айтуы
мүмкін?
-
Бұл кадрды білім жүйесімен қалай байланыстырар
едіңіз?
-
Біздер, педагогтар қандай жақсылық жасаған болар
едік?
-
Болашағымыз жарқын болуы үшін не жасауымыз керек
деп ойлайсыз?
|
Бейнефильмді
көреді, өздері ой түйеді.
Ашық сұрақтарға жауап беру арқылы ой түйіндейді,
қалай аяқталғандығы жөнінде пікірлерін білдіреді.
|
15
минут
|
Топқа тапсырма
- "Сабақ өте сапалы өтуі үшін
қанша әдіс-тәсіл қолданған дұрыс деп ойлайсыздар?" Әр топ А4
форматына тізіп жазып береді. Топқа тапсырма. 1 жаттығу
беріледі.
-
Осы жаттығуда баланың ойлау
дағдысын қалыптастыру үшін қандай әдіс-тәсілдер қолданған дұрыс деп
ойлайсыздар?
|
Сұраққа жауап беру арқылы әдіс-тәсілді тиімді
қолдану керектігін ұғынады
|
|
Модерация әдісін
қолдану. ( Тақтаға топ мүшелерімен
бірге бірлесе отырып, қажетті, қажетті емес тәсілдерді
іріктеу)
Осы
әдіс арқылы әр сабақта қолдануға болатын немесе артық
әдіс-тәсілдерді жүйелеуге үйрету.
|
Модерация әдісі арқылы
жинақтайды
|
5 мин
|
Сергіту әдісі: Әр топқа ой қозғайтын сұрақтар
қою.
1.
Өзі шоқ, жылуы жоқ, Ұстап
жүруге құмар адам көп. (Қызғалдақ)
2. Бір үйге көзсіз боп
кіресің,
Бұл үйден көреген боп шығасың
(мектеп)
3.
Бал
да, у да таматын не? (тіл)
4.
“Шалға” қарағанда “балада” не көп? (буын,
әріп)
5.
Кім
қартаймайды? (анасы бар адамдар)
|
Ойлана отырып сергиді
|
5
мин
|
Қорытынды:
Сын тұрғысынан ойлау
дағдыларын негізге ала отырып, сын тұрғысынан ойлау үдерісінің
басты 4 үдерісін шығару.
- Тиісті ақпаратты жинақтау;
- Дәлелдерді сын тұрғысынан талдау мен
бағалауды;
- Кепілдендірілген шешімдер мен жинақталған
қорытындылар;
-
Ауқымды тәжірибе негізінде болжамдар мен ұсыныстарды қайта қарауды
қамтиды.
|
Ой қорыту арқылы сын
тұрғысынан ойлау үдрісін біледі
|
5
мин
|
Кері байланыс
3,2,1 стратегиясы
1. Сұрақ....................
2. Ескерту..................
3.
Ұсыныс..................
|
|