|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
||||
|
Мақсаты мақсаттары |
Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей білуін және координаталарын таба білу дағдысы мен іскерлігін жетілдіру. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.1.8/ сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу 7.4.1.9/ графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
||||
|
Сабақ күтілімі |
Оқушылар: Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат беру. Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата білу. Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттерін есептер шығаруда пайдалану. |
||||
|
Негізгі мағана мен түсініктер: |
|||||
|
k-ның мәніне байланысты y=kx+l сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы туралы түсініктерін қалыптастыру |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат алады. Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата біледі |
|||||
|
Алдыңғы оқу: «20 сұрақ – иә не жоқ деген жауап» әдісі бойынша «Меніің елім» тақырыбына сұрақ-жауап |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 10 мин |
1. Ұйымдастыру 2. Психологиялық ахуал жасау ( Шаттық шеңбері) 2 мин 3. «Жарнамалау» әдісі 5 мин 1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды. 2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? Сызықтық функцияның графигі түзу болады. 3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті. 4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті. 5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; 2) ордината осіне параллель бола ма? 6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер. |
дидактикалық материалдар |
|||
|
Ортасы 20 мин |
«Топтас –ойлан- бөліс» әдісі. 10 мин Әр топқа жеке тапсырмалар. «Арман» тобының тапсырмасы: y=2x+3 және y=2x+1 сызықтық функцияларымен берілген түзулердің қиылыспайтынын көрсетіңдер. «Мақсат» тобының тапсырмасы: y=3x-6 және y=
- «Мұрат» тобының тапсырмасы: y=3x+9 және
y=- Әр топ берілген тапсырмаларды зерттеп, графигін салады. Қорытынды жасайды.
|
|
|||
|
Аяқталуы 15 мин |
«Ортадағы қаламсап» стратегиясы. №3.70
3 Кері байланыс. «Бас бармақ» 3 мин Үй тапсырмасы: 3.72, 3.73 есептер |
|
|||
|
Жоспар |
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Сөздерден сөз тіркістерін, сөз тіркестерінен сөйлем құрастыру (графикалық органайзер) |
Мадақтау, бағдаршам, бас бармақ, қалыптастырушы бағалау. |
Әлемтану, Өнер, дене шынықтыру, орыс тілі. Сергіту сәтін жасату, партада отыру ережесін айту, АКТ-ны 5-7 мин көлемінде қолдану. ЖЖЕ түсіндіру. Адами құндылықтарды түсіндіру. |
|||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |
|||||
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2)
3) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
4) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
5) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
6) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель;
2) ордината осіне параллель бола ма?
Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; x=0
2) ордината осіне параллель бола ма? y=0
6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель. y=b болса.
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; y=b болса.
2) ордината осіне параллель бола ма?
6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.
Сызықтық функциялардың графиктерін зерттеудің нәтижесі
|
у=kx+b |
г |
k-ның мәні, таңбасы |
b-нің мәні, таңбасы |
қорытынды |
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
Сызықтық функциялардың графиктерін зерттеудің нәтижесі
|
у=kx+b |
графигі |
k-ның мәні, таңбасы |
b-нің мәні, таңбасы |
қорытынды |
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы
|
Сабақтың тақырыбы |
Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы |
||||
|
Мақсаты мақсаттары |
Жай бөлшектерді координаталық сәуледе кескіндей білуін және координаталарын таба білу дағдысы мен іскерлігін жетілдіру. Біліктерін сараланған есептер шығару арқылы логикалық оймен іске асыра білу. |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.4.1.8/ сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы олардың коэффициенттеріне тәуелді болатынын негіздеу 7.4.1.9/ графигі берілген функцияның графигіне параллель немесе қиятын сызықтық функцияның формуласын табу; |
||||
|
Сабақ күтілімі |
Оқушылар: Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат беру. Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата білу. Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттерін есептер шығаруда пайдалану. |
||||
|
Негізгі мағана мен түсініктер: |
|||||
|
k-ның мәніне байланысты y=kx+l сызықтық функция графиктерінің өзара орналасуы туралы түсініктерін қалыптастыру |
|||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
|||||
|
Сызықтық функциялар графиктерінің өзара орналасуының қасиеттері туралы мағлұмат алады. Графиктерінің параллель, қиылысу және беттесе орналасуын ажырата біледі |
|||||
|
Алдыңғы оқу: «20 сұрақ – иә не жоқ деген жауап» әдісі бойынша «Меніің елім» тақырыбына сұрақ-жауап |
|||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған тақырыптармен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
|||
|
Басталуы 10 мин |
1. Ұйымдастыру 2. Психологиялық ахуал жасау ( Шаттық шеңбері) 2 мин 3. «Жарнамалау» әдісі 5 мин 1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды. 2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? Сызықтық функцияның графигі түзу болады. 3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті. 4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті. 5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; 2) ордината осіне параллель бола ма? 6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер. |
дидактикалық материалдар |
|||
|
Ортасы 20 мин |
«Топтас –ойлан- бөліс» әдісі. 10 мин Әр топқа жеке тапсырмалар. «Арман» тобының тапсырмасы: y=2x+3 және y=2x+1 сызықтық функцияларымен берілген түзулердің қиылыспайтынын көрсетіңдер. «Мақсат» тобының тапсырмасы: y=3x-6 және y=
- «Мұрат» тобының тапсырмасы: y=3x+9 және
y=- Әр топ берілген тапсырмаларды зерттеп, графигін салады. Қорытынды жасайды.
|
|
|||
|
Аяқталуы 15 мин |
«Ортадағы қаламсап» стратегиясы. №3.70
3 Кері байланыс. «Бас бармақ» 3 мин Үй тапсырмасы: 3.72, 3.73 есептер |
|
|||
|
Жоспар |
|
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Сөздерден сөз тіркістерін, сөз тіркестерінен сөйлем құрастыру (графикалық органайзер) |
Мадақтау, бағдаршам, бас бармақ, қалыптастырушы бағалау. |
Әлемтану, Өнер, дене шынықтыру, орыс тілі. Сергіту сәтін жасату, партада отыру ережесін айту, АКТ-ны 5-7 мин көлемінде қолдану. ЖЖЕ түсіндіру. Адами құндылықтарды түсіндіру. |
|||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төменгі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (Оқытуда да, оқуда да ескеріңіз )? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеме оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінін не білдім? |
|||||
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2)
3) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
4) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
5) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
6) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель;
2) ордината осіне параллель бола ма?
Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; x=0
2) ордината осіне параллель бола ма? y=0
6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель. y=b болса.
Сұрақтар:
1)Қандай функция сызықтық функция деп аталады? /y=_ах+b формуласымен беруге болатын функцияны сызықтық функция деп атайды/
2) Сызықтық функцияның графигі қандай сызық болады? /Сызықтық функцияның графигі түзу болады/
3) Сызықтық функцияның графигін салу үшін қанша нүкте жеткілікті? /Сызықтық функция графигін салу үшін екі нүкте жеткілікті/
4) Қаңдай жағдайда сызықтық функцияның графигін салу үшін бір ғана нүктені белгілеу жеткілікті? /y=kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктенің координатасын табуға жеткілікті/
5) Сызықтық функцияның графигі 1) абцисса осіне параллель; y=b болса.
2) ордината осіне параллель бола ма?
6) Сызықтық функцияларға мысалдар келтіріңдер.
Ал, енді қорытынды жасасақ сызықтық функциясы
y= ах+b формуламен беріледі,
графигі – түзу ,
екі нукте арқылы түзу сызуға болады .
y= kx функцияның графигін салу үшін О(0;0) нуктесінен басқа тағы бір нүктесі жеткілікті. Сызықтық функцияның графигі абцисса осіне параллель.
Сызықтық функциялардың графиктерін зерттеудің нәтижесі
|
у=kx+b |
г |
k-ның мәні, таңбасы |
b-нің мәні, таңбасы |
қорытынды |
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
Сызықтық функциялардың графиктерін зерттеудің нәтижесі
|
у=kx+b |
графигі |
k-ның мәні, таңбасы |
b-нің мәні, таңбасы |
қорытынды |
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
|
y= - |
|
k= |
b= |
|
шағым қалдыра аласыз













