Жамбыл облысы
Шу ауданы
Мойынқұм орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Кабылова Кулайым Талиповна
|
Бөлім: Ұрпақ тәрбиесі |
Мойынқұм орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
|||||||||||||||
|
Күні:02.05.2024 |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 7А №63 |
Қатысқан оқушылар саны: 21 |
Қатыспаған оқушылар саны: - |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесі |
|
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.1.1.1- әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.1.1 - шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; Оқушылардың көпшілігі: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; Оқушылардың кейбірі: шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс- тар |
||||||||||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. «Quizizz» қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап береді. Қызығушылығын ояту. «Қара шаңырақ» өлеңінен үзінді тыңдау. Сабағымыздың мақсаты Т.Әбдіковтың «Қонақтар» әңгімесінің мазмұнын игере отырып, тақырыбы мен идеясын анықтап, құрамдас бөлшектеріне талдау жасау. |
Оқушылар амандасады. Сұрақтарға жауап береді. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасына жауап береді. Әнді тыңдай отырып, өз пікірін білдіреді. |
2ұпай |
«Quizizz» қосымшасы |
||||||||||||
|
35 мин |
Мағынаны тану. «BilimLand» қосымшасы арқылы шығарманың мазмұнына шолу жасау. 1-тапсырма 2- тапсырма. Берілген эпизодтарға талдау жасап, ондағы басты ойды анықтаңыз. Қандай өзекті мәселе алға тартылған? 3-тапсырма. Әр топ берілген кейіпкерлердің шығармадағы іс-әрекеттерін салыстыра отырып талдау жасайды. Шынайы өмірмен байланыстыра отырып қорытынды пікір білдіреді. |
СЖ Шығармаға сатылай талдау жасайды. Авторы: Т.Әбдіков Тақырыбы: Ұлттық құндылық. Ата үміті. Идеясы: Ата –ана алдындағы перзенттік парыз. Жанры: проза (әңгіме) Оқиғаның басталуы: Ерғабыл қарттың үміті. Оқиғаның дамуы: Ата – анасының сағынышы, қонақтарды қарсы алу. Оқиғаның шиеленісуі: Сапабек пен әкесінің әңгімесінің жараспауы.Ауыл әні. Оқиғаның шарықтау шегі: Қонақтарды шығарып салу. Оқиғаның шешімі: Соңы үміті орындалмаған қария. Дескрипторы: -шығарма сюжеті бойынша басты мәселелерді анықтайды; -үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді. ҚБ ЖЖ 1-топ. Иә, жетісерсің! Бала бір жақта, біз бір жақта. Мына қу моладан сүйегімізді табар бір күні. Осы Қаратүбектің басында жұмақ тұрғандай екі елі қия баспайсың... Бүгін келсін балалар, көрерсің, еріп кетемін. Қал жалғыз өзің, омалып
. ешқайда кетпес, оралар... Туып-өскен жері, елі.. 3. Шіркін, бала деген осы ғой! Сапабек өкесін қаңдай қып жөнелтті, ә! Ойпырмай, мұндай ұлы дүбірмен біздің елде әлі ешбір шал аттанбаған шығар… 2-топ. 1.«Әй, кемпір, — деді ішінен, бағанағы жерде айтатын сөзі ойына жаңа түсіп, — мен саған дейін үш қатыннан айырылғанмын. Азды-көпті ғүмырымның ішінде талай бақтан айырылып, талай баққа қолым жетті. Дүние бірде алдын берсе, бірде артын береді. Бірақ әкем көрген, әкемнің әкесі көрген қара орнымнан айырылып көрген күнім жоқ. Не тантырап отырсың!» 2. Ерекең жаңа қаз тұрған балаша тәлтіректей көтеріліп, ат жақты, қапсағай сары жігітті құшағына қысты. Одан соң омырау, жеңдері ашық, шұбар көйлек киген, шашын қидырған топ-толық, ақсары, ажарлы келіншекті шіміркеніңкіреп, маңдайынан сүйген болды. — Әлгі жаман қайда? Әкеліп пе едіңдер? — Әкелдік қой. Әй, Жеңіс қайда? Жеңіс! — Жеңіс! Жаюлы сөреден құрт алып үлгірген аяқ-қолы шидей, көзі қитар, алтылар шамасындағы ұл бала табалдырықты кесіп тұра қалды. 3.»»Бұдан соң Сапабек дүйім жұртты аузына қаратып, өзінің Лондонға, Будапештке, Мароккоға, Италияға барған сапарларын әңгімеледі. Бөтен, жат халықтардың дәстүрін, мәдениетін, адамдарын мақтады. Италиядағы кедейлердің ауыр тұрмысына аяныш білдірді. Шалдарға бұл әңгімені түсіну тым қиын еді. Сондықтан олар жастарға араласпай, өздеріне түсінікті басқа әңгімеге ауысты. 3- топ. 1. Біраздан соң қонақтардың бәрі тарқап, үй іші өздерімен өздері қалды. Өз төсегінде малдасын құрып отырған Ерекең: — Тағы бір қонып, кетесіңдер ме? Жоқ, боласыңдар ма біраз? — деді баласына тура қарап. — Ертең жүруіміз керек. Отпускамыз бітті, көке-ау, Онсыз да кешігетін болдық. 2.— Баланы ше? Жеңісті тастап кетпейсіңдер ме? Екеуден-екеу қашанғы отырамыз сойдиып. 3) — Алып кет өзіңмен бірге, — деді бір кезде даусы қарлығып. — Оқыт, өзіңдей қаңғыбас етіп шығар. 4. – Ой, көке-ай, мені бір баласырап барады деп ойлайсың ба? Орыс мектебінің жоқ екенін айтып отырмын ғой. Әйтпесе... дескрипторы: -шығарма сюжеті бойынша басты мәселелерді анықтайды; - үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді. ҚБ ТЖ. «Кейіпкер ерекшелігі» 1-топ: Ерғабыл ата мен Сапабек (баласы) 2-топ: Әже мен Тома (келін) 3- топ. «Үш қадам» кестесі
дескрипторы: - шығармадағы мәселелерді анықтайды; - мәселелерді қазіргі күнмен салыстырады; - кейіпкерлер бейнесін салыстырады. ҚБ |
2 ұпай
3 ұпай
3ұпай |
Т.Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі — BilimLand
|
||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
«Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз үшін не жеткіліксіз болды?
Үйге: «Қарт адам – қазына» тақырыбына эссе жазу. |
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесі
Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесі
Жамбыл облысы
Шу ауданы
Мойынқұм орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
Кабылова Кулайым Талиповна
|
Бөлім: Ұрпақ тәрбиесі |
Мойынқұм орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: Қабылова К.Т. |
|
|||||||||||||||
|
Күні:02.05.2024 |
|
|||||||||||||||
|
Сынып: 7А №63 |
Қатысқан оқушылар саны: 21 |
Қатыспаған оқушылар саны: - |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Т.Әбдіковтің «Қонақтар» әңгімесі |
|
||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.1.1.1- әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; 7.2.1.1 - шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстыру; |
|||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; Оқушылардың көпшілігі: әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдайды; Оқушылардың кейбірі: шығармадағы эпизодтар мен бейнелерді салыстырады; |
|||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде |
|||||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі, уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Баға- лау |
Ресурс- тар |
||||||||||||
|
5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. топқа бөлу. Үй тапсырмасын тексеру. «Quizizz» қосымшасы арқылы сұрақтарға жауап береді. Қызығушылығын ояту. «Қара шаңырақ» өлеңінен үзінді тыңдау. Сабағымыздың мақсаты Т.Әбдіковтың «Қонақтар» әңгімесінің мазмұнын игере отырып, тақырыбы мен идеясын анықтап, құрамдас бөлшектеріне талдау жасау. |
Оқушылар амандасады. Сұрақтарға жауап береді. Топтарға бөлінеді. Үй тапсырмасына жауап береді. Әнді тыңдай отырып, өз пікірін білдіреді. |
2ұпай |
«Quizizz» қосымшасы |
||||||||||||
|
35 мин |
Мағынаны тану. «BilimLand» қосымшасы арқылы шығарманың мазмұнына шолу жасау. 1-тапсырма 2- тапсырма. Берілген эпизодтарға талдау жасап, ондағы басты ойды анықтаңыз. Қандай өзекті мәселе алға тартылған? 3-тапсырма. Әр топ берілген кейіпкерлердің шығармадағы іс-әрекеттерін салыстыра отырып талдау жасайды. Шынайы өмірмен байланыстыра отырып қорытынды пікір білдіреді. |
СЖ Шығармаға сатылай талдау жасайды. Авторы: Т.Әбдіков Тақырыбы: Ұлттық құндылық. Ата үміті. Идеясы: Ата –ана алдындағы перзенттік парыз. Жанры: проза (әңгіме) Оқиғаның басталуы: Ерғабыл қарттың үміті. Оқиғаның дамуы: Ата – анасының сағынышы, қонақтарды қарсы алу. Оқиғаның шиеленісуі: Сапабек пен әкесінің әңгімесінің жараспауы.Ауыл әні. Оқиғаның шарықтау шегі: Қонақтарды шығарып салу. Оқиғаның шешімі: Соңы үміті орындалмаған қария. Дескрипторы: -шығарма сюжеті бойынша басты мәселелерді анықтайды; -үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді. ҚБ ЖЖ 1-топ. Иә, жетісерсің! Бала бір жақта, біз бір жақта. Мына қу моладан сүйегімізді табар бір күні. Осы Қаратүбектің басында жұмақ тұрғандай екі елі қия баспайсың... Бүгін келсін балалар, көрерсің, еріп кетемін. Қал жалғыз өзің, омалып
. ешқайда кетпес, оралар... Туып-өскен жері, елі.. 3. Шіркін, бала деген осы ғой! Сапабек өкесін қаңдай қып жөнелтті, ә! Ойпырмай, мұндай ұлы дүбірмен біздің елде әлі ешбір шал аттанбаған шығар… 2-топ. 1.«Әй, кемпір, — деді ішінен, бағанағы жерде айтатын сөзі ойына жаңа түсіп, — мен саған дейін үш қатыннан айырылғанмын. Азды-көпті ғүмырымның ішінде талай бақтан айырылып, талай баққа қолым жетті. Дүние бірде алдын берсе, бірде артын береді. Бірақ әкем көрген, әкемнің әкесі көрген қара орнымнан айырылып көрген күнім жоқ. Не тантырап отырсың!» 2. Ерекең жаңа қаз тұрған балаша тәлтіректей көтеріліп, ат жақты, қапсағай сары жігітті құшағына қысты. Одан соң омырау, жеңдері ашық, шұбар көйлек киген, шашын қидырған топ-толық, ақсары, ажарлы келіншекті шіміркеніңкіреп, маңдайынан сүйген болды. — Әлгі жаман қайда? Әкеліп пе едіңдер? — Әкелдік қой. Әй, Жеңіс қайда? Жеңіс! — Жеңіс! Жаюлы сөреден құрт алып үлгірген аяқ-қолы шидей, көзі қитар, алтылар шамасындағы ұл бала табалдырықты кесіп тұра қалды. 3.»»Бұдан соң Сапабек дүйім жұртты аузына қаратып, өзінің Лондонға, Будапештке, Мароккоға, Италияға барған сапарларын әңгімеледі. Бөтен, жат халықтардың дәстүрін, мәдениетін, адамдарын мақтады. Италиядағы кедейлердің ауыр тұрмысына аяныш білдірді. Шалдарға бұл әңгімені түсіну тым қиын еді. Сондықтан олар жастарға араласпай, өздеріне түсінікті басқа әңгімеге ауысты. 3- топ. 1. Біраздан соң қонақтардың бәрі тарқап, үй іші өздерімен өздері қалды. Өз төсегінде малдасын құрып отырған Ерекең: — Тағы бір қонып, кетесіңдер ме? Жоқ, боласыңдар ма біраз? — деді баласына тура қарап. — Ертең жүруіміз керек. Отпускамыз бітті, көке-ау, Онсыз да кешігетін болдық. 2.— Баланы ше? Жеңісті тастап кетпейсіңдер ме? Екеуден-екеу қашанғы отырамыз сойдиып. 3) — Алып кет өзіңмен бірге, — деді бір кезде даусы қарлығып. — Оқыт, өзіңдей қаңғыбас етіп шығар. 4. – Ой, көке-ай, мені бір баласырап барады деп ойлайсың ба? Орыс мектебінің жоқ екенін айтып отырмын ғой. Әйтпесе... дескрипторы: -шығарма сюжеті бойынша басты мәселелерді анықтайды; - үзінділерді талдай отырып, өз көзқарасын білдіреді. ҚБ ТЖ. «Кейіпкер ерекшелігі» 1-топ: Ерғабыл ата мен Сапабек (баласы) 2-топ: Әже мен Тома (келін) 3- топ. «Үш қадам» кестесі
дескрипторы: - шығармадағы мәселелерді анықтайды; - мәселелерді қазіргі күнмен салыстырады; - кейіпкерлер бейнесін салыстырады. ҚБ |
2 ұпай
3 ұпай
3ұпай |
Т.Әбдіков. «Қонақтар» әңгімесі — BilimLand
|
||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
«Сұрақ-жауап» әдісі 1.Бүгін сіз үшін не маңызды және қызықты болды? 2. Сіз қандай сұрақтар бойынша нақты жауап алдыңыз? 3. Сіз үшін бүгін не қиын болды? 4. Сіз үшін не жеткіліксіз болды?
Үйге: «Қарт адам – қазына» тақырыбына эссе жазу. |
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













