Табиғатқа саяхат. Ә ә дыбысы мен әрпі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Табиғатқа саяхат. Ә ә дыбысы мен әрпі

Материал туралы қысқаша түсінік
Табиғатқа саяхат. Ә ә дыбысы мен әрпі 1 сынып тақырыбында дайын сабақ жоспарын 1 сынып мұғалімдеріне қолдануға болады. ҰМЖ жоспары бойынша сараланған сабақ сақсаттары құрылған.
Материалдың қысқаша нұсқасы

САБАҚ: Сауат ашу

Мектеп: «Шона Смаханұлы атындағы №62 гимназия»

Күні: 19.01.18 ж.

Мұғалімнің есімі: Карбозова М.М.

СЫНЫП: 1 «В» сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Табиғатқа саяхат. Ә ә дыбысы мен әрпі

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

        1. әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру

1.1.9.1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау

1.1.1.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төмен сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфикалық талаптарға сай жазу

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:


  • Ә ә дыбысы мен әрпін айта алады, жазады.

Оқушылардың басым бөлігі:

  • Мәтінді оқып, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Ә дыбысынан келетін сөздерге дыбыстық талдау жасайды.

Кейбір оқушылар:

  • Ә ә дыбысына қатысты жаңа сөздер құрастырып, суретпен сәйкестендіреді.

Бағалау критерийлері

Ә ә дыбысы мен әрпін дұрыс айтады, жазады.

Мәтінді оқып, талқылайды, сұрақтар құрастырады.

Ә ә дыбысын қатыстырып, жаңа сөздер құрастырады.

Тілдік мақсат

Мәтінді тыңдайды. Мәтінді оқып, талқылайды, сұрақтар құрастырады.

Ә әріпін дәптерге жазады.

Құндылықтарды дарыту

Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.

Пәнаралық баланыс

Дүниетану

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта,суреттер

Бастапқы білім

Дыбыстарды ажырата алады. Қыс мезгілі жайлы әңгімелейді.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы












І. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушыларды түгелдеу

Сабаққа әзірлігін тексеру

Ынтымақтастық атмосферасын «Шаттық шеңбері» әдісі арқылы қалыптастыру.


Армысың шапағатты күніміз,

Табиғатқа құштар біз баламыз

Армысың табиғат- анамыз

Алдыңызда бас иеді балаңыз



«Пазл» әдісі арқылы топқа біріктіру.

Оқушыларды қардың түрлерімен топқа біріктіремін.

І топ «Ұлпа қар» түйіршіктері үлбіреген жеңіл қар

ІІ топ «Сонар қар» алғаш жауған қалың қар

ІІІ топ «Жапалақ қар» ірі түйіршікті жапалақтап жауған қар

ІҮ топ «Ақша қар» жаңа жауған таза қар




1.Слайд:Табиғат суреті









2.Слайд:Қардың түрлері





Қар тур.айтып кету

Сабақтың ортасы










Аққаланың 1-ші тап:

( жұмбақ шешу)








Жаңа сабақ:
























Аққаланың 2-ші тап:







































Аққаланың 3-ші тап:































«Ой қозғау» әдісі

(Оқушыларға бейнежазба көрсетіледі)

-Балалар бейнежазбадан не көрдіңдер?

-Қазір қай мезгіл?

-Қыс мезгілінде қандай құбылыстар болады?

-Аққала қалай жасалады?

-Ал енді балалар Аққала бізге түрлі тапсырмалар беріпті. Қане, орындап көрейікші!

-Ендеше балалар, бүгінгі сабақта өзіміздің білімімізді дәлелдейік!


Жұмбақ

Бұрап қойған сағаттай

Айғайлайды таң атпай. Бұл не?

(әтеш)


Таныстырар әріппен

Мынау кітап әліппең

«Әліппе» деген аты оның

Басталған қай әріптен?

(Ә әрпінен)


Демек бүгін Ә ә әрпімен танысады екенбіз.

-Балалар, қалай ойлайсыңдар? Ә әрпі қандай дыбыс?

-Не себептен дауысты дыбыс?

-Қане мысал келтірейікші

-Дұрыс айтасындар балалар!


Бейнежазба арқылы әріпті және Ә әріпінен келетін сөздерді қайталайды.

Ауада Әә әріпін жазып көрсетемін.


Жазылым

Дәптермен жұмыс


Прямая со стрелкой 5 Прямая со стрелкой 6 Прямая со стрелкой 7 Прямая со стрелкой 8


______________________________________________

Критерий

Жазу жолын сақтап, әріп элементтерін дұрыс жазады.


Дескриптор

1.Әріп элементтерін дұрыс жазады

2.Жазу жолын сақтайды


«Топтастыру» әдісі

Оқылым

ән әке дәрі сәуір

сән Сәкен дәрігер Дәуір

дән тәтті тәулік Әсет


І топ бір буынды сөздерді топтастырады

ІІ топ екі буынды сөздерді топтастырады

ІІІ топ үш буынды сөздерді топтастырады

ІҮ топ адамның аттарын топтастырады

4-топта Сөздерге дыбыстық талдау жасайды


«Қарлы кесек» әдісі

Шана

Әкем туған күніме шаңғы сыйлады. Мен қатты қуандым. Әкеме рақмет айттым. Шана әдемі. Қыста шанамен сырғанаймын.


Мәтінді әр топ кезектесіп оқып шығады. Ә әріпінен келетін сөздерді тауып, дыбыстық талдау жасайды.

«Қарлы кесек»әдісі арқылы бір-біріне сұрақтар құрастырады.

Бағалау


Критерий

Мәтінді оқып, талқылайды,

Ә әріпінен келетін сөздерді тауып,

дыбыстық талдау жасайды.

Сұрақтар құрастырады.


Дескриптор

Мәтінді оқиды.

Ә әріпінен келетін сөздерді табады.

Дыбыстық талдау жасайды.

Сұрақтар құрастырады.


Сергіту сәті

«Алфавиттер сыры»


«Жаңылмай айтып көр» әдісі

Келген малшы

Әрі аңшы

Әрі әнші


І топ «Ұлпа қар»

Үйіне көрші

Келдіме көрші


ІІ топ «Сонар қар»

Шеше, шеше

Неше кесе

Сынды кеше


ІІІ- топ «Жапалақ қар»

Қапыда ит қапты,

Қатты қапты,

Қатты қапты


ІҮ топ «Ақша қар»

Далада қар жабар,

Қарға балалар аққала қалар

Бағалау


«Адасқан әріптер» әдісі

3-тапсырма (оқулық, 89 бет)

Ә әріпіне қатысты сөздер құрастырады, оларды суретпен сәйкестендіреді




Бейнеролик




























Бейнеролик






Бейнеролик арқылы дәптерге жазады













3.Слайдтан жалпылай оқиды







Постерға орындайды

























Бейнежазба

Сабақтың соңы

Кері байланыс: «Иық тірескен шеңбер»

-Балалар,бүгін сабақ ұнады ма?

-Ұнаса,несімен ұнады?

-Аққаланың қай тапсырмасы ұнады?

-Қай тапсырма қиын болды?




Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс


  • Қабілетті оқушыларға «Ә әріпіне қатысты сөз құрастыр, оларды суретпен сәйкестендір» тапсырмасын үлестіремін

  • Үлгерімі төмен оқушылар үшін «Ой қозғау» әдісі арқылы бейнероликтен көргендерін сұраймын.

«Жаңылмай айтып көр» әдісі арқылы жаңылтпаштар айтуды тапсырамын



«Бас бармақ» әдісін пайдаланамын

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2019
656
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі