Күні: 06.03 11 биология сабақ № 49
Сабақтың тақырыбы. Табиғаттағы зат айналымы.
|
Мақсаты |
Білімділік: табиғаттағы тірі
және өлі заттар арасында алмасу процестері туралы түсінік беру
арқылы, оқушылардың қоректік тізбек, зат және энергия алмасу туралы
білімдерін тереңдету. |
|
Күтілетін нәтиже |
Табиғаттағы тірі және өлі заттар арасында алмасу процестері туралы білімдерін тереңдетеді |
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
Құрал-жабдықтар |
оқулық, кесте, суреттер |
|
Қолданылатын тәсіл |
ауызша, өзіндік жұмыс, кесте, тірек сызба белгілер |
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, тарих |
|
Сабақ барысы Эпиграф: «Табиғаттағының бәрі
ақиқат, бәрі заңды, бәрі орынды, бәрі шындық, ал адасу мен жаңылысу
тек қана адамда болады» (Гете) |
|
|
І. Ұйымдастыру |
Сәлемдесу, психологиялық жағдай туғызу |
|
ІІ. Білу Ой
қозғау. |
1. «Экология»
терминін ғылымға енгізген ғалым?
(Э.Геккель) |
|
ІІІ. Түсіну Мағынаны тану |
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын, ал
топырақтан су, түрлі тұз және басқа қоректік заттар сіңіреді.
Алынған қоректік заттардан күн сәулесінің әсерімен жапырақта қант
мен крахмал түзіледі. Олар өсімдіктің өсуіне жағдай жасайды.
Өсімдікпен адамдар мен жануарлар қоректенеді. Қорытылмаған тамақ
қалдықтары, өлген жануарлар мен өсімдіктер топыраққа түседі. Олар
топырақта қарашірікке айналады, микробтар оларды минералдық
тұздарға ажыратады. Минералдық тұздармен қайтадан өсімдіктер
қоректенеді. Тізбек тұйықталды. Осылайша табиғаттағы зат айналымы
жүреді. |
|
ІV. Қолдану |
Тест
сұрақтары: |
|
V. Талдау |
Биотикалық фактор
дегеніміз не? |
|
VI. Жинақтау |
Тірі ағзалардың
экологиялық топтарын тізбелеп беріңіз
.
Пирамида ережесін
тақырып мәтінінен тауып жаз. |
|
VII. Қорытынды |
Сөйлемдердегі түсіп қалған
сөздерді тауып жаз: |
|
VIII. Үй тапсырмасына нұсқау беру |
§49 оқу. Табиғаттағы зат айналымы эссе жазу |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғаттағы зат айналымы.
Табиғаттағы зат айналымы.
Күні: 06.03 11 биология сабақ № 49
Сабақтың тақырыбы. Табиғаттағы зат айналымы.
|
Мақсаты |
Білімділік: табиғаттағы тірі
және өлі заттар арасында алмасу процестері туралы түсінік беру
арқылы, оқушылардың қоректік тізбек, зат және энергия алмасу туралы
білімдерін тереңдету. |
|
Күтілетін нәтиже |
Табиғаттағы тірі және өлі заттар арасында алмасу процестері туралы білімдерін тереңдетеді |
|
Сабақтың түрі |
Аралас |
|
Құрал-жабдықтар |
оқулық, кесте, суреттер |
|
Қолданылатын тәсіл |
ауызша, өзіндік жұмыс, кесте, тірек сызба белгілер |
|
Пәнаралық байланыс |
Экология, тарих |
|
Сабақ барысы Эпиграф: «Табиғаттағының бәрі
ақиқат, бәрі заңды, бәрі орынды, бәрі шындық, ал адасу мен жаңылысу
тек қана адамда болады» (Гете) |
|
|
І. Ұйымдастыру |
Сәлемдесу, психологиялық жағдай туғызу |
|
ІІ. Білу Ой
қозғау. |
1. «Экология»
терминін ғылымға енгізген ғалым?
(Э.Геккель) |
|
ІІІ. Түсіну Мағынаны тану |
Өсімдік ауадан көмірқышқыл газын, ал
топырақтан су, түрлі тұз және басқа қоректік заттар сіңіреді.
Алынған қоректік заттардан күн сәулесінің әсерімен жапырақта қант
мен крахмал түзіледі. Олар өсімдіктің өсуіне жағдай жасайды.
Өсімдікпен адамдар мен жануарлар қоректенеді. Қорытылмаған тамақ
қалдықтары, өлген жануарлар мен өсімдіктер топыраққа түседі. Олар
топырақта қарашірікке айналады, микробтар оларды минералдық
тұздарға ажыратады. Минералдық тұздармен қайтадан өсімдіктер
қоректенеді. Тізбек тұйықталды. Осылайша табиғаттағы зат айналымы
жүреді. |
|
ІV. Қолдану |
Тест
сұрақтары: |
|
V. Талдау |
Биотикалық фактор
дегеніміз не? |
|
VI. Жинақтау |
Тірі ағзалардың
экологиялық топтарын тізбелеп беріңіз
.
Пирамида ережесін
тақырып мәтінінен тауып жаз. |
|
VII. Қорытынды |
Сөйлемдердегі түсіп қалған
сөздерді тауып жаз: |
|
VIII. Үй тапсырмасына нұсқау беру |
§49 оқу. Табиғаттағы зат айналымы эссе жазу |
шағым қалдыра аласыз













