Материалдар / Табиғатты қорғау

Табиғатты қорғау

Материал туралы қысқаша түсінік
Қоршаған ортаны ластанудан қорғау туралы қосымша мәліметтен оқиды, «Тараз қаласының экологиясы» бейне таспасы арқылы қосымша деректер алады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қазан 2018
963
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:
Экология және тұрақты даму

Күні: 06.04.2018ж

Сынып: 5
Мектеп: Ә. Бөкейхан атындағы №1 гиназия

Мұғалімнің аты-жөні: Райкулова Д. Р

Қатысқандар саны: 35 Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы
5.4 С Табиғатты қорғау



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)
5.6.3.2 Өз аймағының экологиялық мәселелерін зерттеу

Сабақтың мақсаты
1. Экологиялық мәселелерді атап айта алады


2. Өлкеміздегі экологиялық мәселелерге мысал келтіре алады.


3. Өлкеміздің экологияға зиянды факторларды атай алады.

Бағалау критерийі


Білу, түсіну - Экологияның не екенін біледі.
Қолдану – Экологиялық қауіпті аймавқтарды картадан көрсете алады.
Жинақтау – табиғтты қорғау, қалдықтар, ластану ұғымдарын тұжырымдай алады.

Тілдік мақсаттар
Оқылым – тыңдалым: Қоршаған ортаны ластанудан қорғау туралы қосымша мәліметтен оқиды, Тараз қаласының экологиясы бейне таспасы арқылы қосымша деректер алады.
Тыңдалым – айтылым: Мәтіндегі негізгі ойды бірлесе оқиды, тапсырмаларды орындау барысында оқушылар топтық талқылау арқылы бір-бірімен пікір алмасады, пікірталас, диалогке қатысады


Негізгі сөздер мен терминдер:
Экологиялық мәселелер, ғаламдық жылыну, ормандарды кесу, жерлердің шөлейттенуі, тұрмыстық қалдық, атмосфераның ластануы, ауыз суының сапасы және оның жетіспеушілігі, тірі ағзалар (биоалуандылық) түрінің азаюуы, экологиялық паспорт.

Құндылықтарға баулу
Құрмет көрсету, бірлесе жұмыс жасау, азаматтық жауапкершілік, еңбек және шығармашылық, академиялық адалдық, үздіксіз білім алу.

Пәнаралық байланыс
География , экология


Алдыңғы білім
Өсімдіктер мен жануарлардың көптүрлілігін сақтап қалу маңызын, оларға ұқыптылықпен қарауды түсіндіру және түсіну



Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар



Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу, түгендеу)
Жағымды атмосфералық ахуал құру үшін, оқушыларды шеңбер бойына тұрғызып, қол ұстасып бірі –бірімізге жақсы көңіл күй жібереміз.
Оқушыларды қима қағаздар арқылы 3 топқа бөліп, топбасшыларды анықтаймын.
1 –топ: тазалық
2 - топ: табиғат
3 – топ: экология
Өзен әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймын.
Республикамызда Байқоңыр кешенін қолданудың салдары неге соқтырды?
Арал теңізі экологиялық мәселелерінің себебі неде?
Қазақстанда қайда және қашан ядролық жарылыстар болды?
Каспий теңізінде мұнай өндіруге байланысты қандай экологиялық мәселелер туындады?
Семей ядролық полигоны қашан жабылды?
Ластану дегеніміз не?
Шаттық шеңберін құру

Үлестірмелі қағаздар.














Оқушыларды мақтау – мадақтау арқылы ынталандырамын

Сабақтың ортасы


ой қозғау әдісі арқылы сұрақтар қоямын
Сендер күн сайын қанша тұрмыстық қалдық тастайсыңдар?
Сендер қоқысқа нені тастайсыңдар?
Тараз қаласының экологиясы бейнебаян көрсету.
Бейнетспадан не көрдік? , не білдік? Деген сұраққа жауапты Инсерт әдісі арқылы дәптерге түртіп алады.

Тапсырма
Жоба топтық жұмыс
1 – топ
Тараз қаласындағы ауаның ластануы
2 – топ
Өлкеміздің экологиялық жағдайын жақсартуға қосар үлестерің
3 – топ
Еліміздің экологиялық ластануы
Дескриптор:
1 Тараз қаласындағы ауаның ластануын сипаттайды
2.Өлкеміздің экологиялық жағдайын жақсартуға қосар үлестерін ұсынады.
3.Еліміздің экологиялық жағдайларын атап, топтастырады.

Тапсырма
ойлан, жұптас, бөліс әдісі арқылы
сыныптастарыңмен келесі сұрақтарды талқыла. Қоқысты жою немесе қайта өңдеу туралы өз жолдарыңды ұсын.
топ Тамақ қалдықтарынан не істеуге болады?
топ Қағаз қалдықтарынан не шығаруға болады?
топ Шыныдан не жасауға болады?
Дескриптор: топтар қалдықтардан бір - бір заттарды жасайды.

Тапсырма
Бірге ойлаймыз әдісі бойынша жұптық жұмыс жасайды
Экологиялық мәселелерді шешу жолдарын қарастырады.
(талқылау және саралау үшін тамаша тәсіл.)
Дескриптор: оқушылар жұппен ойланып шешу жолдарын қарастырады.







Смайлик арқылы бағаланады












Топтар бір –бірін бас бармақ арқылы бағалайды.






Жұлдызша арқылы бағалаймын











Оқушылар бір – бірін бағдаршам арқылы бағалайды



Сабақтың
соңы

Кері байланыс Синквейн әдісі арқылы жазыңыздар
1 жол: 1 сөз – ұғым немесе тақырып (зат есім)
2 жол: 2 сөз – осы ұғымның сипаттамасы (сын есім)
3 жол: 3 сөз – іс әрекеттер (етістіктер)
4 жол: - тақырыпқа байланысты 4 сөзден тұратын сөйлем (афоризм)
5 жол : 1 сөз – тақырып мәнін қайталайтын синоним
Мысалы:
Табиғат
Қандай тамаша
Шулайды тулап таласа
Ағаш отырғызып, табиғатқа көмектес
Далаға

Үйге тапсырма: Егерде мен.... әдісі арқылы тақырып білімдерін жинақтайды. Эссе (эколог болсам)






Қол шапалақтау арқылы бағалаймын.






Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қлай тексеруді жоспарлап отырсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Қарқын тәсілі Өзен әдісі
Тапсырма тәсілі: ойлан, жұптас, бөліс әдісі
Дереккөздер тәсілі: ой қозғау
Диалог және қолдау тәсілі: Бірге ойлаймыз әдісі
Нәтиже тәсілі: синквейн әдісі

Бүгінгі сабағымда қалыптастырушы бағалау жүргізілді.
Оқушыларды мақтау – мадақтау арқылы ынталандырамын

Смайлик арқылы бағаланады

Жұлдызша арқылы бағалаймын

Оқушылар бір – бірін бағдаршам арқылы бағалайды

Қол шапалақтау арқылы бағалаймын.


Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаланды. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
1.Жоба топтық жұмыс әр топ тақырыпқа байланысты қызықты жобаалар ұсынды
2.синквейн әдісі тиімді болды, себебі, оқушылардың белсенділігі арты
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?
1. Сабағымның бұдан да жақсы болуы үшін белсенді әдіс – тәсілдерді көптеп қолданамын
2.Қалыптастырушы бағалаудың түрлерін нақты қолданамын

















видео



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ