ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
САБАҚ |
Мектеп: Мұхтар Арын атындағы №24 ДБААЛ |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Еркинбекова А.С |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім: Экономикалық География |
Бөлімше: Табиғи ресурстар |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.5.1.2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды 7.5.1.3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
|
Табиғи ресурстардың таралу заңдылығын талдайды |
||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
|
Табиғи ресурстардың шоғырлануын картадан көрсетеді |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
|
Табиғи жағдайлар мен табиғи ресурстардың таралуының өзара байланысын талдайды. Табиғи ресурстардың дүниежүзіндегі таралуы бойынша, қоры бойынша диаграмма құрады |
||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, Жоғарғы деңгей дағдылары |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Оқылым: мәтінді оқи отырып табиғат ресурстарының түрлерін, олардың таралу аймақтарын зерделейді Тыңдалым: әр топтың дайындаған постерлерін қорғауын тыңдай отырып, ақпарат жинақтайды. Айтылым, жазылым: Сабақ барысында өзінің көзқарасын, пікірін білдіреді, қажетті мәліметті дәптерге жазады, кескін картаға түсіреді. |
|||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||
|
Отын – энергетикалық ресурс, биологиялық ресурс, су ресурсы, жер ресурсы, металрудалық ресурс |
||||||||||
|
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||
|
Талқылауға арналған тақырыптар: |
||||||||||
|
Ресурстардың таралу ерекшеліктері неде? |
||||||||||
|
Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Табиғат ресурстарының қалыптасуына не әсер ететінін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Жазу үшін ойға салу: |
||||||||||
|
Графикалық сызбалар арқылы табиғат ресурстарының қорларын жазу |
||||||||||
|
Құндылық- тарға баулу |
4) Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия, биология |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Табиғат ресурстары, табиғат жағдайлары, табиғат ресурстарының жіктелуінің түрлері |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Сабақ басында оқушыларды түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын құру. Топқа бөлу үшін оқушылар 5 түрлі суретті таңдау мүмкіндігі арқылы бөлінеді
Таңдаған суреттеріне байланысты балалар 5 топқа бөлініп отырады: 1-топ: Су ресурстары 2-топ: Жер ресуртары 3-топ:биологиялық ресурстар 4-топ: отын-энергетикалық ресурстар 5-топ:металрудалық ресурстар Сұрақ:
Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ТЖ. 1 – тапсырма: Кітап мәтінін қолдана отырып, әр топ өздерінің ресурстарына постер құрады. (Т) 1-топ: Су ресурстары 2-топ: Жер ресуртары 3-топ:биологиялық ресурстар 4-топ: отын-энергетикалық ресурстар 5-топ: металрудалық ресурстар Дескрипторлары:
Қб – топтық бағалау
ЖЖ . 2 – тапсырма: «Картадан көрсет және себебін анықта» ойыны. Әр топтың 2 мүшесі шығады. 1-оқушы картадан ресурстың ең көп таралу аймақтарын көрсетеді, 2 – оқушы ресурстың дәл сол аймақта таралуының себептерін, заңдылықтарын түсіндіреді. Тыңдап отырған оқушылар шартты белгілер негізінде кескін картаға белгілеп алады. Дескрипторлары:
ҚБ
- 3-тапсырма: «Лездеме» әр топ мүшелері өздеріне берілген ресурстардың қоры бойынша, таралған елдері бойынша диаграмма тұрғызады. Дескрипторлары:
ҚБ – қолдау сөздері Саралау: Д. 4-тапсырма. SWOT талдау арқылы әр оқушы табиғат ресурстарына баға береді 1-оқушы: Су ресурстары 2-оқушы: Жер ресуртары 3-оқушы:биологиялық ресурстар 4-оқушы: отын-энергетикалық ресурстар 5-оқушы: металрудалық ресурстар
ҚБ –
Д. 5–тапсырма: «Сиқырлы жұлдызшалар» Тақтада жұлдызшалар ілінеді. Әр жұлдызшаның түсіне қарай сұрақтар күрделене береді. Тақтаға шыққан оқушы жұлдызшадағы сұрақтарды қалауы бойынша таңдап алады. Ақ жұлдыз – А деңгейі Сары жұлдыз – В деңгейі Қызыл жұлдыз – С деңгейі
ҚБ – оқушылардың таңдаған жүлдызшаларының түсі мен санына байланысты қолдау сөздері айтылады. Дескрипторлары:
|
География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Графикалық сызбалар География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Дүниежүзінің физикалық картасы География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Дүниежүзінің физикалық картасы География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: ҚҚҚ кестесі
|
|
||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||
|
Саралау тапсырмасына SWOT талдау орындайды. Әрбір оқушы өзіне түскен тақырып бойынша талдау жасап, өз көзқарасын жазады, аргументтер келтіріп баға береді. Тақырыпты толық меңгерген оқушы кестенің барлық бөліктеріне дәлелді жауаптарын жазады. Саралау тапсырмасын жартылай немесе орындай алмай отырған оқушыға кітап мәтінен қажетті ақпарат, мәлімет қосымша көрсетіледі. Жоғары деңгейде жұмыс жасап, SWOT кестесін аяқтаған оқушы үшін «Сиқырлы жұлдызшалар» тапсырмасы ұсынылады. Бұл тапсырмада оқушылар жұлдызшалардың түсіне арай әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды өзінің дайындық деңгейіне байланысты таңдап алады. |
-Сұрақ – жауап арқылы; -Картамен және кескін картамен жұмыс жасай алуы; -қолдау сөздері арқылы; -әрбір пікірінің құнды екендігін білдіру арқылы.
|
|
||||||||
|
Рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Табиғи ресурстар . 7 - сынып
Табиғи ресурстар . 7 - сынып
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
САБАҚ |
Мектеп: Мұхтар Арын атындағы №24 ДБААЛ |
|||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Еркинбекова А.С |
|||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||
|
Бөлім: Экономикалық География |
Бөлімше: Табиғи ресурстар |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.5.1.2 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде табиғи ресурстардың таралу заңдылықтарын талдайды 7.5.1.3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді
|
|||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|||||||||
|
Табиғи ресурстардың таралу заңдылығын талдайды |
||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||
|
Табиғи ресурстардың шоғырлануын картадан көрсетеді |
||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||
|
Табиғи жағдайлар мен табиғи ресурстардың таралуының өзара байланысын талдайды. Табиғи ресурстардың дүниежүзіндегі таралуы бойынша, қоры бойынша диаграмма құрады |
||||||||||
|
Ойлау дағдылары |
Қолдану, Жоғарғы деңгей дағдылары |
|||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Оқылым: мәтінді оқи отырып табиғат ресурстарының түрлерін, олардың таралу аймақтарын зерделейді Тыңдалым: әр топтың дайындаған постерлерін қорғауын тыңдай отырып, ақпарат жинақтайды. Айтылым, жазылым: Сабақ барысында өзінің көзқарасын, пікірін білдіреді, қажетті мәліметті дәптерге жазады, кескін картаға түсіреді. |
|||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||
|
Отын – энергетикалық ресурс, биологиялық ресурс, су ресурсы, жер ресурсы, металрудалық ресурс |
||||||||||
|
Сыныптағы диалог жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||
|
Талқылауға арналған тақырыптар: |
||||||||||
|
Ресурстардың таралу ерекшеліктері неде? |
||||||||||
|
Сіз неліктен … екенін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Табиғат ресурстарының қалыптасуына не әсер ететінін айта аласыз ба? |
||||||||||
|
Жазу үшін ойға салу: |
||||||||||
|
Графикалық сызбалар арқылы табиғат ресурстарының қорларын жазу |
||||||||||
|
Құндылық- тарға баулу |
4) Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу |
|||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия, биология |
|||||||||
|
Алдыңғы білім |
Табиғат ресурстары, табиғат жағдайлары, табиғат ресурстарының жіктелуінің түрлері |
|||||||||
|
Жоспар |
||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Дереккөздер, ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Сабақ басында оқушыларды түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын құру. Топқа бөлу үшін оқушылар 5 түрлі суретті таңдау мүмкіндігі арқылы бөлінеді
Таңдаған суреттеріне байланысты балалар 5 топқа бөлініп отырады: 1-топ: Су ресурстары 2-топ: Жер ресуртары 3-топ:биологиялық ресурстар 4-топ: отын-энергетикалық ресурстар 5-топ:металрудалық ресурстар Сұрақ:
Оқушылар сұраққа жауап бере отырып, сабақтың тақырыбы мен мақсатын айқындайды. |
|
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ТЖ. 1 – тапсырма: Кітап мәтінін қолдана отырып, әр топ өздерінің ресурстарына постер құрады. (Т) 1-топ: Су ресурстары 2-топ: Жер ресуртары 3-топ:биологиялық ресурстар 4-топ: отын-энергетикалық ресурстар 5-топ: металрудалық ресурстар Дескрипторлары:
Қб – топтық бағалау
ЖЖ . 2 – тапсырма: «Картадан көрсет және себебін анықта» ойыны. Әр топтың 2 мүшесі шығады. 1-оқушы картадан ресурстың ең көп таралу аймақтарын көрсетеді, 2 – оқушы ресурстың дәл сол аймақта таралуының себептерін, заңдылықтарын түсіндіреді. Тыңдап отырған оқушылар шартты белгілер негізінде кескін картаға белгілеп алады. Дескрипторлары:
ҚБ
- 3-тапсырма: «Лездеме» әр топ мүшелері өздеріне берілген ресурстардың қоры бойынша, таралған елдері бойынша диаграмма тұрғызады. Дескрипторлары:
ҚБ – қолдау сөздері Саралау: Д. 4-тапсырма. SWOT талдау арқылы әр оқушы табиғат ресурстарына баға береді 1-оқушы: Су ресурстары 2-оқушы: Жер ресуртары 3-оқушы:биологиялық ресурстар 4-оқушы: отын-энергетикалық ресурстар 5-оқушы: металрудалық ресурстар
ҚБ –
Д. 5–тапсырма: «Сиқырлы жұлдызшалар» Тақтада жұлдызшалар ілінеді. Әр жұлдызшаның түсіне қарай сұрақтар күрделене береді. Тақтаға шыққан оқушы жұлдызшадағы сұрақтарды қалауы бойынша таңдап алады. Ақ жұлдыз – А деңгейі Сары жұлдыз – В деңгейі Қызыл жұлдыз – С деңгейі
ҚБ – оқушылардың таңдаған жүлдызшаларының түсі мен санына байланысты қолдау сөздері айтылады. Дескрипторлары:
|
География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Графикалық сызбалар География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Дүниежүзінің физикалық картасы География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б Дүниежүзінің физикалық картасы География 7-сынып, ІІ бөлім Р.А.Қаратабанов, Ж.Р.Байметова Алматыкітап баспасы, 2017 106-112 б |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: ҚҚҚ кестесі
|
|
||||||||
|
Саралау – Сіз оқушыларға қандай тәсілмен көмектесесіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Пәнаралық байланыстар. Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. Ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану |
||||||||
|
Саралау тапсырмасына SWOT талдау орындайды. Әрбір оқушы өзіне түскен тақырып бойынша талдау жасап, өз көзқарасын жазады, аргументтер келтіріп баға береді. Тақырыпты толық меңгерген оқушы кестенің барлық бөліктеріне дәлелді жауаптарын жазады. Саралау тапсырмасын жартылай немесе орындай алмай отырған оқушыға кітап мәтінен қажетті ақпарат, мәлімет қосымша көрсетіледі. Жоғары деңгейде жұмыс жасап, SWOT кестесін аяқтаған оқушы үшін «Сиқырлы жұлдызшалар» тапсырмасы ұсынылады. Бұл тапсырмада оқушылар жұлдызшалардың түсіне арай әртүрлі деңгейдегі тапсырмаларды өзінің дайындық деңгейіне байланысты таңдап алады. |
-Сұрақ – жауап арқылы; -Картамен және кескін картамен жұмыс жасай алуы; -қолдау сөздері арқылы; -әрбір пікірінің құнды екендігін білдіру арқылы.
|
|
||||||||
|
Рефлексия |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||
|
Қорытынды бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















