Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
1 жыл бойы тегін жүктеу мүмкіндігіне ие болыңыз!
жеңілдік
Табиғи ресурстардың жіктелуі. Зерттеу және зерттеушілер.
Атамұра баспасы 45 Алматы баспасы 53 -54
Бекітемін________________________
Қазақстанның Оқу – ағарту министрлігі
_____________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Табиғи ресурстардың жіктелуі
Зерттеу және зерттеушілер
(Сабақтың тақырыбы)
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||
Пәні: |
География |
|||||||||||||||||||
Бөлім: |
5 Экономикалық география. 5.1 Табиғи ресурстар |
|||||||||||||||||||
Педагогтің аты – жөні: |
Кульбаева Лайла Байузаковна |
|||||||||||||||||||
Күні: |
8.04.2025 ж |
|||||||||||||||||||
Сынып: 7 «ә» |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Табиғи ресурстардың жіктелуі Зерттеу және зерттеушілер |
|||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7. 5. 1. 3 табиғи ресурстардың шоғырлануын картада көрсетеді 7. 1. 1. 3 географиялық дереккөздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар 7. 1. 1. 6 географиялық нысандардың, құбылыстардың және үдерістердің ерекшеліктерін графикалық түрде көрсете алады:кесте, сызба, диаграмма, профиль, график |
|||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Табиғат ресурстарының шоғырлануын картадан көрсетеді; Географиялық деректерді зерттеп картадан көрсетеді; ЕББҚ: Табиғи ресурстардың шоғырлануын картадан көрсетеді; |
|||||||||||||||||||
Құндылықты дарыту |
Еңбекқорлық және кәсіби біліктілік |
|||||||||||||||||||
Аптаның дәйек сөзі |
«Саналы да ерікті еңбек қана адамды бақытқа кенелтеді» |
|||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс - әрекеті |
Білім алушының іс - әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин 3 мин 3 мин |
(Ұ) Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, оқушылардың көңілін сабаққа аудару. Сыныпты түгелдеу, сыныптағы оқушылардың зейінін сабаққа аудару Апта дәйек сөзі «Саналы да ерікті еңбек қана адамды бақытқа кенелтеді» Оқушылар апта дәйексөзі бойынша мысалдар келтіреді Үй жұмысы «Сәйкестендіру» әдісі Оқушылар өткен тақырып бойынша ақпараттарды сәйкестендіреді
|
Мұғаліммен амандасып, кезекші оқушы сыныптағы оқушылардың санын баяндайды
Оқушылар Дәйексөздің мағынасын ашып мысалдар келтіреді.
Оқушылар табиғат ресурстарының түрлерін сәйкестендіреді |
(ҚБ) мұғалім 1-10 балл аралығында бағалайды
Дескриптор: Жалпы – 2 балл: 1.Табиғат ресурстары мен мысалдарды сәйкестендіреді |
https://learningapps.org/watch?v=p51udnt3t25
|
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 2 мин
3 мин
7 мин
10 мин
10 мин |
Жаңа сабақ «Суреттер сөйлейді» әдісі
Мағынаны тану «Түртіп алу» әдісі Бейнеролик: Минералды ресурстарға бай елдер
(ЖТ) Жеке тапсырма «Картамен жұмыс» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар картаға әлемдегі ірі кен орындарды картадан көрсетеді
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «Картамен жұмыс» әдісі (функционалдық сауаттылық тапсырмасы) Оқушылар картадан Қазақстанның ірі мұнай мен газ, көмір, темір, мыс кен орындарын картадан көрсетеді Мұнай және газ:
Көмір:
Темір:
Мыс:
(ЖТ) Жеке тапсырма ЕББҚ «ЭССЕ» тапсырмасы Оқушылар Қазақстанның пайдалы қазбалары тақырыбында эссе жазады ✔ Құрылым – Кіріспе, негізгі бөлім, қорытынды логикалық ретпен жазылған ✔ Мазмұн тереңдігі – Деректер мен нақты мысалдар келтірілген ✔ Тіл байлығы – Эссе түсінікті, әдеби тілмен жазылған ✔ Ғылыми дәлдік – Фактілер мен статистикалық мәліметтер орынды қолданылған ✔ Ойдың нақтылығы – Артық ақпаратсыз, тұжырымды жазылған
|
Оқушылар суреттер сөйлейді әдісі арқылы тақырыпты анықтайды. Сабаққа мақсат қояды
Бейнероликті қарайды. Әлемдегі минералды ресурстарға бай елдерді анықтайды
Оқушылар минералды ресурстардың ірі кен орындарын картадан көрсетеді
Оқушылар Қазақстанның кескін картасына мұнай мен газ, көмір, темір, мыс кен орындарын картадан көрсетеді
Оқушылар Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы эссе жазады
|
«Жарайсың» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Минералды ресурс кен орындарын картадан көрсетеді;
Дескриптор: Жалпы 3 – балл: 1.Қазақстанның ірі минералды кен орындарын картадан көрсетеді;
Дескриптор: Жалпы 2 – балл: 1.Қазақстанның пайдалы қазбалары туралы эссе жазады; |
https://youtu.be/_EI4U98oEYA?si=cSlt_RdnS_8_Dpt8
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс «3 - ҚҚҚ» әдісі Оқушылар 3 ҚҚҚ әдісі арқылы кері байланыс орнатады Қызық Құндық Қиын Үйге тапсырма Тақырыпты оқу |
Оқушы жаңа тақырыпты қорытындылап бүгінгі сабаққа кері байланыс орнатады |
Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауына байланысты 1 – 10 балл аралығында бағалайды |
Үй тапсырмасы
Минералды ресурстар |
Ормандар, таулар, өзен-көлдер, шипажайлар |
Су ресурстары |
Күн энергиясы, жел энергиясы, жауын-шашын |
Жер ресурстары |
Балықтар, аңдар, құстар, дәрілік өсімдіктер |
Орман ресурстары |
Ағаш, дәрілік өсімдіктер, жабайы жемістер |
Биологиялық ресурстар |
Егістік жерлер, шабындықтар, жайылымдар |
Климаттық ресурстар |
Өзендер, көлдер, мұхиттар, жер асты сулары |
Рекреациялық ресурстар |
Мұнай, газ, көмір, темір, алтын |
№1.Тапсырма
-
Мұнай: Гавар кен орны: Сауд Арабиясында орналасқан әлемдегі ең ірі мұнай кен орны. Оның ұзындығы шамамен 280 км, ені 30 км.
-
Газ: Северное кен орны: Ресейдің Ямал түбегінде орналасқан әлемдегі ең ірі табиғи газ кен орны.
-
Көмір: Солтүстік бассейн: Аустралияда орналасқан әлемдегі ең ірі көмір бассейндерінің бірі.
-
Уран: МакАртур Ривер кен орны: Канадада орналасқан әлемдегі ең ірі уран кен орындарының бірі.
-
Темір: Каражас кен орны: Бразилияда орналасқан әлемдегі ең ірі темір рудасы кен орындарының бірі.
-
Хром: Бушвелд кешені: Оңтүстік Африка Республикасында орналасқан әлемдегі ең ірі хромит кен орындарының бірі.
-
Алтын: Грасберг кен орны: Индонезияда орналасқан әлемдегі ең ірі алтын кен орындарының бірі.
-
Мыс: Эскондида кен орны: Чилиде орналасқан әлемдегі ең ірі мыс кен орындарының бірі.
№2.Тапсырма
Мұнай және газ:
-
Теңіз кен орны: 1979 жылы ашылған, әлемдегі ең терең мұнай кен орындарының бірі болып табылады. Мұнай 5 000 метр тереңдіктен алынады, қоры 3 миллиард баррельден асады. Қазақстанның мұнай өндірісінің шамамен 30%-ын құрайды.
-
Қашаған кен орны: Каспий теңізінің солтүстік бөлігінде орналасқан, әлемдегі ең үлкен мұнай жобаларының бірі саналады. Мұнай қоры шамамен 13 миллиард баррель деп бағаланады.
-
Қарашығанақ кен орны: Батыс Қазақстанда орналасқан, әлемдегі ең ірі мұнай-газ конденсатты кен орындарының бірі. 1997 жылдан бері инвесторлар бұл кен орнын игеруге 30 миллиард долларға жуық қаржы құйған.
Көмір:
-
Қарағанды көмір бассейні: Қазақстандағы ең ірі көмір кен орындарының бірі. Мұнда негізінен кокс көмірі өндіріледі.
-
Екібастұз көмір бассейні: Павлодар облысында орналасқан, энергетикалық көмірдің негізгі көзі болып табылады.
-
Қаражыра кен орны: Шығыс Қазақстан облысында орналасқан ірі көмір кен орны.
Темір:
-
Соколов-Сарыбай кен орны: Қостанай облысында орналасқан, Қазақстандағы ең ірі темір кеніші болып табылады.
-
Лисаковск кен орны: Қостанай облысында орналасқан, темір рудасының маңызды көзі.
-
Аят кен орны: Қостанай облысында орналасқан, темір рудасының қомақты қорына ие.
Мыс:
-
Жезқазған кен орны: Қарағанды облысында орналасқан, Қазақстандағы ең ірі мыс кен орындарының бірі.
-
Бозшакөл кен орны: Павлодар облысында орналасқан, ірі мыс-молибден кен орны.
-
Ақтоғай кен орны: Шығыс Қазақстан облысында орналасқан, ірі мыс кен орны.
Деңгейлік тапсырмалар
1.Тапсырма. Картада сұрақ белгісі қойылған пайдалы қазба кен орындарын картадан көрсетіңіз
?
?
?
?
?
2.Тапсырма. Мұнайдан алатын өнімдерді жазыңыз
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

