Сабақ жоспары : 7-сынып қазақ әдебиеті
|
Сабақ тақырыбы: С.Сарғасқаев «Тәмпіш қара». Бекіту сабағы. |
Мектеп: № 12 ЖОББМ. |
||||||||||||||||||||
|
Уақыты: 07. 03. 2024 ж. |
Мұғалімнің аты – жөні: Нұржанова Ж.А. |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: 22 |
Қатыспағандар:2 |
|||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Т/Ж1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні 7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; Шығарманы композициялық құрылысына қарай талдау. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың мазмұнымен танысады; Бөлімдердің ретін біледі; Маңызды оқиғаларды біледі; Әдеби шығарманың жанрын анықтайды; Композициялық құрылысына қарай талдай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
АКТ. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
Таныстырылым |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» құндылығы: Тіл және мәдениет құндылықтар: • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; • Ынтымақтастық; • Жауапкершілік; • Отбасы мүшелеріне, достыққа, адами құндылықтарға деген құрмет. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік міндеттер |
Тәмпіш |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Көркем шығармаға сыни шолу жасау |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 5 мин. 5 мин. Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 15 минут |
Болжау стратегиясы. Суреттер арқылы.
Сұрақтарға жауап беру.
Үй жұмысы. Әр оқушы өзінің жұмысын талдайды. Қызығушылықты ояту. «Тәмпіш» сөзіне ассоциация жасау.
«
ТӘМПІШ
сөзінің
мағынасы. Сюжет – өзара жалғасқан оқиғалар тізбесі, оқиғаның тұтас желісі. Бүгінгі сабақта біз сюжеттің құрамдас бөліктері, композициялық құрылысына талдау жасаймыз. Бөлімдерге тоқталу. 1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Шығарма бөлімдерін рет-ретімен айтып шығады. Бөлімдері: Оқушылардың жұмыстарын тексеру үшін әр оқушы өз жазбаларымен топ мүшелерін таныстырады. Дескрипторлары:
2-тапсырма.
(Топтық жұмыс) Әр бөлімге қатысты басты оқиғаларды бір-екі
сөйлеммен жазып шығыңыздар. Дескрипторлары:
3-тапсырма. (Топтық жұмыс) Төмендегі кестені толтырыңыздар.
Эпикалық жанр түрі – повесть. Шығарманың негізгі ойы — жас жеткіншектерді адамгершілікке,шыншылдыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. Шығарманың композициялық құрылысы: Басталуы. Шаншатайдың ауылға келуі, ауыл балаларымен танысуы. Байланысуы. Шаншатай Ертайдың суретші екенін білуі,екеуінің айырылмастай дос болуы. Шиеленісуі. Мектеп оқушыларының қырман даласына көмекке баруы, түрлі ойын – сауық ұйымдастырулары, Шаншатайдың ауыл балаларының газетке деген қызығушылықтарын оятуы. Шарықтау шегі. Оқушылардың өз мақалаларын оқу үшін Теке қарттың үйіне іздеп баруы, Шаншатай мен Иманбектің төбелесуі, Иманбектің одан кешірім сұрауы. Шығарманың шешімі. Ертайдың салған суретінің «Октябрь балалары»газетіне шығуы.
Тәрбиелік мәні: Шаншатайға тән әдептілік, ұқыптылық, еңбек сүйгіштік қасиеттер көрінсе, Ертай бойындағы өнерге құштарлық, дүниені бала көзімен қабылдау қасиеттері танылады.
Дескрипторлары:
4-тапсырма Төмендегі сұрақтарды жұпта талда:
Төмендегі ой қорытындысын топта талда «Әр адамның болашағы оның өзінің қарым – қатынастарын дұрыс жолға қоя алу қабілеттілігіне, маңындағы адамдармен тиімді қатынас жасай білуіне тәуелді болады. « -деген тұжырымды оқи отырып, әңгімедегі кейіпкерлердің басқалармен қарым-қатынасына қандай баға берер едің? Шығармаға сүйене отырып, басқаларға сындарлы қарым-қатынас бойынша кеңес жаз.
|
Жұпқа Топқа бөлу.
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?
Бағалау. |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тәмпіш қара. Ашық сабақ.
Тәмпіш қара. Ашық сабақ.
Сабақ жоспары : 7-сынып қазақ әдебиеті
|
Сабақ тақырыбы: С.Сарғасқаев «Тәмпіш қара». Бекіту сабағы. |
Мектеп: № 12 ЖОББМ. |
||||||||||||||||||||
|
Уақыты: 07. 03. 2024 ж. |
Мұғалімнің аты – жөні: Нұржанова Ж.А. |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 Т1 |
Қатысқан оқушылар саны: 22 |
Қатыспағандар:2 |
|||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Т/Ж1.Көркем шығарманың мазмұны мен пішіні 7.Т/Ж1.Әдеби шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Шығарма сюжетінің құрамдас бөлшектерін талдау; Шығарманы композициялық құрылысына қарай талдау. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың мазмұнымен танысады; Бөлімдердің ретін біледі; Маңызды оқиғаларды біледі; Әдеби шығарманың жанрын анықтайды; Композициялық құрылысына қарай талдай алады. |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
АКТ. |
||||||||||||||||||||
|
АКТ –ны қолдану дағдылары |
Таныстырылым |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды игерту |
«Мәңгілік ел» құндылығы: Тіл және мәдениет құндылықтар: • Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет; • Ынтымақтастық; • Жауапкершілік; • Отбасы мүшелеріне, достыққа, адами құндылықтарға деген құрмет. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік міндеттер |
Тәмпіш |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Көркем шығармаға сыни шолу жасау |
||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспарланған іс - әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 1 мин 5 мин. 5 мин. Сабақтың ортасы 7 минут 7 минут 15 минут |
Болжау стратегиясы. Суреттер арқылы.
Сұрақтарға жауап беру.
Үй жұмысы. Әр оқушы өзінің жұмысын талдайды. Қызығушылықты ояту. «Тәмпіш» сөзіне ассоциация жасау.
«
ТӘМПІШ
сөзінің
мағынасы. Сюжет – өзара жалғасқан оқиғалар тізбесі, оқиғаның тұтас желісі. Бүгінгі сабақта біз сюжеттің құрамдас бөліктері, композициялық құрылысына талдау жасаймыз. Бөлімдерге тоқталу. 1-тапсырма. (Жеке жұмыс) Шығарма бөлімдерін рет-ретімен айтып шығады. Бөлімдері: Оқушылардың жұмыстарын тексеру үшін әр оқушы өз жазбаларымен топ мүшелерін таныстырады. Дескрипторлары:
2-тапсырма.
(Топтық жұмыс) Әр бөлімге қатысты басты оқиғаларды бір-екі
сөйлеммен жазып шығыңыздар. Дескрипторлары:
3-тапсырма. (Топтық жұмыс) Төмендегі кестені толтырыңыздар.
Эпикалық жанр түрі – повесть. Шығарманың негізгі ойы — жас жеткіншектерді адамгершілікке,шыншылдыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу. Шығарманың композициялық құрылысы: Басталуы. Шаншатайдың ауылға келуі, ауыл балаларымен танысуы. Байланысуы. Шаншатай Ертайдың суретші екенін білуі,екеуінің айырылмастай дос болуы. Шиеленісуі. Мектеп оқушыларының қырман даласына көмекке баруы, түрлі ойын – сауық ұйымдастырулары, Шаншатайдың ауыл балаларының газетке деген қызығушылықтарын оятуы. Шарықтау шегі. Оқушылардың өз мақалаларын оқу үшін Теке қарттың үйіне іздеп баруы, Шаншатай мен Иманбектің төбелесуі, Иманбектің одан кешірім сұрауы. Шығарманың шешімі. Ертайдың салған суретінің «Октябрь балалары»газетіне шығуы.
Тәрбиелік мәні: Шаншатайға тән әдептілік, ұқыптылық, еңбек сүйгіштік қасиеттер көрінсе, Ертай бойындағы өнерге құштарлық, дүниені бала көзімен қабылдау қасиеттері танылады.
Дескрипторлары:
4-тапсырма Төмендегі сұрақтарды жұпта талда:
Төмендегі ой қорытындысын топта талда «Әр адамның болашағы оның өзінің қарым – қатынастарын дұрыс жолға қоя алу қабілеттілігіне, маңындағы адамдармен тиімді қатынас жасай білуіне тәуелді болады. « -деген тұжырымды оқи отырып, әңгімедегі кейіпкерлердің басқалармен қарым-қатынасына қандай баға берер едің? Шығармаға сүйене отырып, басқаларға сындарлы қарым-қатынас бойынша кеңес жаз.
|
Жұпқа Топқа бөлу.
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
Рефлексия. Бүгінгі сабақ несімен ұнады? Оқу мақсатына жеттім деп ойлайсыз ба? Қай тапсырма сізге көбірек ұнады?
Бағалау. |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













