Қазақ тілінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ғаламның пайда болуы
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|
Күні: |
29.11.2023 |
|
Сыныбы: 8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Он сегіз мың ғалам |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 публицистикалық және
ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы
тану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Публицистикалық және ғылыми
стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тани
алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ: Кітап 2 топ: Дәптер 3 топ: Қаламсап |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері Кітап, дәптер, қалам |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Ғалам деген не? Жер бетінде тіршілік қашан пайда болды? Адам түсінігі қалай пайда болды деп ойлайсың? |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Тыңдалым алды тапсырма
|
Оқушылар берілген сұрақтарға өздері білгенінше жауап береді. Сөз тіркесі туралы мәліметті мұғалімнің түсіндіруімен түсініп алады. Мысал келтіреді |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл. -оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді; -Сөз тіркесі туралы білімдерін кеңейтеді; |
|
||||
|
|
Тыңдалым мәтінін тыңда, мазмұнын түсін. Т кестесін толтыр. Оңай және қиын сұрақ құрастыр. Мәтін соңы тапсырмасы Тыңдалған мәтін бойынша мына сұрақтарға жауап бер. Болжам жаса. Ғалам қалай пайда болған? Ғаламның пайда болуы жайлы қандай пікірлер бар? «Кім жылдам?» Жұлдыздардың атауын 1 минут ішінде кім көп жазады |
Мәтінді тыңдайды. Мазмұны бойынша Т кестесін толтырады
Болжам жасайды. Өз ой пікірлерін айтады.
Оқушылар 1 минут ішінде өздері білетін жұлдыз атауларын жазып шығады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -«Ғалам» туралы мәтінді тыңдап. Мазмұнын түсінеді -оңай сұрақ құрастырады -қиын сұрақ құрастырады.
Дескриптор: Жалпы – 1 балл. Мәтінді тыңдайды Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Жалпы – 1 балл
-Жұлдыз атауларын жазып шығады |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||
|
|
3-тапсырма Есімді жіне етістікті сөз тіркестерін құрап жаз
4-тапсырма Берілген сөздерді сөз құрамына талда Ғаламшарын, жылдамдығын, болжамынша, жүзіп, жарылыс |
Берілген сөздерді сөз құрамына талдайды. Үлгі: Ғалам-зат есім, сұраға не?, шар-зам есім, сұрағы не? ын- несін? жалғау |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл.
Дескриптор: Жалпы – 1 балл -сөз құрамын талдайды.
Әр дұрыс тапсырма сайын фишка беріліп отырады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
Ғалам – алуан түрлі формада болатын әрі ұдайы өзгеріп отыратын, кеңістік пен уақыт бойынша шеті де, шегі де жоқ бүкіл дүние. Ғаламды зерттеумен тікелей шұғылданатын ғылым – астрономия.
Ғалам туралы ұғымның дамуы бірнеше кезеңге бөлінеді. Ғаламның шексіздігі туралы алғашқы пікір ежелгі дәуірдегі грек ғалымы Гераклиттің (б.з.б. 5 ғ.) еңбектерінде кездеседі. Ол Ғалам мәңгілік, аспан денелерін құрайтын материя жаңадан жасалмайды және жойылмайды деп тұжырымдаған. Гераклиттің көзқарасын Демокрит, Эпикур және Лукреций одан әрі дамытқан.
Жердің шар тәрізділігі туралы түсінікке сүйеніп, грек философы Филолай (б.з.б. 5 ғ.) және грек астрономы Аристарх Самосский (б.з.б. 4–3 ғ-лар) Жердің қозғалатындығы жөнінде жорамал жасаған. Н.Коперниктің «Аспан сферасының айналысы туралы» атты кітабы космогонияда ғылымын зерттеуге жол ашты. Жерді аспан денелерінің бірі деп санаған Коперниктің пікірін Дж. Бруно одан әрі дамытып, жұлдыздар әлемі шексіз деген тұжырымға келді. Коперник қалыптастырған дүниенің гелиоцентрлік жүйесі Ғалам туралы ғылымның негізіне айналды. Біз мекендеген Жер де, басқа ғаламшарлар, құйрықты жұлдыздар мен метеорлық денелер тәрізді, Күн жүйесінің құрамына енеді.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тақырыбы: Он сегіз мың ғалам 8-сынып
Тақырыбы: Он сегіз мың ғалам 8-сынып
Қазақ тілінен қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Ғаламның пайда болуы
|
Бөлім: |
3-бөлім: Кәсіп және еңбек.Болашақ мамандықтар |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Мамытбекова Ж.Б |
|
Күні: |
29.11.2023 |
|
Сыныбы: 8а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Он сегіз мың ғалам |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.2.2.1 публицистикалық және
ғылыми стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы
тану; |
|
Сабақтың мақсаты: |
Публицистикалық және ғылыми
стиль ерекшеліктерін қолданылған тілдік құралдар арқылы тани
алады |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда шаттық шеңбері жүзеге асырылады. 3. Оқушыларды топтарға біріктіру. |
Топқа кітап, дәптер және қаламсап оқу құралдарының суреттері бар қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы ұқсас құралдармен 3 топқа бірігеді. 1 топ: Кітап 2 топ: Дәптер 3 топ: Қаламсап |
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. |
Оқулық, жұмыс дәптер лері Кітап, дәптер, қалам |
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. |
Ғалам деген не? Жер бетінде тіршілік қашан пайда болды? Адам түсінігі қалай пайда болды деп ойлайсың? |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 31 мин. |
Тыңдалым алды тапсырма
|
Оқушылар берілген сұрақтарға өздері білгенінше жауап береді. Сөз тіркесі туралы мәліметті мұғалімнің түсіндіруімен түсініп алады. Мысал келтіреді |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл. -оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді; -Сөз тіркесі туралы білімдерін кеңейтеді; |
|
||||
|
|
Тыңдалым мәтінін тыңда, мазмұнын түсін. Т кестесін толтыр. Оңай және қиын сұрақ құрастыр. Мәтін соңы тапсырмасы Тыңдалған мәтін бойынша мына сұрақтарға жауап бер. Болжам жаса. Ғалам қалай пайда болған? Ғаламның пайда болуы жайлы қандай пікірлер бар? «Кім жылдам?» Жұлдыздардың атауын 1 минут ішінде кім көп жазады |
Мәтінді тыңдайды. Мазмұны бойынша Т кестесін толтырады
Болжам жасайды. Өз ой пікірлерін айтады.
Оқушылар 1 минут ішінде өздері білетін жұлдыз атауларын жазып шығады. |
Дескриптор: Жалпы – 3 балл. -«Ғалам» туралы мәтінді тыңдап. Мазмұнын түсінеді -оңай сұрақ құрастырады -қиын сұрақ құрастырады.
Дескриптор: Жалпы – 1 балл. Мәтінді тыңдайды Сұрақтарға жауап береді. Дескриптор: Жалпы – 1 балл
-Жұлдыз атауларын жазып шығады |
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||
|
|
3-тапсырма Есімді жіне етістікті сөз тіркестерін құрап жаз
4-тапсырма Берілген сөздерді сөз құрамына талда Ғаламшарын, жылдамдығын, болжамынша, жүзіп, жарылыс |
Берілген сөздерді сөз құрамына талдайды. Үлгі: Ғалам-зат есім, сұраға не?, шар-зам есім, сұрағы не? ын- несін? жалғау |
Дескриптор: Жалпы – 2 балл.
Дескриптор: Жалпы – 1 балл -сөз құрамын талдайды.
Әр дұрыс тапсырма сайын фишка беріліп отырады. |
|
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
«Бір ауыз сөз» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
|
Жеке жұмыс: Оқушылар бір ауыз сөзбен сабақ туралы өз ойларын түсіндіріп береді. Бір ауыз сөздеріне сабақты бағалайтын келесі сөздерді айтуға болады ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым, жасай аламын. т.б. |
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне тиісті баллын қойып бағалайды. |
|
Ғалам – алуан түрлі формада болатын әрі ұдайы өзгеріп отыратын, кеңістік пен уақыт бойынша шеті де, шегі де жоқ бүкіл дүние. Ғаламды зерттеумен тікелей шұғылданатын ғылым – астрономия.
Ғалам туралы ұғымның дамуы бірнеше кезеңге бөлінеді. Ғаламның шексіздігі туралы алғашқы пікір ежелгі дәуірдегі грек ғалымы Гераклиттің (б.з.б. 5 ғ.) еңбектерінде кездеседі. Ол Ғалам мәңгілік, аспан денелерін құрайтын материя жаңадан жасалмайды және жойылмайды деп тұжырымдаған. Гераклиттің көзқарасын Демокрит, Эпикур және Лукреций одан әрі дамытқан.
Жердің шар тәрізділігі туралы түсінікке сүйеніп, грек философы Филолай (б.з.б. 5 ғ.) және грек астрономы Аристарх Самосский (б.з.б. 4–3 ғ-лар) Жердің қозғалатындығы жөнінде жорамал жасаған. Н.Коперниктің «Аспан сферасының айналысы туралы» атты кітабы космогонияда ғылымын зерттеуге жол ашты. Жерді аспан денелерінің бірі деп санаған Коперниктің пікірін Дж. Бруно одан әрі дамытып, жұлдыздар әлемі шексіз деген тұжырымға келді. Коперник қалыптастырған дүниенің гелиоцентрлік жүйесі Ғалам туралы ғылымның негізіне айналды. Біз мекендеген Жер де, басқа ғаламшарлар, құйрықты жұлдыздар мен метеорлық денелер тәрізді, Күн жүйесінің құрамына енеді.
шағым қалдыра аласыз














