Тақырыбы «Қағаз қайдан келеді?»

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Тақырыбы «Қағаз қайдан келеді?»

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы: Қағаз қайдан келеді? Проблема: Мақсаты: Өміріміздегі қағаз түрлеріне, қажеттілігіне назар аудару. Қағаз өінімін таныстыру. Өткен заманда қандай заттар жазу үшін қолдағанын анықтау. Ағаштан жасалған заттарды үнемді, пайдалы қолдануға, ағаштарды қорғауға тәрбиелеу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ақтөбе қалалық білім бөлімі

14 «Қонжық» мектепке дейінгі ұйымы















Тақырыбы «Қағаз қайдан келеді?»


























Ақтөбе қаласы


Сабақтың тақырыбы: Қағаз қайдан келеді?

Проблема:

Мақсаты: Өміріміздегі қағаз түрлеріне, қажеттілігіне назар аудару. Қағаз өінімін таныстыру. Өткен заманда қандай заттар жазу үшін қолдағанын анықтау. Ағаштан жасалған заттарды үнемді, пайдалы қолдануға, ағаштарды қорғауға тәрбиелеу.

Сабақтың барысы:

1. Жұмбақ: Қайық, адам, жануар.

Паровоз, көлік, ойыншық

Жапсыру үшін біздерге

көмектеседі............. (түрлі-түсті қағаздар).

Бүгін біздің сабағымыз қағаз туралы болады.

- Қалай ойлайсыздар, ертеде қағаз болған ба?

(Жоқ, ертеде басқа, ағаш қабықтарына жазған).

- Бұл заттар адамдар үшін ыңғайлы болған ба?

(Жоқ, тас ауыр, ағаш қабығы сынады.)

Сонан соң қағазды сулы жерде өсетін папирустан шығарған. Одан кейін Қытайда ағаштан ішкі жағынан жасаған алғашқы қағаз Қытайдан шыққан.

- Айналамызға қарап, қағаздан жасалағн заттарды атаңдар. (Балалар жауаптары)

- Ойнап көрейік, қағаз жоқ болып кетті деп елестетіңдер. Бұл жағдайда өміріміз қалай өзгереді?

Ал, енді қағазды қалай шығарады, сол жөнінде тыңдап көрейік.

Қағазды арнайы фабрикаларда шығарады. Әуелі ормандаағаштарды кеседі де, бұтақтарынан тазалап, фабрикаға апарады. Фабрикада қабықтарынан тазалап, тақтайларға кесіп, ұнтайды. Ұнталған ағашты арнайы қоспаларға салып, араластырады, артық суынан сығып, жайып, тегістеп, рулонға орап алады. Осылай қағаз шығарады.

Енді қағазды шығаруды бірігіп көрсетейік.

Сергіту. Ағаш кесушілер ағашты құлатты

Оны тақтайларға кесті.

Кесілген ағаштарды ұнтады.

Арнайы қазанда пісірді.

Артық суын сығып, жайып,

үтектеп, майдалап жазды.

Міне осылай қағаз шықты.

  • Енді, қағаз туралы алған білімімізді жүйелі оператор арқылы бекітейік.

  • Жүйелі оператормен жұмыс.

  • Міне, қағаз туралы көп мәлімет білдік.

  • Қане, қарайық, ағаштар тағы қандай заттар жасалады?

Диафрагмамен жұмыс

  • Міне көрдіңдер ме, балалар, ағаштар қалай көп пайдалынылады. Біз қанша үнемді, ұқыпты болсақ, сонша ағаш орманда қалады. Ағаш бізге не үшін керек?

  • Ағаш жер көркі бізге таза ауа береді. Ауа таза болса деніміз сау болады.

  • Ал, енді ағаштардан жүрекшелер жасайық.

Жасалған жүрекшелерді қонақтарға ұсыну.


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.06.2022
420
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі