Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Тәуелсізбін мен бүгін"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Әдебиет |
Мектеп: «Қарақұм» жом |
||||||||||||||||||
Күні:30.04.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Талипбаева.Н |
||||||||||||||||||
Сынып: 7б |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||
Бөлім: |
Ұрпақ тәрбиесі |
||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тәуелсізбін –мен бүгін! |
||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
7.3.3.1.Шығарманы ұлттық құндылық тұрғысынан талдап ,әдеби эссе жазу |
||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Поэзиялық шығармадағы автор бейнесін таниды. Шығармадағы көркемдегіш құралдарды біледі; Өлеңдегі автор бейнесін анықтайды. Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды табады. Автор бейнесін жан-жақты ашады. Өлеңдегі көркемдегіш құралдарды талдай отырып қолданады. |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||
эпифора, анафора, аллитерация, ассонанс, риторикалық сұрақ |
|||||||||||||||||||
Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер |
|||||||||||||||||||
Бостандықта бойлығым мен ендігім, шемен болған шерлі үн, бақыт құсым қонды ,азаттығым, теңдігім. |
|||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||||||||||||||
- Мұхтар ақынның Махамбетке «менің бассыз қалғандығым -сенің бассыз қалғандығың болмағай » деп айтқызуының астарында не жатыр деп ойлайсыңдар? |
|||||||||||||||||||
- Махамбет ақынның арман мақсатын айқындайтын жолдардан қандай қасиетті ұғымды шығаруға болады ? |
|||||||||||||||||||
-Өз баласына үкім шығарған әке әрекетін қалай бағалар едің? |
|||||||||||||||||||
-Сендер қандай елде өмір сүріп жатқандарыңды дәлелмен жеткізіңдер ... |
|||||||||||||||||||
-Тәуелсіздік ұғымы саған қандай ой салады? |
|||||||||||||||||||
-Бодан елде тұруды елестетіп көрудің өзі сендерге қалай әсер етті? |
|||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ұлтжандылыққа, елін, жерін сүюге тәрбиелеу. Ата-баба ерлігін мақтаныш сезіміне балай білуге, бағалауға, еркіндік пен азаттықтың парқын тануға, тәуелсіздіктің қадірін білуге баулу. |
||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы,география. |
||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу: |
«Цифрлы сұрау» әдісін қолданып , алдыңғы сабақтағы ойды пысықтай жинақтап , бүгінгі сабақпен-тәуелсіздікпен сабақтастырамын |
||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||
Жоспарлан-ған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
ресурстар |
|||||||||||||||||
Сабақтың басы 5минут |
Сәлемдесу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру.
Мұхтар Шахановтың "Махамбеттің соңғы сөзі" деген бейнебаян көрсету, намыстарын қамшылау және өлеңдегі бостандық сөзінің синонимдері арқылы топқа бөлу |
Топтар: 1- топ «Бостандық 2- топ «Еркіндік» 3- топ «Тәуелсіздік» |
|||||||||||||||||
Жаңа сабақ 10 минут |
«Цифрлы сұрау» әдісін қолданып, алдыңғы сабақтағы айшықты сөз өрнектерін тапқызу, ойды пысықтай жинақтап, бүгінгі сабақпен сабақтастыру. Тапсырма «Цифрлы сұрау » әдісі 1.1.Мұхтар ақынның Махамбетке «менің бассыз қалғандығым -сенің бассыз қалғандығың болмағай » деп айтқызуының астарында не жатыр деп ойлайсыңдар? 1.2.Өз баласына үкім шығарған әке әрекетін қалай бағалар едіңдер ? 2.1.Үзіндідегі асты сызылған сөз көркемдегіш құралдың қай түріне жатады? Ой,залым-ай, Жүзіқара залым-ай, Мұнша залым екеніңді қалай келгем танымай. Бұдан өткен зор қасірет болар ма, Бұдан өткен зор қасірет болар ма, — Деп әкесі жас үйірді жанарға. 2.2 .Махамбет ақынның арман мақсатын айқындайтын жолдардан қандай қасиетті ұғымды шығаруға болады ? 3.2. Бодан елде тұруды елестетіп көрудің өзі сендерге қалай әсер етті? 3.1.М. Өтемісұлы жайлы С. Мұқанов: «Халық бостандығы үшін болған күресті сипаттайтын XIX ғасырдағы халық көтерілісі кезінде найза мен қаламын бірдей қару етіп жұмсаған одан басқа ақын жоқ» – дейді. Неліктен? 4.1.Сендер қандай елде өмір сүріп жатқандарыңды дәлелмен жеткізіңдер ... 4.2.Тәуелсіздік ұғымы саған қандай ой салады? Кері байланыс Сабақта қамтылатын оқу мақсаты мен бағалау критерийлері айтылады. Оқылым алдыБейнебаянды көрсетіп , тыңдатып, ойын, пікірін айтқызу Оқылым кезі Т.Медетбектің «Тәуелсізбін » өлеңін оқытып, қара сөзбен баяндату. Оқылымнан кейін Жеке жұмыс Тапсырма №1 «Ұғымдар мен сөз тіркесі себеті » әдісі Өлеңді оқып, автордың ұстанымын, көзқарасын танытатын сөздер мен сөз тіркестерін тауып, жапсырмаға жазып, себетке жапсырыңыздар. Дәлелмен жеткізіңіздер. Саны мен маңызы ескеріледі. Дескриптор Өлеңнен автордың көзқарасын танытатын сөздер мен сөз тіркестерін табады.
|
Сұрақпен белгіленген тапсырма парақшалары |
|||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут Аяқталуы 10 минут |
Қалыптастырушы бағалау Өзін-өзі бағалау «Өзіме сын» Тапсырма №2
“3 таяқша”
әдісі * Сұрақтар құрастырады. * Жауаптар өлең жолдарын интерпретациялау арқылы беріледі. * Өлең үзіндісінен автор бейнесін анықтайды. * Өзгелерге ой саларлық идеялар айтады. * Таяқшаны ерекше дизайн тауып ұсынады . ҚБ. Дескрипторға сүйене отырып топтық бағалау Тапсырма №3 ЖЖ «ТАД (толықтыр, анықта, дәлелде) кестесі» әдісі . Әртүрлі үзінділер жазылған тапсырма парақшалары ортаға қойылып, жұптар қалағанын алып, кестені толтырады. 1-кесте
|
Себет , жапсырмалар
|
|||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут
|
Дескриптор
|