|
Сабақ тақырыбы: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым Расул Ғамзатов "Ана тілі" |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6А/И2 6.2.2.1. Поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:шығарманың негізгі идеясы бойынша автор бейнесін ашады, анықтайды. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: автор бейнесін өлең жолдары арқылы нақтылайды, дәлелдейді. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: автор бейнесіне өзіндік көзқарасын білдіреді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: автор бейнесін ашады, анықтайды, нақтылайды, дәлелдейді, көзқарасын білдіреді. |
||||||||||
|
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: ассамблея, авар тілі, ана тілі,адам, түс, қабір |
|||||||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша..., сенің пікіріңше..., ана тілінің қасиеті, лирикалық кейіпкер, автор бейнесі |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -"Ана тілі" өлеңінде ақын қандай мәселені қозғайды? -Өлеңде кімнің бейнесі сипатталып тұр? -Неге ақын өзі туралы жазды? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- автор бейнесін ашу, нақтылау; - мысалмен дәлелдеу; -өзіндік көзқарасын білдіру. |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
"Мәңгілік ел" құндылықтары бойынша Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, қазақ тілі |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу 3мин |
"Орынсыз жауаптар" әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтау. Оқушылар кезекпен сұрақ қоюға рұқсат етіледі. Бірақ жауап беруші тікелей ол сұраққа жауап бермейді. Мысалы:"Сағат неше болғанын айтып жібере аласыз ба?" - "Рақмет, мен түстеніп алғанмын." |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 7мин |
Ойшақыру.«Тақтамен бөліс» әдісі Авторды қандай адам деп ойлайсыңдар? Тақтаға әр оқушы бір жауаптан жазады Жауаптарының 1-2 сөзден немесе сөз тіркесінен болғаны жөн екені ескертіледі. Мынадай жауаптар болуы мүмкін: патриот, өз елін, жерін, тілін сүйетін, т.б. Оқушылар жазып болғаннан кейін, олардың жазған кейбір сөздерін өздеріне бағыттапсұрақ қойылады. «Неліктен өз ұлтын сүйген ақын деп ойлайсыңдар? Өлеңде кімнің бейнесі сипатталып тұр? Неге ақын өзі туралы жазды? Көркем шығармадағы лирикалық кейіпкер кім? Топ мүшелері бір-бірімен сөйлеседі, өлеңнің мазмұнына сүйене отырып, жауап береді. Топқа бөлу. Ақын, лирикалық кейіпкер, автор бейне деп 3 топқа бөлінеді. |
|
|||||||||
|
Ортасы 25мин |
1-тапсырмаЖЖ. «Тұжырымдамалық кесте» әдісі. Шығарма идеясы бойынша автор бейнесін анықта. Өлең жолдарынан дәлелдер келтір.
Дескриптор: *шығарманың идеясын табады; *автор бейнесін анықтайды; *дәлелдер келтіреді.
Кері байланыс: "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі (өзара бағалау)
2-тапсырма ТЖ «Тыңдайтын үштік» әдісі Шығармадағы автор бейнесіне өзіндік көзқарастарыңды білдіріңдер. Тапсырма қадамдары: 1-топ спикер (тапсырма бойынша өзіндік көзқарастарын білдіреді) 2-топ интервьюерлер (спикерлердің айтқан көзқарастарын нақтылау үшін сұрақтар қоялы) 3-топ сарапшылар (екі топтың жұмысына кері байланыс беріп, бағалайды) (топтар өзара алмасып отырады) Дескриптор: - өзіндік көзқарастарын білдіреді; - тиімді сұрақтар қояды; - кері байланыс беріп, бағалайды. Кері байланыс: "Мадақтау сэндвичі" әдісі (топтық бағалау) |
Интербелсенді тақта, кесте
|
|||||||||
|
Соңы 5 мин |
Бекіту. «Бір тамшы ой» әдісі Ана тілі туралы мақал-мәтелдер, қанатты сөздер, өлең үзінділерімен ой тұжырым жасаңыздар. Рефлексия. «Ең, ең, ең» әдісі Оқушылардан ауызша сұрауға болады. Ең оңай болған тапсырма... Ең ұнаған тапсырма... Ең қиын болған тапсырма... |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат: Тіл туралы пікірлер |
|||||||||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс- Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементтері) |
|||||||||
|
Пәндік оқу бағдарламасында белгіленіп берілген оқу мақсатына сәйкес оқушылардың А,В,С деңгейлерін ескере отырып, білім алушыларға сындарлы оқыту әдістері арқылы тапсырмалар беремін. Бірлесе үйрену идеяларын ұстанып, интербелсенді оқу/ оқыту әдістерін сабақтың өн бойында пайдаланамын. |
Оқушыларды сабақ барысында сыни бағалауды топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жүргізу барысында кері байланыстар арқылы жүзеге асырамын.
Оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін Сабақ соңында оқушылар «Ең.ең,ең» әдісімен ой тұжырымдайды |
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгінгі оқушылар не үйренді Сабақ қалай өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қалай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері толық орындалды.Топта, жұпта жұмыс істей отырып, өзіндік көзқарасын білдіруге, өзіндік ой тұжырым жасау, бір-бірімен ой бөлісу, құндылықтарды бағалауды үйренді. Жаңартылған мазмұнды бағдарлама негізінде алынған тапсырмалар баланың өзін еңбектендіріп, бірлестіріп, өз бетімен білім алуына бағытталып, оқу мақсатына сәйкес келді. Жоспарланған саралау жұмыстары толық жүзеге асты: тапсырмалар бір-бірін толықтырып, оқушы мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін өтей алды. Уақытты тиімді, ұтымды пайдаландым.Жоспарға өзгеріс енгізілген жоқ. |
|||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: "Тұжырымдамалық кесте "әдісін табысты болды деп есептеймін, себебі оқушылар тапсырманы орындай отырып , автор бейнесін аша алды. 2: "Тыңдайтын үштік" әдісінде өлеңнің авторы бейнесіне өзіндік көзқарасын білдірді. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Диалогтік жұмыс түрлері көбірек қолданылса 2: Рөлдік ойын Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабағымның негізгі уақытын оқушылардың деңгейін ескеретін тапсырмалар құрастыру 2:АКТ мен сабақты өткізу |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым" 7-сынып
"Тәуелсіздік - қасиет тұнған ұлы ұғым" 7-сынып
|
Сабақ тақырыбы: Тәуелсіздік-қасиет тұнған ұлы ұғым Расул Ғамзатов "Ана тілі" |
Мектеп: |
||||||||||
|
Күні: |
|||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
6А/И2 6.2.2.1. Поэзиялық шығармадағы автор бейнесін анықтау |
||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады:шығарманың негізгі идеясы бойынша автор бейнесін ашады, анықтайды. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: автор бейнесін өлең жолдары арқылы нақтылайды, дәлелдейді. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: автор бейнесіне өзіндік көзқарасын білдіреді. |
|||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: автор бейнесін ашады, анықтайды, нақтылайды, дәлелдейді, көзқарасын білдіреді. |
||||||||||
|
Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: ассамблея, авар тілі, ана тілі,адам, түс, қабір |
|||||||||||
|
Диалог құруға/ шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: менің ойымша..., сенің пікіріңше..., ана тілінің қасиеті, лирикалық кейіпкер, автор бейнесі |
|||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: -"Ана тілі" өлеңінде ақын қандай мәселені қозғайды? -Өлеңде кімнің бейнесі сипатталып тұр? -Неге ақын өзі туралы жазды? |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
- автор бейнесін ашу, нақтылау; - мысалмен дәлелдеу; -өзіндік көзқарасын білдіру. |
||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
"Мәңгілік ел" құндылықтары бойынша Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке тәрбиелеу. |
||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих, қазақ тілі |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу 3мин |
"Орынсыз жауаптар" әдісі арқылы алдыңғы білімді пысықтау. Оқушылар кезекпен сұрақ қоюға рұқсат етіледі. Бірақ жауап беруші тікелей ол сұраққа жауап бермейді. Мысалы:"Сағат неше болғанын айтып жібере аласыз ба?" - "Рақмет, мен түстеніп алғанмын." |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 7мин |
Ойшақыру.«Тақтамен бөліс» әдісі Авторды қандай адам деп ойлайсыңдар? Тақтаға әр оқушы бір жауаптан жазады Жауаптарының 1-2 сөзден немесе сөз тіркесінен болғаны жөн екені ескертіледі. Мынадай жауаптар болуы мүмкін: патриот, өз елін, жерін, тілін сүйетін, т.б. Оқушылар жазып болғаннан кейін, олардың жазған кейбір сөздерін өздеріне бағыттапсұрақ қойылады. «Неліктен өз ұлтын сүйген ақын деп ойлайсыңдар? Өлеңде кімнің бейнесі сипатталып тұр? Неге ақын өзі туралы жазды? Көркем шығармадағы лирикалық кейіпкер кім? Топ мүшелері бір-бірімен сөйлеседі, өлеңнің мазмұнына сүйене отырып, жауап береді. Топқа бөлу. Ақын, лирикалық кейіпкер, автор бейне деп 3 топқа бөлінеді. |
|
|||||||||
|
Ортасы 25мин |
1-тапсырмаЖЖ. «Тұжырымдамалық кесте» әдісі. Шығарма идеясы бойынша автор бейнесін анықта. Өлең жолдарынан дәлелдер келтір.
Дескриптор: *шығарманың идеясын табады; *автор бейнесін анықтайды; *дәлелдер келтіреді.
Кері байланыс: "Екі жұлдыз, бір тілек" әдісі (өзара бағалау)
2-тапсырма ТЖ «Тыңдайтын үштік» әдісі Шығармадағы автор бейнесіне өзіндік көзқарастарыңды білдіріңдер. Тапсырма қадамдары: 1-топ спикер (тапсырма бойынша өзіндік көзқарастарын білдіреді) 2-топ интервьюерлер (спикерлердің айтқан көзқарастарын нақтылау үшін сұрақтар қоялы) 3-топ сарапшылар (екі топтың жұмысына кері байланыс беріп, бағалайды) (топтар өзара алмасып отырады) Дескриптор: - өзіндік көзқарастарын білдіреді; - тиімді сұрақтар қояды; - кері байланыс беріп, бағалайды. Кері байланыс: "Мадақтау сэндвичі" әдісі (топтық бағалау) |
Интербелсенді тақта, кесте
|
|||||||||
|
Соңы 5 мин |
Бекіту. «Бір тамшы ой» әдісі Ана тілі туралы мақал-мәтелдер, қанатты сөздер, өлең үзінділерімен ой тұжырым жасаңыздар. Рефлексия. «Ең, ең, ең» әдісі Оқушылардан ауызша сұрауға болады. Ең оңай болған тапсырма... Ең ұнаған тапсырма... Ең қиын болған тапсырма... |
|
|||||||||
|
Қосымша ақпарат: Тіл туралы пікірлер |
|||||||||||
|
Саралау - оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс- Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементтері) |
|||||||||
|
Пәндік оқу бағдарламасында белгіленіп берілген оқу мақсатына сәйкес оқушылардың А,В,С деңгейлерін ескере отырып, білім алушыларға сындарлы оқыту әдістері арқылы тапсырмалар беремін. Бірлесе үйрену идеяларын ұстанып, интербелсенді оқу/ оқыту әдістерін сабақтың өн бойында пайдаланамын. |
Оқушыларды сабақ барысында сыни бағалауды топтық, жұптық, жеке жұмыстарды жүргізу барысында кері байланыстар арқылы жүзеге асырамын.
Оқушылар олардың біраз немесе барлық бағалау критерийлеріне жеткендігін Сабақ соңында оқушылар «Ең.ең,ең» әдісімен ой тұжырымдайды |
|
|||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгінгі оқушылар не үйренді Сабақ қалай өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қалай өзгеріс енгіздім және неге? |
|
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері толық орындалды.Топта, жұпта жұмыс істей отырып, өзіндік көзқарасын білдіруге, өзіндік ой тұжырым жасау, бір-бірімен ой бөлісу, құндылықтарды бағалауды үйренді. Жаңартылған мазмұнды бағдарлама негізінде алынған тапсырмалар баланың өзін еңбектендіріп, бірлестіріп, өз бетімен білім алуына бағытталып, оқу мақсатына сәйкес келді. Жоспарланған саралау жұмыстары толық жүзеге асты: тапсырмалар бір-бірін толықтырып, оқушы мүмкіндіктері мен қажеттіліктерін өтей алды. Уақытты тиімді, ұтымды пайдаландым.Жоспарға өзгеріс енгізілген жоқ. |
|||||||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: "Тұжырымдамалық кесте "әдісін табысты болды деп есептеймін, себебі оқушылар тапсырманы орындай отырып , автор бейнесін аша алды. 2: "Тыңдайтын үштік" әдісінде өлеңнің авторы бейнесіне өзіндік көзқарасын білдірді. Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( оқыту мен оқуға қатысты)? 1: Диалогтік жұмыс түрлері көбірек қолданылса 2: Рөлдік ойын Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: Сабағымның негізгі уақытын оқушылардың деңгейін ескеретін тапсырмалар құрастыру 2:АКТ мен сабақты өткізу |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз















