|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы Күні : Сыныбы: 8 Пәні: геометрия |
Мектеп: №94 Мұғалімнің аты-жөні: Ашен Л.А. Қатысқандар: Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Барлық оқушылар:Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін біледі 2.Басым көпшілігі: Пифогор теоремасы бойынша белгісіз элементін таба алады 3.Кейбір оқушылар; Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600 -тағы синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600-қа тең болғандағы белгісіз элементті таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
*-Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін біледі. *-Пифогор теоремасы бойынша белгісіз элементін таба алады. *-Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600 -тағы синусы, косинусы, тангенсі және котангенсін анықтайды. *-Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600-қа тең болғандағы белгісіз элементті таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үштілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Рухани жаңғыру» аясында тәрбие жұмыстарын жүргізу. Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту, бір- біріне қолдау көрсетуге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу, тарих. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
3-сыныпта -4 сыныптарда Үшбұрыш және оның түрлерімен танысқан. 8.1.3.6 тік бұрышты үшбұрыштың 300, 450 және 600 –қа тең бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. 8.1.3.7 тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450 және 600 –қа тең бұрыштардың синус, косинус тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу 2.Мозайка әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін (1- топ тік бұрышты үшбұрыш;2- топ тең бүйірлі үшбұрыш;3- топ тең қабырғалы үш бұрыш) Үй жұмысын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеруде барлық оқушыны қамту мақсатында «Интербелсенді » әдісін қолданам. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, ойын жинақтау мақсатында математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл» 1.Әділ тақтаға 2 сан жазды.Мейрамбек олардың қосындысын қасына жазды.Жәнібек тақтадағы 3 санын қосты.Егер Мейрамбектің жазған саны 5 болса,Жәнібек тапқан қосынды нешеге тең? Жауабы:5+5+10=20 2.8*8 кестесінде 17 клетканы бояп,және осы боялған клеткалар қатар тұратындай етіп орналастыруға бол ма? Жауабы:жоқ Кестені 2*2 болатындай 16 клеткаға бөлейік.Онда осы екі клетканың біреуі боялған болады,олар көршілес болады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1 тапсырма Бос орынға керекті санды жазыңдар: 1. sin30˚= _______ 2. cos30˚= _______ 3. sin60˚= _______ 4. cos30˚= _______ 5. sin45˚= _______ 6. cos 60˚= _____ 7. tg45˚= _______ 8. ctg45˚= _______ 9. ctg30˚= _______ 10. tg30˚= _______ 11. ctg60˚= _______ 12. tg60˚= _______
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Тапсыманы толық орындағанға жасыл түсті котереді,Қателері болса қызыл түсті көтеремиз.2 тапсырма Егер теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір жағы 5дм табаны 6 дм, ал биіктігі 4 дм болса, табанындағы бұрыштың 1) косинусын; 2) синусын
Жарайсың, өте жақсы, керемет, деген сөздерд и пайдаланып уәждеп отырам. Қалыптастырушы бағамен бағалауға болады.
3 тапсырма
Тест тапсырмалары
1.Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 10 см, кіші катеті 6 см. Екінші катетін табыңдар? А) 3 см В) 5 см С) 4 см Д) 8 см
2. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 9 см, 12 см, гипотенузасын табыңдар? А) 13 см В) 14 см С) 15 см Д) 16 см
3. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 17 см, бір катеті 15 см. Екінші катетін табыңдар? А) 8 см В) 10 см С) 2 см Д) 9 см 4. Sin α=√2\2 α=? А) 30 В) 60 С) 45 Д) 90 5. ctg α=1 α=? А) 30 В) 60 С) 45 Д) 90 6. tg45 +sin² 17+cos² 17=? А) 2 В) 1 С) 3 Д) 0 7. α бұрышының синусы деп, ... А) осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы 8. α бұрышының тангенсі деп, ... А) осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы 9. (1-cosα)(1+сosα)=? А) sin ²α В) cos²α С) sin α Д) cos α 10. cos30\sin60 =? А) 0 В) 1 С) 2 Д) 3
Симатикалық карта әдісімен
«5»- 9-10 сұрақа «4»-6-8 сұрақ «3» 3-5 сұрақ
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Ойды аяқта» әдісі -бүгін мен білдім -мен үйрендім -қиындық тудырды -қолымнан келді Үйге тапсырма; 8.1.3. тақырып №12, №13
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игерудең кейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
|
Сызғыш, церкул, қарандаш, қолданғанда қауіпсіздік ережесин сақтау керектігін сабақ басында айта кетім. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтардан неге көңіл бөлу қажет? |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|||
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу.
Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу.
|
Ұзақ мерзімді жоспар тарауы Күні : Сыныбы: 8 Пәні: геометрия |
Мектеп: №94 Мұғалімнің аты-жөні: Ашен Л.А. Қатысқандар: Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тік бұрышты үшбұрыштарды шешу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме) |
8.1.3.8 берілген екі элементі бойынша тік бұрышты үшбұрыштың бұрыштары мен қабырғаларын табу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
1.Барлық оқушылар:Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін біледі 2.Басым көпшілігі: Пифогор теоремасы бойынша белгісіз элементін таба алады 3.Кейбір оқушылар; Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600 -тағы синусы, косинусы, тангенсі және котангенсі. Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600-қа тең болғандағы белгісіз элементті таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
*-Тік бұрышты үшбұрыштың анықтамасы мен қасиеттерін біледі. *-Пифогор теоремасы бойынша белгісіз элементін таба алады. *-Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600 -тағы синусы, косинусы, тангенсі және котангенсін анықтайды. *-Тік бұрышты үшбұрыштардың сүйір бұрышының 300, 450 және 600-қа тең болғандағы белгісіз элементті таба алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Осы тақырыпқа қатысты терминдерді үштілде меңгереді, қазақ, орыс, ағылшын тіліндегі әдебиеттердегі материалдарды меңгере алады. Ол үшін мынадай сөздіктер қолданамын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Рухани жаңғыру» аясында тәрбие жұмыстарын жүргізу. Әділдікке, патриоттыққа тәрбиелеу, адамгершілік қасиеттерін дамыту, бір- біріне қолдау көрсетуге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Сызу, тарих. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
3-сыныпта -4 сыныптарда Үшбұрыш және оның түрлерімен танысқан. 8.1.3.6 тік бұрышты үшбұрыштың 300, 450 және 600 –қа тең бұрыштың синусы, косинусы, тангенсі және котангенсінің мәндерін табу үшін қолдану. 8.1.3.7 тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін табу үшін 300, 450 және 600 –қа тең бұрыштардың синус, косинус тангенс және котангенсінің мәндерін қолдану. |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу 2.Мозайка әдісі арқылы оқушыларды 3 топқа бөлемін (1- топ тік бұрышты үшбұрыш;2- топ тең бүйірлі үшбұрыш;3- топ тең қабырғалы үш бұрыш) Үй жұмысын тексеру: Үйге берілген тапсырманы тексеруде барлық оқушыны қамту мақсатында «Интербелсенді » әдісін қолданам. Оқушылардың назарын сабаққа аударып, ойын жинақтау мақсатында математикалық логикалық есептер беру арқылы «Миға шабуыл» 1.Әділ тақтаға 2 сан жазды.Мейрамбек олардың қосындысын қасына жазды.Жәнібек тақтадағы 3 санын қосты.Егер Мейрамбектің жазған саны 5 болса,Жәнібек тапқан қосынды нешеге тең? Жауабы:5+5+10=20 2.8*8 кестесінде 17 клетканы бояп,және осы боялған клеткалар қатар тұратындай етіп орналастыруға бол ма? Жауабы:жоқ Кестені 2*2 болатындай 16 клеткаға бөлейік.Онда осы екі клетканың біреуі боялған болады,олар көршілес болады
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1 тапсырма Бос орынға керекті санды жазыңдар: 1. sin30˚= _______ 2. cos30˚= _______ 3. sin60˚= _______ 4. cos30˚= _______ 5. sin45˚= _______ 6. cos 60˚= _____ 7. tg45˚= _______ 8. ctg45˚= _______ 9. ctg30˚= _______ 10. tg30˚= _______ 11. ctg60˚= _______ 12. tg60˚= _______
«Бағдаршам» әдісі арқылы бағалаймын. Тапсыманы толық орындағанға жасыл түсті котереді,Қателері болса қызыл түсті көтеремиз.2 тапсырма Егер теңбүйірлі үшбұрыштың бүйір жағы 5дм табаны 6 дм, ал биіктігі 4 дм болса, табанындағы бұрыштың 1) косинусын; 2) синусын
Жарайсың, өте жақсы, керемет, деген сөздерд и пайдаланып уәждеп отырам. Қалыптастырушы бағамен бағалауға болады.
3 тапсырма
Тест тапсырмалары
1.Тікбұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 10 см, кіші катеті 6 см. Екінші катетін табыңдар? А) 3 см В) 5 см С) 4 см Д) 8 см
2. Тікбұрышты үшбұрыштың катеттері 9 см, 12 см, гипотенузасын табыңдар? А) 13 см В) 14 см С) 15 см Д) 16 см
3. Тік бұрышты үшбұрыштың гипотенузасы 17 см, бір катеті 15 см. Екінші катетін табыңдар? А) 8 см В) 10 см С) 2 см Д) 9 см 4. Sin α=√2\2 α=? А) 30 В) 60 С) 45 Д) 90 5. ctg α=1 α=? А) 30 В) 60 С) 45 Д) 90 6. tg45 +sin² 17+cos² 17=? А) 2 В) 1 С) 3 Д) 0 7. α бұрышының синусы деп, ... А) осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы 8. α бұрышының тангенсі деп, ... А) осы бұрыштың синусының косинусына қатынасы В) қарсы жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы С) іргелес жатқан катеттің гипотенузаға қатынасы Д) осы бұрыштың косинусының синусына қатынасы 9. (1-cosα)(1+сosα)=? А) sin ²α В) cos²α С) sin α Д) cos α 10. cos30\sin60 =? А) 0 В) 1 С) 2 Д) 3
Симатикалық карта әдісімен
«5»- 9-10 сұрақа «4»-6-8 сұрақ «3» 3-5 сұрақ
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Кері байланыс: «Ойды аяқта» әдісі -бүгін мен білдім -мен үйрендім -қиындық тудырды -қолымнан келді Үйге тапсырма; 8.1.3. тақырып №12, №13
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игерудең кейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
|
Сызғыш, церкул, қарандаш, қолданғанда қауіпсіздік ережесин сақтау керектігін сабақ басында айта кетім. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтардан неге көңіл бөлу қажет? |
|||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқумақсаттарышынайы, қолжетімдіболдыма? Барлықоқушылароқумақсатынақолжеткіздіме?Егероқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|||
|
|
шағым қалдыра аласыз














