|
Қысқа мерзімді жоспар: 7.3С бөлім. Түзулердің өзара орналасуы Сабақ түрі: Өзара бірлесіп білім алу сабағы |
Мектеп: №17 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметбаева М.Ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.27 Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін біледі
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін есеп шығарады
Теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың шаршымен байланысын есеп шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Бұрыш, үшбұрыш, ішкі және сыртқы бұрыштар, катет, гипотенуза, параллель, перпендикуляр, көлбеу, градус, теңдік белгі, кері теорема, салдар, проекция, биіктік,биссектриса, медиана Диалогқа/, қажетті тіркестер: қиылысады, қиылыспайды, тең, тең емес, орналасады, туындайды, арасындағы қашықтықты есептеу, қасиеттерді қалай пайдаланамыз?, белгісізді анықтау, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы негізінде жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бұл түсінікті дизайн мен технология және физикада қолдануға болады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыш, үшбұрыш түрлері, үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы (5-7минут) Тренинг «Шаттық шеңбері» (2-3минут) Топтық жұмыс «Қарлы кесек» (3-5минут) |
1. Амандасу, оқушыларды түгелдеу. 2. Бірден төртке дейін ретпен санап шыққан соң төрт топқа бөлемін: «Тікбұрышты үшбұрыш», «Тең қабырға-лы үшбұрыш», «Тең бүйірлі үшбұрыш», «Әртүрлі қабыр-ғалы үшбұрыш» 3. Шаттық шеңберін құрып, «Жүрек жылуы» тренингін жүргізу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. Оқушылар оң алақандарын жүрек тұсына қойып бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Содан кейін жүректерінен шыққан жақсы лебіздерін уыстарына ұстап, бір-бірлеріне үрлеу арқылы ұшырады. Мақсаты: Тікбұрышты үшбырыштың ұқсастығының төрт белгісінің болатынына сәйкес топты таңдадым. Алдыңғы білімді «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша «Қарлы кесек» әдісі арқылы тексеремін. Оқушылар қарлы кесекті бір-бірлеріне лақтыра отырып сұрақтар қояды және жауап қайтарады. Бұл әдістің тиімділігі диалогтік оқыту әдісі және оқушылардың айтылым мен тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Кері байланыс: оқушыларды тыңдау, толық емес жауап берген оқушыларға қосымша сұрақ қою, сұрақтарына жауап беру. |
ОЖТ: топтау оқушылар шағын топтарға бөлінеді. Ынтымақтас-тық орнайды, оқушылар көтеріңкі көңіл-күймен орындарына отырады. Диалогтік оқыту әдісі Бар білімдерін ортаға салады Ой түйіндейді Теориялық білімдерін практикамен ұштастырады АКТ – мен жұмыс жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың ортасы 28-31 минут ОЖТ: «Ойлан, жұптас, бөліс» 5-6 минут 3-5 минут 4-7 минут 5-7 минут 3-5 минут |
Жаңа тақырып: Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану Мақсаты: оқушыларды тікбұрышты үшбұрыштың қасиет-терімен таныстыру. Оқушыларға «Болжау» стратегиясы бойынша тікбұрыш -ты үшбұрыштың ұқсастық қасиеттерін үшбұрыштың қасиеттерімен салыстыра отырып, түсіндіру.
Топтық жұмыс: Әр топқа жеке сұрақтар беріледі. Топ мүшелері бірлесе отырып жауап дайындап, біреуі тұрып қорытып айтып береді. Мақсаты: үшбұрыштың ұқсастық қасиеттері мен тікбұрыш- ты үшбұрыштың элементтерін анықтап, оқулық бойынша айырмашылықтарын біледі. Әр топқа берілетін тапсырмалар: І. «Тікбұрышты үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 1-белгісі. ІІ. «Тең қабырғалы үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 2-белгісі. ІІІ. «Тең бүйірлі үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 3-белгісі. ІV. «Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш»: тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін жазып, толық таныстыру.
Кері байланыс: Енді оқулық бойынша үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін салыстырып көріп, айырмашылығына назар аударыңдар. Қандай өзгешеліктер бар? Тік төртбұрыш пен шаршының тікбұрышты үшбұрышпен қандай байланысы барын түсіндіріңдер? Мақсаты: тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттеріне бірлесіп есептер шығару. №1. АВСД тік төртбұрышында АС = 10см, АСД бұрышы 300. АВС және АСД үшбұрыштарының қабырғалары мен бұрыштарын анықта. №2. АВСД шаршысының қабырғасы 10см. Шаршыны өзара тең үшбрыштарға бөліп, пайда болған үшбұрыштардың ең үлкен қабырғалары мен бұрыштарын анықта... Жеке жұмыс:
бос орынды
толтыр.
Б
Бекіту тапсырмалары. Дайын сызбамен есептер Мақсаты: тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тапсырмаларды жеке орындайды. В 60 10
С А С Е А 1.ВС - ? 2. АЕ - ?
|
Оқулық Дәптер Сызғыш Циркуль Транспортир Интербелсен-ді тақта Үлестірмелі карта Таратпа қағаздар Қосымша 2 Таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5-7 минут |
БББ әдісі арқылы графаларды толтыруларын сұраймын:
Сабақты қорыту: Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенін білу үшін топ басшыларының көмегімен әр оқушының жинаған фишкаларының санын анықтаймын. Гипер белсенді оқушыларға – бас бармақты жоғары, белсенді оқушыларға – бас бармақты горизонталь, сабаққа қатынасқан оқушыларға – бас бармақты төмен бағыттап сабақты қортып, Үй тапсырмасы: 8.1.3 оқу №8.11 8.17 |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулық және қауіпсіз дік техника сының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу |
Өзін өзі бағалау. Бағалауды фишканың санына байланысты жүргіздім. Ең пөп фишка жинаған оқушы сәйкесінше ең белсенді, әрі ең көп ұпай жинап, сабақта білімінің жоғары екендігімен тақырыпты өте жақсы меңгергендігін көрсетті. Барлық тапсырмалар дискрипторларға байланысты бағаланды. «Екі жұлдыз, бір тілек», «Қарлы кесек» әдістерімен қоса «Миға шабуыл», «болжау» стратегиялары сабақ мақсатының толық орындалуына жол ашты деп ойлаймын. |
Денсаулық сақтау техно логиялары. Сергіту сәт терімен бел сенді іс-әре кет түрлері. Осы сабақта қолданыла тын қауіпсіз дік техникасы ережелерінің тармақтары толық сақталды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Ұжымдық, топтық, жұптық, өзіндік жұмыстар сәтті жүргізілді. Сабақ және оқу мақсаттары толық орындалды. Оқушылардың барлығы оқу материалына толық қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізіліп, уақыттық кезеңдер дұрыс сақтады. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда не нәрсеге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері
|
Қысқа мерзімді жоспар: 7.3С бөлім. Түзулердің өзара орналасуы Сабақ түрі: Өзара бірлесіп білім алу сабағы |
Мектеп: №17 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ахметбаева М.Ж |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7А |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.3.1.27 Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану; |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін біледі
Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін есеп шығарады
Теңбүйірлі тікбұрышты үшбұрыштың шаршымен байланысын есеп шығаруда қолданады |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: Бұрыш, үшбұрыш, ішкі және сыртқы бұрыштар, катет, гипотенуза, параллель, перпендикуляр, көлбеу, градус, теңдік белгі, кері теорема, салдар, проекция, биіктік,биссектриса, медиана Диалогқа/, қажетті тіркестер: қиылысады, қиылыспайды, тең, тең емес, орналасады, туындайды, арасындағы қашықтықты есептеу, қасиеттерді қалай пайдаланамыз?, белгісізді анықтау, |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы негізінде жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылықтарын дамыту |
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Бұл түсінікті дизайн мен технология және физикада қолдануға болады. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Үшбұрыш, үшбұрыш түрлері, үшбұрыштар теңдігінің белгілері |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыт |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы (5-7минут) Тренинг «Шаттық шеңбері» (2-3минут) Топтық жұмыс «Қарлы кесек» (3-5минут) |
1. Амандасу, оқушыларды түгелдеу. 2. Бірден төртке дейін ретпен санап шыққан соң төрт топқа бөлемін: «Тікбұрышты үшбұрыш», «Тең қабырға-лы үшбұрыш», «Тең бүйірлі үшбұрыш», «Әртүрлі қабыр-ғалы үшбұрыш» 3. Шаттық шеңберін құрып, «Жүрек жылуы» тренингін жүргізу арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. Оқушылар оң алақандарын жүрек тұсына қойып бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Содан кейін жүректерінен шыққан жақсы лебіздерін уыстарына ұстап, бір-бірлеріне үрлеу арқылы ұшырады. Мақсаты: Тікбұрышты үшбырыштың ұқсастығының төрт белгісінің болатынына сәйкес топты таңдадым. Алдыңғы білімді «Миға шабуыл» стратегиясы бойынша «Қарлы кесек» әдісі арқылы тексеремін. Оқушылар қарлы кесекті бір-бірлеріне лақтыра отырып сұрақтар қояды және жауап қайтарады. Бұл әдістің тиімділігі диалогтік оқыту әдісі және оқушылардың айтылым мен тыңдалым дағдылары қалыптасады.
Кері байланыс: оқушыларды тыңдау, толық емес жауап берген оқушыларға қосымша сұрақ қою, сұрақтарына жауап беру. |
ОЖТ: топтау оқушылар шағын топтарға бөлінеді. Ынтымақтас-тық орнайды, оқушылар көтеріңкі көңіл-күймен орындарына отырады. Диалогтік оқыту әдісі Бар білімдерін ортаға салады Ой түйіндейді Теориялық білімдерін практикамен ұштастырады АКТ – мен жұмыс жасайды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ-тың ортасы 28-31 минут ОЖТ: «Ойлан, жұптас, бөліс» 5-6 минут 3-5 минут 4-7 минут 5-7 минут 3-5 минут |
Жаңа тақырып: Тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттерін қолдану Мақсаты: оқушыларды тікбұрышты үшбұрыштың қасиет-терімен таныстыру. Оқушыларға «Болжау» стратегиясы бойынша тікбұрыш -ты үшбұрыштың ұқсастық қасиеттерін үшбұрыштың қасиеттерімен салыстыра отырып, түсіндіру.
Топтық жұмыс: Әр топқа жеке сұрақтар беріледі. Топ мүшелері бірлесе отырып жауап дайындап, біреуі тұрып қорытып айтып береді. Мақсаты: үшбұрыштың ұқсастық қасиеттері мен тікбұрыш- ты үшбұрыштың элементтерін анықтап, оқулық бойынша айырмашылықтарын біледі. Әр топқа берілетін тапсырмалар: І. «Тікбұрышты үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 1-белгісі. ІІ. «Тең қабырғалы үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 2-белгісі. ІІІ. «Тең бүйірлі үшбұрыш»: үшбұрыштар теңдігінің 3-белгісі. ІV. «Әртүрлі қабырғалы үшбұрыш»: тікбұрышты үшбұрыштың элементтерін жазып, толық таныстыру.
Кері байланыс: Енді оқулық бойынша үшбұрыштар теңдігінің белгілері мен тікбұрышты үшбұрыштар теңдігінің белгілерін салыстырып көріп, айырмашылығына назар аударыңдар. Қандай өзгешеліктер бар? Тік төртбұрыш пен шаршының тікбұрышты үшбұрышпен қандай байланысы барын түсіндіріңдер? Мақсаты: тікбұрышты үшбұрыштың қасиеттеріне бірлесіп есептер шығару. №1. АВСД тік төртбұрышында АС = 10см, АСД бұрышы 300. АВС және АСД үшбұрыштарының қабырғалары мен бұрыштарын анықта. №2. АВСД шаршысының қабырғасы 10см. Шаршыны өзара тең үшбрыштарға бөліп, пайда болған үшбұрыштардың ең үлкен қабырғалары мен бұрыштарын анықта... Жеке жұмыс:
бос орынды
толтыр.
Б
Бекіту тапсырмалары. Дайын сызбамен есептер Мақсаты: тақырыпты бекіту мақсатында оқушылар тапсырмаларды жеке орындайды. В 60 10
С А С Е А 1.ВС - ? 2. АЕ - ?
|
Оқулық Дәптер Сызғыш Циркуль Транспортир Интербелсен-ді тақта Үлестірмелі карта Таратпа қағаздар Қосымша 2 Таратпа қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ соңы 5-7 минут |
БББ әдісі арқылы графаларды толтыруларын сұраймын:
Сабақты қорыту: Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенін білу үшін топ басшыларының көмегімен әр оқушының жинаған фишкаларының санын анықтаймын. Гипер белсенді оқушыларға – бас бармақты жоғары, белсенді оқушыларға – бас бармақты горизонталь, сабаққа қатынасқан оқушыларға – бас бармақты төмен бағыттап сабақты қортып, Үй тапсырмасы: 8.1.3 оқу №8.11 8.17 |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз |
Денсаулық және қауіпсіз дік техника сының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу |
Өзін өзі бағалау. Бағалауды фишканың санына байланысты жүргіздім. Ең пөп фишка жинаған оқушы сәйкесінше ең белсенді, әрі ең көп ұпай жинап, сабақта білімінің жоғары екендігімен тақырыпты өте жақсы меңгергендігін көрсетті. Барлық тапсырмалар дискрипторларға байланысты бағаланды. «Екі жұлдыз, бір тілек», «Қарлы кесек» әдістерімен қоса «Миға шабуыл», «болжау» стратегиялары сабақ мақсатының толық орындалуына жол ашты деп ойлаймын. |
Денсаулық сақтау техно логиялары. Сергіту сәт терімен бел сенді іс-әре кет түрлері. Осы сабақта қолданыла тын қауіпсіз дік техникасы ережелерінің тармақтары толық сақталды |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Ұжымдық, топтық, жұптық, өзіндік жұмыстар сәтті жүргізілді. Сабақ және оқу мақсаттары толық орындалды. Оқушылардың барлығы оқу материалына толық қол жеткізді. Саралау дұрыс жүргізіліп, уақыттық кезеңдер дұрыс сақтады. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған жоқ. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда не нәрсеге көңіл бөлу қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















