|
Қысқа мерзімді жоспары |
||||
|
Бөлім |
Python тілінде программалау |
|||
|
Педагогтың аты-жөні |
Ж.Тогызбаева |
|||
|
Күні |
20.01.2023ж. |
|||
|
Сынып 6 «А» |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тіл алфавиті. Синтаксис. |
|||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.2.1 Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді жазу |
|||
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: |
|||
|
Python тілінің алфавитін біледі. |
||||
|
Көптеген оқушылар: |
||||
|
Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады. |
||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||
|
Жазған программаның нәтижесін табады. |
||||
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
1.Оқушылармен амандасу. 2. «Нейро» әдісі арқылы көңіл күйлерін көтеріп, сабаққа көтеріңкі көңіл күймен қатысады.
3.
Оқушыларды «The hat» әдісі арқылы екі топқа бөлемін.
4.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру. 5.Өткен сабақты пысықтау. «Wordwall» әдісі. 2.Программалаушы –кім? 3. «Программалау тілі» ұғымы туралы не білесің? 4.Траслятор дегеніміз не? 5.Компилятор? 6.Интерпретатор? 7.Программа құрудың интеграцияланған ортасы туралы не айта аласың? 8.Қалай ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? ҚБ: стикер / 1 балл/ |
1.Мұғаліммен амандасады. 2.Топтарға бөлінеді. 3.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады. 4.Сабақтың мақсаттарымен танысады. 5. «Wordwall» сұрақтарына жауап береді. |
Стикер 1 балл |
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 15мин 15мин 3мин |
Жаңа тақырыпты видеосабақпен ашып аламын. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Кез келген тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз, сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау керек. Python тілінің алфавиті. Идентификаторлар(айнымалылар) атауы – әріппен басталатын цифрлар мен әріптер тізбегі. Идентификатор латын әріптерінен, төменгі сызу таңбасы _k1 және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан құралады. Мысалы, A, s25, a1b88, tri_plus_dv,zzz. Python-ның әріптер регистрі үлкен және кіші әріптерге ажыратылып берілген. Мысалы, komp1 және KOMP1-екеу екі түрлі айнамалыға жатады. Айнымалы-мәні мен типі бар шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәнін өзгертіп отыруға болады. Кейбір атауларды программалау барысында айнымалы ретінде қолдануға болмайды. Мұндай сөздер қызметтік сөздер деп аталады.(for,if,class,def ..) Python тілінің синтаксисі:
Python-да толыққанды программа жасау үшін программа терезесінде File→New File командаларын орындап, жаңа программа жазу алаңын дайындап аламыз. Бұл бетке жазылған программа кодын орындау үшін Run →Run Module командаларын басамыз. Программа әрекеттердің тізбектеліп ретімен орындалуы сызықтық орындау деп аталады. Сызықтық алгоритм (программа) дегеніміз-тармақталу, қайталану әрекеті жоқ, әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын алгоритм. Амалдар мен өрнектер. Input () функиясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде жазылады. 1-мысал: a=4; b=; c=10 a=a+b+c print(a) Нәтиже:26 2-мысал: a=input() b=input() c=a+b print(c) Енгізу: 4 12 Нәтиже: 412 3-мысал: a=int(input()) b=int(input()) c=a+b print(c) Енгізу: 4 12 Нәтиже: 16 1-тапсырма. Жеке жұмыс. Оқулық § 3.2, 80-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы Сынып бөлмесінің ауданын есептеу. Дескриптор: - Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -сынып бөлмесінің ауданын есептейді. ҚБ: стикер /3 балл/ 2-тапсырма.Цифрларды қосу. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрларды қосады. Стикер /3 балл/ 3-тапсырма. А,b,c бүтін сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы цифрларының қосындысын экранға шығар. Дескриптор: -Python программаны іске қосады; - Python тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады; -цифрлардың қосындысын экранға шығарады. ҚБ: стикер /3 балл/
«Фонарик»
әдісі. Оқушыларға сұрақтар мен таза ақ парақ беріледі. Сұрақтардың жауаптары берілген ақпараққа жасырылған. Жауаптарды көру үшін фонарикті қолданады. |
Мұғалімді тыңдайды Анықтамасын дәптерге жазады Мұғалімді тыңдайды 1-тапсырманы орындайды 2-тапсырманы орындайды 3-тапсырманы орындайды |
Стикер 3 балл Стикер 3 балл Стикер 3 балл 1балл |
Интерактивті тақта Бейнебаян Оқулық,дәптер Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Қысқа
мерзімді жоспары Бөлім Python
тілінде
программалау Педагогтың аты-жөні Ж.Тогызбаева Күні 20.01.2023ж. Сынып 6
«А» Қатысушылар
саны Қатыспағандар саны Сабақтың тақырыбы:
Тіл алфавиті.
Синтаксис. Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары
6.3.2.1
Python тіліндегі сызықтық алгоритмдерді
жазу Сабақтың мақсаты:
Барлық
оқушылар: Python
тілінің алфавитін
біледі.
Көптеген
оқушылар: Python тілінің
синтаксисін пайдаланып, программа жазады. Кейбір оқушылар: Жазған программаның
нәтижесін табады. Сабақтың
барысы: Сабақтың кезені/
уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың басы
10 мин
1.Оқушылармен амандасу.
2. «Нейро»
әдісі арқылы көңіл күйлерін көтеріп, сабаққа көтеріңкі көңіл күймен
қатысады.
3.
Оқушыларды «The hat» әдісі арқылы екі топқа бөлемін.
4.Сабақтың тақырыбы мен
мақсаттарымен таныстыру.
5.Өткен
сабақты пысықтау.
«Wordwall»
әдісі.
2.Программалаушы –кім?
3.
«Программалау тілі» ұғымы туралы не білесің?
4.Траслятор дегеніміз
не?
5.Компилятор?
6.Интерпретатор?
7.Программа
құрудың интеграцияланған ортасы туралы не айта
аласың?
8.Қалай
ойлайсың, программалауды үйрену не үшін қажет? ҚБ: стикер / 1
балл/
1.Мұғаліммен
амандасады.
2.Топтарға
бөлінеді.
3.Сабақтың
тақырыбын дәптерге жазады.
4.Сабақтың мақсаттарымен
танысады.
5.
«Wordwall» сұрақтарына жауап
береді.
Стикер 1
балл Интерактивті
тақта
Сабақтың
ортасы
15мин
15мин 3мин
Жаңа тақырыпты видеосабақпен
ашып аламын.
Жаңа
тақырыпты түсіндіру.
Кез келген
тілді үйрену оның алфавитін үйренуден басталады. Әріптерден сөз,
сөздерден сөйлем құралатыны сияқты программалау тілінің де өз
алфавиті бар. Программалау тілін үйренуді бастаған кезде оның
командаларын жазу үшін қандай таңбалар қолдану керектігін анықтау
керек.
Python тілінің
алфавиті.
Идентификаторлар(айнымалылар) атауы – әріппен басталатын
цифрлар мен әріптер тізбегі. Идентификатор латын әріптерінен,
төменгі сызу таңбасы _k1 және 0 мен 9 арасындағы цифрлардан
құралады. Мысалы, A, s25, a1b88, tri_plus_dv,zzz. Python-ның
әріптер регистрі үлкен және кіші әріптерге ажыратылып берілген.
Мысалы, komp1 және KOMP1-екеу екі түрлі айнамалыға
жатады.
Айнымалы-мәні мен типі бар
шама. Программамен жұмыс барысында айнымалылардың мәнін өзгертіп
отыруға болады.
Кейбір
атауларды программалау барысында айнымалы ретінде қолдануға
болмайды. Мұндай сөздер қызметтік сөздер деп
аталады.(for,if,class,def ..)
Python тілінің
синтаксисі:
Программадағы жолдардың соңына нүкте мен үтір қою міндетті
емес;
Бірнеше
команданы бір жолда нүктелі үтір (?
арқылы
жазуға болады;
Программа
жазу барысында басқа программалау тілдеріндегідей begin... end және
{...} жақшалар қолданылмайды. Керек болған жағдайда онлай
жақшалардың орнына 4 бос орын немесе табуляция
қойылады.
Python-да
толыққанды программа жасау үшін программа терезесінде File→New File
командаларын орындап, жаңа программа жазу алаңын дайындап аламыз.
Бұл бетке жазылған программа кодын орындау үшін Run →Run Module
командаларын басамыз.
Программа
әрекеттердің тізбектеліп ретімен орындалуы сызықтық орындау деп
аталады. Сызықтық алгоритм
(программа) дегеніміз-тармақталу, қайталану әрекеті жоқ,
әрекеттердің тізбектей орындалуын сипаттайтын
алгоритм.
Амалдар
мен өрнектер.
Input ()
функиясы программаға жолдық деректерді енгізеді. Ал сандық дерек
енгізу үшін бұл функция int(input()) түрінде
жазылады.
1-мысал:
a=4;
b=;
c=10
a=a+b+c
print(a)
Нәтиже:26
2-мысал: a=input() b=input() c=a+b
print(c)
Енгізу: 4 12
Нәтиже: 412
3-мысал: a=int(input())
b=int(input()) c=a+b
print(c)
Енгізу: 4 12
Нәтиже: 16
1-тапсырма. Жеке
жұмыс.
Оқулық §
3.2, 80-бет, «Практикада қолдану» тапсырмасы
Сынып бөлмесінің ауданын
есептеу.
Дескриптор:
- Python
программаны
іске қосады;
- Python
тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады;
-сынып
бөлмесінің ауданын есептейді.
ҚБ: стикер /3 балл/
2-тапсырма.Цифрларды қосу.
Дескриптор:
-Python программаны іске
қосады;
- Python
тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады;
-цифрларды қосады.
Стикер /3 балл/
3-тапсырма.
А,b,c
бүтін
сандары берілген. Осы сандардың қосындысы мен көбейтіндісінің соңғы
цифрларының қосындысын экранға шығар.
Дескриптор:
-Python программаны іске
қосады;
- Python
тілінің синтаксисін пайдаланып, программа жазады;
-цифрлардың
қосындысын экранға шығарады.
ҚБ: стикер /3 балл/
«Фонарик»
әдісі.
Оқушыларға
сұрақтар мен таза ақ парақ беріледі. Сұрақтардың жауаптары берілген
ақпараққа жасырылған. Жауаптарды көру үшін фонарикті
қолданады.
Мұғалімді тыңдайды
Анықтамасын
дәптерге жазады
Мұғалімді тыңдайды
1-тапсырманы
орындайды
2-тапсырманы
орындайды
3-тапсырманы
орындайды
Стикер
3 балл
Стикер
3 балл
Стикер
3
балл 1балл
Интерактивті
тақта
Бейнебаян
Оқулық,дәптер | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













