×
Сертификат тегін алу үшін
Материал тегін жариялау
ҚР БАҚ(СМИ) тіркеу №9512
Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8(771)-234-55-99 (Ватсап) осы номерге жазуға болады. Тәрбиешілерге, ұстаздарға, оқушыларға, студенттерге арналған турнирлер басталды. Толығырақ
Құрметті аттестация тапсыратын ұстаздар аттестацияға арналған сұрақтар мен оның жауаптары дайын болды. Біз оны арнайы кітапша ретінде шығардық. Толығырақ: 8-(707)-358-15-26 осы номерге дәл қазір хабарласыңыз немесе ватсапқа жазыңыз.

Трапеция, оның түрлері мен қасиеттері

Автор:Кулова Сандугаш Танбайкызы
Бағыты: Геометрия
Бөлімі: Сабақ жоспары
Сыныбы: 8 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-10-09

50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

Материал туралы қысқаша түсінік

жарияланатын материал пән мұғалімдеріне сабақ жоспарын жазуды керек.


«Бекітемін»
Сынып: 8
Трапеция, оның түрлері және қасиеттері
Жаңа материалды меңгеру
Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары (оқубағдарламасына сілтеме)8.1.1.11 трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін білу
Сабақтың мақсатыОқушылар трапецияның анықтамасын, түрлерін және қасиеттерін біледі, трапецияның қасиеттерін есеп шығару барысында қолдана алады.
Бағалау критерийлері

Тілдік мақсат

Оқушылар трапецияның ауызша тұжырымдамасын жасайды, трапецияның қасиеттерін ауызша түсіндіре алады.Пәндік лексика және терминология:трапециятабаныбүйір қабырғасыдиагоналібұрыштең бүйірлітікбұрышты- Трапеция –дегеніміз...
Құндылықтарды дарыту Құрмет құндылығы бір-бірін тындау, түсіну, ой бөлісу арқылы; ынтымақтастық құндылығы жұппен жұмыс, топтық жұмыс арқылы;
Пәнаралық байланысФизиканың кейбір есептерін шығарғанда, архитектурада ғимараттарды салғанда қолданылады
АКТ қолдану дағдылары
Бастапқы білімКөпбұрыштар. Ромб, тіктөртбұрыш, шаршы, параллелограммның анықтамаларын, қасиеттерін біледі, есептер шығара алады.
Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдеріСабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Сабақтың басы



Сабақтың ортасы

































































































































































































Ұйымдастыру бөлімі Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.Жаңа материалды меңгеруМұғалім оқушылармен диалог жүргізу арқылы тақырыпты түсіндіреді.Трапецияның биіктігі деп табандарының ортақ перпендикулярын айтады, яғни бір табанының нүктесінен екінші табаны жататын түзуге жүргізілген перпендикуляр.Трапецияның қасиеттері:Теңбүйірлі және тікбұрышты трапецияның анықтамаларына тоқталу. Слайдта дайын сызба арқылы берілген екі есеп сыныппен бірге орындалады.

Бекіту тапсырмаларыТақтада 1-8 нөмірлері бар кесте сызылады. Оқушылар әр тапсырманы орындайды, болған соң мұғалімге немесе шығарып, тексертіп болған оқушыға өз шешімін тексертеді. Дұрыс болған жағдайда сәйкес ұяшыққа өз атын жазады да сол тапсырманы орындаған келесі оқушыны тексере алады.

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- үшбұрыштың периметрін табады

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- теңбүйірлі трапецияның қасиетін қолданады- трапецияның табандарын табадыДескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- теңбүйірлі трапецияның қасиетін қолданады

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- теңбүйірлі трапецияның қасиетін қолданады- трапецияның кіші табанын табады

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қасиетін қолданады- теңбүйірлі үшбұрыштың қасиетін қолданады- трапецияның қалған бұрыштарын табады

6. ABCD трапециясының кіші BС табаны 4см. В төбесі арқылы CD қабырғасына параллель түзу жүргізілген. Сонда пайда болған үшбұрыштың периметрі 12см болса, онда трапецияның периметрі неге тең? Дескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- трапецияның периметрін табады

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- тікбұрышты үшбұрыш катетін табады- теңбүйірлі трапецияның қасиетін қолданады- трапецияның табандарын табады

Дескрипторлар: - сызбаны салады;- параллель түзулердің қасиетін қолданады- теңбүйірлі үшбұрыштың қасиетін қолданады

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындауДескрипторлар:
  • сызбаны орындайды;

  • трапецияның бүйір қабырғасын табады;

  • трапецияның периметрін табады.

  • ABCD трапециясының AD–үлкен табаны. В төбесі арқылы CD–ға параллель түзу AD-мен Е нүктесінде қиылысқанға дейін жүргізілген. ВС=7 см, АЕ=4 см екені белгілі. Егер АВЕ үшбұрышының периметрі 17 см–ге тең болса, трапецияның периметрін табыңдар.

  • Дескрипторлар:
  • сызбаны орындайды;

  • трапеция периметрінің формуласын қолданады;

  • үшбұрыш периметрінің формуласын қолданады;

  • параллелограмм қасиетін қолданады;

  • трапецияның периметрін табады, жауабын жазады.

  • Сабақтың соңы2 мин

    Рефлексия Сабақтың мақсатына жеттім деп ойлайсыңдар ма?Қандай қиындықтар туындады?Қай мәселені шешу үшін көмек керек?Үй тапсырмасыДайын сызбадағы есептер
    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
    Қабілеті жоғары оқушылар басқа сыныптастарына көмектесе алады. Тапсырмалар деңгейлерінің өсу бойынша берілген.Бекіту тапсырмаларын орындау кезінде өзара бағалау жүзеге асады.
    Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?













    50-ден астам пәндер бойынша материалдарды тегін жүктеп, сабақ барысында қолдануға болады

    Сертификатты жеке кабинеттегі жетістіктерім бөлімінен жүктеп алуға болады

    Материалды сайттан тегін жүктеу

    Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!

    Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.