ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: ІІІ |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тұсаукесу |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатыспағандар: жоқ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. (5.О4.). Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру |
||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен тірек сөздерді таба алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: тұсаукесер жайында мәтіндерді талдайды, өз пікірлерін білдіреді. |
||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы,тұсаукесер, сәби,тақым,шілдехана, ала жіп,қайшы, бата,шашу,ырым. |
||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: сәби,мереке,қаз тұру,ала жіп,пышақ,шашу,тез жүру. |
||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Тұсау деген сөздің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұсау кесу үшін неге ала жіп алынады? 3.Тұсау кесу үшін қандай адамдарға қолқа салады ? 4.Ала жіптен басқа не нәрсемен кесуге болады? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Әдет – ғұрыпты,салт – дәстүрді сақтау,насихаттау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті,өзін – өзі тану |
||||
|
Алдыңғы оқу: |
Бала туылғанда орындалатын дәстүрлерді сұрау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы |
|||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Шаттық шеңбері» арқылы ынтымақтастыққа шақыру мақсатында бір- бірінің бойынан қандай жақсы қасиеттер бар екенін айтады. Түстер арқылы топқа бөлу
|
|
Түрлі түсті қима қағаздар
|
||
|
3 мин |
2 – әрекет. «Суреттер: не болды» әдісі бойынша тақырыпты болжайды. 3- әрекет.Жеке жұмыс «Попкорн» әдісі бойынша 1.Тұсау деген сөздің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұсау кесу үшін неге ала жіп алынады? 3.Тұсау кесу үшін қандай адамдарға қолқа салады ? 4.Ала жіптен басқа не нәрсемен кесуге болады?
бағалау. |
Смайлик тарату |
Сурет (сәби,пышақ, ала жіп) Жасыл, сары, қызыл түсті қағаздар
|
||
|
Сабақ ортасы |
|||||
|
3мин |
3-әрекет. Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайтын бес сөзді ата. «Бағалау критерийі: бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, негізгі ақпаратты анықтайды. 4-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша мәтінмен танысып, тірек сөздер тауып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -тірек сөздерді табады; -негізгі ақпаратты анықтайды; -жетекші сұрақтарға жауап береді |
5-әрекет. Топтық жұмыс: «Парталас көршіңе бір сөз таңда»: Сен жарайсың!Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігің оданда зор» бойынша ауызша өзара жұмыстарын бағалайды. |
Оқулық, үлестірмелі парақша |
||
|
|
Бағалау критерийі: Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады Тапсырма: тақырыпқа байланыс ауызекі сөйлеу стилін қатыстыра отырып «Сұхбат» әдісі арқылы диалог құрады Дескрипторлар:
|
Жұптық бағалау Не қиын болды? Не оңай болды? Жұбыңның жұмысына қандай ұсыныс айтар едің? |
Үлестірме қағаз |
||
|
Сабақ соңы |
|||||
|
5 мин |
«Шеңбер уақыты» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты ойларын айтып шығады |
«Қызықты, қосу, алу» әдісі арқылы бүгінгі сабақта не қызықты болды, қай тұсы ұнамады (алып тастау), қандай пікір қосасың? |
Бағалау парағы, стикер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұсау кесу
Тұсау кесу
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ САБАҚ ЖОСПАРЫ
|
Тарау: ІІІ |
Отбасындағы дәстүрлер мен мерекелер |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Тұсаукесу |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Сагидуллаева З.З. |
||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатыспағандар: жоқ |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. (5.О4.). Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстыру |
||||
|
Сабақ мақсаттары (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіннен тірек сөздерді таба алады. Кейбір оқушылар орындай алады: Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады. |
||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: тұсаукесер жайында мәтіндерді талдайды, өз пікірлерін білдіреді. |
||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Отбасы,тұсаукесер, сәби,тақым,шілдехана, ала жіп,қайшы, бата,шашу,ырым. |
||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: сәби,мереке,қаз тұру,ала жіп,пышақ,шашу,тез жүру. |
||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Тұсау деген сөздің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұсау кесу үшін неге ала жіп алынады? 3.Тұсау кесу үшін қандай адамдарға қолқа салады ? 4.Ала жіптен басқа не нәрсемен кесуге болады? |
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Әдет – ғұрыпты,салт – дәстүрді сақтау,насихаттау |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті,өзін – өзі тану |
||||
|
Алдыңғы оқу: |
Бала туылғанда орындалатын дәстүрлерді сұрау |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптастырушы бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ басы |
|||||
|
3 мин |
1-әрекет. Ұжымдық жұмыс: «Шаттық шеңбері» арқылы ынтымақтастыққа шақыру мақсатында бір- бірінің бойынан қандай жақсы қасиеттер бар екенін айтады. Түстер арқылы топқа бөлу
|
|
Түрлі түсті қима қағаздар
|
||
|
3 мин |
2 – әрекет. «Суреттер: не болды» әдісі бойынша тақырыпты болжайды. 3- әрекет.Жеке жұмыс «Попкорн» әдісі бойынша 1.Тұсау деген сөздің мағынасын қалай түсінесің? 2.Тұсау кесу үшін неге ала жіп алынады? 3.Тұсау кесу үшін қандай адамдарға қолқа салады ? 4.Ала жіптен басқа не нәрсемен кесуге болады?
бағалау. |
Смайлик тарату |
Сурет (сәби,пышақ, ала жіп) Жасыл, сары, қызыл түсті қағаздар
|
||
|
Сабақ ортасы |
|||||
|
3мин |
3-әрекет. Осы мәтінде кездестіремін деп ойлайтын бес сөзді ата. «Бағалау критерийі: бірлескен әрекетте мәтінді түсініп оқып, негізгі ақпаратты анықтайды. 4-әрекет. Топтық жұмыс: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша мәтінмен танысып, тірек сөздер тауып, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ақпаратты анықтайды Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -тірек сөздерді табады; -негізгі ақпаратты анықтайды; -жетекші сұрақтарға жауап береді |
5-әрекет. Топтық жұмыс: «Парталас көршіңе бір сөз таңда»: Сен жарайсың!Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігің оданда зор» бойынша ауызша өзара жұмыстарын бағалайды. |
Оқулық, үлестірмелі парақша |
||
|
|
Бағалау критерийі: Ауызекі стильдегі мәтіндердің мазмұнын, тақырыбын және тілдік құралдарын салыстырады Тапсырма: тақырыпқа байланыс ауызекі сөйлеу стилін қатыстыра отырып «Сұхбат» әдісі арқылы диалог құрады Дескрипторлар:
|
Жұптық бағалау Не қиын болды? Не оңай болды? Жұбыңның жұмысына қандай ұсыныс айтар едің? |
Үлестірме қағаз |
||
|
Сабақ соңы |
|||||
|
5 мин |
«Шеңбер уақыты» әдісі арқылы тақырыпқа қатысты ойларын айтып шығады |
«Қызықты, қосу, алу» әдісі арқылы бүгінгі сабақта не қызықты болды, қай тұсы ұнамады (алып тастау), қандай пікір қосасың? |
Бағалау парағы, стикер |
||
шағым қалдыра аласыз













