|
Химия |
Пән мұғалімі: Тойлибаева С |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Subject of the lesson: |
Тұздардың химиялық қасиеттері, қолданылуы. Chemical properties of salts, their application. |
||
|
Мақсаты: |
- Тұздар жайлы алған білімдерін одан әрі қарай дамытып,олардың аталуы мен жіктелуін, суда еритін,ерімейтін тұздар жайлы толық мағлұмат алуды іске асырады. -Тұздардың формуласын, реакция теңдеулерін жазу дағдысын түсіндіру. -Үштілді меңгере отырып білімдерін қалыптастырып арттыру және оқушының ой-өрісін, өзіндік іс-әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру |
||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Өз бетімен ойлау, сөйлеу дағдысы дамиды. Өзара сұхбаттаса алады. Ағылшын тілінде ақпаратты қабылдап, талдай алады. Сыни ойлай біледі. |
||
|
Сабақ түрі: |
Ашық сабақ |
||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Жеке, жұптық, топтық жұмыс, практика, АКТ, талдау, қорыту, бағалау |
||
|
Ұйымдастыру: |
-Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; |
||
|
Жоспарланған уақыт Planned time |
Сабақтың кезеңдері Stages of the lesson |
Уақыт Time |
Жоспарланған іс-әрекет Plannedaction |
|
Сабақтың басы
|
Білу Know |
5 минут 5 minutes |
Өткен тақырып бойынша тұздардың атаулары және жіктелуі.Қосылыстардың формуласын жаздыру. 1.What is the chemical formula for sodium hydroxide? a) Na2O b) NaOH c)Ca(OH)2 d)KCl 2. What is the chemical formula for potassium nitrate? a) KH b) KNO3 c) Ca(NO3)2 d) NO2 3. Write the formulae for… a)Zinc chloride b) Magnesium sulfate c)Aluminium sulfate d) Barium carbonate e)Silver nitrate f) aluminium oxide |
|
Түсіну Understanding |
5 минут 5 minutes |
Бейнежазба: «Тұздар дегеніміз не?» Video: "What are salts?" Сұрақтар: 1.Бейнежазбада не туралы? 2. Тұздар туралы не айтылған? Questions: 1.What was shown in the video? 2. What is said about salts? Жаңа сөздер/ new words : 1. Тұз – salt 2. Сілті – alkali 3. Тұздың қасиеттері – properties of salt 4. Ерімейтін негіз – insoluble base 5. Ерімейтін тұз – insoluble salt 6. Газ – gas |
|
|
Сабақтың ортасы The middle of lesson |
Қолдану Application |
15 минут 15 minutes |
Тұздарға тән ортақ химиялық қасиеттерді көрсету. 1. Reaction of salt with metals Mg+CuSO4→MgSO4+Cu 2. Reaction of salt with alkali CuSO4 +2NaOH→ Cu(OH)2+Na2SO4 3. Reaction of salt with acid Na2CO3+2HCl→2NaCl+CO2↑+H2O 4. Reaction of salt with salt BaCl2+Na2SO4→BaSO4+2NaCl Реакция теңдеулерін оқушылар іс жүзінде жасайды, реакция теңдеулерін тақтаға жазады. |
|
Талдау Analysis |
5 минут 5 minutes |
Сызбанұсқа / Design: Сілті → жаңа тұз + негіз Тұз + Металл → жаңа тұз + металл Қышқыл → жаңа тұз + қышқыл Тұз → жаңа тұз + ерімейтін тұз Әрбір топ схемадағы реакцияны көрсетеді. Бос графиканы ағылшын тілінде толтырады. Each group shows the reaction that it did in the scheme. Fills in an empty graph box in English.
Т |
|
|
Сабақтың соңы
|
Жинақтау
|
5 минут 5 minutes |
Filling gaps 1. Magnesium + ____→ Magnesium chloride+______ 2. Zinc sulfate+Hydrochloric acid→______+Sulfuric acid 3. Sodium hydroxide+nitric acid→_____+______ 4.Silver nitrate+Sodium chloride→______+______ 5. Copper (II) carbonate + ______ → Iron (II) carbonate+ ____________ |
|
Бағалау Evaluate |
2 минут 2 minutes |
1.Адам өмірінде тұз болмаса қалай болды? 1. What happens if there are no salts in human life? |
|
|
Рефлексия |
3 минут 3 minutes |
Блоб ағашы арқылы кері байланыс жасалады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Тұздардың химиялық қасиеттері, қолданылуы.
Тұздардың химиялық қасиеттері, қолданылуы.
|
Химия |
Пән мұғалімі: Тойлибаева С |
||
|
Сабақтың тақырыбы: Subject of the lesson: |
Тұздардың химиялық қасиеттері, қолданылуы. Chemical properties of salts, their application. |
||
|
Мақсаты: |
- Тұздар жайлы алған білімдерін одан әрі қарай дамытып,олардың аталуы мен жіктелуін, суда еритін,ерімейтін тұздар жайлы толық мағлұмат алуды іске асырады. -Тұздардың формуласын, реакция теңдеулерін жазу дағдысын түсіндіру. -Үштілді меңгере отырып білімдерін қалыптастырып арттыру және оқушының ой-өрісін, өзіндік іс-әрекетіне жауап беру дағдысын қалыптастыру |
||
|
Күтілетін нәтижелер: |
Өз бетімен ойлау, сөйлеу дағдысы дамиды. Өзара сұхбаттаса алады. Ағылшын тілінде ақпаратты қабылдап, талдай алады. Сыни ойлай біледі. |
||
|
Сабақ түрі: |
Ашық сабақ |
||
|
Әдіс-тәсілдер: |
Жеке, жұптық, топтық жұмыс, практика, АКТ, талдау, қорыту, бағалау |
||
|
Ұйымдастыру: |
-Оқушылармен сәлемдесу; -Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру; |
||
|
Жоспарланған уақыт Planned time |
Сабақтың кезеңдері Stages of the lesson |
Уақыт Time |
Жоспарланған іс-әрекет Plannedaction |
|
Сабақтың басы
|
Білу Know |
5 минут 5 minutes |
Өткен тақырып бойынша тұздардың атаулары және жіктелуі.Қосылыстардың формуласын жаздыру. 1.What is the chemical formula for sodium hydroxide? a) Na2O b) NaOH c)Ca(OH)2 d)KCl 2. What is the chemical formula for potassium nitrate? a) KH b) KNO3 c) Ca(NO3)2 d) NO2 3. Write the formulae for… a)Zinc chloride b) Magnesium sulfate c)Aluminium sulfate d) Barium carbonate e)Silver nitrate f) aluminium oxide |
|
Түсіну Understanding |
5 минут 5 minutes |
Бейнежазба: «Тұздар дегеніміз не?» Video: "What are salts?" Сұрақтар: 1.Бейнежазбада не туралы? 2. Тұздар туралы не айтылған? Questions: 1.What was shown in the video? 2. What is said about salts? Жаңа сөздер/ new words : 1. Тұз – salt 2. Сілті – alkali 3. Тұздың қасиеттері – properties of salt 4. Ерімейтін негіз – insoluble base 5. Ерімейтін тұз – insoluble salt 6. Газ – gas |
|
|
Сабақтың ортасы The middle of lesson |
Қолдану Application |
15 минут 15 minutes |
Тұздарға тән ортақ химиялық қасиеттерді көрсету. 1. Reaction of salt with metals Mg+CuSO4→MgSO4+Cu 2. Reaction of salt with alkali CuSO4 +2NaOH→ Cu(OH)2+Na2SO4 3. Reaction of salt with acid Na2CO3+2HCl→2NaCl+CO2↑+H2O 4. Reaction of salt with salt BaCl2+Na2SO4→BaSO4+2NaCl Реакция теңдеулерін оқушылар іс жүзінде жасайды, реакция теңдеулерін тақтаға жазады. |
|
Талдау Analysis |
5 минут 5 minutes |
Сызбанұсқа / Design: Сілті → жаңа тұз + негіз Тұз + Металл → жаңа тұз + металл Қышқыл → жаңа тұз + қышқыл Тұз → жаңа тұз + ерімейтін тұз Әрбір топ схемадағы реакцияны көрсетеді. Бос графиканы ағылшын тілінде толтырады. Each group shows the reaction that it did in the scheme. Fills in an empty graph box in English.
Т |
|
|
Сабақтың соңы
|
Жинақтау
|
5 минут 5 minutes |
Filling gaps 1. Magnesium + ____→ Magnesium chloride+______ 2. Zinc sulfate+Hydrochloric acid→______+Sulfuric acid 3. Sodium hydroxide+nitric acid→_____+______ 4.Silver nitrate+Sodium chloride→______+______ 5. Copper (II) carbonate + ______ → Iron (II) carbonate+ ____________ |
|
Бағалау Evaluate |
2 минут 2 minutes |
1.Адам өмірінде тұз болмаса қалай болды? 1. What happens if there are no salts in human life? |
|
|
Рефлексия |
3 минут 3 minutes |
Блоб ағашы арқылы кері байланыс жасалады. |
|
шағым қалдыра аласыз
үзілген тұздардың қолданылуы әр топтан
сұралады.













