Материалдар / Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен дененің координатасы мен орын ауыстыруын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Қазан 2021
473
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 9.2.Кинематика

негіздері

Жамбыл облысы Тараз қаласы №14 М.Мақатаев атындағы мектеп

Күні:21.10.2021ж

Мұғалімнің аты-жөні: Нұрбалтаева Закура Кенесбаевна

Сынып: 9

Қатысқандар:24

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен орын ауыстыру

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары:

9.2.1.6. Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есеп шығаруда қолдану

Сабақ мақсаттары:

Тең айнымалы қозғалыс, координата, орын ауыстыру ұғымдарын білу;

Түзу сызықты тең айнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен дененің координатасы мен орын ауыстыруын анықтау;

Түзу сызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін жазу және ажырата алу;

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есеп шығаруда қолдану;

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, талдау

Бағалау критерийі

Теңайнымалы қозғалыс, координата, орын ауыстыру ұғымдарын біледі;

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс графиктерінен координата мен орын ауыстыруды анықтайды;

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін жазады және ажырата алады; Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі координата мен орын ауыстыру теңдеулерін есеп шығаруда қолдана алады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

Орын ауыстыру, жылдамдық, координаталық жүйе, қозғалыс заңы, жылдамдық графигі және т.б.

Диалог үшін қолданылатын тіркестер:

Орын ауыстыру- қандай да бір уақыт аралығының бастапқы мезетінде қозғалыстағы материалдық нүктенің орналасқан орнынан, осы аралықтың соңғы мезетіндегі орналасқан орнына жүргізілген вектор;

Жылдамдық- қозғалыстың шапшаңдығын сипаттайтын шама.

Құндылықтарға баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы:

- Өмір сапасын жақсарту;

- Пайдалы еңбек өнімділігін арттыру;

- Экономикалық сауаттылығын дамыту.

Пәнаралық байланыс

Математика- математикалық өрнектерді түрлендіру,

Геометрия- тәуелділік графиктерін сипаттау;

Акт дағдылары

Интернет ресурстарымен жұмыс

Бастапқы білім

7-сынып физика курсынан жылдамдық, орын ауыстыру, түзу сызықты қозғалыс, туралы түсініктері бар. 6- сынып математика курсынан функцияның графигін туралы біледі.

Жоспар

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


І. Ұйымдастыру кезеңі


«Дейін және кейін» стратегиясы арқылы екі топқа бөлу

Дейін

Кейін

Теңайнымалы қозғалыс дегеніміз не?...............

Теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді? .....................




Үлестірмелер, кестелер

Сабақтың ортасы 30 мин



Білу, түсіну












































Қолдану





























Қолдану

Талдау

















«Сауалнама» әдісі

Оқушыларға сұрақтар беру арқылы өткенге шолу жасап, алдыңғы білімдерін еске түсіріп, тақырып бойынша түсініктерін толықтырамын.

  • Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс деп қандай қозғалысты айтады?

  • Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қалай өзгереді?

  • Үдеу қандай физикалық шама? Формула мен өлшем бірлігі қандай?

  • Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезінде жылдамдық қандай формуламен өрнектеледі?

  • Теңүдемелі қозғалыстың теңкемімелі қозғалыстан айырмашылығы қандай?


«Үлкен шеңбер» әдісі

Тақырып бойынша негізгі ұғымдар мен түсініктерді меңгерту үшін оқушыларға топтарда бірлесе талқылау тапсырмаларын беремін. Осы арқылы тақырып бойынша түсініктерін қалыптастырамын.


«Дейін» тобы.

Түзусызықты теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдық пен уақытқа тәуелділік графиктерінен /график берілген/ дененің координатасын анықтаңдар.


Дескриптор:

- Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды;

- Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды;

- Графиктің астындағы фигуралардың ауданын анықтайды;

- Барлық фигуралардың аудандарын қосады.


«Кейін» тобы.

Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жүрілген жолды және орын ауыстыруды формула көмегімен анықтаңдар.

Дескриптор:

- Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен жылдамдық мәнін анықтайды;

- Жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен уақыттың мәнін анықтайды;

- Графиктің әр бөлігі үшін жүрілген жолды формула көмегімен анықтайды;

- Жүрілген жол бөліктерін қосады.


Өзін-өзі бағалау

Оқушы өзін-өзі ашық журналға бағалайды


1.Ұзындығы 1 км жолдың бөлігін мотоциклші тыныштық күйден бастап, тұрақты 0,8 м/с2 үдеумен жүріп өтеді. Осы жолды ол қанша уақытта жүріп өтеді? Жолдың соңындағы Жылдамдығы қандай?


2.Дене орнынан теңүдемелі қозғалып, 15 с ішінде 180 м жол жүрді. Қозғалыс басталғаннан кейін 5 с өткенде дене қандай жол жүрді?


3. м/с Жылдамдықпен ұшып келе жатқан оқ тосқауылға тиіп, 32 см тереңдікке бойлай енді. Оқтың үдеуін және тосқауыл ішіндегі қозғалыс уақытын табыңдар. Оқтың жылдамдығы қандай тереңдікте 4 есе кемиді? Оқтың қозғалысын теңайнымалы деп алыңдар.


Дескриптор:

  • Орын ауыстырудың формуласын дұрыс жазады;

  • Теңайнымалы қозғалыс кезіндегі жылдамдықтың формуласын дұрыс жазады;

  • Керекті шаманы табу үшін қажет формуланы қорытып шығарады;

  • Есептің мәнін дұрыс табады.


Өзін-өзі бағалау

Оқушы өзін-өзі ашық журналға бағалайды


«Зерттеу» әдісі графикпен жұмыс

Төменде берілген графиктегі шамалар мен сан мәндерін қолданып, түзусызықты теңайнымалы қозғалысқа байланысты есеп құрастырыңдар.

/ Мысалы, жылдамдықтың уақытқа тәуелділік графигінен қозғалыстағы дененің жүрілген жолын немесе үдеуін, орын ауыстыруын формула көмегімен анықтауға арналған құрастыруы мүмкін/



Дескриптор:

  • Графиктен теңайнымалы қозғалыс түрлерін ажырата алады.

  • Координата осьтерін берілген шамаларды біледі.

  • Сан мәндерін анықтай алады.

  • Графиктегі қозғалыс түріне байланысты есеп құрастырады.


Қалыптастырушы бағалау: Тиімді кері байланыс

А3 форматындағы ақ қағаз, маркер, оқулық

Қосымша -2























Б.А. Кронгорт, С.М. Тезекеев

/3.18, 3.22/







































Сабақтың соңы

5 мин











«Дейін және кейін» стратегиясы

Осы тақырып бойынша білген ақпараттарын дейінге, сосын топта талдап, кайта білгенін кейінге жазады.

Дейін

Кейін


Кері байланыс: «Кәсіби әңгіме» оқушымен сұхбат











Саралау-оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!