Сынып: 8 «Ә» | Күні: | Пәні: Биология | Пән мұғалімі: Тянова Г.Б |
Сабақтың тақырыбы: | Тыныс алу мүшелерінің аурулары: тұмау, өкпе туберкулезі- ауа арқылы берілетін аурулар. |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің ауруларының себептері мен алдын алу жолдарын түсіндіре алады.Көптеген оқушылар: Тыныс алу мүшелері ауруларының симптомдары бойынша айыра алады. Кейбір оқушылар: Тыныс алу мүшелерінің саулығын сақтау үшін гигиена ережелерін талдап, темекі шегуге қарсы мемлекет қандай шаралар қолданатынын талдай алады. |
Күтілетін нәтиже | Өз бетімен жұмыс жасай алады, топпен жұмыс істеу дағдысы дамиды, бірін-бірі бағалауға үйренеді, өз ойын ашық айтады. |
Оқыту әдістері | Топтық жұмыс, жеке жұмыс |
Ресурстар | Интер белсенді тақта, маркер, ватман, стикер, смайлик, түрлі түсті қағаздар, оқулық. |
Ұйымдастыру кезеңі | Шаттық шеңберін жасай отырып, оқушыларды сандар арқылы топқа бөлу. |
Блум таксономиясы | Сабақтың мазмұны |
| Тапсырма | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
| Ұйымдастыру: | Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, психологиялық ахуал туғызу.Түрлі түсті қағаздар арқылы топқа бөліп, топ ережесімен таныстыру | Оқушыларға топтарға бөлінеді, топ басшысын сайлайды, топ ережесімен танысады. |
Білу | Үй тапсырмасын сұрау. «Ыстық орындық» әдісі
| Өтілген тақырыпты қайталау үшін оқушылар сұрақтар дайындайды, бір оқушы ортаға шығып қалған бөлігі бұл«кейіпкерге» кезек бойынша сұрақ қояды. |
Әр топ сұраққа жауап береді. |
Түсіну | «Мағынаны таны» | 1.Мұғалім түсіндірмесі2. Топпен жұмыс. Топтарға тақырып мәтіні беріледі,оқиды, топта талқылайды, постермен қорғайды. | Топпен жұмыс жасау, талқылау, постер қорғату |
Қолдану | «Жұптық әңгіме»
| Оқушы мен оқушы арасында ЖАДА (Выготский) қалыптасады. Әр жұп түсінбеген сұрақтарын бір-біріне қою арқылы жұптасып, жауап іздейді. | Әдіс бойынша жаңа тақырыпты меңгереді және өз пікірлерін ортаға салады. |
Талдау
| “Темекі шегудің зияндығы туралы”
| Мұғалім тыныс алу мүшелерінің аурулары зиянды нәрселерден болатынын қосымша материалдар арқылы үлестіреді. | Оқушылар өз ойларын жеткізе отырып, тақырыпты талдайды. |
Жинақтау | «Бинго» ойыны. | Лотоға түскен сандарға байланысты сұрақтар қою. | Әр оқушы сұрақтарға жауап береді. |
Бағалау | Өзін-өзі бағалау парақшалары | Топтық және өзін-өзі бағалау. Топ жетекшілеріне алдын-ала бағалау парақтары тапсырылған.
| Топпен және жеке өзін-өзі бағалайды. |
Рефлексия | «Күн» стикер таратып беру. | Бүгінгі өткен сабаққа кері байланыс жасау, «Күн»стикерге жазып тақтаға ілу. | Оқушылар бүгінгі сабақтан әсерлерін жазып тақтаға іледі. |
Үйге тапсырма | Тыныс алу мүшелерінің аурулары: тұмау, өкпе туберкулезі- ауа арқылы берілетін аурулар. (оқу)Реферат жазу | Мұғалім үйге тапсырма береді. | Күнделіктеріне берілген тапсырманы жазып алады |