"Ұлттық ұндылық ұлт қазынасы" қмж

Тақырып бойынша 31 материал табылды

"Ұлттық ұндылық ұлт қазынасы" қмж

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұлттық ұндылық туралы қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қайратқызы Б


Сынып: 5

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Ұлттық құндылық ұлт қазынасы


Сабақ мақсаттары

оқушылардың бойына ұлттық құндылықтарымызды ұялату, одан нәр алып өсуіне, қадір-қасиетін білуге баулиды .


Апта дәйексөзі:

Әділет жолы- адал жол


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз орнымыздан тұрып, ойымызды сергітіп алайық. Оқушылар би билеп, әуен тоқтағанда іс қимылды қайталаймыз.

«Киіз үй» әдісі Топқа бөлу

І топ Ұлттық тағамдар

ІІ топ Ұлттық ойындар


Оқушылар мұғаліммен амандасады.

Оқушылар би билеп, әуен тоқтағанда іс қимылды қайталайды



Топқа бөлінеді








Жарайсың

Жақсы



Сабақтың ортасы


І тапсырма

Әр топ топ атаулары бойынша постер, ұлттық ойын түрлері мен тағамдарын таныстырады,қорғайды, көрсетеді



ІІ тапсырма

  1. «Қыз қуу» ойыны

Текше арқылы жол жүріп, сұрақтарға жауап береді

  1. «Арқан тартыс ойыны

«Вордвол» платформасы арқылы сұрақтарға рет ретімен жауап береді

  1. «Бауырсақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді


Топ бойынша постер қорғайды











Ортаға әр топтан бір бір оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді








Екі оқушы шығып, сұрақтарға жауап береді










Жеке сұрақтарға жауап береді






Жақсы

Жарайсың

Керемет





















Жақсы

Жарайсың
























Үлестірмелі материал

Слайд




https://wordwall.net/ru/resource/64189366


Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.

«Керуен» әдісі арқылы

Барлығын түсіндім

Енді түсініп келемін

Түсінбедім

Кері байланыс береді

Жақсы

Жарайсың

Керемет





Тексерді:

































Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні: 13.01.25 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбай М


Сынып: 6

Қатысқандар саны: 10

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Біз – сыбайлас жемқорлыққа қарсымыз!. Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен кездейсоқ оқиғаларды қалай болдырмауға болады?.


Сабақ мақсаттары

1.“Сыбайлас-жемқорлық” деген ұғымды түсіндіріп,пайда болу жағдайлары жайлы түсінік қалыптастыру.

2.Өз көзқарастарын білдіріп,дүниетанымдарын кеңейту.

3. Өз мемлекетіне жауапкершілікпен қарау және әділдікке тәрбиелеу


Апта дәйексөзі:



Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық?

Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз.

«Миға шабуыл»

-Сыбайлас-жемқорлық деген не

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

Оқушылар мұғаліммен амандасады,

шаттық шеңберіне тұрып жылылық тілейді








Жарайсың

Жақсы






Сабақтың ортасы


:Сыбайлас-жемқорлық деген не?


Сыбайлас-жемқорлық” деген “параға сатып алу”, “пара” ретінде, "corruptio" деген латын сөзін алып, анықтауға мүмкіндік береді. Рим құқығында сондай-ақ "corrumpire" түсінік болған, ол жалпы сөзбен айтқанда “сындыру, бүлдіру, бұзу, зақымдау, жалғандау, параға сатып алу” деген түсінік берген де, құқыққа қарсы іс-әрекетті білдірген. Орыс тілінің түсіндірме сөздігі сыбайлас-жемқорлықты пара беріп сатып алу, лауазымды адамдардың, саяси қайраткерлердің сатқындығы ретінде сипаттайды.


ҚР “Сыбайлас-жемқорлықпен күрес туралы” Заңы сыбайлас-жемқорлыққа келесідей анықтама береді. Ол: “...мемлекеттік міндеттерді орындайтын адамдар, сондай-ақ соларға теңелген адамдар, өздерінің лауазымды құзыреттерін және онымен байланысты мүмкіншілікті немесе өз құзыреттерін басқаша пайдаланып мүліктік пайда алу үшін заңмен қарастырылмаған мүліктік жайлылықты және артықшылықты қабылдау, сондай-ақ жеке және заңды тұлғалармен аталмыш жайлылықты және артықшылықты оларға заңсыз беруге осы адамдарды парамен сатып алу”.


2001 жылы Мексикада БҰҰ - ның Сыбайлас жемқорлыққа қарсы конвенциясына қол қоюға арналған. Дүниежүзілік конференция ашылды


БҰҰ. 2003 ж 9 желтоқсан күнін халықаралық сыбайлас жемқорлыққа қарсы күн деп жариялады.


Топтық жұмыс (10 минут):

  • «Егер мен болашақта Қазақстан Республикасының президенті болсам, сыбайлас жемқорлықпен қалай күресер едім?»

Жеке жұмыс

Сыбайлас-жемқорлықты қалай жоюға болады?

1.Пара бермеу және алмау.

2.Мақсаты нәтижелерге жету үшін,өз мүмкіншілігіңмен жетуге тырыс.

3.Парақорлықты көрсеңіз жергілікті органдарға және ақпарат көздеріне хабар беріңіздер

Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал-мәтелдер .

1.Адамгершілік болмай, Әділдік болмас. 2.Адамның ұяты бетінде, Адамгершілігі ниетінде.

3.Адамгершілікке арналған үш сауап бар: Шөлге құдық қазған бір сауап, Өзенге көпір салған бір сауап, Жолға ағаш еккен бір сауап. 4.Адалдық — ардың ісі.

5.ШЫНДЫҚ ЖОҚ ЖЕРДЕ СҰМДЫҚ КӨП. 6.Адамның әдемілігі шыншылдығында. 7.Ақихат сөзде алалық жоқ.

8.Әділ айтқан жеңер.

9.Әділдікке жығылмайтын адам жоқ. 10.Әкімің әділ болмаса жұрт бұзылады, Саудаң әділ болмаса нарық бұзылады.

Мәлімет тыңдайды




































Топтық жұмыс орындайды

Әр топ постерге өз ой-пікірлерін жазып, қорғайды











Мақал мәтелдерді талдайды





Жақсы

Жарайсың

Керемет



















Жақсы

Жарайсың



































»

https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=ASNqe-P5_FxGfKnd
















Үлестірмелі материал

Слайд




https://youtu.be/T1uPlZeHCGE?si=IronUdJ8gS95mfI3

Қауіпсіздік сабағы

Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен кездейсоқ оқиғаларды қалай болдырмауға болады?.




Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.

«Текше» әдісі арқылы

Мен бүгін өзіме...

Сабақта менің білгенім....

Маған бүгінгі сабақта ұнағаны...

Бүгін менің қолымнан келді...

Мен бүгінгі сабақта мақтағым келетін сыныптасым....

Менің сабақта қиналған жерім...

Кері байланыс береді



Адамгершілік, әділеттілік туралы мақал-мәтелдер .

1.Адамгершілік болмай, Әділдік болмас.

2.Адамның ұяты бетінде, Адамгершілігі ниетінде.

3.Адамгершілікке арналған үш сауап бар: Шөлге құдық қазған бір сауап, Өзенге көпір салған бір сауап, Жолға ағаш еккен бір сауап.

4.Адалдық — ардың ісі.

5.ШЫНДЫҚ ЖОҚ ЖЕРДЕ СҰМДЫҚ КӨП. 6.Адамның әдемілігі шыншылдығында.

7.Ақихат сөзде алалық жоқ.

8.Әділ айтқан жеңер.

9.Әділдікке жығылмайтын адам жоқ.

10.Әкімің әділ болмаса жұрт бұзылады,

Саудаң әділ болмаса нарық бұзылады.











Shape1





Shape2















Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні: 9.12.24 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбай М


Сынып: 6

Қатысқандар саны: 12

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

1.Тәуелсіздік – теңдесі жоқ байлығым.

Кибербуллингтің белгілері, қалай ерте тануға және өзіңізді қорғауға көмектесуге болады?.

2. Зиянды бағдарлама. Қауіпті қалай тануға болады?

ЖЖЕ №4

Оқушылардың жол-көлік оқиғасы кезінде өзін-өздері ұстаулары.


Сабақ мақсаттары

Тәуелсіздіктің маңыздылығын түсіну, оны құрметтеуге тәрбиелеу.

Кибербуллингтің белгілерін анықтап, онымен күресу жолдарын меңгеру.


Апта дәйексөзі:

Ынтымақ жүрген жерде ырыс бірге жүреді


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Салеметсіздерме құрметті оқушылар?! – - Оқушылар, көңіл-күйіміз қалай? Сабағымызды бастамас бұрын барлығымыз шаттық шеңберіне тұрайық. - Біз неге шеңберге тұрып, сабақты бастадық?

Шеңбер – бұл әлемдегі мейірімділік, жақсылық. Шеңбер арқылы – бір – бірімізге күлімдеп қарап, бақыт, қуаныш, жылылық тілейміз.

«Миға шабуыл»

«Тәуелсіздік» сөзін естігенде, ойға не келеді

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

Оқушылар мұғаліммен амандасады,

шаттық шеңберіне тұрып жылылық тілейді








Жарайсың

Жақсы






Сабақтың ортасы


Тәуелсіздік – теңдесі жоқ байлық:

Қазақстанның тәуелсіздігіне қысқаша тарихи шолу.

Тәуелсіздік құндылықтары: тіл, дін, мәдениет, дәстүр, еркіндік.

Кибербуллингтің белгілері:

  • Кибербуллингтің анықтамасы (әлеуметтік желі, мессенджерлер арқылы қорлау, қудалау).

  • Негізгі белгілері:

    1. Қорлау немесе мазаққа алу туралы хабарламалар.

    2. Жеке мәліметтердің таралуы немесе бұрмалануы.

    3. Қайталанған жағымсыз әрекеттер.

Топтық жұмыс (10 минут):

  • 1-топ: Тәуелсіздікке байланысты 5 құндылықты атап, олардың маңыздылығын талдау.

  • 2-топ: Кибербуллинг жағдайына ұшыраған кезде өзін қалай қорғауға болады деген 5 кеңес жазу.

Жеке жұмыс

Камерада не бейнеленген?

Тарапта қағаздар арқылы сұрақтарға жауап беру

ЖЖЕ№3

  1. Жол-көлік оқиғасының негізгі түрлері:

    • Жаяу жүргіншілердің қатысуы.

    • Көліктердің қақтығысуы.

    • Қауіпсіздік белдігін тақпау салдары.

  2. Өзін-өзі ұстау ережелері:

    • Паника жасамау: Сабыр сақтау және өзін-өзі басқару.

    • Қауіпсіздік аймағына көшу: Егер қауіп бар болса, оқиға орнынан қауіпсіз жерге бару.

    • Көмек шақыру: 112 немесе басқа төтенше қызметке хабарласу.

    • Алғашқы көмек көрсету: Егер жағдай білсеңіз, жарақат алған адамға алғашқы көмек көрсету.

    • Куәгер болу: Жол-көлік оқиғасы туралы нақты ақпарат беру.

  3. Жол-көлік оқиғасындағы негізгі тыйымдар:

    • Жарақат алған адамды рұқсатсыз жылжытпау.

    • Арандатушы әрекет жасамау.

4. Практикалық жұмыс (10 минут):

  • Топтық тапсырма:

    • 1-топ: Алғашқы көмек көрсету ережелерін түсіндіру және мысал келтіру.

    • 2-топ: 112-ге дұрыс хабарласу сценариін ойнап көрсету.

Мәлімет тыңдайды




















Топтық жұмыс орындайды






Жеке жұмыс орындайды

Фонарик арқылы стикерден берілген тапсырманы орындайды


ЖЖЕ тыңдайды











Топқа бөлініп, сценариін ойнап көрсетеді.






Жақсы

Жарайсың

Керемет



















Жақсы

Жарайсың



































»

https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=ASNqe-P5_FxGfKnd
















Үлестірмелі материал

Слайд




https://youtu.be/T1uPlZeHCGE?si=IronUdJ8gS95mfI3

Қауіпсіздік сабағы

«Зиянды бағдарлама. Қауіпті қалай тануға болады?»





Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.

«Текше» әдісі арқылы

Мен бүгін өзіме...

Сабақта менің білгенім....

Маған бүгінгі сабақта ұнағаны...

Бүгін менің қолымнан келді...

Мен бүгінгі сабақта мақтағым келетін сыныптасым....

Менің сабақта қиналған жерім...

Кері байланыс береді





Shape3















Shape4

Shape5



















Shape6







Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні: 5.11.24 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбай М


Сынып: 6

Қатысқандар саны: 13


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Кел, дос болайық!


Сабақ мақсаттары

Білім алушылар арасында достық өзара сыйластық, адамгершілік, бір біріне көмектесу құндылықтарын насихаттау, достықтың манызын түсіндіру, өзара қарым қатынасты нығайту


Апта дәйексөзі:

Әділдік пен жауапкершілік - біртұтас ұғым!


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекеті

Оқушы әрекеті

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

- Сонымен, балалар, «Доссыз адам – тұзсыз тағам!» деп бекерге айтылмаған. Ендеше, « ДОС » сөзіне дәм кіргізейікші, ол қандай болу керек, ол кім? Оның қазір көркі болмай, шуақсыз көңілсіз күндей, оған қасиеттер кіргізіп нұрын шашардай күндей етейікші.

- Ендеше, бір-бірімізбен қол алыса отырып, өз ұранымызды айтайықшы.

Дос болайық бәріміз,

Жарассын достық әніміз.

Иықтасып жүрейік,

Қиындықта бәріміз.

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

Оқушылар мұғаліммен амандасады, тақтада берілген күн « ДОС » сөзіне « шуақтарын » жазады.

Жолдас Адам

сыр бөлісетін адам

Сенімді

ДОС көмекші,

мені өте жақсы түсінетін адам

қамқоршы

қиындықта бірге болар

қандай жағдай болмасын бірге болатын адам

шаттық шеңберіне тұрып ұранды қимылмен айтады








Жарайсың

Жақсы






Сабақтың ортасы


«Адал дос» туралы бейнеролик көрсетіледі


Ойын: «Ренжістік, достастық» Балалар, бүгін біз « Ренжістік, достастық » ойынымен танысып, ойнаймыз. Мүмкін, нағыз достықтың құпиясын ашатын шығармыз. Менің өтінішім бойынша сендер:


«РЕНЖІСТІК» дегенде бір-бірлеріңе қарама-қарсы бұрылып, саусақтарыңды безейсіңдер. • «ТОҚТА» дегенде бір-бірлеріңе арқаларыңмен бұрыласыңдар. • « ДОСТАСТЫҚ » деген бұйрық берілгенде қол алысып, күлімдеп өз құрбыларыңа сүйіспеншілік туралы ізгі сөздер айтасыңдар.

Пікір алмасу.

- Сендерге ойын ұнады ма?

- Татуласу ше?

- Татуласқанда қандай көңіл-күйде болдыңдар? /қуанышты, бақытты, көңілді/

- Ал, сендерге ренжіскен ұнады ма?

- Ренжігенде қандай көңіл күйді сезіндіңдер? /уайымды, қайғыны, көңілсіздікті/ Өмірімізді қуанышты да бақытты шақтар көп болу үшін бір-бірімізбен достықта, татулықта болғанға не жетсін.

«Word wall» платформасында тапсырмалар орындау


Тақырыпты ашу сұрақтары.

1. Дос, достық дегенді қалай түсінеміз?

2. Досың бар ма? Ол кім?

3. Достық шынайы сезім бе, әлде жай ұғым ба?

4. Достық жасқа байланысты ма?

5. Қыз бала мен ер баланың арасында достық бола ма?

6. Жақсы дос, жаман дос қандай болады?

7. Досыңыздың басына қиындық түсті не істейсіз?

8. Дос қандай болу керек?



ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

Сергіту сәті «Ұлттық ою өрнек» қимылмен

Топтық жұмыс

«Дос болайық бәріміз» сөзіне ассоциация құру.

Бірлік және ынтымақ

Сенімді қарым-қатынас орнату және ұжымда жағымды ахуалды сақтай білу


Мәлімет тыңдайды

Бейнероликтен түсінгендерін айтады



Ойын шартымен танысып,








































Сұрақтарға жауап береді.















Жағдаятты шешеді











Қимылмен ою өрнекті көрсетеді



Білім алушылар ою өрнектер арқылы топқа бөлініп, постер қорғайды.





Жақсы

Жарайсың

Керемет



















Жақсы

Жарайсың




































Керемет жақсы

«Шапалақ»

https://youtu.be/gH3zqZPR4EQ?si=ASNqe-P5_FxGfKnd
































«Word wall» платформасы

https://wordwall.net/ru/resource/54996168













Үлестірмелі материал

Слайд











https://www.instagram.com/reel/DBYzDRTCRqs/?utm_source=ig_web_copy_link


плакат, маркер

Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.
Тренинг: «Жүректен – жүрекке»

Тренинг


Жүрекшелер











































Shape9 Shape8 Shape7























Shape12 Shape11 Shape10





























































Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні: 14.10.24 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбай М


Сынып: 6

Қатысқандар саны: 12


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

«Тамақтану денсаулық негізі»

Өз құқығынды білесің бе?

«Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен кездейсоқ оқиғаларды қалай болдырмауға болады?»


Сабақ мақсаттары

Оқушылардың өз пікірлерін тыңдай отырып, қосымша мәліметтер бере отырып денсаулық құндылығы, дұрыс тамақтану туралы түсініктерін кеңейту.


Апта дәйексөзі:

Отанды сүю – отбасынан басталады!


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы әректі

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

Дене шынықтыру минуты

Пайдалы – қолды жоғары көтеру

Зиянды – аяғымызды басамыз

Балық, пепси, айран, фанта, чипсы, сұлы жармасы, майлы ет, күнбағыс майы, торттар, "Сникерс", сәбіз, қырыққабат, шоколад кәмпиттері, алма, алмұрт, нан, шошқа майы

Оқушыларды топқа бөлу

Оқушылар мұғаліммен амандасады, шаттық шеңберіне тұрып, бір біріне жақсы тілектер тілейді.




Сабақтың ортасы


Балалар мен жасөспірімді дұрыс тамақтандыру олардың денсалығын нығайтып, дене және ой қабілетінің дамуына мүмкіндік береді, еңбек ету мен сабақ үлгеру қабілетін арттырады. Егер тамақтану дұрыс ұйымдастырылмаса, тиімсіз, яғни жеткіліксіз болса, организмде метаболизм , зат алмасу бұзылып, оның айналадағы ортаның зиянды әсеріне әне әртүрлі жұқпалы ауруларға қарсы тұрарлық қабілеті төмендейді.

Тамақтану тәртібі

Ас қабылдауда белгілі бір уақытқа бағыну, сондай – ақ тамақтану кезінде астың мөлшерін және ас мәзірін сақтау деген ұғымды білдіреді.

Тамақтану режіміне мына төмендегі принциптер енеді.

  • тамақтану барысында тәуліктік кесте белгілеу.

  • тәулігіне бір - екі рет қана тамақтану дұрыс емес, белгілі мөлшерде үш – немесе төрт рет тамақтану керек.

  • тамақ құнарлы болғаны жөн. Себебі, адам ағзасы дұрыс қабылдайтын, оны асқазан еш қиындықсыз қорытатын тағам түрлері, яғни белок, майлар, витаминдер, минералды заттарға бай болғанын адам өзі таңдай алуы шарт. Бұл ретте дәрігер - диетологтың да кеңесі артық болмайды.

  • Тәуліктік ас мәзірі әртүрлі болуы керек. Тамақтану кезінде адам өзінің ас қабылдау қабілеті, көңіл - күйіне баса назар аударғаны жөн. Кей ретте тамақ жеңіл жүрсе, кей ретте ол керісінше бұл процесті бәсеңдетеді.Мұны мамандар физиологиялық процесс деп те атайды

ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК

Оқу тапсырмасын орындауда табандылық,

еңбекқорлықтың болуы

І тапсырма

«Тапқыр болсаң» жоба қорғау

І топ. Адам ағзасындағы пайдалы тағамдар

ІІ топ. Адам ағзасындағы зиянды тағамдар

ІІ тапсырма

«Жалғасын тап»

Мақал мәтелдер

Моральдық нормаларға сәйкес өзінің және басқалардың

іс-әрекеттерін талдай білу

ІІІ тапсырма

«Жүйрік болсаң»

І топ. Пайдалы және зиянды заттарды бөліп жазу

І І топ. Тамақтанудың алтын ережесін құру

Мәлімет тыңдайды


Сұрақтарға жауап береді.

Жақсы

Жарайсың

Керемет

Талпын




Кауіпсіздік сағаты

4 САБАҚ. ««Бассейндегі немесе судағы жарақаттар мен кездейсоқ оқиғаларды қалай болдырмауға болады?»»




Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.

Бірлік және ынтымақ

Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу

«Өзіңді, тамағыңды таза ұста, ішкен - жеген сайын және де ертеңгі – кеш ауызыңды тазалап шайқа. Таза ауада көбірек жүр, қимылда - деген тілекпен
Тренинг: Мен саған... тілеймін. «Жүректен – жүрекке»

Тренинг: Мен саған... тілеймін

Сөйлемді аяқтайды





























Қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты

Мектеп: № 34 ЖОББМ


Күні: 16.09.24 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Қалдыбай М


Сынып: 6

Қатысқандар саны: 12


Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

«Буллингтен қорған!»

«Сіздің жеке деректеріңіз және оларды қалай қорғауға болады? »


Сабақ мақсаттары

Оқушыларға буллинг, зорлық зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы бізідң елімізде заң бар екенін айту.


Апта дәйексөзі:

Ақырын жүріп анық бас, еңбегің кетпес далаға! (Абай)


Сабақ барысы


Сабақ кезеңдері

Педагог іс-әрекет

Оқушы әректі

бағалау

ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Психологиялық ахуал туғызу

Оқушыларды топқа бөлу



« Бала дегеніміз -болашақ» деген екен француз жазушысы Гюго Виктор Мари. Бала періште дейді. Олардың пейілі,ниеттері қандай тұйық болса, көңілдері сондай мөлдір! «Адамның бір қызығы бала деген» деп Абай атамыз айтқандай, мынау тіршілікте адам баласының алтынға айырбастап ала алмайтын аяулы сәттері көп ақ. Халқымыз желкіндеп өсіп келе жатқан қыз баланы елдің көркі санаса, ал ер баланы елдің қорғаны санаған. Балалық шақ адам өміріндегі ұмытылмайтынқызықты да бақытты кезең.

Оқушылар мұғаліммен амандасады, шаттық шеңберіне тұрып, бір біріне жақсы тілектер тілейді.



Сабақтың ортасы


Қоғамда буллинг мектеп оқушылары арасында ғана болады деген түсінік қалыптасқан. Шын мәнінде кез келген жастағы адам үйде, көшеде, жұмыста, оқу орнында, қысқасы барлық жерде буллинг пен ұшырасуы мүмкін. Буллинг деп көп жағдайда бір адамның бір адамды қорқытып үркіткенін қудалауын атайды. Ал құрбанға топ болып әлімжеттік жасауды моббинг дейді. Буллингтің негізгі төрт түрі бар . Олар сөзбен қорқыту . күшпен қорқыту, реляцион түрі және кибернетикалық буллинг. Буллингтің күш көрсету арқылы жүретін түрі адамның тәніне зиянын тигізеді, оның дүние мүлкіне зардап әкеледі. Мәселен иықпен қағып өту, ұру, төбелесу, осы қатарда. Әдетте, буллинг басқалай басталып, ақыр соңында күш көрсетуге алып келеді. Күш көрсету өлімге апаруы мүмкін өте қауіпті буллинг түрі. Сөз формасындағы буллингте адам ауызша айқаймен дауыс көтеру арқылы және күліп, кекетіп,

Мұқату арқылы зорлық көрсетеді. Құрбанды қорлап оның намысына тию, сыртынан ол туралы өтірік айту, өсек тарату, дөрекі сөйлеу , жәбірлеу сөз түріндегі буллингке кіреді. Буллингті кейде әлеуметтік агрессия деп те атайды. Бұл бір адаммен қарым қатынас құру арқылы оған зиян келтіру, кемсіту. Сондай ақ реляцион буллинг түсінігін бір адам басқа жанның репутациясына кір келтіргісі келген оның қоғамдағы беделіне нұқсан келтіруді ойлап жасаған әрекетін сипаттағанда да қолданады буллинг сырт көзге жақын араласатын адамдар боп көрінетін ортада болуы мүмкін. Сондықтан ол ұзақ уақыт басқа адамдарға байқалмай бірнеше жылға жалғаса береді.

Қоғам үшін ең бастысы – тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір. Бірақ сол уайым қайғысыз бақытты өмірге қол сұғып, жәбірлеп жататындар бар. Бұл бүгінгі қоғамның ащы да болса шындығы. Зорлық зомбылық құқықта «Бір адамның екінші бір адамға, оның жеке басына тиіспеушілік құқығын бұзатын тәни және психикалық ықпал жасауы»


Зорлықтың қандай түрлері сендерге белгілі? (қара бұлттарға түрлерін жазып ілу)

«Балалық шақ зорлық зомбылықсыз» болу үшін не керек.( қара бұлттарды, көк бұлтпен ауыстыру)

Кауіпсіздік сағаты

1 САБАҚ. «ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ»

Мәлімет тыңдайды


Сұрақтарға жауап береді.

Жақсы

Жарайсың

Керемет

Талпын



Сабақтың соңы

Қорытынды.

Сабақты қорытындылау.

Карточкалар

Жеке ақпаратты қалай дұрыс басқаруға болады?

Оны кімге және қандай көлемде беруге болады ? Жадынама.

Жас шектеулерін сақтау және интернеттегі қауіпсіз мінез құлықбойынша кеңестер.

«Еркін микрофон» әдісі

Оқушылар сабаққа деген көзқарасын, рефлекциясын айтады.














1 САБАҚ. «ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТ НӨМІРЛЕРІ»

Сабақтың мақсаты: оқушыларды төтенше жағдайлардағы ережелерімен таныстыру.

Негізгі міндеттер:

  1. Оқушылардың мамандандырылған қызметтерге көмек сұрай білуін дамыту.

  2. Қандай жағдайларда шұғыл қызметтерге қоңырау шалу керектігін

түсіндіріңіз.

  1. Оқушыларды шұғыл қызмет операторына ақпаратты дұрыс және анық жеткізуге үйрету.

Материалдар мен ресурстар:

Сабақтың осы тақырыбы бойынша мысалдарды көрсетуге арналған презентация.

Жедел қызмет нөмірлері туралы жадынамалары бар үлестірме материалдар. Проектор, проекциялық экран, компьютер.

Сабақтың барысы

  1. Кіріспе (2 минутқа дейін):

Суреттерден құтқару қызметінің түрін анықта, құтқару қызметінің нөмірлерін

айт.




    • Ортақ құтқару қызметінің нөмірін айт.

Кез келген қауіпті жағдайдан құтқаратын ортақ телефон нөмірі – 112. Бұл нөмірге хабарласу арқылы барлық қауіпті жағдай бойынша көмек ала аласыз. Төтенше жағдай кезінде бастысы, сабыр сақтап, диспетчерге, болған жағдайды дұрыстап түсінікті жеткізу қажет.

«Есте сақта!»

Өрт күзеті

101

Полиция

102

Жедел жәрдем

103

Төтенше газ қызметі

104,112

Бірыңғай құтқару қызметі

112

«111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен

ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған.

  • «111» нөмірі 24/7 байланыста

  • «111» нөмірі құпиялылықты сақтайды

111

- «111» нөмірі тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста.



  1. Негізгі бөлім

    • Өмірде жалғыздан-жалғыз қиын жағдайда қалып қоятын кездерде барлығын өзің жеңіп шығуың керек болады. Егер сен құтқару қызметтерінің нөмірлерін білсең, өзіңе де, айналаңдағы басқа адамдарға да көмектесе аласың. Ендеше нөмірлерді жазып ал!

Жағдаяттарды талқылау:

Үйде сен бір өзіңсің. Кенет түтіннің иісін сездің. Келесі бөлмеге барсаң, өртшығып жатыр. Сенің әрекетің.....

Спорттық алаңда балалар ойнап жүр. Араларында ересек адам жоқ. Ұлдардың біреуі құлап қалды. Ол қатты айқайлап жылап тұр. Баланың ауруы қатты ұлғая бастады. Сіздің әрекетіңіз...

Сен мектептен үйге келдің. Ата-анаң жұмыста, қарындасың балабақшада.

Ал үйден жағымсыз иіс шығып тұр. Газдың иісіне ұқсайды, сен не істейсің … Үйде жалғыз қалдың, сенің ішің пысып кетті. Сен қалжыңмен өрт қызметіне

телефон соғып, көршіүйде өрт болып жатқандығын хабарладың. Терезеге жақындап

өрт қызметінің машинасын күтіп тұрсың.

Осы оқиғаны аяқта .....

  1. Практикалық бөлім. (6 минут)

Жағдайларды талдау.

Төтенше жағдайға қоңырау шалған кезде, сізге хабарлау керек:

  1. Алдымен қоңырау шалу керек: мекенжайды айтып, байланыс үзілсе де, құтқарушылар қайда бару керектігін біледі.

  2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және тағы басқа жерлерді нақты айту керек.

  3. Не болғанын нақты хабарлау: теледидар, жиһаз жанып тұр; газдың иісі сезіледі.

Егер диспетчер сұраса сіз үйдің, пәтердің нөмірін, кіре беріске кіру кодын және барлық қажетті мәліметтерді нақтылап айту керек.

Қорытынды. Сабақты қорытындылау, балалар үйге қайталау үшін ала алатын шұғыл қызмет нөмірлері бар жадынама тарату.

Пайдалы сілтемелер:

https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij https://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn https://youtu.be/ylMqQnk_eq4?si=zzekmQUmfe_7ldVC

Image 89


Image 88


Image 87




Image 86


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.02.2025
216
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі