Сабақ жоспары
|
САБАҚ: «Ұлы Дала табиғаты» «Ақсу-Жабағалы қорығы» |
Мектеп: №1 гимназия |
|
|||||||||||||
|
Күні:20.05.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Исахова Р.Қ. |
|
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 «А» |
Қатысқандар: 16 |
Қатыспағандар: 0 |
|
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. 5.А1.Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу. 5.Ж1.Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу. |
|
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттарыу (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды. |
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі. Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолданады. |
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазады |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша өз ойларын жеткізе алады. Қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолданады. Өмірмен байланыстырады. |
|
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: көрікті, (таудың) етегінде, ұсынуымен,шың, жазық,аң аулаған, сарқырама, марапатталған, аспанмен таласады. |
|
||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Көрікті жерлер, таудың етегінде, Т.Рысқұловтың ұсынуымен, биік шыңдар, жазық жер, аң аулаған, сарқырама бар, дипломмен марапатталған.
|
|
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
||||||||||||||
|
1. Қазақстанда неше қорық бар? |
|
||||||||||||||
|
Не себепті қорық керек деп ойлайсыз? |
|
||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
ишара: |
|
||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Шайтанкөл-ғажайып көл» Тақырыпқа сәйкес сұрақтарға жауап алу. |
|
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География , биология |
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптас- тырушы бағалау рушы бағалау тырушы бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
|
Басы |
|
|
|
|||||||||||
|
3 минут
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу алдыңғы оқумен байланыстыру топқа бөлу (санау арқылы) Жағымды ахуал орнату: «Жүректен жүрекке» БББ кестесін балаларға тарату.
Ширату жаттығу: «Болжау» әдісі бойынша тірек сөздер беріледі. Көрікті жерлер, таудың етегінде, қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлар (барыс), биік шыңдар, жазық жер, сарқырамалар. 1- тапсыра. Критерий: Ребусты шешіп, тақырыпты болжайды 1.Миға шабуыл– «Ребус шешу» арқылы, тақырыпты ашады,алдыңғы сабақпен байланыстырады.
Дескриптор: - ребусты шешеді; - суреттер арқылы тірек сөздерді табады; - ребустың шешуі арқылы тақырыпты болжайды
Кері байланыс: Не қиын болды? Ребусты шешу оңай болды ма?
|
Мұғалім мадақтау әдісі арқылы бағалайды. -жарайысың! - ребустың шешеімін дұрыс таба білдің! -Жауабыңа ризамын! |
Ребус жұмбағы |
|
|||||||||||
|
Ортасы
10 минут
Жұппен жұмыс
10минут Жұптық жұмыс
10 минут
7 минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Үнсіз оқу» стратегиясы бойынша балалар мәтінді оқып шығады. Тақырыптағы мәліметтерді іріктейді, жинақтайды. Қосымша ақпарат көздерінен тапқан мәліметтері бойынша, БББ- ның білемін бағанасына жазады. БББ кестесін толтырады. Критерийі: 1.Тақырыпқа байланысты мәліметтерді іріктейді. 2.БББ әдісі арқылы іріктелген ақпараттарды жинақтайды.
Дескриптор: -Мәтіндегі бұрыннан білетін ақпараттарды «білемін» бағанына толтырады. -Мәтінді оқу арқылы білген ақпараттарын «білдім» бағанына жазады. -Мәтіндегі ақпараттардан нені білгісі келетінін «білгім келеді» бағанына жазады. Кері байланыс: Тақырыпқа байланысты мәліметтерді іріктеуде қиындық туды ма? Осы тапсырманы орындау барысында өзіңе қосымша не білдің?
3- тапсырма. «Сөздік гол» әдісін пайдалана отырып, кем дегенде 3 синонимі бар мәтін құрайды. Критерий :
-Әңгіме мазмұнында кем дегенде 3 сөзді синонимді, антонимді, омонимді қатар қолданады.
Кері байланыс: - Ауызша әңгіме құруда не қиын болды? -қандай сөздердің синоним, антоним, омонимдерін таптыңыз, қолдандыңыз. -Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің?
4-тапсырма. Критерийі: 1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазады 2.Хат,хабарлама, хабарландыру жазудың талаптарын толық ескереді.
Тапсырма: Жазғы демалыста танысқан шетелдік досыңызға еліміздің табиғатының сұлулығы туралы ақпарат беріп, келесі демалыс уақытын Қазақстанда өткізуге шақыру туралы хат жазады.(50-60сөз)
Дескриптор: -Хаттың кіріспе бөлімінде амандық-саулық сұрасады; - Негізгі бөлімде Қазақстанның табиғаты, көрікті жерлері, туралы жазады; -Қорытынды бөлімде жазда демалуға шақыру туралы жазады. -Хат соңында аты-жөнін және мерзімін көрсетеді.
Кері байланыс: -Хат жазу арқылы, досыңызды Қазақстанның көрікті жерлерімен қызықтыра алдыңыз ба? -Хат жазудың талаптарын сақтадыңыз ба? |
Топар бір-бірін
« Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалап шығады.
Жеке бағалау парағы арқылы бағаланады.
Мұғалім оқушыны жеке бағалауы.
«Допты жинау» әдісі арқылы бағалау.
«Әткеншек» әдісі арқылы бағалау |
Ф.Ш. Оразбаева Қазақ тілі мен әдебиеті «Бәйшешек» оқулығы 5-сынып 2-бет «Көкжиек- Горизонт» 2017ж 116-бет
БББ кестесі
Жеке бағалау парағы таратылады.
Дұрыс-бұрыс кестесі
|
|
|||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Пікірлер сызығы»әдісі бойынша кері байланыс жасау. Рефлесия: «Sinkun» әдісі 1 Зат есім 1.Қорық 2 Сын есім 2. жасыл, үлкен 3 Етістік 3. қорғайды, күтеді, көбейтеді 4 сөзден тұрғатын сөйлем. 4. Табиғат байлықтарын 5)Синонимі қорғайтын орын. 5. Саябақ(Табиғат)
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:
2:
|
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Ұлы Дала табиғаты» «Ақсу-Жабағалы қорығы» 5сынып
«Ұлы Дала табиғаты» «Ақсу-Жабағалы қорығы» 5сынып
Сабақ жоспары
|
САБАҚ: «Ұлы Дала табиғаты» «Ақсу-Жабағалы қорығы» |
Мектеп: №1 гимназия |
|
|||||||||||||
|
Күні:20.05.2017 |
Мұғалімнің аты-жөні: Исахова Р.Қ. |
|
|||||||||||||
|
СЫНЫП: 5 «А» |
Қатысқандар: 16 |
Қатыспағандар: 0 |
|
||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.Т1. Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжау. 5.О5. Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала білу. 5.А1.Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолдану, ойын жеткізе білу. 5.Ж1.Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазу. |
|
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаттарыу (Бағалау критерийі) |
Барлық оқушылар орындай алады: Тақырыпты тірек сөздер арқылы болжайды. |
|
|||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Қосымша ақпарат көздерінен тақырыпқа байланысты мәліметтерді ала біледі. Тақырып бойынша меңгерген жаңа сөздерді олардың синонимдерімен, антоним, омонимдерімен қатар қолданады. |
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазады |
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Тақырып бойынша өз ойларын жеткізе алады. Қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолданады. Өмірмен байланыстырады. |
|
|||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: көрікті, (таудың) етегінде, ұсынуымен,шың, жазық,аң аулаған, сарқырама, марапатталған, аспанмен таласады. |
|
||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Көрікті жерлер, таудың етегінде, Т.Рысқұловтың ұсынуымен, биік шыңдар, жазық жер, аң аулаған, сарқырама бар, дипломмен марапатталған.
|
|
||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|
||||||||||||||
|
1. Қазақстанда неше қорық бар? |
|
||||||||||||||
|
Не себепті қорық керек деп ойлайсыз? |
|
||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
ишара: |
|
||||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
«Шайтанкөл-ғажайып көл» Тақырыпқа сәйкес сұрақтарға жауап алу. |
|
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият |
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
География , биология |
|
|||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Қалыптас- тырушы бағалау рушы бағалау тырушы бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
|
Басы |
|
|
|
|||||||||||
|
3 минут
5 минут |
Ұйымдастыру кезеңі: Амандасу, түгендеу алдыңғы оқумен байланыстыру топқа бөлу (санау арқылы) Жағымды ахуал орнату: «Жүректен жүрекке» БББ кестесін балаларға тарату.
Ширату жаттығу: «Болжау» әдісі бойынша тірек сөздер беріледі. Көрікті жерлер, таудың етегінде, қызыл кітапқа енген өсімдіктер мен жануарлар (барыс), биік шыңдар, жазық жер, сарқырамалар. 1- тапсыра. Критерий: Ребусты шешіп, тақырыпты болжайды 1.Миға шабуыл– «Ребус шешу» арқылы, тақырыпты ашады,алдыңғы сабақпен байланыстырады.
Дескриптор: - ребусты шешеді; - суреттер арқылы тірек сөздерді табады; - ребустың шешуі арқылы тақырыпты болжайды
Кері байланыс: Не қиын болды? Ребусты шешу оңай болды ма?
|
Мұғалім мадақтау әдісі арқылы бағалайды. -жарайысың! - ребустың шешеімін дұрыс таба білдің! -Жауабыңа ризамын! |
Ребус жұмбағы |
|
|||||||||||
|
Ортасы
10 минут
Жұппен жұмыс
10минут Жұптық жұмыс
10 минут
7 минут |
2-тапсырма. Топтық жұмыс «Үнсіз оқу» стратегиясы бойынша балалар мәтінді оқып шығады. Тақырыптағы мәліметтерді іріктейді, жинақтайды. Қосымша ақпарат көздерінен тапқан мәліметтері бойынша, БББ- ның білемін бағанасына жазады. БББ кестесін толтырады. Критерийі: 1.Тақырыпқа байланысты мәліметтерді іріктейді. 2.БББ әдісі арқылы іріктелген ақпараттарды жинақтайды.
Дескриптор: -Мәтіндегі бұрыннан білетін ақпараттарды «білемін» бағанына толтырады. -Мәтінді оқу арқылы білген ақпараттарын «білдім» бағанына жазады. -Мәтіндегі ақпараттардан нені білгісі келетінін «білгім келеді» бағанына жазады. Кері байланыс: Тақырыпқа байланысты мәліметтерді іріктеуде қиындық туды ма? Осы тапсырманы орындау барысында өзіңе қосымша не білдің?
3- тапсырма. «Сөздік гол» әдісін пайдалана отырып, кем дегенде 3 синонимі бар мәтін құрайды. Критерий :
-Әңгіме мазмұнында кем дегенде 3 сөзді синонимді, антонимді, омонимді қатар қолданады.
Кері байланыс: - Ауызша әңгіме құруда не қиын болды? -қандай сөздердің синоним, антоним, омонимдерін таптыңыз, қолдандыңыз. -Қазақстанның қандай көрікті жерлерін білесің?
4-тапсырма. Критерийі: 1. Ресми стильдің тілдік ерекшеліктері мен талаптарын дұрыс қолдана отырып, хабарлама, хабарландыру, хат жазады 2.Хат,хабарлама, хабарландыру жазудың талаптарын толық ескереді.
Тапсырма: Жазғы демалыста танысқан шетелдік досыңызға еліміздің табиғатының сұлулығы туралы ақпарат беріп, келесі демалыс уақытын Қазақстанда өткізуге шақыру туралы хат жазады.(50-60сөз)
Дескриптор: -Хаттың кіріспе бөлімінде амандық-саулық сұрасады; - Негізгі бөлімде Қазақстанның табиғаты, көрікті жерлері, туралы жазады; -Қорытынды бөлімде жазда демалуға шақыру туралы жазады. -Хат соңында аты-жөнін және мерзімін көрсетеді.
Кері байланыс: -Хат жазу арқылы, досыңызды Қазақстанның көрікті жерлерімен қызықтыра алдыңыз ба? -Хат жазудың талаптарын сақтадыңыз ба? |
Топар бір-бірін
« Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалап шығады.
Жеке бағалау парағы арқылы бағаланады.
Мұғалім оқушыны жеке бағалауы.
«Допты жинау» әдісі арқылы бағалау.
«Әткеншек» әдісі арқылы бағалау |
Ф.Ш. Оразбаева Қазақ тілі мен әдебиеті «Бәйшешек» оқулығы 5-сынып 2-бет «Көкжиек- Горизонт» 2017ж 116-бет
БББ кестесі
Жеке бағалау парағы таратылады.
Дұрыс-бұрыс кестесі
|
|
|||||||||||
|
Соңы |
Кері байланыс: «Пікірлер сызығы»әдісі бойынша кері байланыс жасау. Рефлесия: «Sinkun» әдісі 1 Зат есім 1.Қорық 2 Сын есім 2. жасыл, үлкен 3 Етістік 3. қорғайды, күтеді, көбейтеді 4 сөзден тұрғатын сөйлем. 4. Табиғат байлықтарын 5)Синонимі қорғайтын орын. 5. Саябақ(Табиғат)
|
|
|
|
|||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||
|
|
|
||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
2: Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1:
2:
|
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














