Материалдар / Үш перпендикуляр туралы теорема
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үш перпендикуляр туралы теорема

Материал туралы қысқаша түсінік
математика пәні оқытушыларына керек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қаңтар 2021
4166
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пән: Геометрия

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 

Колледж: «Болашақ» жоғары колледжі 

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абдирахманова З.Б.

ТопЕТ-9г-20

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны: 


Сабақтың тақырыбы:


Үш перпендикуляр туралы теорема


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.1 Үш перпендикуляр туралы теореманы білу және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты

 Барлығы: Үш перпендикуляр туралы теореманы меңгереді

Басым бөлігі: Есеп шығаруда үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады

Кейбіреуі: Есептер шығару барысында тиімді әдістерді қарастырады

Ойлау дағдылары

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

Үш перпендикуляр туралы теореманы есептер шығаруда қолданады


Тілдік мақсаттар


Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

- жазықтықта көлбеудің табаны арқылы өтетін түзү; перпендикуляр қасиеттерін қолдана тұрып ...; түзү мен жазықтық перпендикулярлығының белгісі бойыншаа ...

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

көлбеу

наклонная

incline

перпендикуляр

перпендикуляр

perpendicular

проекция

проекция

projection

үш перпендикуляр туралы теорема

теорема о трех перпендикулярах

three perpendicular theorem


Құндылықтарды дарыту



Топтық талқылау барысында сөздік қоры дамиды, логикалық ойлау, елестету дағдылары қалыптасады; Достық, адамгершілік қасиеттері артады.

Пәнаралық байланыс

Сызу

АКТ қолдану дағдылары

Ақпаратты табу, қосымшаларды пайдалану арқылы АКТ-ны қолдану.

Алдыңғы білім


Жазықтыққа бір нүктеден түсірілген көлбеу және перпендикуляр


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы













Сабақтың ортасы































































































































































































Сабақтың соңы


І. Ұйымдастыру кезеңі.

Бір-біріне жақсы тілектер айту.


ІІ. Ширату. Білім алушыларды мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу. Білім алушылар бірнеше бөлікке бөлінген әріптер қиындыларын құрастыру арқылы топ құрады. Құрастырылған сөз бойынша өз ойларын айтады.

ПЕРПЕНДИКУЛЯР, КӨЛБЕУ, ПРОЕКЦИЯ


ІІІ. Үй тапсырмасына шолу

«Автор орындығы» әдісі арқылы әр топтан 1 оқушыны ортағы шығарып, отырғышқа отырғызып, басқа топ мүшелері өткен тақырып бойынша сұрақтар қойып, дұрыс жауабын тыңдап, талқылайды. Дұрыс жауап смайликтермен бағаланады.

IV. Өтілген материалды еске түсіру: (Топтық жұмыс).Миға шабуыл:

1.Берілген суретте неше тікбұрышты үшбұрыш бар екенін анықта.

.

2. Берілген суреттен перпендикуляр түзулерді анықта

3. Суреттегі түзулер .... перпендикуляр орналасқан ба?

Себебін түсіндіріңіз.

1.

. . 2.

3.

ҚБ: «Қол шапалақтау»


Мағынаны ашу. «Идеялар себеті» әдісі

Білім алушылар себеттен таңдаған сұраққа жауаптары презентация түрінде орындайды, түсіндіріп береді, идеялар себетіне салады.

1 Үш перендикуляр туралы теорема

2 Кері теорема

3 мысал келтіріп, түсіндіру

ҚБ: Дескрипторды негізге ала отырып, топтар 2 жұлдыз, 1 ұсыныс бойынша кері байланыс береді.


Топтық жұмыс (Тапсырмалар орындау)

Әр топтан шығып бір тапсырма таңдап алып, топпен орындайды. Бірінші үш тапсырманың деігейі бірдей.

Тапсырма 1

ABCD квадратының A төбесінен оның жазықтығына қатысты AK перпендикуляры тұрғызылған. BC KB-ға перпендикуляр екенін дәлелде.


ҚБ: Дeскриптoрды нeгізгe aлa oтырып, әр тoп пoстeрлeрін қoрғaйды. Oқушылaр «Бaсбaрмaқ» әдісі бoйыншa кeрі бaйлaныс бeрeді.


Тапсырма 2

ABCD квадратының B төбесінен оның жазықтығына қатысты BM перпендикуляры тұрғызылған. AC MO-ға перпендикуляр екенін дәлелде (O – диагональдардың қиылысу нүктесі).


ҚБ: Стикерлер арқылы бірін – бірі бағалайды



Тапсырма 3

ABCD тікбұрышының төбесінен оның жазықтығына қатысты AK перпендикуляры тұрғызылған. Kнүктесінен басқа төбелерге дейінгі арақашықтық 6 см, 7 см, 9 см-ге тең. AK перпендикулярының ұзындығын тап.

Дескриптор

Білім алушы


-  перпендикуляр тұрғызады;

- үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады;

-  перпендикулярдың ұзындығын табады.



ҚБ: Топтар орындалған жұмыстарын бір-бірімен алмастырып дескриптор бойынша тексереді, смайликтермен бағалайды


Тапсырма 4

??? (∠? = 90°) тікбұрышты үшбұрышы ? жазықтығында жатыр. ?? = 9 см, ал ?? = 15 см. Осы жазықтыққа ұзындығы 5 см болатын ?? перпендикуляры жүргізілген. ? нүктесінен үшбұрыштың ?? қабырғасына дейінгі қашықтықты тап.

Дескриптор

Білім алушы


- СВ перпендикулярын тұрғызады;

- үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады;

- ? нүктесінен үшбұрыштың ?? қабырғасына дейінгі қашықтықты табады.



ҚБ: Смайликтер арқылы топтар бірін-бірі бағалайды



Тапсырма5 .

Пифагор теоремасын қолданбай орындаңыз:

Үшбұрышқа іштей сызылған шеңбердің центрінен үшбұрыш жазықтығына SO препен

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!