Материалдар / Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Материал туралы қысқаша түсінік
Геометрия 7 сынып жаңартылған бағдарлама аясында жасалған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
2565
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ

Мектеп: Б.Оңтаев атындағы жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Қайрат Гульнара

Сынып: 7

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы.
Үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.1.18. Үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;

7.1.1.19. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана білу;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар: Үшбұрыштың ішкі және сыртқы бұрышы анықтамасын
меңгеріп, оларды ажырата алады.

Оқушылардың басым бөлігі: Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы
теореманы есептер шығаруда қолдана біледі.

Кейбір оқушылар: Сабақты өмірмен байланыстыра отырып, есептер
құрастырады.

Бағалау критерийлері

-Үшбұрыш түрлерін біледі;

-Үшбұрыштың ішкі бұрыштары туралы теореманы қолдана біледі;

-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы анықтамасын біледі;

-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана алады;

Тілдікмақсат

Пәнге тән лексика мен терминология: Үшбұрыш

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:үшбұрыштың ішкі бұрыштары, үшбұрыштың сыртқы бұрыштары.

Құндылықтарды дарыту


-Қазақстан тәуелсіздігі және Астана, елге деген сүйіспеншілігін арттыру;
-Қарым-қатынас дағдыларын қалыптастыру;
-Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

Пәнаралық байланыстар

Бейнелеу, география, әдебиет.

АКТ қолдану дағдылары

Сабаққа қатысты көрсетілім жасау

Бастапқы білім


Бұрыш және бұрыштың түрлері.
Үшбұрыш және үшбұрыштың түрлері.

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

I.Ұйымдастыру кезеңі

-Оқушылармен сәлемдесіп, сабаққа дайындығын қадағалау;

II. Үй жұмысын тексеру.
Үй жұмысы есептерін оқушылар жұпта интерактивті тақтадағы дұрыс есептер жауаптары бойынша бір-бірін тексеріп, бағалау критерийі бойынша өз-өздерін бағалайды.

Бағалау критерийі:
-Үшбұрыш сызбасын сыза біледі;
-Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы қолдана біледі;
-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана біледі;







Бағалау

парақ-шалары



























Сабақтың ортасы


III.Өтілген сабақты қайталау.Өтілген сабақты «Таңда да, таста» әдісі арқылы қайталап, оқушыларды топқа бөлу.

Оқушыларға сүйір бұрышты, тік бұрышты, доғал бұрышты үшбұрыш пішінді кеспе қағаздарын таратамын. Бұл кеспе қағаздарында деңгейлі есептер немесе сұрақтар жазылған.

Shape1

-жеңіл тапсырмалар,

Shape2

-қиындығы орташа тапсырмалар,

Shape4 Shape3

-қиындығы жоғары тапсырмалар.

Оқушылар кеспе қағаздарды өз деңгейлері бойынша таңдайды да, ондағы тапсырмаларды орындайды. Қағазды умаждап бір-біріне лақтырып бойларын сергітеді. Умаждалған қағазды алып, орындалған тапсырмаларды тексеріп, бір-бірлеріне ауызша кері байланыс жасайды да, кеспе қағаз кескіні бойынша, яғни үшбұрыш түрлеріне қарай топқа бөлінеді.

1-топ: Сүйір бұрышты үшбұрыштар
2-топ: Тік бұрышты үшбұрыштар
3-топ. Доғал бұрышты үшбұрыштар
-Оқушылар бір-бірлеріне үш санына қатысты мақал-мәтелдер немесе жақсы сөздер айтады.

Топтық тапсырма.Әр топқа жеке беріледі.

СShape7 Shape6 үйір бұрышты үшбұрыштар тобы:

В

Shape9 Shape8 Табу керек:

А С


Тік бұрышты үшбұрыштар тобы:

Shape11 АShape12

Shape14

Табу керек:

С В


Доғал бұрышты үшбұрыштар тобы:

Shape18 Shape17 Shape16 В

1400 Табу керек: с


Shape20 А С

Бағалау критерийі:
-Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы қолдана біледі;
-Сыбайлас бұрыштар қосындысы туралы теореманы қолдана біледі;
-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана біледі;

Әр топбір-бірлеріне басбармақ арқылы бағалау жасайды.


Оқулықпен жұмыс. Оқулықтан есептер беремін.

Есептер шығару барысында «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісін қолданамын. Оқушылар жеке жұмыстанып, шығарған есептерін жұпта тексеріп, топта талқылап, ортада жариялайды. Жұпта бағалау критерийі бойынша бірін-біріне бағалау жасайды.

Бағалау критерийі:
-Сызбаны дұрыс сыза біледі;

-Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теореманы қолдана біледі;
-Сыбайлас бұрыштар қосындысы туралы теореманы қолдана біледі;
-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана біледі;


Деңгейлі

тапсырмалар
















Топ
атаулары







Топтық тапсырмалар


















Сабақтың соңы

Сабақты «Суреттер сөйлейді» әдісі бойынша қорытындылаймын.

Сүйір бұрышты үшбұрыштар тобына:Елордамыз Астана қаласында орналасқан әлемдік сәулет өнерінің кестесінен орын алып үлгерген қандай ойын-сауық орталығын білесіңдер?

Тамаша өнер туындысы - "Хан шатыр" ойын-сауық орталығының пішінің бір жақ беті үшбұрыш түрінде кескінделген. Өлшеу жұмыстарын жүргізе отырып, үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып«Хан Шатырдың» жерге қатысты алғандағы сыртқы бұрыштық шамаларын табыңдар.

Тік бұрышты үшбұрыштар тобы: Елордамыз Астанадан үшбұрыш пішіндес қандай құрылыс кешендерін білесіңдер?

Сәулет өнерінің бірегей туындысы-Бейбітшілік және келісім сарайы. «Бейбітшілік және келісім сарайы»- пирамида түрінде бейнеленген. Ал, оның бір жақ беті үшбұрыш пішінді. Өлшеу жұмыстарын жүргізе отырып, үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып жерге қатысты алғандағы сыртқы бұрыштық шамаларын табыңдар.



Доғал бұрышты үшбұрыштар тобы: Қазақстанда қандай таулар мен жоталарды білесіңдер?
Тапсырма: Сурет қандай үшбұрыш түріне мысал бола алады? Сұраққа жауап беріп, өлшеу жұмыстарын жүргізе отырып, үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолданып
жерге қатысты алғандағы сыртқы бұрыштық шамаларын табыңдар.

Оқушылар іздену жұмыстарын жүргізіп, аталған шамалар бойынша өз ойларын ортаға салады. Тапсырмаларды орындайды.

Бағалау критерийі:
-Суреттер бойынша өз ойларын ортаға салады;
-Бұрыштарды өлшеу жұмыстарын жүргізе біледі;
-Үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы есептер шығаруда қолдана біледі;
Берілген бағалау критерийі бойынша оқушылар өз-өздерін бағалайды, ал топбір-бірлерін түстер арқылы бағалайды;

Кері байланыс. Оқушылардың сабақ бойынша алған білімдерін анықтау үшін «Рефлекциялық нысана» әдісі бойынша кері байланыс жасаймын.

Үйге тапсырма беру. Оқулықтан есептер беру.

Қосымша дерек көздерінен үшбұрыш пішіндес
ғимараттарды тауып, олар туралы мәліметтер беру











«Хан Шатыры» суреті
















«Бейбітшілік және келісім сарайы» суреті


















Жартас

суреті









Кері байланыс

парақшалары

Қосымша ақпарат

Саралау– Қабілеті жоғары оқушыларға дерек көздерінен үшбұрыштарға ұқсас ғимарат түрлерін анықтау, үшбұрыштың өмірдегі қолданысына мысалдар келтіріп, оның пайдалылығын анықтау.
Қабілеті төмен оқушыларға қарқынды қолдау көрсету.










Бағалау – Сабақ барысында қалыптастырушы бағалау түрлері қолданылады. Ал, жеке, жұптық және топтық жұмыстар жүргізу барысында бағалау критерийлер бойынша дайындалған дискрипторларды ескеріп, бағалау жасалады.



Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сабақ барысында сызғышты, транспортирді пайдалану барысында техника қауіпсіздік ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия




Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол үяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сүрақтарға жауап беріңіз


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нэрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!