Материалдар / Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы. ҚМЖ 7 сынып геометрия 3 тоқсан

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқу мақсаттары: 7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу; 7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2024
85
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Таныстым:

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

Момынай жалпы орта білім беретін мектебі

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Пәні: Геометрия

Тақырыбы: Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы


Бөлім:

Түзулердің өзара орналасуы

Педагогтің Т.А.Ә.

Алиева Гулжан Аманкулкызы

Күні:

06.02.2024ж

Сынып: 7

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Үшбұрыш бұрыштарының қосындысы. Үшбұрыштың сыртқы бұрышы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.18 үшбұрыштың сыртқы бұрышының анықтамасын білу және үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы дәлелдеу;

7.1.1.19 үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы қолдану;

Сабақтың мақсаты

  • үшбұрыштың сыртқы бұрышы туралы теореманы және оның салдарын есептер шығаруда қолдану.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

тар


Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу, түгендеу, назарын сабаққа аудару.

Үй тапсырмасын сұрау.

Оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын / ОМ анықтап алу

Оқушылардың «жақын даму аймағын», сабақ соңында күтілетін нәтижелерді анықтау

Жинақтала

ды,сабаққа ынталанады



Үй жұмысы мадақтау әдісімен бағаланады



Сабақтың ортасы

Өткен сабақты пысықтау

Анықтама. Үшбұрыштың ішкі бұрышына сыбайлас болатын бұрышты оның сыртқы бұрышы деп атайды.

Үшбұрыштың әр төбесінде бір біріне вертикаль екі сыртқы бұрышы бар болады. Яғни, барлық сыртқы бұрыштар саны алтау.

Shape1

Теорема. Сыртқы бұрыштардың (әр төбесінен бір-бірден алғанда) қосындысы 360°-қа тең.

Дәлелдеуі. αβ және γ бұрыштары сәйкесінше αβ және γ бұрыштарына сыбайлас сыртқы бұрыштары болса, онда α = 180° – αβ = 180° – βγ = 180° – γ. Осыдан α + β + γ = 540° – α – β – γ шығады. Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы туралы теорема бойынша α + β + γ = 180°. Яғни α +β +γ = 360°. Теорема дәлелденді.

Мысал. Егер теңбүйірлі үшбұрыш табан бұрышының сыртқы бұрышы 130°-қа тең болса, онда оның төбесіндегі ішкі және сыртқы бұрыштарын табу керек.

Shape2

Шешуі. Теорема бойынша теңбүйірлі үшбұрыштың төбесіндегі бұрыштың сыртқы бұрышы 360° – 2  130° = 100°. Олай болса төбесінің ішкі бұрышы 180° – 100° = 80°.

Жауабы: төбесіндегі сыртқы бұрыш 100°-қа, ал ішкі бұрыш 80°-қа тең.


Тапсырмалар:

1. Үшбұрыштың сыртқы бұрыштарының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының бөлігіне тең, ал ішкі бұрыштарының бірі оның ішкі бұрыштарының қосындысының бөлігіне тең. Үшбұрыштың барлық ішкі жəне сыртқы бұрыштарын тап.

2. ??? үшбұрышының ? бұрышы ? бұрышының 30%-ын құрайды, ал ? бұрышы ? бұрышынан 19-қа артық. ? бұрышын жəне оның сыртқы бұрышын тап.

3. Үш сіріңкені қозғау арқылы 5 үшбұрыш құрастыр.








Оқулықта берілген тапсырмаларды орындау.

Алдыңғы сабақта алған білімдерін еске түсіреді.






































Тапсырмаларды өз бетінше орындайды










Сынып бойынша жұмыстар жүргізеді

Мақтау, мадақтау әдісі арқылы бағаланады.






































Әр дұрыс жауапқа 1 балл беріледі


























Сабақтың соңы

Үй жұмысы.

есеп

Рефлексия:

Мен барлығын түсіндім

Мен үйрендім



Мен келесілерді түсінбедім

Маған қиындық тудырған келесілер




Үй жұмысымен танысады.

Рефлексияны дәптерге орындайды





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!