Үшбұрыш және оның түрлері

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Үшбұрыш және оның түрлері

Материал туралы қысқаша түсінік
материал 7 сынып оқушыларының үшбұрыш және оның түрлері туралы толық мәлімет алады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді сабақ жоспары.


7.1В бөлім: Үшбұрыштар

«Үмбетәлі Кәрібаев атындағы орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен» мемлекеттік мекемесі


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Уразбаева У.Д


Сынып: 7 б сынып

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Үшбұрыш және оның түрлері


Сабақ түрі

Дамыта оқыту


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

7.1.1.12

үшбұрыштың медианасы, биссектрисасы, биіктігі, орта перпендикуляры, орта сызығы анықтамаларын білу және оларды салу;


Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- үшбұрыштың орта перпендикулярын есеп шығаруда таба алады және үшбұрыштың орта перпендикулярын кескіндей алады;

-үшбұрыштың орта сызығын есеп шығаруда таба алады және үшбұрыштың орта сызығын кескіндей алады;


Бағалау критерийлері

Үшбұрыштың орта перпендикулярын, орта сызығын сызады және белгілейді

үшбұрыштың орта перпендикулярына, орта сызығына байланысты есеп шығарады.


Ойлау дағдылары


білу

үшбұрыштың түрлері, элементтері, биссектрисасы, биіктігі, медианасы туралы біледі

түсіну

Үшбұрыштың орта перпендикуляр, орта сызық анықтамасының мазмұнын түсінеді

қолдану

Үшбұрыштың орта перпендикуляр, орта сызығын сыза алады

талдау

Сызбада берілген үшбұрыштың орта перпендикуляр, орта сызығын тауып, сипаттай алады;



Тілдік мақсаттар

Үшбұрыштың орта перпендикуляры- средняя перпендикуляры треугольника- middle perpendiculars of triangle

Үшбұрыштың орта сызығы- средняя линия треугольника- middle line of triangle


Құндылықтарды дарыту

Оқушылар өз сыныптастарымен диалогқа қатысады, сыныппен талқылауда коммуникативтік дағдыларын дамытады.


Пәнаралық байланыстар

Математика


АКТ қолдану дағдылары

Фигураларды және жазықтықтарды модельдеу үшін геометриялық интерактивті бағдарламаны қолданыңыз


Бастапқы білім

Үшбұрыштың медианасын, биіктігін, биссектрисасын біледі, сыза алады


Сабақбарысы


Сабақтыңкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың басы

2 минут



5 минут













Сабақтыңортасы

1 минут


7 минут




























7 минут









5 минут















5 минут






Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, олардың сабаққа даярлықтарын қадағалау.

Үй тапсырмасын тексеру

Өткенді қайталау (Оқушылар бір-біріне сұрақ қояды)

Үшбұрыш дегеніміз не? Негізгі элементтерін атаңыз.

Қабырғаларының ұзындығы бойынша үшбұрыштар қандай түрлерге бөлінеді?

Бұрыштары бойынша үшбұрыштар қандай түрлерге бөлінеді?

Үшұрыштың медианасы деген не?

Үшұрыштың биссектрисасы деген не?

Үшұрыштың биіктігі деген не?

Жаңа сабақ


Презентация бойынша тақырыппен, оқыту мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушыларға келесі практикалық тапсырманы орындату:

1.Кез келген АВС сүйір бұрышты үшбұрышын сыз

2.АВ қабырғасының ортасын тауып D әрпімен белгіле

3. D нүктесі арқылы DЕ перпендикулярын жүргіз

DE сәулесі АВС үшбұрышының АВ қабырғасына жүргізілген орта перпендикуляры деп аталады.

Жауап бер:Үшбұрыштың орта перпендикуляры деген не?

1.АС қабырғасының орта перпендикулярын жүргіз.

2.ВС қабырғасының орта перпендикулярын жүргіз.

Сұрақ: Осы сызбадан не байқадыңыздар?

Практикалық жұмыс тапсырмалары орындалады. Жұппен

1.Тік бұрышты үшбұрыш салыңыз

2.Орта перпендикулярларын жүргізіңіз.

Не байқадыңыз? Орта перпендикулярлардың қиылысу нүктесі қайда түсті?

Мысал-1. С бұрышы 900 болатын АВС үшбұрышының катеттеріне орта перпендикулярлар жүргізілген. АС=6 см, ВС=8 см болса, пайда болған төртбұрыштың периметрін табыңыз.

Мысал-2. Тік бұрышты үшбұрыштың катеттеріне орта перпендикулярлар жүргізілген. Пайда болған төртбұрыштың периметрі 48 см болса, катеттерінің қосындысы неге тең?


Практикалық өзіндік жұмыс тапсырмалары орындалады

1.Доғал бұрышты үшбұрыш салыңыз

2. Қабырғаларының орта перпендикулярларын жүргізіңіз.

Сұрақ:Осы сызбадан не байқадыңыз?Орта перпендикулярлардың қиылысу нүктесі қайда түсті?


Оқушыларға келесі практикалық тапсырманы орындату:

1.Кез келген АВС үшбұрышын сыз

2.АВ қабырғасының ортасын тауып D әрпімен белгіле

3.ВС қабырғасының ортасын тауып E әрпімен белгіле

4.DE кесіндісін сал

5. DE кесіндісі АВС үшбұрышының орта сызығы деп аталады.

6.Жауап бер:Үшбұрыштың орта сызығы деген не?

7.АС қабырғасының өлшемі неге тең?

8. DE кесіндісінің өлшемі неге тең?

1 қосымшаны орындату



Оқушылармен практикалық жұмыстар талданады,тексеріп бағаланады


Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары:

1) Үш әртүрлі үшбұрыш салыңыз:

a) теңқабырғалы

b) теңбүйірлі

c) тікбұрышты

(АВС, тік бұрышын С әрпімен белгілеңіз)

2) Тік бұрышты үшбұрышта:

a) катеті мен гипотенузасын атап көрсетіңіз;

b) тік бұрышынан үшбұрышқа биіктік жүргізіңіз;

c) А бұрышына іргелес катетке орта перпендикуляр сызыңыз

3) Тең бүйірлі үшбұрышта:

a) бүйір қабырғалары мен табанын көрсетіңіз;

b) үшбұрыш төбесінен бүйір қабырғасына биссектриса жүргізіңіз.

4) Тең қабырғалы үшбұрышта:

a) үшбұрыш төбесінен медиана жүргізіңіз;

b) орта сызығын салыңыз.

Дескриптор

Білім алушы

- салуды орындайды;

- тік бұрышты үшбұрыштың элементтерін көрсетеді;

- тең бүйірлі үшбұрыштың элементтерін көрсетеді;

- үшбұрыштың биіктігін / орта перпендикулярын салады;

- үшбұрыштың медианасын / биссектрисасын салады;

- үшбұрыштың орта сызығын салады.










Презентация





























Сабақтың соңы.

3 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

- үй жұмысына бағыт беру

Үйге тапсырма: Қосымша 2

Қосымша 2

Қосымшаақпарат


Саралау


Қабілеті жоғары оқушыларға берілетін тапсырмалар:

Қабілеті төмен оқушыларға тапсырмалар: қандай үшбұрыш түрлерін білесің? Түрлерін сал, қабырғаларын өлше, периметрін тап


Бағалау


Мадақтау, қалыптастырушы бағалау


Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері


Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сұрақтарға жауап беріңіз


Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
23.02.2018
841
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі