Қысқа мерзімді
жоспар Тексерілді:_______
Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
9.3B бөлім: Үшбұрыштарды
шешу
|

|
Мектеп: Химия – биология
бағытындағы Назарбаев Зияткерлік
мектебі
|
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Джургабаев
С.Е.
|
|
Сынып: 9
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақ
тақырыбы
|
Үшбұрыштың медианаларының
қасиеттері
|
|
Кәсіби даму
мақсаты
|
|
|
Осы
сабақта
қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
|
9.3.3.7
үшбұрыштың медианаларының
қасиеттерін дәлелдейді және қолданады;
|
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлығы:
Үшбұрыштың медианаларының қасиеттерін
біледі і және оны
қолданады.
Көпшілігі: Үшбұрыштың медианаларының
қасиеттерін
дәлелдейді
Кейбірі: Күрделі есептерді әр түрлі
әдістер арқылы шығарады.
|
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылар:
|
|
Тілдік
мақсат
|
Пәндік лексика мен
терминология
-
үшбұрыштарды
шешу;
-
синустар
теоремасы;
-
косинустар
теоремасы;
-
жарты
периметр;
-
пропорционал
кесінділер.
Диалогқа/жазылымға қажетті
тіркестер
биссектриса қабырғаны ...
бөледі.
үшбұрышқа сырттай сызылған
шеңбер радиусы ... қатынасына тең;
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Жұптық
және
топтық жұмыс
барысында ынтымақтастықта жұмыс жасай
алу дағдысы,академиялық шынайылық
қалыптастыру.
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Алгебра,
физика
|
|
АКТ
қолдану
дағдылары
|
Интербелсенді
тақтаны қолдану
|
|
Бастапқы
білім
|
үшбұрыштардың түрлерін,
үшбұрыштың теңсіздігін,үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштарының
арасындағы қатынасты, үшбұрыштың аудан формулаларын білу,
тікбұрышты үшбұрыштарды шеше білу.
|
|
Сабақбарысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
минут
|
-
Ұйымдастыру
бөлімі
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу.
Үй тапсырмасын
тексеру.
|
|
3мин
|
ІІ. Қайталау
сұрақтары.
Оқушылармен бірге теңқұрамдас
фигуралар және теңшамалас фигуралар түсініктерін
қайталау.
Сабаққа қатысты термин
сөздердің үш тілде айтылуы.
|
слайд
|
Топтық
жұмыс
10мин
Жұптық
жұмыс
23мин
2мин
|
ІІІ. Оқушыларды үш топқа бөліп,
дәлелдеуді ұсыну:
-
үшбұрыштың медианасы оны екі
теңшамалас үшбұрыштарға бөледі;
-
үшбұрыштың үш медианасы оны
алты теңшамалы үшбұрыштарға бөледі;
-
медианалардың қиылысу нүктесін
үшбұрыш төбелерімен қосатын кесінділер осы үшбұрышты теңшамалы үш
үшбұрышқа бөледі;
Берілген теореманың
қолданылуына есептер шығару.
Есеп
1:
SABC
=
38см2,
Табу
керек: SВСK, SABK
|

|
Есеп
2:
SABK
= 26
см2
Табу
керек: SВСK,
SABC
|

|
Есеп 3:
SBON
=12 см2
Табу керек: SВAM, SABC
|

|
Есеп 4:
SBOC
= 28 см2
Табу керек: SВKC, SABC
|

|
Есеп 5:
SABE
= 28 дм2 ,
АВ
= 7 дм, EB
– AEC-ң
медианасы, EC
– AED-ң
медианасы.
Табу
керек:
SECD
|

|
Есеп
6:
SABС
= 85
см2
BD =
9,
AH =
10
DE =
EC
АD АВС –ң
медианасы
Табу
керек: ЕD
|

|
Есеп 7:
G
нүктесі– медианалардың қиылысу нүктесі, SABGС = 20 см2
Табу керек: SBGС
|

|
Бірінші сабақты
қортындылау.
|
Прикладная программа для
исследований медиан:
http://www.mathopenreF.com/trianglemedians.html
http://nsportal.ru/sites/default/files/2014/04/19/tsentr_tyazhesti._treug.ppt
|
Екінші
сабақ
10
минут
Жеке
жұмыс
25мин
|
І V. Үшбұрыштың медианасының келесі
қасиетін оқушылармен бірге дәлелдеу. Медианалар бір нүктеде
қиылысып 2:1 қатынасында
бөлінеді.
1. Две стороны треугольника
соответственно равны 6 и 8. Медианы, проведенные к этим сторонам,
перпендикулярны. Найдите площадь
треугольника.
2. Длина одной из сторон
треугольника равна 26, а длины медиан, проведенных к двум другим
сторонам, равны 30 и 39. Найдите площадь
треугольника.
3. В
треугольника АВС АА1 и СС1 – медианы,
причем АА1=5, , . Найдите площадь
треугольника АВС.
4. Медианы треугольника 3, 4 и 5.
Найдите площадь треугольника.
5. Длины двух сторон треугольника
27 и 29. Длина медианы, проведенной к третьей стороне, равна
26. Найдите
высоту треугольника, проведенную к стороне длиной
27.
|
http://sk.nis.edu.kz/Bank/Show/21529
http://sk.nis.edu.kz/Bank/Show/98026
Карточка
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
VI.
Рефелексия
Үй
тапсырмасы: карточка
Нені білдім,
үйрендім
|
|
Нені толық
түсінбедім
|
|
Немен жұмысты
жалғастыру қажет
|
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді
ме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
|
Есеп
1:
SABC
=
38см2,
Табу
керек: SВСK, SABK
|

|
Есеп
2:
SABK
= 26
см2
Табу
керек: SВСK,
SABC
|

|
Есеп 3:
SBON
=12 см2
Табу керек: SВAM, SABC
|

|
Есеп 4:
SBOC
= 28 см2
Табу керек: SВKC, SABC
|

|
Есеп
5:
SABE
= 28
дм2
,
АВ = 7
дм, EB
–
AEC-ң
медианасы, EC
–
AED-ң
медианасы.
Табу
керек:
SECD
|

|
Есеп
6:
SABС
= 85
см2
BD =
9,
AH =
10
DE =
EC
АD АВС –ң
медианасы
Табу
керек: ЕD
|

|
Есеп 7:
G
нүктесі– медианалардың қиылысу нүктесі, SABGС = 20 см2
Табу керек: SBGС
|

|
-
Две стороны треугольника
соответственно равны 6 и 8. Медианы, проведенные к этим сторонам,
перпендикулярны. Найдите площадь
треугольника.
-
Длина одной из сторон
треугольника равна 26, а длины медиан, проведенных к двум другим
сторонам, равны 30 и 39. Найдите площадь
треугольника.
-
В
треугольника АВС АА1 и СС1 – медианы,
причем АА1=5,
,
. Найдите площадь
треугольника АВС.
-
Медианы треугольника 3, 4 и 5.
Найдите площадь треугольника.
-
Длины двух сторон треугольника
27 и 29. Длина медианы, проведенной к третьей стороне, равна 26.
Найдите высоту треугольника, проведенную к стороне длиной
27.
Задачи для самостоятельного
решения
1. В
треугольнике АВС медиана АМ перпендикулярна
медиане BN. Найдите площадь
треугольника АВС, если
длина АМ равна 3, а
длина BN равна
4.
О т в е т:
8.
2. Основание равнобедренного
треугольника равно 2. Медианы, проведенные к боковым сторонам,
взаимно перпендикулярны. Найдите площадь
треугольника.
О т в е т:
3.
3. Две медианы равнобедренного
треугольника взаимно перпендикулярны. Боковая сторона
равна
. Найдите площадь
треугольника.
О т в е т:
3.
4. В
треугольнике АВС медианы АD и ВE перпендикулярны,
,
. Чему равен квадрат третьей
стороны?
О т в е т:
5.
5. Сторона треугольника равна
20, а медианы, проведенные к двум другим сторонам – 24 и 18.
Найдите площадь треугольника.
О т в е т:
288.
6. Стороны треугольника равны
13, 14 и 15. Найти площади треугольников, на которые разбивается
данный треугольник его медианами.
О т в е т:
14.
7. Площадь
треугольника АВС равна 12. Из вершины тупого
угла В проведена
медиана BD, длина которой равна 3.
Найдите длину стороны АС, если
угол ABD –
прямой.
О т в е т:
10.
8. Найдите площадь
треугольника, если две его стороны равны 1
и
, а медиана третьей стороны
равна 2. (Указание – достроить до параллелограмма). О т в е
т:
.
Задачи для самостоятельного
решения
1. В
треугольнике АВС медиана АМ перпендикулярна
медиане BN. Найдите площадь
треугольника АВС, если
длина АМ равна 3, а
длина BN равна
4.
О т в е т:
8.
2. Основание равнобедренного
треугольника равно 2. Медианы, проведенные к боковым сторонам,
взаимно перпендикулярны. Найдите площадь
треугольника.
О т в е т:
3.
3. Две медианы равнобедренного
треугольника взаимно перпендикулярны. Боковая сторона
равна
. Найдите площадь
треугольника.
О т в е т:
3.
4. В
треугольнике АВС медианы АD и ВE перпендикулярны,
,
. Чему равен квадрат третьей
стороны?
О т в е т:
5.
5. Сторона треугольника равна
20, а медианы, проведенные к двум другим сторонам – 24 и 18.
Найдите площадь треугольника.
О т в е т:
288.
6. Стороны треугольника равны
13, 14 и 15. Найти площади треугольников, на которые разбивается
данный треугольник его медианами.
О т в е т:
14.
7. Площадь
треугольника АВС равна 12. Из вершины тупого
угла В проведена
медиана BD, длина которой равна 3.
Найдите длину стороны АС, если
угол ABD –
прямой.
О т в е т:
10.
8. Найдите площадь
треугольника, если две его стороны равны 1
и
, а медиана третьей стороны
равна 2. (Указание – достроить до параллелограмма). О т в е
т:
.
Теорема
(Свойство
медиан
треугольника)
Медианы треугольника пересекаются и в
точке пересечения делятся в отношении 2:1, считая от
вершины.
Дано: ABC, AA1, BB1, CC1
— медианы
Доказать:


Доказательство:
1) Пусть M —
середина отрезка AO, N — середина
BO
(то есть AM=OM,
BN=ON).
2) Соединим
точки M, N, A1 и B1
отрезками.
Тогда MN
— средняя
линия
треугольника AOB
и

3) Так как
AA1 и BB1 — медианы треугольника ABC, точка A1- середина отрезка
BC, B1 — середина AC.
Следовательно, A1B1 — средняя линия треугольника
ABC и

4)
Имеем:

Значит,
четырёхугольник MNA1B1 — параллелограмм
(по признаку).
По свойству диагоналей
параллелограмма

Таким
образом,



из чего
следует, что

5)
Доказательство того факта, что все медианы треугольника
пересекаются в одной точке, будем вести методом от
противного.
Предположим,
что третья медиана CC1 треугольника ABC пересекает медианы AA1 и
BB1 в некоторой точке, отличной от точки
O.
Тогда на
каждой медиане есть две различные точки, делящие её в отношении
2:1, считая от вершины. Пришли к
противоречию.
Таким
образом, все три медианы треугольника пересекаются в одной точке и
точка пересечения медиан делит каждую из их в отношении 2:1, считая
от вершины:

Что и
требовалось доказать.