|
Сабақ№5 |
Мұғалім:А.Ожанова |
|||||||
|
Күні: |
Тақырыбы: Ұ,ү әріптері |
|||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:- |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Әріп элементтерін, бас әріптер мен кіші әріптерді және олардың бір-бірімен байланысын каллиграфиялық талапқа сай жазады. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазады. |
|||||||
Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып, гигиеналық талаптарға сай жаза алады.
.Дыбыстық талдау жасай алады . |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқушыларға әріп элементтерін жазу, көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу және/ немесе суреттің астына олардың атауын, қимылын, сынын білдіретін сөздерді (заттың немесе жануарлардың суреттері) жазу немесе мәтінді көшіріп жазу тапсырмаларын толық орындай алады. |
||||||||
|
Жетістік критерийі |
||||||||
|
жетті |
талпынды |
|
||||||
|
Әріптерді бір –бірімен каллиграфиялық талапқа сай байланыстырып жаза алады. |
әріптерді байланыстырып жазу талаптарын сақтауда қателіктер жібереді. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тыңдалған ақпаратты және әңгімелерді нақты түсінеді, әңгімеге байланысты қойылған сұрақтарға ойлана жауап қайтарады; тыңдалған ақпаратқа қатысты орынды сұрақтар қояды және жауап береді; өз ойы, сезімдерін және идеяларын өзгелерге түсіндіруде сөздік қоры толыға бастайды, тыңдалым қабілеті арта түседі. |
|||||||
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: - Бұл қандай дыбыс? -Сөздің қай жерінде кездеседі? -Бір үзілісті әріптерді ата. -Үш элементтен тұратын әріптерді ата. -Төменнен жоғары қарай жазылатын әәріптерді ата. -Үзіліссіз жазылатын әріптерді ата. -Екі элементтен тұратын үзілмей жазылатын кіші әріптерді ата. |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
П,т әріптері. |
|||||||
|
ЖОСПАр |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру Алақанмен жылуды, Айналаға таратайық Бір – бірімізге жақындап, Бақыт күлкі сылайық Жүректі біз ашайық, Бақыт нұрын шашайық, Барлық жақсы тілекті, Сіздерге біз арнайық. Алфавиттік жұмбақтар 1.Бір аяқ , Тұр аяп. (Уық) 2 Күндіз сөнген шырағы Түнде көрер қырағы Тікірейіп айдары Егін жауын қырады. (Үкі) |
Өлең шумағы Жұмбақ 2. Іші толған шәрбат, Дәмі қандай әйбат. Үзесің бірден жүзін, Заттың аты............... (жүзім) |
||||||
|
Ортасы |
Әріп элементтеріне анықтама беру Мұғалім: У –ды неге айлакер әріп дейміз? Оқушылар: У бірде дауысты,бірде дауыссыз болып келеді Дауыстыдан соң және сөз басында дауыстыдан бұрын келген у дыбысы дауыссыз болады: та-уық, у-ыз. У әрпімен таңбаланып тұрған дыбыстар сөз немесе буын ыңғайына қарай бірде жуан, бірде жіңішке болып айтылады. Мысалы: бару, қызыл ту дегенде у дыбысы жуан айтылады да, келу,ту дегенде у дыбысы жіңішке айтылады. Ребус.Жоғалған әріптерді торға қоя отырып,тор көздерде пайда болған сөздерті ретімен оқып көр.
Саңырауқұлақ Асқабақ Тышқан Сағат Әріп элементтерін салу жолдары Жазу үлгісімен жұмыс У,ү дыбыстарының әріп таңбасын жазу Сергіту сәті: .“Тапқырлық танытайық!” ойыны бойынша дауыссыз дыбыстан кейін келетін «у» дыбысы бар бір буынды сөзді бір бағанға, «у»дыбысы дауысты дыбыстан кейін келетін бір буынды сөзді екіншіі бағанға бөліп жаз. Үлгі: Дауысты Дауыссыз Бу Ау Су Бау Ту Тау Қу Жау Деңгейлік тапсырма. Суреттердің орнына аңдардың атауларын қойып оқып көр.
«У» дыбысы бар сөздерді теріп жаз. Қу,ашуланып,қуанатын; 2деңгей. Көп нүктенің орнына у,ұ,ү әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. У дыбысы бар сөздерді тауып жуан дауысты у-дың астын-бір, жіңішке у-дың астын екі рет сыз. 1.Айс..л.. қызыл т..дың с..ретін салды.2. Тамыз айында к..н ыстық болды. 3. Балалар с..ға шомылды.4. Біз а..ладағы г..лдерді с..ардық.5. Са..ыншы апай б..за..ларға с..т берді. «Дымбілмеске көмек» . «Бақылау» сөзін пайдаланып бірнеше сөздер ойластыр. Үлг: қылау,алау,бақ,ақ,бал . . . . 3деңгей. Балаларға «У» дыбысының қатысы бар ат қоя отырып,сурет бойынша мәтін немесе әңгіме құрастыр.
Қамқорлық Көктем келді. Күннің шуағы арта бастады.Құстар орала бастады.Уали мен Әбу құстарды күтуде.Олар құстарға әдемі үй жасады.Құстар да туған жеріне асығып келеді. |
Жазу үлгісі Алфавиттер үлгісі Ребус Ойын тапсырма Деңгейлік тапсырмалар |
||||||
|
Аяқталуы |
Құстардың аттарын тауып айт.«У» дыбысының қандай дыбыстан бұрын,қандай дыбыстан кейін айтылып тұрғанына назар аудар.
Тауық Сауысқан Аққу |
Суреттер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да) Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұ,ү әріптері қазақ тілі
Ұ,ү әріптері қазақ тілі
|
Сабақ№5 |
Мұғалім:А.Ожанова |
|||||||
|
Күні: |
Тақырыбы: Ұ,ү әріптері |
|||||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:- |
||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Әріп элементтерін, бас әріптер мен кіші әріптерді және олардың бір-бірімен байланысын каллиграфиялық талапқа сай жазады. |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазады. |
|||||||
Бас әріптер мен кіші әріптерді бір-бірімен дұрыс байланыстырып, гигиеналық талаптарға сай жаза алады.
.Дыбыстық талдау жасай алады . |
||||||||
|
Кейбір оқушылар: Оқушыларға әріп элементтерін жазу, көп нүктенің орнына тиісті әріпті қойып жазу және/ немесе суреттің астына олардың атауын, қимылын, сынын білдіретін сөздерді (заттың немесе жануарлардың суреттері) жазу немесе мәтінді көшіріп жазу тапсырмаларын толық орындай алады. |
||||||||
|
Жетістік критерийі |
||||||||
|
жетті |
талпынды |
|
||||||
|
Әріптерді бір –бірімен каллиграфиялық талапқа сай байланыстырып жаза алады. |
әріптерді байланыстырып жазу талаптарын сақтауда қателіктер жібереді. |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Тыңдалған ақпаратты және әңгімелерді нақты түсінеді, әңгімеге байланысты қойылған сұрақтарға ойлана жауап қайтарады; тыңдалған ақпаратқа қатысты орынды сұрақтар қояды және жауап береді; өз ойы, сезімдерін және идеяларын өзгелерге түсіндіруде сөздік қоры толыға бастайды, тыңдалым қабілеті арта түседі. |
|||||||
|
||||||||
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Талқылауға арналған тармақтар: - Бұл қандай дыбыс? -Сөздің қай жерінде кездеседі? -Бір үзілісті әріптерді ата. -Үш элементтен тұратын әріптерді ата. -Төменнен жоғары қарай жазылатын әәріптерді ата. -Үзіліссіз жазылатын әріптерді ата. -Екі элементтен тұратын үзілмей жазылатын кіші әріптерді ата. |
||||||||
|
Алдыңғы оқу |
П,т әріптері. |
|||||||
|
ЖОСПАр |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||
|
Басталуы |
Ынтымақтастыру атмосферасын қалыптастыру Алақанмен жылуды, Айналаға таратайық Бір – бірімізге жақындап, Бақыт күлкі сылайық Жүректі біз ашайық, Бақыт нұрын шашайық, Барлық жақсы тілекті, Сіздерге біз арнайық. Алфавиттік жұмбақтар 1.Бір аяқ , Тұр аяп. (Уық) 2 Күндіз сөнген шырағы Түнде көрер қырағы Тікірейіп айдары Егін жауын қырады. (Үкі) |
Өлең шумағы Жұмбақ 2. Іші толған шәрбат, Дәмі қандай әйбат. Үзесің бірден жүзін, Заттың аты............... (жүзім) |
||||||
|
Ортасы |
Әріп элементтеріне анықтама беру Мұғалім: У –ды неге айлакер әріп дейміз? Оқушылар: У бірде дауысты,бірде дауыссыз болып келеді Дауыстыдан соң және сөз басында дауыстыдан бұрын келген у дыбысы дауыссыз болады: та-уық, у-ыз. У әрпімен таңбаланып тұрған дыбыстар сөз немесе буын ыңғайына қарай бірде жуан, бірде жіңішке болып айтылады. Мысалы: бару, қызыл ту дегенде у дыбысы жуан айтылады да, келу,ту дегенде у дыбысы жіңішке айтылады. Ребус.Жоғалған әріптерді торға қоя отырып,тор көздерде пайда болған сөздерті ретімен оқып көр.
Саңырауқұлақ Асқабақ Тышқан Сағат Әріп элементтерін салу жолдары Жазу үлгісімен жұмыс У,ү дыбыстарының әріп таңбасын жазу Сергіту сәті: .“Тапқырлық танытайық!” ойыны бойынша дауыссыз дыбыстан кейін келетін «у» дыбысы бар бір буынды сөзді бір бағанға, «у»дыбысы дауысты дыбыстан кейін келетін бір буынды сөзді екіншіі бағанға бөліп жаз. Үлгі: Дауысты Дауыссыз Бу Ау Су Бау Ту Тау Қу Жау Деңгейлік тапсырма. Суреттердің орнына аңдардың атауларын қойып оқып көр.
«У» дыбысы бар сөздерді теріп жаз. Қу,ашуланып,қуанатын; 2деңгей. Көп нүктенің орнына у,ұ,ү әріптерінің тиістісін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз. У дыбысы бар сөздерді тауып жуан дауысты у-дың астын-бір, жіңішке у-дың астын екі рет сыз. 1.Айс..л.. қызыл т..дың с..ретін салды.2. Тамыз айында к..н ыстық болды. 3. Балалар с..ға шомылды.4. Біз а..ладағы г..лдерді с..ардық.5. Са..ыншы апай б..за..ларға с..т берді. «Дымбілмеске көмек» . «Бақылау» сөзін пайдаланып бірнеше сөздер ойластыр. Үлг: қылау,алау,бақ,ақ,бал . . . . 3деңгей. Балаларға «У» дыбысының қатысы бар ат қоя отырып,сурет бойынша мәтін немесе әңгіме құрастыр.
Қамқорлық Көктем келді. Күннің шуағы арта бастады.Құстар орала бастады.Уали мен Әбу құстарды күтуде.Олар құстарға әдемі үй жасады.Құстар да туған жеріне асығып келеді. |
Жазу үлгісі Алфавиттер үлгісі Ребус Ойын тапсырма Деңгейлік тапсырмалар |
||||||
|
Аяқталуы |
Құстардың аттарын тауып айт.«У» дыбысының қандай дыбыстан бұрын,қандай дыбыстан кейін айтылып тұрғанына назар аудар.
Тауық Сауысқан Аққу |
Суреттер |
||||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлай-сыз? Сіз қабілеті жоғары оқу шыларға тапсырманы күр-делендіруді қалай жоспар-лайсыз? |
Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқуды да, оқытуды да) Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз
















