Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Валенттілік. Химиялық формулалар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Куанышбаева Г.К. |
||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Валенттілік. Химиялық формулалар |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
7.1.2.11 – химиялық қосылыстардың формулаларын дұрыс құрастыруды білу |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбіроқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Элементтердің атауларын және олардың атомдық қатынастарын, валенттілікті қолдана отырып бинарлы химиялық қосылыстардың формулаларын жазады |
||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жұптық жұмыс кезінде өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық таныту |
||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|
|
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңі / уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы қызығушылықты ояту |
I. Ұйымдастыру кезеңі 1) Оқушылармен амандасу. Жағымды психологиялық ахуал орнату:
көтеріңіз;
көтеріңіз;
2) Оқушыларға өзін-өзі бағалау парағын үлестіріп, толтыру ретін түсіндіру. Өзін-өзі бағалау парағы Оқушының аты-жөні__________ Сыныбы_______ Күні______
II. Үй тапсырмасын сұрау 1) «Толықтыру тесті» әдісі:
Дұрыс жауаптары:
2) «Ой қозғау» әдісі: Химиялық элемент таңбаларын жазып, салыстырмалы атомдық массаларын тап. I. натрий, көміртек, темір II. оттек, бор, мыс III. кальций, азот, аргон Салыстырмалы атомдық массалары берілген элементтердің таңбаларын жазыңдар. I. 80, 7 II. 19, 65 III. 28, 64
3) «Анаграмма» әдісі Жаңа сабақтың тақырыбынын ашу үшін сөздердегі әріптердің орнын ауыстырып қоямын «Влнттлкаеіі. Хмлқиияы фрмллроуаа» - «Валенттілік. Химиялық формулалар» Жаңа сабақтың тақырыбы жарияланған соң, оқушыларды сабақтың мақсатымен таныстыру. Мақсатқа жету үшін қажет критерийлер бірге талқыланады. |
Өзін-өзі бағалау парағы
Жұмысты аяқтаған соң, бірін-бірі тексереді. Оқушылар берген әр дұрыс жауабы үшін 1 баллмен бағаланады.
Өзін-өзі бағалау парағы
|
Оқулықтар Интербелсенді тақта
|
||||||||||||||||||||||||
Ортасы
|
І. Жаңа сабақ: Мұғалімнің түсіндіруі 1. Оқушыларды бейметалдардың сутекті қосылыстарының мысалында атом валенттілік терінің жаңа қасиеттерімен таныстыру. HBr, H2S, PH3, SH4, CH4, H2O, NH3. Валенттілікке анықтама бергеннен кейін, жоғарыда көрсетілген заттардың формулалары жазылып, оқушыларды бромның, күкірттің, фосфордың, кремнийдің, көміртегінің, оттегінің және азоттың валенттіліктерін осы элементтер мен қосылған сутегі атомдарының жалпы саны бойынша анықтауға жаттықтыру жұмысы жүргізіледі. 2. Егер бір элементтің валенттілігі белгілі болса екінші элементтің валенттілігін табуға болатындығын Al2O3 мысалымен түсіндіреміз. Оның алгоритмі ұсынылады. (мұғалім бұл алгоритмді кесте түрінде тақтаға іліп қоюына болады) 1. Қосылыстың формуласы жазылады: Al2 O3 ; 2. Қосылыстағы оттегі атомының валенттігі белгілі, оны рим санымен үстіне жазу: ІІ Al2O3 ; 3. Оттектің валенттігін оның индексіне көбейтіп, алюминийдің индексіне бөлу: ІІ*3=6; 6:2=III; 4. Қосылыстағы алюминийдің валенттігі үшке тең, оны рим санымен үстіне жазу: ІІІ ІІ Al2O3; Тұрақты және ауыспалы валенттілік туралы түсінік беріледі. Оқушыларға дәптеріне тұрақты валенттілік сақтайтын элементтерді жаздырамыз.
I - валентті Na, K, Ag,
H; IІ – валентті Mg, Ca, Ba, Zn, O;   Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |