|
Қазақ әдебиеті |
Мектеп: Еңбекші орта мектеп |
Тексерілді: |
|
|
Күні: |
Мұғалімі: Алтынбаева Г.М. |
Кабинет № |
|
|
5 сынып |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы Алтынсарин «Атымтай жомарт». «Жомарттық пен сараңдық» |
||
|
Оқу мақсаты |
5 А/И1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы : Әдеби шығарма мазмұнын түсінеді, екі нәрсені салыстыра отырып, қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||
|
Көпшілігі :Жомарттық пен сараңдықты адамгершілік тұрғысынан салыстырады. |
|||
|
Кейбірі: Шығармадағы салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді таба отырып, өмірмен байланыстырып сипаттайды |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер : Әбірет алу, дәулет, кем-кетікке жәрдем беру, пұл, |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершіліке, еңбекқорлыққа баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану пәні ІІ- тарау- 13-14 сабақ |
||
|
Алдыңғы білім |
Салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді біледі. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу, түгендеу Оқушыларды топқа отырғызу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Адамның бойындағы құнды қасиеттерді шаңырақтың уықтары арқылы айтады. Таңдаған уық түстеріне байланысты топқа бөлінеді. 1 топ - Жомарт 2 топ - Қанағат 3 топ - Дәулет Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту. «Сөз тенисі» әдісі- Әр оқушы өз бойындағы асыл қасиеттерді айтады. Бүгінгі оқу мақсатын, бағалау критерийлерін айтып өтемін. Бағалау критерийі:
Тапсырма. «Ара ұясы» әдісі арқылы шығарма мазмұнын түсініп, ұяшықтарға жазады.
Дескриптор :
«Топтық жұмыс:» Бағалау критерийі : Әңгімедегі салыстыра суреттеуді табады. Тапсырма: Атымтай Жомарттың екі пікірін салыстыра жазу және қарама- қарсы суреттелерді табу.
Дескриптор: - жомарттық пен сараңдықтың мағынасын табады. - салыстыра суреттеулерді табады.
Бағалау критерийі: Шығармадағы қарама- қарсы суреттеулерді талдайды. Тапсырма: Әңгіме мазмұнынан кейіпкердің екі пікірін талдау. Оқушылар үш адамнан тұратын топта бірлесіп жұмыс істейді: 1-оқушы: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша( шығармадағы қарама- қарсы суреттеулерді талдайды). 2-оқушы: мұқият тыңдайды және егжей-тегжейін анықтау үшін сұрақтар қояды. 3-оқушы :үдерісті бақылайды және басқа оқушыларға де кері байланыс береді. (Рөлдерді анықтау үшін “Бірге ойланамыз” тәсілі қолданылуы мүмкін – рөлдермен ауысуға болады (қазір немесе кешіректеу).
Дескриптор:
|
Шаңырақ Түрлі-түсті уық «Сөз тенисі» әдісі «Ара ұясы» әдісі карточкалар «Арасындағы айырмашылығы» әдісі «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі |
|
Сабақтың соңы |
|
Бағалау парағы |
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенді жоспарлайсыз? Сабақ барысында оқушылардың қабілеттеріне қарай саралау тапсырмаларын қолданамын. 1-тапсырма Барынша қолдау көрсету: карточкадағы сұрақтарға жауап береді. Орташа қолдау: қосымша тапсырма карточкадағы сөздердің мағынасын ашады. «Әбірет алсын, дәулет, кем-кетікке жәрдем беру, көңілге жел кіргізеді». Қолдау көрсету аз: қосымша тапсырма Бос карточкаға әңгіменің түйінді тұстарын анықтап жазады. 2-тапсырма Барынша қолдау көрсету: «Жомарттық пен сараңдық» туралы мысалдар келтіріп, қолдау көрсету Орташа қолдау: Жомарттық пен сараңдыққа мақал-мәтелдер тауып жаз. Қолдау көрсету аз: «Сараң байлығына жүкші ғана» , «Ең жақсы әдет- жомарттық» осы мақалдарды қатыстырып мәтін құра. 3-тапсырма Барынша қолдау көрсету: Түсіндірме сөздіктер арқылы Жомарттық пен сараңдықтың мағынасын түсіну Орташа қолдау: «Жомарттық» дегеніміз не? «Сараңдық» дегеніміз не? Сұрақ-жауапқа өз пікірін айтады. Қолдау көрсету аз: Қосымша тапсырма Ы.Алтынсариннің басқа шығармаларынан адам бойындағы қандай қасиеттер туралы айтылған? Өз ойларын жеткізу. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін оқушыларды алдыға қарай ілгерілеу мақсатында қалыптастырушы бағалау арқылы бағалап отырамын.
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері. АКТ құралдарын қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін қадағалау, тақта мен оқушының арақашықты ғын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды Сабақтың жетістіктер оқыту туралы: 1. Сабақтың жетілдіру керек жақтары оқыту туралы: Сабақтың жетістіктері оқу туралы: Сабақтың жетілдіру керек жақтары оқу туралы Келесі сабаққа деңгейлік тапсырмаларды түрлендіріп дайындауды жоспарлаймын. |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсарин "Атымтай жомарт"
Ы.Алтынсарин "Атымтай жомарт"
|
Қазақ әдебиеті |
Мектеп: Еңбекші орта мектеп |
Тексерілді: |
|
|
Күні: |
Мұғалімі: Алтынбаева Г.М. |
Кабинет № |
|
|
5 сынып |
Қатысқаны: |
Қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Ы Алтынсарин «Атымтай жомарт». «Жомарттық пен сараңдық» |
||
|
Оқу мақсаты |
5 А/И1 әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы : Әдеби шығарма мазмұнын түсінеді, екі нәрсені салыстыра отырып, қарама-қарсы суреттеулерді табады. |
||
|
Көпшілігі :Жомарттық пен сараңдықты адамгершілік тұрғысынан салыстырады. |
|||
|
Кейбірі: Шығармадағы салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді таба отырып, өмірмен байланыстырып сипаттайды |
|||
|
Бағалау критерийі |
|
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер : Әбірет алу, дәулет, кем-кетікке жәрдем беру, пұл, |
||
|
Құндылықтарға баулу |
Адамгершіліке, еңбекқорлыққа баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану пәні ІІ- тарау- 13-14 сабақ |
||
|
Алдыңғы білім |
Салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді біледі. |
||
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Сабақтың ортасы |
Сәлемдесу, түгендеу Оқушыларды топқа отырғызу Оқушылардың назарын сабаққа аудару Адамның бойындағы құнды қасиеттерді шаңырақтың уықтары арқылы айтады. Таңдаған уық түстеріне байланысты топқа бөлінеді. 1 топ - Жомарт 2 топ - Қанағат 3 топ - Дәулет Психологиялық ахуал Қызығушылығын ояту. «Сөз тенисі» әдісі- Әр оқушы өз бойындағы асыл қасиеттерді айтады. Бүгінгі оқу мақсатын, бағалау критерийлерін айтып өтемін. Бағалау критерийі:
Тапсырма. «Ара ұясы» әдісі арқылы шығарма мазмұнын түсініп, ұяшықтарға жазады.
Дескриптор :
«Топтық жұмыс:» Бағалау критерийі : Әңгімедегі салыстыра суреттеуді табады. Тапсырма: Атымтай Жомарттың екі пікірін салыстыра жазу және қарама- қарсы суреттелерді табу.
Дескриптор: - жомарттық пен сараңдықтың мағынасын табады. - салыстыра суреттеулерді табады.
Бағалау критерийі: Шығармадағы қарама- қарсы суреттеулерді талдайды. Тапсырма: Әңгіме мазмұнынан кейіпкердің екі пікірін талдау. Оқушылар үш адамнан тұратын топта бірлесіп жұмыс істейді: 1-оқушы: мұғалімнің нұсқаулығы бойынша( шығармадағы қарама- қарсы суреттеулерді талдайды). 2-оқушы: мұқият тыңдайды және егжей-тегжейін анықтау үшін сұрақтар қояды. 3-оқушы :үдерісті бақылайды және басқа оқушыларға де кері байланыс береді. (Рөлдерді анықтау үшін “Бірге ойланамыз” тәсілі қолданылуы мүмкін – рөлдермен ауысуға болады (қазір немесе кешіректеу).
Дескриптор:
|
Шаңырақ Түрлі-түсті уық «Сөз тенисі» әдісі «Ара ұясы» әдісі карточкалар «Арасындағы айырмашылығы» әдісі «Тыңдайтын үшбұрыштар» әдісі |
|
Сабақтың соңы |
|
Бағалау парағы |
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделенді жоспарлайсыз? Сабақ барысында оқушылардың қабілеттеріне қарай саралау тапсырмаларын қолданамын. 1-тапсырма Барынша қолдау көрсету: карточкадағы сұрақтарға жауап береді. Орташа қолдау: қосымша тапсырма карточкадағы сөздердің мағынасын ашады. «Әбірет алсын, дәулет, кем-кетікке жәрдем беру, көңілге жел кіргізеді». Қолдау көрсету аз: қосымша тапсырма Бос карточкаға әңгіменің түйінді тұстарын анықтап жазады. 2-тапсырма Барынша қолдау көрсету: «Жомарттық пен сараңдық» туралы мысалдар келтіріп, қолдау көрсету Орташа қолдау: Жомарттық пен сараңдыққа мақал-мәтелдер тауып жаз. Қолдау көрсету аз: «Сараң байлығына жүкші ғана» , «Ең жақсы әдет- жомарттық» осы мақалдарды қатыстырып мәтін құра. 3-тапсырма Барынша қолдау көрсету: Түсіндірме сөздіктер арқылы Жомарттық пен сараңдықтың мағынасын түсіну Орташа қолдау: «Жомарттық» дегеніміз не? «Сараңдық» дегеніміз не? Сұрақ-жауапқа өз пікірін айтады. Қолдау көрсету аз: Қосымша тапсырма Ы.Алтынсариннің басқа шығармаларынан адам бойындағы қандай қасиеттер туралы айтылған? Өз ойларын жеткізу. |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Әр тапсырмадан кейін оқушыларды алдыға қарай ілгерілеу мақсатында қалыптастырушы бағалау арқылы бағалап отырамын.
|
Пəнаралық байланыс Қауіпсіздік жəне еңбекті қорғау ережелері. АКТ құралдарын қолдану кезінде қауіпсіздік ережелерін қадағалау, тақта мен оқушының арақашықты ғын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия |
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды Сабақтың жетістіктер оқыту туралы: 1. Сабақтың жетілдіру керек жақтары оқыту туралы: Сабақтың жетістіктері оқу туралы: Сабақтың жетілдіру керек жақтары оқу туралы Келесі сабаққа деңгейлік тапсырмаларды түрлендіріп дайындауды жоспарлаймын. |
||
шағым қалдыра аласыз


















