|
Исыпқали А. |
Қазақ әдебиеті |
10 «А» |
05.12.2017 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері |
||
|
Жалпы мақсат: |
Білімділік: оқушыларға әңгіме жанрының ерекшелігін айта отырып, Ы.Алтынсарин әңгімелерінің тақырыптарын, идеясын, маңызын түсіндіру; Дамытушылық: қысқаша мазмұндату арқылы сөйлеу тілін дамыту, әңгімелерінің иделық сипатын күнделікті өмірмен байланыстыру; Тәрбиелік: адами қасиеттерге тәрбиелеу; |
||
|
Нәтиже: |
|
||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
||
|
Оқыту әдістері: |
Топқа бөлу, топтық, жеке жұмыс жасау, «Квест», «Джигсо», «крест-нөл», сұрақ-жауап |
||
|
Көрнекі құралдар: |
Оқулық, тапсырма парақшалары, стикер, видеокөріністер |
||
Алматы облысы, Сарқан қаласы, Н.Островский атындағы мектеп-лицейі МДШО
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Исыпқали Асель Серікпайқызы
Қазақ әдебиетінен Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері тақырыбына арналған ашық сабақ жоспары 10-сынып
|
Ынтымақтастық атмосферасын туғызу 2мин Қызығушылықты ояту 5мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||
|
1.Амандасу. Түгендеу. Топқа бөлу (сандар арқылы) 2. «Квест» Ыбырай Алтынсарин қазақ әдебиетінде көркем әңгіменің негізін салушы атасы болды. Қ.Жұмалиев 3.Бүгінгі сабақтың мақсатын айқындау 4.bilimland сайтынан оқушылардың назарына Ы.Алтынсариннің әңгімелерін ұсыну. |
Оқушылар қима қағаздарды таңдап, 2 топқа бөлінеді. I топ «Зерттеушілер» II топ «Ізденушілер» «Квест» ойыны бойынша жасырын қима қағаздарды тауып, сөйлемді толығымен құрастырап, сабақтың мақсатын айқындайды. Bilimland сайтынан әңгімелерін тыңдап, жаңа сабаққа кіріседі. |
||||||||
|
Мағынаны тану 20 мин |
Әдебиет теориясы оқулықтағы 106 бетке назар аударту, дәптерге жаздырту Әңгіме –оқиғаны баяндап айтуға негізделген, қара сөзбен жазылған шағын көркем шығарма.
I топ «Зерттеушілер» әңгімесіне сатылай кешенді талдау II топ «Ізденушілер» SWOT (КӘМҚ) талдау Кері байланыс жүргізу |
||||||||
|
Ой толғаныс 10 мин |
Жеке жұмыс «Крест-нөл» әдісі бойынша тапсырмаларды орында
|
||||||||
|
Үй тапсырмасы Бағалау Рефлексия 3 мин |
Зерттеуші ғалымдардың Ы.Алтынсарин туралы ғылыми жұмыстарымен танысу, жинақтаған қосымша ақпаратпен бөлісу. |
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу |
|||||||
|
Оқушылардың сабаққа қатысу ынтасына қарай бағалау. |
|||||||||
|
«Олимпиада» әдісі - Қызықты мәлімет (көк) - Маңызды ақпарат (қара) - Пайдалы ақпарат (қызыл) -Түсініксіз ақпарат (сары) -Жаңалық болды (жаңалық) |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы стикерге қысқаша жазады |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері
Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері
|
Исыпқали А. |
Қазақ әдебиеті |
10 «А» |
05.12.2017 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері |
||
|
Жалпы мақсат: |
Білімділік: оқушыларға әңгіме жанрының ерекшелігін айта отырып, Ы.Алтынсарин әңгімелерінің тақырыптарын, идеясын, маңызын түсіндіру; Дамытушылық: қысқаша мазмұндату арқылы сөйлеу тілін дамыту, әңгімелерінің иделық сипатын күнделікті өмірмен байланыстыру; Тәрбиелік: адами қасиеттерге тәрбиелеу; |
||
|
Нәтиже: |
|
||
|
Сабақтың түрі: |
Жаңа сабақ |
||
|
Оқыту әдістері: |
Топқа бөлу, топтық, жеке жұмыс жасау, «Квест», «Джигсо», «крест-нөл», сұрақ-жауап |
||
|
Көрнекі құралдар: |
Оқулық, тапсырма парақшалары, стикер, видеокөріністер |
||
Алматы облысы, Сарқан қаласы, Н.Островский атындағы мектеп-лицейі МДШО
Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Исыпқали Асель Серікпайқызы
Қазақ әдебиетінен Ы.Алтынсаринның «Атымтай жомарт», «Мейірімді бала» әңгімелері тақырыбына арналған ашық сабақ жоспары 10-сынып
|
Ынтымақтастық атмосферасын туғызу 2мин Қызығушылықты ояту 5мин |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|||||||
|
1.Амандасу. Түгендеу. Топқа бөлу (сандар арқылы) 2. «Квест» Ыбырай Алтынсарин қазақ әдебиетінде көркем әңгіменің негізін салушы атасы болды. Қ.Жұмалиев 3.Бүгінгі сабақтың мақсатын айқындау 4.bilimland сайтынан оқушылардың назарына Ы.Алтынсариннің әңгімелерін ұсыну. |
Оқушылар қима қағаздарды таңдап, 2 топқа бөлінеді. I топ «Зерттеушілер» II топ «Ізденушілер» «Квест» ойыны бойынша жасырын қима қағаздарды тауып, сөйлемді толығымен құрастырап, сабақтың мақсатын айқындайды. Bilimland сайтынан әңгімелерін тыңдап, жаңа сабаққа кіріседі. |
||||||||
|
Мағынаны тану 20 мин |
Әдебиет теориясы оқулықтағы 106 бетке назар аударту, дәптерге жаздырту Әңгіме –оқиғаны баяндап айтуға негізделген, қара сөзбен жазылған шағын көркем шығарма.
I топ «Зерттеушілер» әңгімесіне сатылай кешенді талдау II топ «Ізденушілер» SWOT (КӘМҚ) талдау Кері байланыс жүргізу |
||||||||
|
Ой толғаныс 10 мин |
Жеке жұмыс «Крест-нөл» әдісі бойынша тапсырмаларды орында
|
||||||||
|
Үй тапсырмасы Бағалау Рефлексия 3 мин |
Зерттеуші ғалымдардың Ы.Алтынсарин туралы ғылыми жұмыстарымен танысу, жинақтаған қосымша ақпаратпен бөлісу. |
Үй тапсырмасын білу, түртіп алу |
|||||||
|
Оқушылардың сабаққа қатысу ынтасына қарай бағалау. |
|||||||||
|
«Олимпиада» әдісі - Қызықты мәлімет (көк) - Маңызды ақпарат (қара) - Пайдалы ақпарат (қызыл) -Түсініксіз ақпарат (сары) -Жаңалық болды (жаңалық) |
Сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстары туралы стикерге қысқаша жазады |
||||||||
шағым қалдыра аласыз














